Binance Üyelik ve Kullanım


4

Binance Kullanım Rehberi

Binance Global

Kripto para piyasasında 2020 yılı sonlarına doğru yeniden “Boğa Sezonu’na” girilmesi ile birlikte Türkiye ve Dünya’da kripto paralara olan ilgi çığ gibi büyüdü. İlginin büyümesi ile yeni borsalar piyasaya çıkmaya başladı. Ancak kontrolsüz büyüyen bazı borsaların batması veya para çekme işlemlerinde sorun yaşaması sonucu birçok Türk yatırımcı mağdur oldu. Bu mağduriyetlerin yaşanmaması adına her zaman güvenilir, işlem hacmi yüksek borsaları tercih etmekte fayda var.

Binance Global dünya kriptopara piyasasında %35-40 gibi oldukça büyük bir işlem hacmine sahip. İşlem hacmi büyüdükçe hizmet yelpazesini Binance Smart Chain (blokzincir), Pancake Swap (Defi platformu) , Research (Araştırma), Binance Labs (Girişim), Stock – Hisse satışı, Binance Academy, NFT Pazarı vb. gibi hızlı bir şekilde çeşitlendirip klasik borsa kalıplarını kırarak borsa kavramına yepyeni bir boyut kazandırdı.

Bincane Global, 2020 Eylül ayında “Binance Türkiye” borsası için şirket kurulduğunu duyurdu. Binance CEO’su Changpeng Zhao “CZ” yaptığı açıklamada “Türkiye; Asya’yı Avrupa’ya bağlayan, küresel ekonomi için de önemli bir köprü piyasa. Binance’in ilk günlerinden bu yana Türkiye’nin kripto dünyasına olan ilgisi ve gelişimi her zaman çok dinamikti” dedi. Beklenen gün geldi ve Binance Türkiye borsası 2021 yılında açıldı.

Binance Türkiye varken neden önce Binance Global üyeliği yapılmalı sorusu elbet akıllara gelmiştir. Sebepleri açıklamaya başlayalım.

Global borsada işlem yapabileceğiniz coin adedi çok daha fazladır. Bu coinleri USDT paritesi dışında, BNB ve BTC paritelerinden temin edebilirsiniz. Yani bir coini BNB/ BTC baz fiyatla alıp satabilirsiniz. İşlem hacmi ve kullanıcı sayısı fazla olduğundan al-sat makası açılmaz, daha kolay ve hızlı bir şekilde işlem yaparsınız. “Kaldıraçlı İşlem” yapma imkanınız vardır. “Earn” – “Kazan” adımı ile kriptoparalarınızı “Stake” edip, risksiz kazanç elde edebilirsiniz. “Launchpool” adımı ile piyasaya çıkmamış coinlerin ICO ‘larına katılıp piyasa fiyatının çok altına erkenden sahip olabilirsiniz.

Türkiye borsasının tek avantajı Ziraat Bankası vb. bankalardan EFT ile direkt para transferine izin vermesidir. Binance Global bu sorunu siz Binance Global’a para gönderme adımında “TRY” ve “0 Fee” seçince Binance Türkiye hesabınızı da oluşturup parayı kolayca göndermenizi sağlayan basit adımlara yönlendirerek çözüyor.

Yukarıda yer alan sebepler nedeniyle Binance Türkiye üyeliği yerine Binance Global’e üye olmak daha avantajlı olacaktır.

Binance Üyelik Oluşturma

%10 indirimli referans linki —-> Binance – Üye olma sayfası için tıklayınız  <——-

Açılan sayfada sağ üstte “English” yazan dil seçeneğini “Türkçe” yapalım.

Yenilenen ekranda Email adresimizi ve şifremizi yazıp “Hesap Oluştur” tuşuna basıyoruz. Dilerseniz cep telefonu numaranızı girerek de ilk üyeliğinizi başlatabilirsiniz.

Yenilenen sayfada “Security Verification” – Güvenlik Onayı adında sizin bir insan olduğunuzu, herhangi bir robot veya bot yazılım olmadığınızı kontrol eden küçük bir yapboz gelecek. İşaretli oku sürükleyip yapbozu tamamlamanız gerekmektedir.

Vermiş olduğunuz email adresinize kısa bir süre içerisinde Binance Global’den onay maili gelecek. Mailde yer alan 6 haneli onay kodunu 1 dakika içerisinde kutulara yazıp, üyeliğimizi onaylıyoruz.

2FA

Türkçesi “İki Faktörlü Kimlik Doğrulama” olup temel olarak, hesaplarımıza gireceğimiz zaman ikinci bir onay istenmesinden ibarettir. “Telefon numaranız” ve “Google Verification” olarak iki ayaklı olan bu işlemi daha sonra da gerçekleştirebilirsiniz, ancak mutlaka yapmanızı öneririz.

Google Verification

Ekran değişiminden hemen sonra sizlere adım adım neler yapacağınızı bahseden kolay adımları göreceksiniz. Android veya IOS telefonunuza “Google Authenticator” yükleyeceksiniz. Bu uygulama 6 haneli bir şifre üretip,10 saniye de bir bu şifreyi yenileyerek hesabınızın çalınmasını engelliyor. Ayrıca Google authenticator uygulamasını diğer borsalarda da bu şekilde kullanabilirsiniz.

Telefonunuzdan QR kodu okutup hızlıca tanımlamayı yapabilirsiniz. Bu tanımlama sonrası telefonunuzdaki Google Authenticator ve Binance hesabınız bir teyit köprüsü oluşturacak. Binance her girişte ana ekranda e-mail ve şifrenizi girdikten sonra sizlere Google Authenticator’un yarattığı şifreyi isteyecek. Önceden belirttiğim gibi bu şifre sürekli değişeceğinden Binance e-mail ve şifreniz kötü niyetli insanların eline geçse bile hesabınıza erişmenize engel olacak.

Bir sonraki adımda telefonunuzun çalınması veya kaybetmeniz durumunda bu teyit köprüsünü yeni bir telefona kurmanıza yarayan bir kod gelecek. Bu kodu bir kağıda yazıp, güvenli bir yerde saklamanızı öneririz. Adımları tamamlayarak bu köprüyü kurmayı sonlandırıyoruz.

KYC – Know Your Customer

KYC gerçekleştirmek isteyen firmaların amacı hem müşterisini tanımak hem de kişisel uygunluklarını denetlemektir. Borsalar da bazı yasaklı ülke vatandaşlarına (Örn: Kuzey Kore), birden fazla hesap açan spekülatörlere ve trade robotlarına karşı önlem almak amaçlı sizden kimlik, pasaport, ehliyet, ikamet adresinize ait fatura vb. isteyebilirler. Çoğu borsada KYC doğrulaması yapmamış üyelere para çekme izni verilmez. Kriptopara piyasasının olmazsa olmazlarından biridir KYC.

Önemli Bilgi: Türkçe desteği olmayan, güven vermeyen, aşırı promosyon yapan borsalara KYC yapmak risklidir.

Binance Kullanım

Şifre ve onay işlemleri sonrası karşımıza Hızlı al-sat linki, Bitcoin, Ethereum gibi en yüksek hacimli coinlerin anlık değerleri ve promosyonları içeren basit bir anasayfa çıkıyor.

Sitenin en üst sekmesinde, sol kısımda Binance ile yapılabilecek işlemler ile ilgili menüler, sağ kısımda ise üyeliğinize ait işlemler ve bilgiler ile ilgili menü mevcuttur.

Üyelik ve Cüzdanlar

Ana ekranın sağında yer alan bu menüde cüzdanlarınızı, bakiyelerinizi, emirlerinizi ve üyelik işlemlerinizi kolayca yapabileceksiniz.

“Wallet” – Cüzdan sekmesine bastığınızda alt menülerde karşınıza “Overview” – Hesap Özeti, Spot, Marjin, Futures, Earn, PoolKredi Kartı gibi cüzdanlarınızı ayrı ayrı bakabileceğiniz seçenekler çıkacak. Bunların içinden al-sat yapıp, gönderip alabileceğiniz cüzdan ise “Spot Cüzdan”ınız olacak. Cebimizde taşıdığımız cüzdanımızdan hiçbir farkı yoktur. EFT yapacağımız her para (FIAT) buraya gelecek.

“Orders” sekmesinde işlem geçmişinizi ve bütün emirlerinizi görmenizi sağlayan seçenekleri bulabilirsiniz.

Binance Üzerinde Yapabileceğiniz İşlemler

Ana ekranın solunda yer alan bu menüde kriptopara ile yapabileceğiniz bütün işlemleri bulabileceksiniz.

Buy Crypto: Bu sekmede kripto para almak için Binance borsasına para gönderme seçenekleri yer alıyor. VISA, Mastercard, SEPA gibi uluslararası para transferi sistemlerini kullanabilirsiniz. Bu adımda Binance Türkiye’yi para göndermek için kullanabilirsiniz.

Markets: Binance borsasında yer alan coinleri, favori listesi oluşturup istediğiniz coinleri veya türlerine (Defi, NFT, POS, POW gib) göre ayrı ayrı takip edebilirsiniz. Bu ekranda coinlerin son fiyatını, 24saatlik değişim yüzdesini ve hacmini görebilirsiniz. Dilediğiniz coinin “Trade” tuşuna basarak hızlıca al-sat ekranına geçiş yapabilirsiniz.

Trade: Türkçe karşılığı ticaret, takas anlamına gelen bu sekmede spot piyasada yer alan coinler ve Stock hisseler ile işlem yapabilirsiniz. Sekmeye geldiğinizde, sırasıyla Convert (Dönüştür) , Classic (Klasik), Advanced (Gelişmiş), Margin (Marjin), P2P, Stocks (Hisse) seçenekleri önünüze çıkacak.

Dönüştür, Klasik ve Gelişmiş arasından Klasik seçmek ilk etapta size daha basit ve anlaşılır gelecektir. Klasik takas ekranında coinin anlık fiyatı ve grafiği, hacmi, bekleyen emirler, hızlı al-sat paneli, gerçekleşen emirler gibi detayları görebileceksiniz. Bu ekrandan anlık olarak diğer coinlerin fiyatlarını da takip edip, hızlıca o coinlerin spot piyasasına gidebilirsiniz.

Klasik Spot Al- Sat Görünüm

Marjin işlemler, spot piyasada yaptığınız al-sat sonucu oluşan farkı yani kar ve zararınızı belirli oranla çarpar. Her coin marjin işleme açık olmayabilir ve katsayısı değişebilir. Tecrübe ve takip gerektiren bu işlemler sonucu ciddi kar da edebilir, zarar da edebilirsiniz.

Önemli Bilgi: Unutmayın kripto para borsalarında, borsalar sadece aracı görevini görür ve komisyon ücretini alır. Karşınızda alıcı olmak zorundadır. İşlem hacmi ve kullanıcı sayısı düşük borsalarda coinlerinizi istediğiniz fiyatlarda satamayabilirsiniz.

P2P satışlar, kişiden kişiye aracısız yapılan, takas mantığına dayanan ancak fazla tercih edilmeyen bir yöntemdir.

Stock token satışları yeni bir oluşumdur. Binance Global üzerinden Apple, Coinbase, Microsoft, Tesla, Microstrategy şirketlerinin hisse senedi karşılığı olan tokenlerin alım satımını yapabilirsiniz. Dünya üzerinde tartışılan bu piyasa şimdilik fazla tercih edilmemektedir.

Derivatives: Türkçe karşılığı “Türevler” olan bu sekme tam anlamıyla profesyonellere ve riski kaldırabilecek insanlara hitap etmektedir. Yatırımcılara cazip gelmesinin en büyük sebebi kaldıraçlı işlem (10x-20x-50x) yapabilme ve sadece yükselişlerde değil inişlerde de para kazanabilme olanağı sağlamasıdır. Spot alımdan farklıdır, pozisyon alır ve satarsınız. Türevler piyasaya yeni giren ve tecrübesiz yatırımcılara tavsiye edilmez. Risk çok büyüktür ve büyük kayıplara sebep olabilir.

Finance: Spot cüzdandan elde ettiğiniz, güvendiğiniz, uzun süre satmayı düşünmediğiniz yani HODL ettiğiniz coinleri bekletmek yerine o coinleri miktar olarak kaybetmeden değerlendirmenize yarayan seçenekler içerir. Binance Earn seçeneğinde alışık olduğumuz vadeli mevduatlardan sabit getiriler elde edebilirsiniz. Binance Pool seçeneğinde istenilen coinleri Stake edip henüz piyasaya çıkmamış coinleri ödül olarak alabilirsiniz. Liquid Swap seçeneğinde Defi liqidasyonu sağlayıp oldukça yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Bu kampanyalar sık sık yenilenmektedir.

“Garantili” ve “Yüksek Getirili” olarak ikiye ayrılan bu ekranda bize Earn ve Liquid Swap işlemlerini kastediyor. Garantili sekmesinde coinlerinizin Stake etmeniz halinde ne kadar APY (Annual Percentage Yield – Yıllık Bileşik Faiz kazanacağınızı gösteriyor.

Yüksek Getirili sekmesi borsaya likidite sağlayarak işlem ücretlerinden, esnek getirilerden ve likidite ödüllerinden kazanç elde etmenizi sağlıyor. Örneğin $SXP ve $USDT coinleri spot cüzdanınızda temin ediyorsunuz. Borsa bu coinleri bağlayıp, liqidite havuzuna atıyor ve sizlere her dakika $BNB kazandırıyor. Dilediğiniz zaman bu likiditeyi bozup ödülünüzü, yatırdığınız miktarda $SXP ve $USDT coinlerinizi geri alabilirsiniz.

NFT: Non-Fungible Token, Türkçe karşılığı “Değiştirilemeyen Jeton” olan NFT’ler sanat, spor, oyun, ulaşım, bilet vb. günlük hayatımızın her yerinde kişiselleştirilebilecek her öğeye entegre edilebilecek yeni bir oluşumdur. Çoğaltılamaz, kopyalanamaz ve değiştirilemez olduğundan dolayı, günümüzde NFT sanatçıları ürettikleri dijital ürünleri, e-sporcular oyun kartlarını NFT pazarlarında satmak için birbiriyle yarışıyor. Binance pazar liderliğini koruması için NFT pazarı kurmakta geç kalamazdı. Önemli Bilgi: NFT’ler alınıp satılabilir ama miktarı asla küsuratlı olamaz. Örneğin bir futbol maçına bilet aldınız. Sanal ortamda alıp, telefonunuzda taşıyabiliyorsunuz ancak yarısını birine satamazsınız ve bir başkası sizin biletinizle maça giremez. 

Binance Global’in üyelik ve kullanımına dair olan bu yazıda yer alan her başlık tek başına ayrı bir yazı olacak detaya sahip olduğundan, özetlemeye özen gösterdik.

Sağlıklı, güvenli ve kazanç dolu günler dileriz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.