Token Nedir?


2

Kelime anlamı ile jeton demektedir. Kendisine ait bir blok zinciri bulunmayan, başka blok zincirler üzerinde işlem yapan ve yaratılan kripto paralara token denir. Her hangi bir blok zincir ağında, dijital olarak transfer edilebilen varlıklardır. Token; bir değeri, hizmeti veya bir ürünü temsil edebilir.

Günümüzde tokenlar, çoğunlukla Ethereum blok zinciri üzerinde ve ERC standartları ile yer alır. ERC-20, ERC-223 ve ERC-721(NFT) Sürekli gelişen teknolojiler ile BSC, Polkadot, Polygon, Cardano, Solana ve Tron gibi yeni gelişen ağlar üzerinde de çok sayıda token üretilmiş ve dağıtılmıştır. Tokenları aynı anda farklı ağlar üzerinde de üreterek, kullanıcıya alternatif sunulabilir. Mesela USDT yeni Tether; Ethereum, BSC, Polygon ve Heco gibi bir çok ağda işleme açıktır. Eğer Metamask cüzdanınızda farklı ağları da kullanmak istiyorsanız; Binance Smart Chain için buradan, Polygon (Matic) ve Heco için buradan ister makalelerimizi okuyarak, isterseniz de videolarımızı izleyerek kolayca kurulum yapabilirsiniz.

Tokenlar genellikle ICO ile fon toplama işleminde kullanılır. ICO ile yapılan token satışıyla, proje halka arz edilmiş gibi düşünebilirsiniz. Satın aldığınız jetonlar şirketteki bir payı temsil etmek için kullanılabilir veya karar verme için oy haklarınız olabilir.

Token ve coin farkı nedir?

Bir kripto para birimi (coin) ve bir token arasındaki en büyük fark, kripto para birimlerinin kendi blok zincirine sahip olmalarıdır. Tokenlar ise blok zincir üzerine inşa edilmiştir. Token, projenin ekosisteminde belirli bir kullanıma sahipken, coin bağımsız olarak çalışır. En çok kullanılan ve tanınmış olan coin herkesin de bildiği üzere Bitcoin ‘dir. En çok kullanılan token ‘a örnek vermek gerekir ise USDT (Tether) diyebiliriz.

Coin, kodlama teknikleri ile merkeziyetsiz ve şeffaf bir blok zincir ağı oluşturma mantığına dayanmaktadır. Tüm veriler toplu olarak saklanır ve blok zincir ağının katılımcıları arasında paylaşılır. Temelde paraya dijital olarak eşdeğerdir. Token için yeni bir kod oluşturmak veya zaten var olan kodu değiştirmek zorunda olunmadığı için coin oluşturmaktan daha kolaydır. Ethereum gibi blok zincir tabanlı ve herkesin sadece birkaç adımda token oluşturmasına izin veren standart bir şablon kullanılır. Token oluşturmak için bir şablon kullanmak, kullanıcıların farklı türde belirteçleri tek bir cüzdanda depolayabilmeleri için sorunsuz birlikte çalışabilirlik sağlar.

Coin ve tokenlara anlaşılır olması açısından, daha basit bir örnek vermemiz gerekir ise; ETH (Ethereum) bir coin, Ethereum ağı üzerinde oluşturulmuş olan UNI (Uniswap) ise bir token ‘dır.

Bu arada coinlerin ve tokenların ayrı ayrı listesine buradan ulaşarak inceleyebilir, yatırım ve kullanım için seçeneklerinizi oluşturabilirsiniz.

Coin Listesi

Token Listesi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.