ERC – 404 Nedir?


0

Ethereum’a ilişkin standartların farklı özellikleri ve uygulamaları vardır, ancak bunlar bir arada bugünlerde Ethereum olarak bildiğimiz şeyin temelini oluşturmuştur. ERC-20 ve ERC-721 gibi en iyi bilinen standartlardan bazıları uzun süredir piyasada olduğundan, işlevselliklerini artırmak amacıyla bunları iyileştirme girişiminde bulunulmuştur. ERC – 404 de bunlardan biri. Şimdi gelin bakalım nedir bu ERC-404.

Nedir bu ERC-404?

Bu standardı açıklamak için ERC-20 ve ERC-721 standartlarını anlamak önemlidir çünkü ERC-404 bu ikisinin birleşimi olarak tasarlanmıştır.

 • ERC-20, takas edilebilir tokenlerin oluşturulmasında kullanılan bir standarttır. Değiştirilebilir tokenler, aynı türdeki diğer tokenlerle aynı değere ve özelliklere sahiptir; bu da onu para birimleri, hisse senetleri veya tekdüzelik ve bölünebilirlik gerektiren diğer değer birimleri olarak kullanım için ideal kılar.
 • ERC-721 daha çok sanat eserleri, koleksiyon parçaları ve hatta gayrimenkul gibi dijital veya gerçek dünyadaki öğelerin sahipliğini kanıtlayabilen benzersiz dijital öğeler olan misli olmayan tokenler (NFT’ler) için bir standart olarak tanıtıldı. ERC-20 tokenlerinin aksine, her bir ERC-721 tokeni, bireysel özelliklere ve değere sahip olarak farklıdır. 

Bu iki standardın ne olduğunu açıkça anladığımıza göre ERC-404’e geçelim.

ERC-404 standardı, misli ve misli olmayan tokenlerin ayrılması paradigmasını değiştirmek için en iyi bilinen iki standardın birleşimi olarak doğmuştur. ERC-404 ile geliştiriciler, basılan her takas edilebilir tokene bir NFT bağlayabilir. Peki neden?

Bu yeni standardı oluşturmanın temel nedeni, NFT’lerin mevcut sınırlamalarını ana akım standartlara göre çözmektir. Mevcut standartlara dayalı NFT’lerin sınırlı kullanım durumları vardır ve o kadar esnek değildirler, bu da gerçek dünya pazarında potansiyelin ve kullanımın engellenmesine neden olur.

ERC-404 Neden Bu Kadar Önemli?

Kısacası, “normal” bir token ve NFT işlevselliğine sahip olabilecek bir sözleşmeye sahip olmak büyük önem taşıyor.

 • ERC-404, NFT’leri parçalamak için kilitlemek yerine, NFT’leri daha küçük ve daha uygun fiyatlı birimlere (değiştirilebilir tokenler) bölerek birden fazla cüzdanın tek bir NFT’ye sahip olmasına izin verebileceğinden, ERC-404 parçalanmış varlıklar sorununu çözebilir. birden fazla paydaşın bir NFT’nin bir kısmına sahip olması mümkündür.

ERC-404’ün Sorunları

Bununla birlikte, ERC-404, başlangıçta yenilikçi olarak algılanan standart olarak bazı tepkilerle karşı karşıyadır; onu potansiyelinden geri çekebilecek yönler vardır:

 • Değiştirilebilir ve değiştirilemez tokenlerin özelliklerini birleştirmek amacıyla oluşturulan deneysel ve resmi olmayan bir Ethereum token standardıdır. Bu, mevcut standartlara uyulmadığı için diğer standartlarla uyumlu olmadığı anlamına gelir.
 • Son 8 ayın en yüksek gaz ücreti olan gaz ücretlerinde artışa neden oldu.
 • Kusurlar, açıklardan yararlanma ve ihlallere karşı tam olarak test edilmemesi nedeniyle bu token standardının güvenliğine ilişkin tehditler de bulunmaktadır; bu testlerin tam olarak benimsenmeden ve gerçek dünyadaki kullanım durumlarından önce tamamlanması hayati önem taşımaktadır.

DN-404

Peki şimdi ne olacak? ERC-404 sonsuza kadar kaybolacak mı? Cevap mutlaka bu olmayabilir ve “başarısızlıklar” neredeyse her zaman yeniliği teşvik eder. DN-404 token standardı, ERC-404’ün etrafında dönen verimsizlikleri ve endişeleri gidermek için oluşturuldu.

“Divisible – Bölünebilir NFT-404″ün kısaltması olan DN-404 standardı, ERC-404 ile ilgili sorunları çözmek için oluşturuldu. Bunu, ERC-404’ten daha akıcı bir yaklaşımla “iki sözleşmeli” sistemi benimseyerek yapar. DN-404’ün yaratıcılarından biri olan @0xCygaar tarafından yapılan açıklamanın kısa bir özeti şöyle :

 • Yaklaşımları, “Mirror – Ayna” ERC-721 tokenine sahip bir temel ERC-20 tokenini kullanıyor.
 • Çoğu işlem hala ERC-20 tokeni ile gerçekleştiriliyor.
 • ERC-20 token sözleşmesi, bakiyelerin takibini ve yansıtılan NFT’lerin basılmasını/yakılmasını yönetir.
 • “Ayna” ERC-721 sözleşmesi, diğer herhangi bir ERC-721 tokeni gibi ele alınmaya devam eder; bu, bunların ERC-721’i destekleyen herhangi bir protokolde hala kullanılabileceği anlamına gelir.

DN-404’ün ana avantajı, Ethereum’daki işlem ücretlerini ERC-404’e kıyasla %20’ye kadar azaltabilmesidir. Ama aynı anda:

 • NFT’lerin kısmi mülkiyetine izin vermeye devam edecek ve kullanıcıların NFT’lerinin kısmi kısımlarının aracılar olmadan ticaretini yapmalarına olanak tanıyacak;
 • Tasarımı, hem ERC-20 hem de ERC-721 standartlarında görülen işlevlerin entegrasyonuna olanak tanır; Ve
 • Halen deneysel olmasına rağmen topluluktan tanınma ve destek kazanmıştır.

Sonuç olarak, iyi bilinen ERC-20 ve ERC-721’in birleşimi, Ethereum ekosistemi için yeni bir dizi uygulamanın kapısını açabilir. Bunun nedeni, bu standartların her birinin ERC-20’nin esnekliği ve likiditesinden ve ERC-721’in benzersizliğinden ve kökeninden yararlanmasıdır.

Bu hibrit yaklaşım, ERC-20 tokenlerinin bölünebilirliğini ERC-721 tokenlerinin farklı sahiplik kayıtlarıyla birleştiren benzersiz yatırım ürünlerinin oluşturulmasına olanak tanıdığından, esas olarak varlık tokenizasyonu alanında kesinlikle büyük bir potansiyele sahiptir.

Kağıt üzerindeki büyük potansiyeline rağmen, hem ERC-404’ün hem de DN-404’ün kaderi hala zamana ve iyileştirmelere tabidir. Geliştiriciler, Ethereum ekosistemi için bu fırsatı keşfetmeye devam edecek, ancak muhtemelen Ethereum’da yeni iş fırsatlarının kilidini açabilecek yeni bir standardın ortaya çıkışını deneyimliyor olacağız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.