DeFi ‘nin Geleceği – 2023 / 2024 için DeFi Trendlerini Keşfetmek


0

DeFi veya merkezi olmayan finans, bankaların ve borsaların geleneksel merkezi sistemleri yerine merkezi olmayan blockchain teknolojisi kullanılarak sunulan teminatlı krediler ve türevler gibi finansal ürünleri ifade eder.

Bununla birlikte, aynı zamanda, bazı endüstri uzmanları, bu yatırım segmentindeki projelerin yatırımcıların ve kripto meraklılarının dikkatine ve ilgisine değer olup olmadığından hala şüphe duyuyor.

DeFi çılgınlığını takip ediyor muydunuz? Verim çiftliklerinden merkezi olmayan borsalara ve staking’e kadar pek çok proje var. Ancak artık bu çılgın yolculuğun birkaç yılını geride bıraktığımıza göre, biraz zaman ayıralım ve 2023-2024’te DeFi’nin büyümesini hangi trendlerin yönlendirdiğini düşünelim. 2021’den bu yana sahneye giren yeni oyunculardan blockchain teknolojisinin kullanımında devrim yaratan yenilikçi projelere kadar çok şey değişti ve bu trendleri anlamak Bitcoin sahiplerinin, tüccarların ve yatırımcıların ileriye dönük akıllı yatırım stratejileri oluşturmasına yardımcı olabilir. 2023-2024 için en iyi DeFi trendlerini, DeFi’nin geleceğini ve çok daha fazlasını incelemek için gelin!

DeFi’nin Geleceği Var mı?

Merkezi olmayan finans sektörünün gelişimi, kripto uzmanları arasında tartışmalı. Bazıları, DeFi’nin yakında kendi büyümesinin rehinesi olacağından emin. Ancak diğerleri balon tehdidinin abartıldığını ve DeFi’nin finansın geleceğini kesinlikle yeniden şekillendireceğini düşünüyor.

DeFi’nin rolü daha belirgin hale geliyor ve muhtemelen DeFi yalnızca gelecekte büyüyecek. Gördüğümüz gibi, DeFi uygulamalarının sağladığı hizmet yelpazesi zaten etkileyici. Borç verme, borç verme, sigorta, sabit paralar, merkezi olmayan borsalar, çevrimiçi oyun vb. içerir.

Kripto sektöründeki kurumsal yatırımcıların yatırım hacmi birkaç yıldır artıyor. Ancak daha önce önde gelen oyuncular öncelikle Bitcoin ve Ethereum’a yatırım yaptıysa, şimdi altcoin’lere ve DeFi protokollerine yatırım yapmaya başladılar. 2023’de bu trend, muhtemelen tüm kripto pazarı için büyümeyi tetikleyen faktörlerden biri olacak.

Altcoinlere ve DeFi’ye yapılan kurumsal yatırımın büyümesi, büyük oyuncuların kripto sektörüne karşı tutumunun olumlu yönde çarpıcı biçimde değiştiğini gösteriyor. Dijital varlıkları seçerken, özellikle borsadaki oynaklık ve muhafazakar enstrümanlardan minimum getiri ve sürekli hızlanan enflasyondan korunma zemininde yüksek getiri ararlar.

DeFi’nin Büyümesinin Başlıca Nedenleri

Kripto meraklıları, DeFi’nin her zaman yükselişte olacağına inanmak istiyor. Ancak büyümesini ne sağlayabilir? Bazıları takas edilemez belirteçlere (NFT’ler) güvenirken, diğerleri Metaverse’nin liderliği ele geçireceğine inanıyor. Bu sebeplerden daha fazlasını kontrol edelim.

Düzenleyici Netlik

Bu alan başından beri düzenleyici netliğe sahip değildi, ancak sonunda iyileşmeye başlıyor. Bazı yetki alanları, DeFi protokollerinin ve tokenize edilmiş varlıkların kendi sınırları içinde çalışmaya devam etmesine izin veren düzenleyici kesinlik sunmaya başlıyor. Ayrıca, birçok ülke piyasalarını açmaya ve merkezi olmayan finans için “güvenli alan” yaratmaya başladı. Uzmanlar, bu düzenleyici eğilimin 2023 boyunca devam edeceğine ve DeFi projelerini ana akım benimsemeye yaklaştıracağına inanıyor.

Blokzincir benimsenmesi yeni zirvelere ulaşıyor

Blockchain benimsenmesi dünya çapında ivme kazanmaya devam ettikçe DeFi büyük olasılıkla büyümeye devam edecek. Ethereum gibi platformlara değer katan, giderek daha fazla heyecan verici yeni nesil blockchain projeleri ortaya çıkıyor. Sonuç olarak, DeFi projeleri yeni kullanıcıları çekebilecek ve mevcut kullanıcılara merkezi olmayan finansal çözümler sunabilecektir. Bu, bu protokollerin popülaritesinde bir artışa yol açamaz.

DeFi pazarına yeni oyuncular giriyor

DeFi pazarına her geçen gün daha fazla yeni oyuncu girerek rekabeti artırıyor. Buna hem mevcut kurumlar hem de potansiyel olarak başarılı yeni kurulan şirketler dahildir.

Mevcut kurumlar, merkezi olmayan finans protokollerine güvenerek hizmetlerini genişletiyor. Bu protokoller, merkezi olmayan finansa (DeFi) odaklanan çeşitli uygulamaları piyasaya sürerek meşruiyetlerini artırmakla kalmıyor, aynı zamanda mevcut ve yeni kullanıcılar için daha çekici hale geliyor.

Gelecekte DeFi’den Ne Beklemeli?

DeFi alanındaki en heyecan verici ve etkili trendler ve gelecekte DeFi’den neler bekleyebileceğimiz hakkında bilgi edinin. Onları kontrol et!

 • Geleneksel finansal ürünler, merkezi olmayan finans (DeFi) pazarına girmeye başlıyor. DeFi sektörü hızla büyümeye devam ederken, sigorta, türevler ve dilim veya teminatlı borç verme gibi finansal ürünlerin giderek daha önemli hale gelmesini bekleyebiliriz.
 • DeFi, blockchain tabanlı oyunlardan para kazanma yolunda. Dünya çapında giderek daha fazla insanın zamanını çevrimiçi ve video oyunlarına ayırmasıyla, oyuncular ve içerik oluşturucular bu sektörden daha fazla para kazanmak istiyor.
 • Zincirler arası teknolojiler, ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmeyi umuyor. Hızlı DeFi ekosistemi büyümesiyle ilişkili en ciddi sorunlardan biri, artan işlem maliyetleridir. Birçok kripto projesi, bu sorunları çözmek için zincirler arası özellikler sunmaya başlıyor. Bu birlikte çalışabilirliğin, DeFi platformlarının yalnızca Ethereum ağına göre çok daha kolay ölçeklenmesine olanak sağlayacağı umulmaktadır.
 • Merkezi olmayan borsalar ve otomatikleştirilmiş piyasa yapıcılar, DeFi büyümesini destekler. DeFi alanının karşı karşıya olduğu bir başka sorun da ademi merkeziyetçiliği verimlilikle dengelemek. Merkezi kripto borsaları, verimli işlemlere izin verir. Ancak, ademi merkeziyetçilik söz konusu olduğunda birçoğu eksik. İşte burada DEX’ler ve AAM’ler devreye giriyor.
 • DeFi platformlarının kendi tokenları daha önemli hale geldi. Yönetişim belirteçleri olarak bilinenler, sıradan kriptolardan farklıdırlar. Sahiplere, temel bir DeFi protokolüyle ilgili oy hakları sağlamayı amaçlıyorlar. Bu yönetişim belirteçleri 2022’de giderek daha popüler hale geldi ve geleneksel finans kurumları da yönetişim belirteçlerine sahip olmanın değerini fark etmeye devam ediyorlar.

2023-2024 için En İyi 5 #DeFi Trendi

 • Geleneksel finansal ürünler DeFi’ye giriyor.
 • DeFi, blockchain oyunlarından para kazanıyor.
 • Çapraz zincir teknolojisi, ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmeyi umuyor.
 • DEX’ler ve AMM’ler DeFi büyümesini destekliyor.
 • Yönetişim belirteçleri daha önemli hale geliyor.

DeFi teknolojisi yükselişte ve önümüzdeki birkaç yıl için DeFi trendleri, blockchain ve kripto endüstrisini kasıp kavurmaya hazırlanıyor. Geleneksel finansal ürünler, 2023’te DeFi’ye girecek ve bu da DeFi’nin sonunda kitlesel kabul için hazır olabileceği anlamına geliyor. DeFi teknolojileri ayrıca blockchain oyun deneyimlerinden para kazanmayı ve merkezi olmayan borsalar (DEX’ler) ve otomatik piyasa yapıcılar (AMM’ler) sağlamayı umuyor. Ancak bu DeFi trendleri burada bitmeyecek – ölçeklenebilirlik sorunlarını sona erdirmek amacıyla zincirler arası teknoloji geliştirilirken, yönetim belirteçleri DeFi paydaşları için giderek daha hayati hale gelecek. Yakında DeFi bir ev terimi haline gelecek ve tüm gözler onun inanılmaz potansiyeline dikkat etmeli!

Kripto portföyünüzü büyütmek için DeFi nasıl kullanılır?

DeFi ile ilgileniyorsanız ve onu pasif gelir elde etmek için kullanmak istiyorsanız tokenlerinizi ikiye katlamanın birkaç yolu vardır. Deneyebilirsin:

 • Staking — kripto varlıklarını akıllı bir sözleşmeye yatırma süreci;
 • Yield Farming — kazanç elde etmek için bir verim çiftliğinde likidite sağlayıcı olarak kazandığınız belirteçleri kullanma uygulaması;
 • DeFi projelerine yatırım yapmak — bir kripto cüzdanı hazırlamanız, para satın almanız, protokolleri kullanmaya başlamanız ve DeFi yatırımlarınızı takip etmeniz gerekecek. Ancak şu veya bu DeFi projesine yatırım yapmadan önce Kendi Araştırmanızı Yapmalısınız (DYOR). Lütfen BullPerks DYOR kılavuzumuzdan daha fazlasını öğrenin ve IDO projelerini nasıl analiz edeceğinizi öğrenin.

Sonuç

Bitcoin fiyatındaki artıştan bağımsız olarak DeFi, klasik kripto para piyasasını bir şekilde yenebilir. Elbette, merkezi olmayan finans segmenti riskler ve zorluklarla karşılaşabilir, ancak tüm eksiklikler, açtığı fırsatları telafi eder.

Gelecekte, DeFi muhtemelen geleneksel finans piyasasında bir yer edinecek. Ancak, aynı zamanda, merkezi olmayan finans piyasasının, onu kesinlikle dijital ekonominin tarihine yazacak çok sayıda dikkate değer projesi var.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.