Web 3.0 Nedir?


2

Web3, veri odaklı ve semantik (anlamsal) Web sağlamak için makine tabanlı bir veri anlayışı kullanmaya odaklanacak, web siteleri ve uygulamalar için üçüncü nesil internet hizmetleridir. Web 3.0’ın nihai hedefi, daha akıllı, bağlantılı ve açık web siteleri oluşturmaktır. Web 3.0, yapay zekanın ve makine öğrenimi tekniklerinin kullanımıyla kullanıcıya hitap eden ve daha fazla kişiselleştirilmiş bilgiyi daha hızlı şekilde sunmayı amaçlar. En kısa şekliyle; Web ‘in Web 3.0 ile kişiye özel hizmet sunacak hale gelmesi ve internetin 3. nesli olarak tanımlayabiliriz.

Web 3.0 ne işe yarar?

Mevcut web siteleri tipik olarak statik verilere ya da forumlar ve sosyal medya gibi kullanıcı kaynaklı içeriklere sahiptir. Bu durumda bilgi daha geniş bir kitleye yayınlanabilse de, kişisel ihtiyaçlara göre düzenlenemez. Bir web sitesinin bilgiyi gerçek hayattaki insan iletişimine benzer şekilde her bir kullanıcıya özel olarak düzenleyebilmesi gerekir.  Semantik Web fikri, 1999 yılında World Wide Web yani herkesin bildiği tabirle WWW ‘in yaratıcısı bilgisayar bilimci Tim Berners-Lee tarafından ortaya atılmıştır.

Değişim eğilimi, insanların web sitelerini okuduğu ancak bunlarla nadiren etkileşime girdiği statik bir bilgi sağlayıcı olan Web 1.0 ‘dan, kullanıcılar arasında işbirliğini sağlayan etkileşimli ve sosyal bir web olan Web 2.0’a kadar izlenirse, Web 3.0’ın her ikisini de değiştireceği varsayılabilir. web siteleri nasıl yapılır ve insanlar onlarla nasıl etkileşime girer.

Web 3.0 ve Web 2.0 arasındaki fark nedir?

Web 2.0, son kullanıcılar için kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği kullanan web siteleri ve uygulamaları ifade eder. Web 2.0, günümüzde birçok web sitesinde kullanılmaktadır ve esas olarak kullanıcı etkileşimi ve işbirliğine odaklanmaktadır. Web 2.0 ayrıca daha evrensel ağ bağlantısı ve iletişim kanalları sağlamaya odaklanmıştır. Web 2.0 ve 3.0 arasındaki fark, Web 3.0’ın yalnızca diğer son kullanıcıların sağladığı içerik yerine her kullanıcı için alakalı içerik sağlamak için makine öğrenimi ve yapay zeka gibi teknolojilerin kullanımına daha fazla odaklanmasıdır. Web 2.0, esasen kullanıcıların site içeriğine katkıda bulunmasına ve bazen işbirliği yapmasına izin verirken, Web 3.0 büyük olasılıkla bu işleri anlamsal web ve yapay zeka teknolojilerine devredecektir.

Web 3 özellikleri nelerdir?

Web 3.0, yapay zeka (AI), anlamsal web ve her yerde bulunan özellikler göz önünde bulundurularak oluşturulabilir. AI kullanmanın ardındaki fikir, son kullanıcılara daha hızlı ve daha alakalı veriler sağlama hedefinden gelir. AI kullanan bir web sitesi, belirli bir kullanıcının uygun bulacağını düşündüğü verileri filtreleyebilmeli ve sağlayabilmelidir.

Yapay zekaya sahip bir web ayrıca, bir cihazda veya üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla yerleşik bir özellik olarak bugün ortaya çıkmakta olan bir unsur olan sanal asistanları da bizlere tanıtacaktır.

Semantik Web ‘in  arkasındaki fikir, bilgiyi bir sisteme belirli verilerin ne anlama geldiğini öğretmeye yardımcı olacak şekilde kategorize etmek ve depolamaktır. Başka bir deyişle, bir web sitesi, arama sorgularına eklenen kelimeleri bir insan gibi anlayabilmeli ve daha iyi içerik oluşturmasını ve paylaşmasını sağlamalıdır.

Web 3.0’ın sahip olacağı başka bir özellik olarak da, kullanıcının ortamındaki cihazların semantik bilgi sayesinde birbiriyle iletişim sağlayacak olduğu düşünülüyor. Bu konsept, Nesnelerin İnterneti’ne (IoT) benzer.

Merkezi bir kontrol noktası olmaması sayesinde, aracılar denklemden çıktığı için kullanıcı verisi aracılar tarafından kontrol edilemez. Bu da devletlerin ya da şirketlerin uygulayabileceği sansür riskini ve Hizmet Reddi (DoS) saldırılarının etkisini azaltır.

Daha fazla ürün internete bağlandıkça, daha büyük veri setleri analiz edilmek üzere daha fazla veriyi algoritmalara sunmaya başlar

Tüm bu ve daha fazla özellikleri oluşturacak teknolojiler arasında, mikro formatlar, veri madenciliği, doğal dil arama ve makine öğrenimi yer alıyor. Web 3.0 ayrıca; blok zinciri gibi eşler arası (P2P) teknolojilere, daha fazla odaklanacaktır. Açık API ‘ler, veri biçimleri ve açık kaynaklı yazılımlar gibi diğer teknolojiler de Web 3.0 uygulamaları geliştirilirken kullanılabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.