NFT’ler Fiziksel Öğelere Nasıl Bağlanır?


0

Takas edilemez tokenleri (NFT’ler) blok zincirinde bulunan dijital tokenler olarak hepimiz biliyoruz. Çoğu durumda, fiziksel varlıkları dijital varlıklarla ilişkilendirmek için kullanılırlar ve fiziksel bir öğe için benzersiz bir tanımlayıcı ve sahiplik kanıtı işlevi görürler.

Örneğin, emlak token haline getirilebilir ve misli olmayan bir token şeklinde mülkiyetinizi kanıtlayan bir sertifika alırsınız. Veya bir sanatçıysanız, fiziksel sanat eserinizi misli olmayan bir simgeye dönüştürebilirsiniz ve her satıldığında ve yeniden satıldığında komisyonlarınızı alırsınız. Ve NFT’leri sanat için kullanmanın şimdiye kadar ulaşılan en önemli kültürel dönüm noktalarından biri olduğunu kabul etsek de, herhangi bir nesneye uygulanabilir.

Blockchain teknolojisi, misli olmayan tokenler için izlenebilirlik sağlayabilir; bu, satın almak veya satmak istediğiniz herhangi bir misli olmayan tokenin orijinalliğini kanıtlamanın nispeten kolay olduğu anlamına gelir.

Karşılıksız tokenlerin popülaritesi artıyor ve multi-milyon dolarlık satışlar bunun ana kanıtı. Görünüşe göre kriptografik tokenler için ikincil pazar patlıyor ve bu eğilim devam edecek.

Fiziksel Varlık Dünyasıyla Bağlantılar

Ancak gerçek dünyadaki bir nesnenin dijital kopyasının ne kadar iyi olduğu önemli değildir; teknolojinin başarılı olması için sanal deneyimleri fiziksel öğelerle birleştirmesi gerekir. İnsan doğasının gerektirdiği de budur.

Fiziksel NFT’lerin evrimleşmesinin ana nedenlerinden biri de budur.

Bazı NFT’ler, sanat eserleri, oyuncaklar, koleksiyon öğeleri, mücevherler ve diğer yüksek değerli fiziksel varlıklar gibi fiziksel benzerleriyle bağlantılı veya onlara bağlıyken, diğerleri değildir (Maymunlar, memler, vb.). Şimdilik, ilklerinin popülaritesi artıyor gibi görünüyor ve bu tür belirteçlerin kullanım durumlarının sayısı sürekli artıyor. İşte ana potansiyel ve mevcut uygulamalar ve NFT’ler için kullanım durumları.

Fiziksel NFT için Potansiyel Uygulamalar ve Kullanım Durumları

Başlangıçta NFT’ler, ticareti yapılabilen BAYC gibi popüler NFT koleksiyonları biçiminde bilinirken, şimdi NFC teknolojisi çok daha fazla kullanım durumunu kapsayacak şekilde genişledi.

Emlak

Gayrimenkul olmayan tokenlar, evler ve ticari binalar gibi gerçek dünya varlıklarını temsil etmek için gayrimenkulde giderek daha fazla uygulanmaktadır. Mülk tapularında NFT’ler ayrıca, belirli bir fiziksel ürünün sahipliğini kanıtlayan blok zincirindeki dijital bir kayıt olan imzalı bir sertifikayı temsil edebilir.

Yiyecek ve içecek endüstrisi

Foodverse’teki uygulamaların yanı sıra, NFT’ler gerçek dünyada özel deneyimler sağlamak için kullanılabilir. Örneğin, FlyFish Club, New York’ta bir kokteyl salonuna, açık alana ve bir restorana erişilebilen gerçek yaşam binalarına erişim sağlayan, takas edilemez bir tokendir. Ayrıca aynı yerde düzenlenen çeşitli sosyal, kültürel ve mutfak etkinliklerine erişim sağlar.

Tedarik zinciri

Tedarik zincirinde, fiziksel NFT’ler çok geniş bir uygulamaya sahiptir. En büyük avantajları, başka bir dijital varlık veya fiziksel bir varlıkla değiştirilememeleridir.

Bu tür belirteçler, istikrarsızlıklarını ve karmaşıklıklarını azaltarak tedarik zincirlerinin sürekliliğini sağlamak için kullanılır ve takip edilen tedariklerin orijinalliğinin garantisi olarak hizmet eder.

NFT’lerin bu alandaki benzersiz uygulamalarından biri, üçüncü dünya ülkelerinden tedarik edilen tüm hammaddelerin reşit olmayanların işlerinden faydalanmadan etik bir şekilde üretilmesini sağlamaktır. Bu şekilde, blockchain teknolojisi ve NFT’ler para kazanma veya eğlence dışındaki amaçlara da hizmet eder.

DeFi

Merkeziyetsiz Finans, borç verme, borç alma ve staking amaçları için dijital varlıkları kullanır. Kullanıcılar bir DeFi havuzu için likidite sağladığında, finansal NFT biçiminde karşılık gelen benzersiz bir tanımlayıcı elde ederler.

DeFi Nedir? DeFi Araçları – Likidite Madenciliği, Stake ve Farm

Kullanıcıların karşılık gelen bir havuzdaki fonları diğer kullanıcılara ödünç verilir veya stake edilir. Likidite sağlayıcıları ödül alır; bir süre sonra NFT’lerini yakabilir ve sağladıkları fonları geri alabilirler.

Akıllı sözleşmeler, havuzları ve tüm ödemeleri yönetir. Böylece, tüm sistem merkezden dağıtılır ve NFT teknolojisi, finansal işlemleri mümkün kılan ve kullanıcıların gerçek hayatta kazanmasını sağlayan değerli bir araç haline gelir.

Bu belirteçler yakın zamanda icat edildi ve zamanla, DeFi’de diğer misli olmayan token çeşitlerinin geliştirilmesini bekleyebiliriz. Bu nedenle, DeFi’de var olabilecek dijital ve fiziksel NFT’ye eksiksiz bir genel bakış sağlamak imkansızdır.

Web3 kimliği

Fiziksel NFT’ler oluşturmak, fiziksel bir tablo, fiziksel bir müzik parçası veya başka bir fiziksel varlık gibi fiziksel sanat eserlerini temsil etmekle sınırlı değildir.

Web3’te, NFT’lerin tamamen farklı bir rol oynaması bekleniyor. Kimlik tespiti için kullanılacaktır. Kullanıcılarla ilgili tüm veriler ağda tutulacak ve NFT’ler, bir veya başka bir kullanıcının kimliğinin sahte olmadığına dair sertifika güvencesi görevi görecek.

Bu teknoloji yalnızca kişilik tanımlaması için değil, aynı zamanda özel fiziksel ürünler, fiziksel sanat eserleri, değerli eşyalar, spor ticaret kartları ve diğer varlıklar gibi popüler markalar tarafından üretilen tüketim mallarının orijinalliğini sağlamak için kullanılacaktır.

Moda ve dijital sanat

Moda zaten NFT teknolojisini yaygın olarak kullanıyor. Başlangıçta, uygulaması, çevrimiçi mağazalarını oluşturmak için metaverseler gibi dijital alanları kullanmak, gerçek dünyadaki butiklerin fiziksel bir versiyonunu kullanmak ve dijital moda ürünleri satmakla sınırlıydı.

Şimdi, kullanım durumları fiziksel dünyadaki uygulamaya kadar büyüdü. Örneğin Fastex, dijital NFT’leri fiziksel NFT’lere dönüştürmek için çalışıyor.

Örneğin, bir avatar kabininde kullanıcılar, FastexVerse’de daha fazla kullanmak için avatarlarını hızla oluşturabilir. Fastex, dijital sanat veya dijital dünya ile fiziksel NFT’ler arasında bir etkileşim olacağına inanıyor.

Ziyaretçiler yalnızca avatar oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda en sevdikleri dijital sanatı ve diğer parçaları fiziksel kapüşonlular, kupalar ve posterler üzerine basarak fiziksel NFT’ler oluşturabilir. Peki, ilk NFT koleksiyonunun bir dizi kart veya diğer zincir dışı varlıklar biçiminde fiziksel bir kopyasını almaya ne dersiniz?

Fiziksel eserler yaratmanın yanı sıra ziyaretçiler, AKNEYE serisinden göz şeklindeki heykeller gibi fiziksel çalışma öğelerine dahil edilen Fastex meta veri deposundan NFT alanının keyfini çıkarabilirler.

AKNEYE projesi, NFT dünyasını fiziksel dünyayla nasıl bağlayacağına ve sanatçıların çevrimiçi NFT pazar yerlerinden yararlanmalarına ve fiziksel sanatlarını fiziksel NFT’ler şeklinde satmalarına nasıl olanak tanınacağına dair harika bir örnek.

Fiziksel NFT’lerden Yararlanmanın Zorlukları ve Sınırlamaları

NFT dünyası, fiziksel NFT’lerle birlikte burada kalacak ve son düşüş döngüsü sırasında zaten kanıtlanmış olsa da. Yine de, fiziksel NFT sektörünün üstesinden gelmesi gereken birçok zorluk var.

Bu zorluklar iki ana gruba ayrılabilir:

Dış – düzenleme, kullanıcı benimseme ve benzeri gibi (bu zorluklar ve sınırlamalar dış dünyadan türetilmiştir).

Dahili – ölçeklenebilirlik, işlem hızı, güvenlik vb. (teknoloji kusurlarıyla bağlantılı sınırlamalar ve zorluklar).

Düzenleme söz konusu olduğunda, fiziksel varlıklar ve fiziksel çalışma, yerleşik bir dizi kural ve kanunla düzenlenir.

Peki ya fiziksel bir varlık olan fiziksel NFT, salt fiziksel bir varlık değil de dijital alandan gelen bir şeyse? Fastex’in oluşturduğu fiziksel NFT’ler nasıl düzenlenecek? Bu soru hala açık.

Neden? Çünkü genel olarak NFT teknolojisi ve özel olarak fiziksel NFT alanı hala çok yeni ve mevzuat sistemi çok yavaş.

Fiziksel NFT’lerin düzenlenmesini akıllı sözleşmelere mi emanet edelim? Ancak dijital alanda çalışırlar, gerçek alanda değil. Ve sonunda, akıllı sözleşmelerin doğru yapılıp yapılmadığını kim kontrol edecek ve fiziksel NFT alanını kullanıcılar için güvenli ve adil hale getirmek için gerekli kuralları sağlayacak? Bu sorular hala açık.

Başka bir sorun da, blockchain teknolojisinin daha geniş bir şekilde benimsenmesinden bu yana karşı karşıya olduğu ölçeklenebilirlik sorunudur. En hızlı blok zinciri bile saniyede sınırlı sayıda işlem gerçekleştirebilir. Fiziksel bir öğe, bir fiziksel sanat eseri veya diğer fiziksel belirteçler söz konusu olduğunda, bu sorun mevcut olmasa da, dijital olanları kullanmaya başladığımızda her şey değişir.

Son olarak, teknoloji kendi başına yeni başlayanlar için değildir. Bu nedenle, fiziksel bir NFT satın almak için en azından bunun yapılabileceği yeri bulmak gerekir. Ve bir NFT pazar yeri kullanmak için, içinde para olan bir dijital cüzdanın olması ve NFT’leri satın almak için nasıl kullanılacağını, açık anahtarın ne olduğunu ve işlemleri gerçekleştirmek için bir QR kodunun nasıl kullanılacağını bilmesi gerekir.

Ayrıca kullanıcı, her NFT pazarının güvenli olmadığını ve OpenSea gibi en popüler pazarların temel işlevlerden hâlâ yoksun olduğunu anlayacaktır.

NFT’lerin dünyamızı daha iyi bir yere dönüştürmesini sağlamak istiyorsak, tüm bu endişeler ele alınmalıdır.

Son düşünceler

Zamanla dijital dünya ile fiziksel dünya arasındaki sınırın ortadan kalkacağına inanıyoruz. Yüz yüze deneyimler kesinlikle bu teknolojinin benimsenmesini hızlandıracak ve herkes tarafından erişilebilir olmasını sağlayacaktır. Ve takas edilemez tokenların potansiyeli çok büyük.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.