IEO Nedir?


0

(Initial Exchange Offering) Merkezi borsalar üzerinden gerçekleştirilen token ilk arzı fon toplama yöntemidir. Yeni bir tokenın borsa üzerinden pazarlanması da denebilir.

Merkezi kripto para borsalarında düzenlenen ilk arz modeli ile, IEO satışı sonrasında token aynı borsada listelenmektedir. Merkezi borsada listelenmesi, borsayı kullanan müşterilerin tokena erişimini kolaylaştırdığı için avantaj sağlamaktadır. Fakat bir yandan da merkezi bir borsaya bağlı kalmak tokenın diğer merkezi borsalara açılmasını engellediği durumlarla da karşılaşmasına sebep oluyor.

IEO sayesinde ilgili proje, daha fazla geliştirilebilmesi adına ihtiyaç olan sermayenin toplanmasına olanak sağlıyor. Projenin belli bir kitleye ulaşması, topluluğun güçlenmesi ve fon sağlanması proje açısından IEO arzının seçim sebepleri arasında yer alıyor. Yatırımcılara da gelecek vadeden projelere henüz borsa veya borsalarda listelenmeden önce yatırım yapma şansı verilen bir sistemdir.

IEO ların merkezi borsalar üzerinden ilerlemesi katılım, satın alma ve dağıtım işlemlerinde güvenli bir ortam sağlamaktadır. Tabi ki yapının merkezi olması tam tersi durumları da beraberinde getirebilir. Bu sebeple IEO katılımı için yüksek hacimli ve güvenilir borsaları seçmek çok önemlidir. Örnek olarak; Binance Launchpool, Coinlist ve Gate.io gibi borsalarda yapılan IEO ‘lar hem daha güvenli olmakta hem de kullanıcı sayıları itibariyle daha fazla kazanç sağlamaktadır. Ayrıca IEO kullanımı scam projeler tarafından dolandırılma ihtimalinizi ortadan kaldırmaktadır.

IEO nasıl katılınır?

IEO projelerine katılım sağlamak için, ilk olarak IEO yapan güvenilir kripto para borsalarından birinde hesap açmanız ve KYC işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Sonrasında borsaların IEO katılım şartlarını incelemeniz ve şartları yerine getirmelisiniz. (Borsa tokenı tutma, belirli bir işlem hacmine ulaşma vb.) Daha sonrasında, projede yer alabilmek için kullanılabilecek kripto para birimleri incelenmelidir. Kullanıcılar hesabına alım için gerekli kripto para yatırma işlemini yaptıktan sonra, IEO jetonlarını satın alacak ve jetonların hesabına geçmesi, borsaya açılması için belirlenen tarihi bekleyecektir.

IEO ‘nun dezavantajı olarak merkezi bir borsa ile çıkış yapması, projenin rakip diğer borsalara girmemesini sağlayabilir. Bu da fiyatlanmasını engelleyebilir. Ayrıca ikinci bir dezavantaj olarak istenilen başarıda bir çıkış gösterememesi sonucunda, maliyetinin altında fiyatlanma yapası ihtimali olabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.