Boğa Piyasası Nedir?


2

Boğa piyasası yani boğa sezonu, fiyatların yükseldiği veya yükselmesinin beklendiği piyasayı tanımlamak için kullanılır. Piyasanın ürünlerine yönelik talebin arttığı, alımların başladığı, ana trendin yükseliş yönüne gittiği dönemdir. Genel olarak, fiyatların dip noktasından itibaren %20 ve daha fazla yükselişinde boğa sezonu olduğu ifade edilebilir ve bir süre daha yükseliş trendinde olacağı beklenebilir.

Boğa piyasaları, iyimserlik, yatırımcı güveni ve olumlu sonuçların uzun süre devam etmesi gerektiği beklentilerine sahiptir. Bitcoin ve altcoinlere sürekli olarak talep artışıyla doğru orantılı olarak fiyatlar yükselişte olur. Boğa dönemlerinde yatırım yapılacak ürünlerin doğru seçilmesi çok önemlidir. Piyasanın sürekli yükselişte olacağı beklentisiyle yapılacak satın alımlarda her zaman dikkatli olmak gerekir çünkü piyasanın doyumuyla birlikte yükseliş sezonunun da bir sonu olacaktır. Ayrıca boğa sezonunda ufak hacimli altcoinler, Bitcoin ve Ethereum gibi sağlam ve en güvenilir kripto paralara göre daha fazla yükseliş gösterebilir ama düşüşleri de bu oranda daha yüksek ve keskin olacaktır.

Boğa sezonu genellikle ekonomik güçlülük oluştuğunda veya zaten olduğunda gerçekleşir. Bazen de üst üste gelen olumlu piyasa ve borsa haberleri de etkili olmaktadır. Haftalık, aylık, yıllık zaman dilimlerinin geçirildiği dönemler olurken bazı ürünler için döngüsel olarak yaşanan ayı ve boğa piyasaları vardır. Ayı ve boğa piyasasında olmayı etkileyen faktörler yalnızca bu arz talep dengesi kapsamında değildir. Yatırımcıların psikolojisi, Bitcoin ve diğer kripto paraların bilinirliği, güvenirliğinde, entegrasyonunda kat edilen yol da ana trendin yönünü etkiler.

Kripto para piyasasında, Bitcoin halving dönemlerinde (Dört senede bir) boğa sezonuna girileceği beklentisi vardır. Örnek olarak; 2013, 2017 ve 2021 Boğa Sezonu

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.