Metaverse ‘de Kullanılan En İyi Teknolojiler


1

“Metaverse” terimi popülaritesini artırıyor. Ancak, birçok insan hala bunun ne anlama geldiğini net bir şekilde hayal edemiyor. Ve gerçekten de, teknoloji henüz gerçek bir meta evreni deneyimlememizi sağlayacak kadar gelişmemiştir.

Metaverse, insanların gerçek dünyada gerçekleştirdikleri tüm etkinlikleri gerçekleştirebilecekleri sanal bir dünya olarak tanımlanır. Dijital avatarların bir metaverse’de çalışmak için kullanılması gerekiyor.

Metaverse Nedir? Rehber Kılavuz

Metaverse Fikri Yeni Değil

Metaverse fikri uzun zaman önce ortaya çıktı. Terim, 1982’de Neil Stevenson tarafından Bilim Kurgu romanı Snow Crash’te kullanıldı. Ancak teknoloji, çeşitli kişiler tarafından çok daha önce tanımlandı.

1838’de bilim adamı Sir Charles Wheatstone, iki görüntüyü bir 3D görüntü oluşturmak için birleştirdiğinde binoküler görüş kavramını tanımladı. Bu kavram bir stereoskop geliştirmek için kullanıldı. Görüntü oluşturmak için derinlik yanılsamasının kullanıldığı bir teknolojidir. Ayrıca, bu teknoloji VR gözlükleri oluşturmak için kullanıldı.

1935’te Amerikalı bilim kurgu yazarı Stanley Weinbaum, Pygmalion’s Spectacles adlı kitabında gerçek dünya deneyimleri sağlayan bir çift gözlüğü anlatıyor: dokunma, ses, tatma, görme ve koku alma.

İlk VR makinesi 1956’da Morton Heilig tarafından yaratıldı. Bu makine ses, koku ve titreşimli sandalyeyi 2D video ile birleştirerek motor sürme deneyimini simüle etmiş ve bu sayede oldukça sürükleyici bir deneyim sunmuştur.

O zamandan beri, metaverse teknolojileri gelişti ancak hala gerçek bir metaverse deneyimi yaşayamıyoruz. Dahası, ne zaman yapabileceğimizi tahmin etmek hala zor.

Birçok Şirket Metaverse Hayalini Mümkün Hale Getirmek İçin Çalışıyor

Birçok şirket, metaverse platformları adı verilen dijital dünyalar yaratmak için çalıştıklarını şimdiden ilan etti. Dünyaca ünlü birçok şirketin kendi metaverse’lerini oluşturmak için büyük yatırımlar yaptığını duymuş olabilirsiniz. En popüler olanlar, bir Facebook meta veri deposu olan Meta ve Decentraland, Sandbox, Horizon Worlds, vb. gibi birden çok oyun meta veri deposudur.

Ancak gerçek şu ki, tüm bu meta platformlar bize gerçek bir metaverse deneyimi sunmaktan hala çok uzak. Nedeni? Ademi merkeziyetçiliğin olmaması bunlardan biridir.

Tüm bu metaverse’ler, geliştirme yönlerini belirleyen ve kendi kurallarını belirleyen tek varlıklar tarafından kontrol edilir. Kullanıcılar, dijital alanın gelişimine katkıda bulunmaları için hala uygun şekilde teşvik edilmemiştir. Bunun yerine, şirketler kendi metaverse’lerinde gerçekleştirilen faaliyetlerden elde edilen kârın büyük bir bölümünü alır.

Gerçek bir metaverse’nin hala burada olmamasının bir başka nedeni de uygun teknolojinin olmamasıdır.

Metaverse’in Sanal Dünya Gelişimine Güç Veren Teknolojiler

Metaverse technologies exist, otherwise, we would not be talking about the development of a digital world. So, what those key technologies are? Let’s have a closer look at them and check how they can develop to finally enable us to experience a really persistent virtual world.

Yapay zeka (AI)

Yapay zeka, birçok teknolojik gelişmenin temelidir ve bir metaverse de bir istisna değildir. Yapay zeka ve makine öğrenimi, dijital bir dünyayı ve dijital işi birçok yönden geliştirmek için kullanılabilir:

 • Avatarları (dijital insanlar) iyileştirebilir: görünüşleri, yüz ifadeleri, görünümleri, tepkileri vb.
 • AI, sanal bir alanda istenmeyen veya yasa dışı eylemleri tespit etmek ve kuralları çiğneyenleri sürekli olarak engellemek için kullanılabilir.
 • Sanal bir ofiste sanal toplantılar sırasında moderatör rolü oynayabilir.
 • AI, oyuncu olmayan karakterler yaratarak ve onları gerçeğe daha yakın hale getirerek sanal dünya deneyimlerini geliştirebilir.

Artificial Intelligence – Yapay Zeka Nedir?

Nesnelerin interneti

Nesnelerin İnterneti IoT, sanal dünyanın önemli ayaklarından biri olarak kabul edilir. Bu, en önemli metaverse teknolojilerinden biridir çünkü IoT’nin fiziksel ve dijital dünyaları birbirine bağlaması ve böylece gerçek bir metaverse’yi mümkün kılması beklenmektedir.

Nesnelerin İnterneti, teknoloji şirketleri ve işletmeler için benzersiz fırsatlar sağlayacaktır. Örnek olarak, gerçek bir nesnenin sanal bir dünyada tam bir kopyası olan dijital bir ikizin yaratılmasını zaten mümkün kılıyor. Ardından, sensörler bu dijital ikizden tüm verileri toplar ve hataları tespit etmek ve sonuçları iyileştirmek için bunları analiz eder.

Sanal bir dünyada IoT’nin teknoloji devlerine açabileceği tüm fırsatları hala hayal edemiyoruz, ancak bu teknolojinin faydaları ortada.

Arttırılmış gerçeklik

Artırılmış gerçeklik, gerçek dünyayı daha parlak ve canlı hale getirerek zenginleştirmedir. Fiziksel alanları süslemek veya metaverse deneyimini artırmak için kullanılan diğer çoklu teknolojilerin yanı sıra AR, fiziksel dünyaları dijital olanlarla bağlamayı sağlar. Sanal gerçeklik VR ile birlikte, artırılmış gerçeklik AR, metaverse gelişiminin temelini oluşturur.

Şu anda AR, gerekli deneyimi sağlamak için harici cihazlara güveniyor veya en iyi durumda kullanıcılar bir AR bulutundan yararlanabilir. Ancak gelecekte, bir AR bulutundan ve harici cihazlardan, fiziksel dünyalar ve sanal alan arasındaki sınırları bulanıklaştıracak kusursuz deneyimlere geçmesi bekleniyor.

Genişletilmiş gerçeklik

Sürükleyici deneyimler, sanal ortamın kitlesel olarak benimsenmesinin anahtarıdır. Artırılmış gerçeklik AR, VR ve karma gerçeklik zaten var. Ancak geniş uygulamalarını engelleyen bazı dezavantajları vardır.

Sanal gerçeklik teknolojisi, gerçekten sürükleyici deneyimler sağlayamaz. VR setleri hala çok büyük ve çok rahat değil ve fiyatları uygun olmaktan çok uzak.

Artırılmış gerçeklik gözlükleri, VR setleriyle aynı dezavantajlara sahiptir.

Bu metaverse teknolojileri daha da geliştiğinde, sadece beklediğimiz sanal gerçeklik deneyimini sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda fiziksel dünya ile sanal dünyaları birbirine bağlayabilecek ve aralarındaki sınırları ortadan kaldırabilecek.

Metaverse’de Etkinlik Nasıl Düzenlenir?

Beyin-bilgisayar arayüzleri

Bazı uzmanlar, beyin-bilgisayar arayüzlerinin, genel olarak cihazları kullanma şeklimizde büyük bir değişiklikle birlikte, VR ve AR setleri geliştirmenin bir sonraki aşaması olacağına inanıyor.

Artık sanal dünyaları deneyimlemek için ekranlara, gözlüklere, baş üstü göstergelere vb. harici cihazlara güveniyoruz. Gerçek sanal deneyimlerden bahsederken üstesinden gelmemiz gereken en büyük zorluklardan biri budur.

Bu zorluk, beyin-bilgisayar arayüzlerinin geliştirilmesiyle aşılabilir. Bu yeni bir teknoloji değil, zaten üzerinde çalışan bazı şirketler var. Beyin-bilgisayar arayüzleri, sanal alanları herhangi bir harici cihaz veya alet kullanmadan beynimizle kontrol etmemizi sağlayacaktır.

3B modelleme ve yeniden yapılandırma

3B modelleme ve yeniden yapılandırma, sanal gerçeklik dünyasının fiziksel dünyamız gibi görünmesini sağlayacaktır. Bu metaverse teknolojisi, dijital ikizlerini yeniden yaratmak için gerçek nesnelerin şekillerini ve görünümlerini yakalar.

Bu teknoloji, merkezi olmayan bir web üzerinde dijital işin gelişimini hızlandıracak. Sanal emlak, sanal ticari alanlar ve sanal eşyalar, tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi kullanıcıların kullanımına sunulur.

Edge ve uzamsal bilgi işlem

Gerçek dünya ile etkileşime geçmek için uzamsal bilgi işlem gereklidir. Dolayısıyla, uzamsal hesaplama, uzamsal boyutla ilgilidir.

Uç bilgi işlem, kullanıcıların eylemlerine hızlı yanıt süresi sağlar. Buna karşılık, kullanıcının gerçek dünyadaki eylemlerini taklit etmesine ve sanal alanlara dalmış hissetmesine yardımcı olur.

Blockchain

Metaverse projelerinin çoğu söz konusu olduğunda, sanal oyun için blockchain teknolojisini kullanırlar. Ve blockchain teknolojisinin ana uygulaması, dijital para birimlerini (kripto para birimleri) etkinleştirmektir.

Gelecekte, blockchain’in merkezi olmayan dijital deneyimleri etkinleştirmesi bekleniyor. Bir blockchain metaverse şeffaf olacak ve bunun üzerindeki kontrol kullanıcıları üzerinde olacak.

NFT

Karşılıksız belirteçler yeni bir fenomendir ancak metaverse projelerinde yerlerini çoktan bulmuşlardır. NFT’ler, kullanıcıların sanat eserleri, dijital emlak, oyun içi nesneler vb. benzersiz dijital varlıklara sahip olmalarını, bunları satmalarını, satın almalarını veya takas etmelerini sağlar. NFT’ler dijital ekonominin temelidir. Bir kullanıcıdan diğerine şeffaf bir şekilde sorunsuz ve güvenli değer aktarımı sağlarlar.

Dijital kimlik, NFT’lerin uygulanabileceği bir diğer önemli sektördür. Dijital avatarlar sanal bir dünyada gerçek kişileri temsil edecek ve bu nedenle kimin kim olduğunu belirlemek önemli olacaktır.

NFT Nedir? NFTler için Kapsamlı Rehber

Sanal gerçeklik

Birden çok metaverse projesinde oyun oynamak için zaten VR teknolojisini kullanıyoruz. Ancak gelecekte sanal gerçeklik VR, video oyun geliştiricilerinin fiziksel konumları sanal alanlarla sorunsuz bir şekilde birbirine bağlamasına olanak tanıyacak ve bu da kullanıcıların gerçekten sürükleyici deneyimler yaşamasını sağlayacak.

Web 3

Web3 hakkında konuştuğumuzda, merkezi olmayan bir interneti kastediyoruz. Her biri kendi dijital ekosistemini kontrol eden birkaç metaverse şirketi olmayacak. Bunun yerine, tüm metaverse, kurallar koyacak, içerik oluşturacak ve katkılarına göre kazanacak kullanıcılarına güvenecektir.

Merkeziyetsiz Otonom Kuruluşlar

Merkezi olmayan özerk kuruluşlar, akıllı sözleşmelerle yönetilen çevrimiçi topluluklardır. DAO’lar, ağa şu veya bu şekilde katkıda bulunan kullanıcılardan oluşur. Bu tür kullanıcılar, bir projenin geliştirme yönünü etkilemek için oy kullanabilir.

DAO’ların bir projenin merkezi olmayan yönetimini sağlaması beklenir. DAO’nun etik kuralları ve kuralları, blok zincirine dahil edilmiştir ve gerçek dünyayı yöneten merkezi varlıkların politikalarından farklı olarak şeffaftır ve herkes tarafından erişilebilirdir.

Bir DAO’nun üyeleri, değişikliklerle ilgili önerilerini sunabilir. Bu öneriler DAO üyelerinin çoğunluğu tarafından kabul edilirse uygulanabilir. Yönetişimi bir DAO’ya dayanan projeler, sanal dünyada değerlidir çünkü bu tür projeler ademi merkeziyetçiliği mümkün kılar.

İnsan-Bilgisayar Arayüzü (HCI) teknolojisine güven

Meta veri deposunun kitlesel olarak benimsenmesini engelleyen bir diğer önemli sorun, onun karmaşıklığıdır. Metaverse teknolojisi henüz emekleme aşamasında ve bu nedenle birçok şeyin iyileştirilmesi gerekiyor. Bu bağlamda, metaverse, insan-bilgisayar arayüzü (HCI) teknolojisine dayanır.

İnsan-bilgisayar arayüzü, bilgisayar ile insan arasındaki iletişim noktası olarak tanımlanabilir. Diğer bir deyişle insan-bilgisayar etkileşimini sağlayan bir cihazdır. Beyin-bilgisayar arayüzleri, HCI’yi etkinleştiren yollardan biridir. Ancak bunlarla birlikte aşağıdakiler gibi başka modeller de mevcuttur:

 • Sosyal bilgi işlem
 • Bilgi odaklı insan-bilgisayar etkileşimi
 • Duygular ve insan-bilgisayar etkileşimi
 • Diğerleri arasında güvenlik etkileşimleri.

Metaverse teknolojisinin bu yönü hala düzgün bir şekilde araştırılmamıştır. Ancak dijital dünyanın gelişimi üzerinde kesinlikle büyük bir etkisi olacaktır.

Tek Mekan Olarak Sanal Dünyalar

Şimdi, birçok metaverse’imiz var. Hepsinin farklı dijital para birimleri var ve kuralları ve iş modelleri farklı. Bu yüzden hala tek bir metaverse hakkında konuşamıyoruz. Bunun yerine, bu metaverse aralığını çoklu evren olarak tanımlamayı tercih ederiz.

Bir metaverse, tüm bu çoklu dünyaları tek bir dijital ekosistemde birleştirecek. Hala farklı iş modellerine sahip olsalar da, mevcut ve potansiyel müşterileri aynı dijital avatarlarla dünyalar arasında kolayca hareket edebilecekler.

Varlıklar da çeşitli metaverse’lerde mevcut olacak. Kullanıcılar, ister sanal emlak, para birimi, oyun içi öğeler, dış görünümler veya herhangi bir şey olsun, bir meta veri deposundaki herhangi bir ekosistemdeki sanal varlıklarına erişebilecek ve bunları kullanabilecek.

Tek bir metaverse teknolojisi yok:

Bir metaverse birden çok teknolojiye dayanacaktır ve şimdilik metaverse gelişiminin nasıl gelişeceği belirsizdir. Bununla birlikte, bir metaverse’nin, kombinasyon halinde benzersiz sürükleyici deneyimler sağlayacak birden çok teknolojiye dayanacağını garanti edebiliriz. Ve daha sonraki geliştirme aşamalarında, bir metaverse fiziksel dünyayla birleşebilir.

Gerçek Bir Metaverse Evrenini Ne Zaman Deneyimleyeceğiz?

Bu soruya bir cevap vermek mümkün değil. Bir metaverse evrenini gerçekleştirmek ve onu Zoom çağrılarının ve oyunlarının ötesinde daha da geliştirmek, hayatımıza nüfuz etmesini sağlamak için makine öğrenimi, HCI veya diğer gelişmiş teknolojilerden daha fazlasına ihtiyaç vardır. İnsanlar, merkeziyetsiz, kullanıcı tarafından yönetilen tek bir alandan yararlanacak kadar bilinçli hale gelecektir. Teknolojiyle ilgili engellerden daha büyük bir zorluktur. Ancak bir kez gerçekleştiğinde, metaverse’nin kitlesel olarak benimsenmesi kaçınılmaz hale gelecektir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.