Polymer Testnet Rehberi


2

Bugün Ethereum’da rolluplar için birlikte çalışabilirlik oldukça fazla ve parçalanmış durumdadır. Polymerbunu güçlü birlikte çalışabilirlik temeli getirerek çözer. Polymer’in yaklaşımı IBC ile  Ethereum ve onun rollup ekosistemini birleştirmek. Cosmos SDK’yı OP yığınının üstüne koymak ve inşa etmektir Ethereum’un ilk birlikte çalışabilirlik merkezi olmayı hedeflemektedirler.

Polymer üç temel üzerinde yükselecek;

Ethereum Güvenliği : Kendisi bir Ethereum rollup olan Polymer, birlikte çalışabilirlik sağladığı rolluplarla güvenliği paylaşır.

IBC birlikte çalışabilirliği : Protokol içi birlikte çalışabilirlik standartlarına sahip olmayan Polymer, IBC standardını Ethereum ekosistemine taşır.

Ölçeklenebilir bağlantı : Bir uygulama rollup olarak Polymer, düşük bağlantı maliyeti ve yüksek ölçeklenebilirlik içeren tüm Ethereum rolluplarıyla birlikte çalışabilirlik hizmeti sağlama konusunda uzmanlaşmıştır.

Polymer Labs kısaca güvenliğini Ethereum’dan alıyor. DA katmanı olarak EigenLayer kullanıyorlar. Polymer Labs güvenliğini ETH’dan alan EVM ağları arasında IBC transferlerini gerçekleştirmesine olanak tanıyan bir sistem geliştiriyor. Bu nedenle Polymer üzerinde rahatlıkla farklı projeler dApps’ler geliştirilebilecektir.

Polymer Labs, iki yatırım turunda toplamda 26 Milyon dolar yatırım elde etmiş bir projedir. Coinbase Ventures, Blockchain Capital, Maven11, Figment, gibi yatırımcıların ve ekiplerin desteklediği projenin ödüllü testnet süreçleri başladı.

Bizde şimdi testnet aşamalarını ve ilerleyen süreçte neler yapabileceğimizi adım adım anlatalım.

Polyverse Test Ağı

Polymer ekosistemi için önemli bir dönüm noktası olan Polyverse Testnet’in lansmanı! Geliştiricileri, altyapı operatörlerini ve inşaatçıları Superchain genelinde birlikte çalışabilirlik alanına dalmaya davet ediyoruz. Katman 2 çözümleri aracılığıyla Ethereum’un ölçeklenebilirliğini artırmaya, zincirler arası uygulamalara öncülük etmeye ve Cosmos ekosisteminde IBC’yi tanıtmaya yönelik paha biçilmez katkılarınızı ödüllendirmek istiyoruz.

Polymer, yalnızca altyapısının sağlamlığını ve verimliliğini test etmeyi değil, aynı zamanda açık, tarafsız ve izinsiz birlikte çalışabilirlik katmanı vizyonumuzu paylaşan yenilikçilerden oluşan bir topluluk oluşturmayı da hedefliyor. Polyverse Testnet’e katılarak birlikte çalışma teknolojisinin geleceğini şekillendirmeye yönelik ortak bir çabanın parçası olmayı olacağız.

1.Aşama: Basecamp (Başladı-Nisan)

Bu bölümde yenilikçi dApp’lerin geliştirilmesini harekete geçirmeyi, kesintisiz birlikte çalışabilirliği kolaylaştırmayı ve ekosistemimiz içindeki geliştirici araçlarını kullanmayı amaçlamaktadır.

İlk görevler canlı olup, doğrudan herhangi bir yeni rollup temel gereksinimini karşılamayı amaçlamaktadır: Superchain içindeki diğer rollupların likidite alımını kolaylaştırmak. Bununla birlikte size IBC sağlamlık standartlarının ve Polymer’in geliştirici araçlarının temelini oluşturma şansı da sunuyor. İlerledikçe, rollupdan rollupa iletişimin inceliklerini daha da derinlemesine araştıran ek görevleri ve zorlukları ortaya çıkarmayı planlıyorlar.

Bu aşamada daha geniş toplulukların dApp’leri kullanabilmesi ve bununla ilgili araç geliştirenler daha yüksek puan almayı hak edecektir.

2.Aşama: Into the Unknown (Mart)

Mart ayı içinde 2. Aşama başlayacak, 1. Aşama ise paralel olarak devam edecek. Bu süre zarfında Polymer, Aşama 1’de geliştirilen dApp’lerin bir alt kümesini seçecek ve son kullanıcıların test ağına katılması için ek teşvikler ayarlayacak. Bu, 1. aşamada Polymer tarafından en kullanışlı dApp’lerin öne çıkarılmasını ve tanıtılmasını sağlarken, aynı zamanda son kullanıcıların da katılıp potansiyel ödüller alabilmesini sağlayacak. Polymer, test ağı devam ettikçe yüksek kaliteli dApp’leri tanıtmaya devam edecek.

3.Aşama: Discovery: Relayer Games (Nisan Sonu)

Bu aşama temel altyapı bileşenlerini vurgular. Aynı zamanda relayer yapanların kârlılık modellerini test etmek için bir deneme alanı görevi görüyor. Relayer operasyonlarını desteklemek için ek araçların geliştirilmesi ve relayer teşvik programları hakkında geri bildirim alınması bu aşamanın temel bileşenleridir. Amaç, katılımı teşvik etmek ve zincirler arası iletişimin genel güvenliğini ve etkinliğini artırmak için teşvik mekanizmalarını iyileştirmek ve optimize etmektir.

Yukarıda belirtildiği gibi üç farklı aşamada testnet süreci devam edecek. Bu süreç içerisinde her kullanıcıya hitap eden farklı görevler ve işlemler olacak. 1. Aşama için şuan seçimler tamamlandı. Bunu kontrol etmek için;

BURADAN polverse sitesine gidiyoruz. Önce testnetler için kullandığınız bir metamask cüzdanını bağlıyoruz. Sonrasında sizden github adresinizi bağlamanızı isteyecek. Github adresimizi bağladıktan sonra kontrol yapıyoruz. Eğer kontrol sonrası;

Bu şekilde bir görüntü alırsanız seçilmişsiniz demektir. Discordlarına girip gerekli rolü almanız gerekiyor. ( Rol almada şimdilik sıkıntı var, ekip çözecektir.)

Diğer adımların detayları geldiğinde işlemleri ve yapılacakları paylaşacağız. Kullanıcı adımları olacağı için şimdiden discordlarında yer almak önemli aşağıya Polymer Labs’le ilgili olan tüm linkleri bırakacağım oradan girip şimdiden yerinizi alın.

Twitter | Discord | Telegram | Website

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 8
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. süper

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.