Web3 Nedir ve Neden Web3 ‘e Yatırım Yapmalısınız?


0

Web 3’ün, mevcut Web 2’nin yerini alacak yeni nesil internet olması bekleniyor. Web 3 tamamen merkeziyetsiz ve topluluk tarafından yönetilen olacaktır. Büyük teknoloji şirketlerinin pazardaki hakimiyetini ortadan kaldıracak ve çevrimiçi topluluklara güvenecektir. Metaverse projeleri, GameFi, kripto vb. gibi en geniş uygulama ve proje yelpazesini desteklemesi bekleniyor.

İnternetin Kısa Tarihi ve Hak Ettiğimiz İnterneti Yaratmak: Web3

Web 3’ün kullanıcılarına ağ üzerinde sahiplik sağlaması bekleniyor. İşlem gücü ve depolama alanı sağlayacak kullanıcılar olacak, diğerleri geliştirme görevlerine katkıda bulunacak ve ayrıca oyun oynayacak, içerik sağlayacak vb. Kullanıcılar olacak.

Eşitliğe dayalı bu merkezi olmayan çevrimiçi ekosistemde herkes yerini bulacaktır. Ama daha da önemlisi, herkes çabaları ve dünya çapında ağa katkısı için orantılı olarak ödüllendirilecek. Halihazırda Web 3 üzerinde çalışan projeler var. Bazıları kripto oyunlarında aktif, diğerleri kullanıcıların ekstra depolama alanı sağlamasını ve bundan pasif gelir elde etmesini sağlıyor ve bazıları dijital sanat satıyor vb. Mesele şu ki, Web 3 neredeyse hazır ve bazı insanlar gelecekte sürdürülebilir pasif gelir sağlamak için Web3’e şimdiden yatırım yapıyor.

Neden Web3 ‘e yatırım yapmalısınız?

Web3’e yatırım yapmak uzun vadede çok kazançlı görünüyor. 2025 yılına kadar, Web3 pazarının 2020 yılına kıyasla %700’lük bir artışla 176 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Web3, kullanıcıların içerik oluşturmasına, paylaşmasına ve kendi verilerine sahip olmasına olanak tanır. Bu dijital mülkiyet, blockchain teknolojisine dayalı üçüncü nesil internete şu ya da bu şekilde katkıda bulunan herkesin para kazanmasını sağlayacaktır. Merkeziyetsiz internet, nispeten yeni bir fenomen olmasına rağmen, gelecek için muazzam bir potansiyele sahiptir.

Web 3 ‘e nasıl yatırım yapılır?

Şu anda Web3 fikrine tamamen uyan tek bir blockchain projesinden söz edemeyiz.

Bununla birlikte, bu saygın projelerin çoğu, kriptonun Web3’ün ana akım olarak benimsenmesini ve kitlesel kabulünü hızlandırmak için çalışıyor. Şu anda bu kripto projelerine yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Aşağıdaki aktif yatırım seçenekleri mevcuttur.

Kripto madenciliği

Bunun yatırım yapmaktan çok, fırsatları kazanmakla ilgili olduğunu iddia edebilirsiniz, ancak yine de, dağıtılmış bir defterin yapı taşları her zaman ödüllendirici olmuştur. Yani bu blokları inşa ederken, ağa eklediğiniz her yeni blok için dijital varlık ödülleri alırsınız.

Web3 coinleri satın alma

İlk ve en belirgin seçenek, desteklemek istediğiniz projenin dijital varlıklarını (mübadele edilemez tokenler, kripto paralar) satın almaktır.

Aktif bir yatırımcı olmanın en kolay yolu. Proje başarılı olursa, bu kripto paraların değeri artacak ve fiyat farkından faydalanacaksınız.

IDO ‘lara yatırım yapın

Gelecek vaat eden bir DEX şirketinde payınızı alın. Doğru projeyi seçerseniz, gelecekte size milyonlar kazandırabilir.

Kripto topluluk Airdroplarını takip edin

İlk aşamalarda, dijital ekosistemler diğer dijital varlıkların ücretsiz jetonlarını verir.

AirDrops koşullarından haberdar olmak, ilgili Telegram gruplarına katılmak, sosyal ağlarında gelecek vaat eden blockchain platformları güncellemelerine abone olmak ve daha iyi erişim için sanal dünyaların duyurularını ve reklamlarını paylaşmak ve yorumlamak gibi basit etkinlikler için kripto jetonları kazanın, ve blockchain teknolojisini önerdikleri şekillerde teşvik etmek.

Fiyatlar şimdi ucuzken kripto para satın alın ve tutun

En iyi pasif yatırım seçeneklerinden biri, proje faaliyetlerine yeni başladığında ve dijital varlıklarının fiyatı yükselmediğinde kripto jetonları satın almaktır.

Zamanla, en iyi merkezi olmayan uygulamaların, merkezi olmayan finans platformlarının ve kripto dünyası projelerinin arkasındaki dijital varlıkların fiyatları artmaya başlar ve bunları erken benimseyenlere önemli ölçüde pasif gelir sağlayabilir.

Staking kullanın

Birçok merkezi olmayan uygulama, dijital varlıkların kripto belirteçleri kazanmasına ve böylece pasif yatırımdan faydalanmasına izin verir. Staking hesabı, bankalar gibi geleneksel şirketlerde tıpkı bir tasarruf hesabı gibi çalışır.

Kripto borç alma – verme platformlarını kullanın

Web3’e yatırım yapmak için daha fazla fona erişmek istiyorsanız kripto kredisi kullanın. Bu, daha fazla yatırım fırsatı için gerekli fonları elde etmenin verimli ve hızlı bir yoludur.

Bir ETF ‘ye Katılın

Web3’e yatırım yapmak istiyorsanız ve yatırım için kripto varlık seçimi konusunda yeterli deneyiminiz yoksa, Roundhill Ball Metaverse ETF gibi popüler bir ETF düzenleyicisine katılmak iyi bir seçenek olabilir.

Neden?

Bu tür fonlar, en umut verici projeleri nasıl arayacağınızı bilir.

Aktif yatırım seçenekleri konusunda size tavsiyelerde bulunabilirler, varlık yönetiminizde size yardımcı olabilirler ve hatta sanal emlak projeleri ve geleneksel hisse senedi yatırım fırsatları listesinde yer alır.

Temettü ödeyen tokenlar

Bazı projeler, token sahiplerine temettü öder. Temettüler, bir bireyin sahip olduğu token sayısına göre akıllı sözleşmelerle dağıtılır. Böylece, proje ayaktayken, önceden belirlenmiş her dönemde ücretsiz jeton alırsınız.

Web3 ‘e yatırım yaparak riske karşı ödül değerlendirmesi

Web3’e yatırım yapmadan önce, ilgili tüm riskleri ve ödül olasılığını anladığınızdan emin olun. Kripto piyasası çok değişken, bu yüzden doğru projeyi bulursanız sizi zengin edebilir. Ama projenin başarısız olma ihtimali de çok yüksek.

Bu nedenle, yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz fonlara yatırım yapın ve risk tolerans seviyenizi her zaman doğru bir şekilde değerlendirin.

Bilmeniz Gereken En İyi Web 3 Kullanım Örnekleri

Web 3’e yatırım yaparken bilinçli kararlar vermek için ipuçları

Web3’e aktif veya pasif yatırım söz konusu olduğunda doğru yatırım fırsatları nasıl seçilir?

Dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var:

Ekip deneyime sahip ve güvenilir mi?

Her gün ortaya çıkan Web3 ve kripto projeleri ile paranızı kime vereceğinizi anlamak önemlidir.

Projenin arkasında kimin olduğunu kontrol edin. Bunların gerçek insanlar olduğundan emin olun. Onları sosyal ağlarda arayın ve bunlar gerçek insanlarsa, projeye gerçekten dahil olduklarına dair kanıt arayın.

Proje değer sunuyor mu?

Bazen, uzman olmayan biri için bir projenin gelecekte değerli olup olmayacağını belirlemek zordur. Ancak, birinin az önce bir madeni para yarattığını görürseniz ve o kadar, büyük olasılıkla, hiçbir değer beklenmeyecektir.

İşte gelecek vaat eden projelerin üzerinde çalışıyor olabileceği bazı problemler.

Inter blockchain iletişim protokolü

Zincirler arası iletişim, Web3’ün toplu olarak benimsenmesinin önündeki en büyük engellerden biridir. Farklı blok zincirlerini birbirine bağlayan köprüler olsa da, bu teknoloji güvenilir değildir ve saldırılara karşı savunmasızdır.

Bazı projeler zaten bu sorunu çözmek ve zincirler arası iletişimi sağlayan platformdan bağımsız protokoller oluşturmak için çalışıyor. Böyle bir çözüm bir kez yaratıldığında ilgi çekecek ve yatırımcıları uzun vadede fayda sağlayacaktır.

Tüketiciye yönelik uygulamalar

Blockchain teknolojisinin büyük bir potansiyeli var, ancak hiç de kullanıcı dostu değil. Örneğin, bir kullanıcının bir DeFi platformuna erişmek için bir cüzdanın ne olduğunu bilmesi ve hatta bir cüzdana sahip olması gerekir. Ayrıca, farklı platformların bileşenleri arasında iletişimin nasıl gerçekleştiğini anlamak için akıllı sözleşmelerle ilgili temel bilgilere ihtiyaç vardır.

Şimdilik, bir P2E oyununa erişmek için bile, kullanıcıların teknolojik olarak ortalama nüfustan daha bilinçli olmaları gerekiyor.

Bu nedenle, gelecekte ekiplerin yalnızca dijital ekosistemler oluşturmakla kalmayıp, bu platformlar ve uygulamalarla sıradan kullanıcılar arasındaki iletişimi kolaylaştıracak özel uygulamalar da oluşturmasını bekliyoruz.

İşte bu nedenle, Web3 dünyası ile sıradan kullanıcılar arasındaki uçurumu ortadan kaldırmaya çalışan bir projeye yatırım yapmak akıllıca bir seçim olabilir.

Ölçeklenebilirlik

Ölçeklenebilirlik sorunu birçok blok zincirini rahatsız ediyor. Örneğin Ethereum veya Bitcoin ağlarındaki işlemlerin doğrulanması, özellikle ağ sıkışıksa çok zaman alabilir.

Sözde yıldırım ağı, Bitcoin için ölçeklenebilirlik sorununu kısmen çözmüştür ve Ethereum için birkaç Katman 2 çözümü vardır.

Ancak yine de birçok proje bu sorun üzerinde çalışmaya devam ediyor. Bu sorunu çözdüğünü iddia eden birçok yeni proje var. Ancak muazzam potansiyellerine rağmen, sonsuza kadar ölçeklenemezler.

Bu nedenle, ölçeklenebilirlik konusu şimdilik açık ve bu nedenle, bu sektörde yeni bir şeyler geliştirme şansı olan bir projeye yatırım yapabilirsiniz.

Oyna – Kazan (Play to Earn) Coinleri

Hepimiz oynamayı severiz ve oynamak para getiriyorsa daha iyidir. Kazanmak için oyna model projeleri, kripto sektöründeki en popüler projeler arasındadır ve popülariteleri artmaya devam edecek gibi görünüyor.

Ancak yine de, lütfen birçok ekibin P2E projeleri üzerinde çalıştığını göz önünde bulundurun. Bu nedenle, yeni bir şeyler getiren ve oyuncularına en iyi kullanıcı deneyimini sunanları seçmek önemlidir.

Bu nedenle, en kaliteli kullanıcı deneyimi, heyecan verici oyun, oyun içi öğeler ve karakterler satın almaya hazır olmayan kullanıcılar için ücretsiz oynama fırsatı ve sürdürülebilirlik, bir P2E projesinin kalmak istiyorsa sahip olması gereken özelliklerdir. su üstünde.

Metaverse

Herkes en iyi metaverse’leri yaratmaya çalışıyor. Örneğin, Bored Ape Yacht Club’ın kurucuları proje için metaverse üzerinde çalışıyorlar. Şimdi NFT’lerinin çok pahalı olduğu düşünülürse işe yarayabilir.

Ancak, kullanıcılarına gerçek bir metaverse’den beklediğimiz sürükleyici deneyimleri sağlayacak olan Yapay Zeka, VR ve geleceğin diğer teknolojilerini uygulayan projelere odaklanmanızı öneririz.

Üstelik metaverse teknolojisi sadece oyun oynamak için kullanılmamakta daha birçok uygulamaya sahiptir. İnşaat, tıp, eğitim, BT geliştirme ve diğer pek çok sektörde yeri doldurulamaz. Bu nedenle bu konulara odaklanan projeler pasif yatırımlar için en iyisidir.

DAO aracılığıyla yatırım

Merkezi Olmayan Özerk Kuruluşlar (DAO’lar), dağıtılmış bir defter üzerine kuruludur ve gelecekte Web3’teki ana yönetim organları haline gelebilir. Ayrıca daha küçük yatırımcılara daha küçük meblağlarla gelecek vaat eden yeni projelere katılma fırsatı verir.

Yeni yatırımcılara açık birçok DAO var ve bu nedenle satın alınacak çok sayıda DAO belirteci var. Bu belirteçleri satın almak, bir DAO’ya yatırım yapmayı kazançlı kılan bir şirkette hisse senedi satın almakla karşılaştırılabilir.

Daha birçok seçenek

Web3 geliştirme aşamasındadır ve kitlesel olarak benimsenmesi zaman alacaktır. Ama yaşadığımız dünyayı değiştirecek, tıpkı bir zamanlar sanal makinelerin yaptığı gibi. Bu yüzden şimdi en sevdiğiniz projeleri seçip onlara katılmanın tam zamanı.

Geleceğin interneti için bloklar oluşturarak aktif yatırım yapmayı tercih edebilirsiniz.

İşlemleri doğrulamak için hesaplama gücü sağlayabilirsiniz.

Son olarak, günümüz web’inin şu ya da bu sorununu çözecek ve Web3’e geçişe yardımcı olacak kişisel web siteleri oluşturabilirsiniz.

Web3 ve Geleneksel yatırım stratejilerinin karşılaştırılması

Geleneksel yatırım, merkezi kontrol altındaki tahvillere, hisse senetlerine veya diğer finansal araçlara yatırım yapmaktır. Bu seçeneklere halka açık piyasalarda erişebilirsiniz ve bunlara yatırım yapmak bazı kurallara uymayı gerektirir.

Geleneksel yatırım piyasasında şirketler milyar dolarlık hazinelerle faaliyet gösteriyor. Bu nedenle, en iyi projeler söz konusu olduğunda, katılmak için akredite olmanız gerektiğine hazır olun.

Bu yatırımlar çoğunlukla pasiftir. Temettülerini elinde tuttukların için alırsın.

Web3 şirketlerinin hisse senetlerine ve tahvillerine yatırım yapma seçenekleri vardır. Birçok halka açık şirketin Web3’ün geliştirilmesi üzerinde çalıştığını biliyoruz.

Örneğin Microsoft’u ele alalım. Şirketin gelecekte elde edeceği kârdan payınızı almak için Microsoft tahvil ve hisse senetlerine yatırım yapabilirsiniz.

Son olarak, Web3 uygulamaları üzerinde çalışan girişimlere yatırım yapabilirsiniz. Bu, en riskli yatırımlardan biridir çünkü bu pazar hala düzgün bir şekilde düzenlenmemiştir; bu nedenle, yatırımcıların dolandırılmaları durumunda korunmaları ancak bir dereceye kadar sağlanmaktadır.

2023 ‘te Takip Edilmesi Gereken Web3 Trendleri

Dijital varlıklara sorumlu bir şekilde yatırım yapın

Bu nedenle, bir Web3 girişimine yatırım yapmaya karar verirseniz, modern portföy teorisine farklı bir yaklaşım benimsemeye hazır olacaksınız.

Ne kadar ve ne zaman yatırım yapacağınızı seçebilirsiniz: gelir seviyenize, akreditasyon durumunuza veya başka herhangi bir parametreye bağlı olarak sizi sınırlayacak hiçbir düzenleyici yoktur.

Bu, Web3’e yatırım yapmanın çok kazançlı fırsatlar sunmasının yanı sıra aynı zamanda oldukça riskli olmasının ana nedenlerinden biridir. Ve yatırım portföyünüzün performansını sürekli izlemeniz ve yatırımınızdan yararlanmaya devam etmek için fazla kilolu varlıklardan kurtulmanız gerekir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.