Dex (Merkeziyetsiz Borsa) Nedir?


3

Dünyadaki her birey son zamanlarda kripto para birimlerini duymuş olmalı. İnsanlar, dijital finansal işlemleri için yeni bir enstrümanın dışında çeşitli nedenlerle kripto para birimleriyle ilgilenmektedir. Ancak, kripto para birimleri ile ticaret yapmak için kesinlikle bir kripto para borsasına ihtiyacınız olacaktır. Merkeziyetsiz borsalar, merkeziyetsizliğe sahip önde gelen kripto para borsası türlerinden biridir.

Bir dizi başka avantajın yanı sıra, aracılar olmadan eşler arasında işlemlere olanak tanır. Sonuç olarak, kripto alanını takip eden herhangi bir kişinin DEX veya merkeziyetsiz borsanın temellerini ve işlevlerini merak etmesi kaçınılmazdır. Aşağıdaki tartışma, DEX’ler, nasıl çalıştıkları ve farklı DEX türleri hakkında ayrıntılı bir kılavuz olarak hizmet etmektedir. Ek olarak, DEX’lerle ilişkili avantajlar ve riskler hakkında bir genel bakış da bulabilirsiniz.

Merkeziyetsiz Borsalar ile birlikte, işin temeli olan Merkeziyetsiz Finans yani DeFi ‘yi de incelemek isteyebilirsiniz: DeFi Nedir? DeFi Araçları – Likidite Madenciliği, Stake ve Farm

Merkeziyetsiz Borsa nedir?

DEX’lere yönelik bir rehberde arayacağınız ilk şey, açıkçası merkeziyetsiz takastır. DEX’ler temelde eşler arası (peer to peer) pazar yerleridir, tıpkı kripto para birimi tüccarlarının doğrudan işlem yapabileceği borsalar gibi. Merkeziyetsiz borsaların çarpıcı özelliği, fonlarınızın yönetimi sorumluluğunu emanetçilere veya aracılara devretmemeleridir. DEX’ler, temelde kodda belirtilen kendi kendini yürüten anlaşmaları içeren akıllı sözleşmelerden yararlanarak işlemleri sağlayabilir.

Merkeziyetsiz borsa veya DEX, borsadaki işlemlerin denetlenmesi ve yetkilendirilmesi için herhangi bir yetkiye duyulan ihtiyacı ortadan kaldırmak için oluşturulmuştur. DEX’ler, kripto alıcılarını ve satıcılarını birbirine bağlayarak eşler arası veya P2P kripto para ticaretini destekler. DEX’ler genellikle doğaları gereği gözetim altında değildir, bu nedenle kullanıcıların kendi özel anahtarlarının kontrolüne ve sahipliğine sahip olmalarına izin verir. Bu tür avantajlar, son zamanlarda DEX’lerin popülaritesini artırıyor. Bununla birlikte, etkilerini kapsamlı bir şekilde anlamak için merkeziyetsiz borsa gelişiminin köklerini belirlemek de önemlidir.

Merkezi Olmayan Borsaların Tarihi

Merkeziyetsiz borsaların, merkezi kripto borsalarına karşı zorlu bir rekabet olarak ortaya çıktığına şüphe yok. Ancak, DEX’lerin yükseldikleri kısa sürede çok yükseldikleri ilginç bir gerçek. Merkeziyetsiz borsa geliştirmenin en erken aşamalarından biri, sizi karma zaman kilitli sözleşmelere veya HTLC’lere götürür. HTLC, kullanıcılar arasında güven gerektirmeyen, on-chain işlemleri kolaylaştırabilen temel bir kriptografik emanet sistemi sundu. HTLC’lere dayalı prototip DEX’lerin en umut verici örnekleri, sırasıyla 2012 ve 2014’te başlatılan LocalBitcoins ve Bisq ‘dir.

Daha sonra, DEX değişiminin bir sonraki evrimi, ilk DEX’lerin Ethereum’a gelmesiyle belirginleşti. Ethereum akıllı sözleşmelerinin gücü, yeni nesil borsaları ateşledi ve HTLC tabanlı borsalar üzerinde üretken iyileştirmeler getirdi. Günümüzde DEX’ler, kripto hacminde önemli gelişmelerle alım satımı mümkün kılarak, kripto dünyasında çok önemli bir unsur haline geldi. İlginç bir şekilde, merkeziyetsiz borsalar, Haziran 2020 ile Haziran 2021 arasında yaklaşık 600 milyar dolarlık ticaret hacmini sağlamıştı.

Merkeziyetsiz Kripto Borsalarının Çalışması

DEX kripto borsasıyla ilgili herhangi bir tartışmanın bir sonraki önemli yönü, açıkça onun çalışması olacaktır. İşlevselliği hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkeziyetsiz bir borsanın nasıl çalıştığını bilmek önemlidir. DEX yani merkezi olmayan bir borsanın çalışması, büyük ölçüde tasarıma bağlı olacaktır.

Bu nedenle, merkeziyetsiz kripto borsaları için farklı tasarım türlerini yansıtarak DEX’lerin çalışması hakkında çok şey bulabilirsiniz. En temel anlamda, DEX’lerin çalışması, kullanıcıların fonlarını saklamasını ve bunları ticaret için kullanmasını içerir. Kullanıcılar, DEX’lerde trade işlemleri yerine ağ işlem ücretlerini ödemek zorundadır ve tüccarlar, DEX’leri kullanmak için temel olarak blok zincirdeki akıllı sözleşmelerle etkileşime girer.

Order Book (Sipariş defteri) DEX’leri, DEX Aggregators (toplayıcılar) ve otomatik piyasa yapıcılar veya AMM’ler gibi üç yaygın merkeziyetsiz borsa türü bulabilirsiniz. Her tür merkezi olmayan değişim, akıllı sözleşmeler aracılığıyla kullanıcılar arasında doğrudan ticarete izin verir. Çalışmalarını kapsamlı bir şekilde anlamak için farklı DEX değişim türleri hakkında daha fazla bilgi edelim.

Otomatik Piyasa Yapıcılar veya AMM’ler

Farklı merkeziyetsiz borsa veya DEX türleri, açıkça Otomatik Piyasa Yapıcılar veya AMM’lerin adını içerecektir. Otomatikleştirilmiş Piyasa Yapıcı sistemi, likidite sorununu çözmek için akıllı sözleşmeleri verimli bir şekilde kullanır. AMM’ler, işlem gören varlıkların fiyatını belirlemek için borsalardan ve diğer platformlardan bilgi almak için blok zincir tabanlı hizmetlerden yararlanır.

Blockchain tabanlı hizmetler, bu durumda blockchain oracle’ları olarak adlandırılır. AMM tabanlı merkeziyetsiz borsalardaki akıllı sözleşmeler, alış ve satış emirlerini eşleştirmek yerine likidite havuzlarından faydalanabilir. Likidite havuzları, temel olarak, AMM tabanlı DEX’lerin çalışmasında önemli bir rol oynayan önceden finanse edilen varlık havuzlarıdır. Kullanıcılar, likidite havuzları için fon sağlar ve ilgili çiftteki işlemler için tahsis edilen işlem ücretleri ile ödüllendirilir. Likidite sağlayıcıları olarak da bilinen bu tür kullanıcılar, likidite madenciliği ile kripto varlıklarından faiz kazanmak için her bir varlığın eşdeğer değerini bir ticaret çiftine yatırmak zorundadır. AMM tabanlı merkezi olmayan borsa geliştirmedeki likidite havuzları, tüccarların emirleri yerine getirmesine izin verebilir. Aynı zamanda, tüccarlar da güven gerektirmeyen ve izinsiz bir şekilde, faiz kazanabilirler. AMM tabanlı DEX’ler genellikle akıllı sözleşmelerinde kilitli toplam fon miktarına göre sıralanır.

AMM tabanlı DEX’ler ayrıca likidite eksikliği nedeniyle ortaya çıkan slippage şeklinde müthiş bir geri tepme mekanizmasına sahiptir. Likidite eksikliği, alıcının siparişlerinde piyasa fiyatından daha fazlasını ödemesine yol açtığında, slippage açıkça görülür. Bu gibi durumlarda, daha büyük siparişlerin daha yüksek slippage ile karşılaşma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca, likidite sağlayıcılar, alım satım çiftlerinde bir varlığın volatile (oynaklığı) nedeniyle kalıcı kayıp riskleriyle de karşı karşıya kalabilirler.

AMM DEX’lerin dikkate değer örnekleri arasında; Bancor, Balancer, Sushi, Curve ve Uniswap bulunur.

Order Book (Sipariş Defteri) DEX’leri

Merkeziyetsiz borsalardaki sipariş defteri modeli, DEX’lerin geliştirilmesindeki en eski yaklaşımlardan biridir. Emir defterleri, belirli varlık çiftleri için varlık alım ve satımına yönelik tüm açık emirlerin kayıtlarını tutar. Satın alma emirleri, bir tüccarın belirli bir fiyata bir varlık için satın alma veya teklif verme konusundaki ilgisini ifade eder. Öte yandan, satış emirleri, tüccarın ilgili varlık için belirli bir fiyat satmaya veya talep etmeye hazır olduğunu gösterir. Fiyatlar arasındaki tutarsızlık, varlığın piyasa fiyatının yanı sıra emir defterinin derinliğini belirlemekten sorumludur.

On-chain ve off-chain sipariş defterleri gibi iki farklı türde sipariş defteri ile DEX kripto borsasını keşfedebilirsiniz. Açık sipariş bilgilerini zincir üzerinde saklayan DEX’ler, on-chain (zincir üstü) sipariş defteri DEX’leri olarak adlandırılır. Zincir üstü sipariş defteri DEX’leri, yatırımcıların platformlarında borç verenlerden gelen fonları kullanarak pozisyonlarından yararlanmalarına yardımcı olabilir. Öte yandan, off-chain (zincir dışı) sipariş defteri DEX veya merkeziyetsiz takas platformları, blok zincir ağlarının sipariş defterlerini depolar. Zincir dışı sipariş defteri DEX’leri yalnızca blok zincirde işlem yerleşimini sağlar ve böylece merkezi kripto borsalarının değerini sunar.

Emir defteri merkeziyetsiz borsası veya DEX platformunun bir diğer önemli yönü, likidite sorunları riskidir. Sipariş defteri DEX’leri temel olarak merkezi borsalarla rekabet eder ve genellikle zincir içi işlemler için ek ücretler uygular. Öte yandan, zincir dışı sipariş defteri DEX’leri, akıllı sözleşmeyle ilgili risklerle birlikte maliyetleri azaltabilir.

Bugün aktif olan sipariş defteri DEX’lerinin dikkate değer örnekleri arasında; dYdX, Loopring, Gnosis Protocol ve IDEX bulunmaktadır.

DEX Aggregators (Toplayıcıları)

Merkeziyetsiz değişim toplayıcıları, bariz nedenlerle, merkeziyetsiz bir takas listesindeki en iyi eklemelerden biri olarak ortaya çıkıyor. Temel olarak, belirli gereksinimlere göre birden fazla DEX’te likidite kaynağı sağlayarak ve yönlendirerek çalışan ticaret protokolleridir.

DEX toplayıcıları, tüccarlara yalnızca kendi likidite havuzlarından hizmet vermeye ihtiyaç duymazlar. Böylece, DEX toplayıcılarının kripto ticareti için verimli yaklaşımlar sunmada nasıl önemli bir rol oynayabileceğini açıkça fark edebilirsiniz. Günümüzdeki dikkate değer DEX toplayıcı örneklerinden bazıları 1inch, Paraswap, Open Ocean, Slingshot, Ox veya Matcha’dır.

Merkezi Olmayan Borsalarda Yeni İnovasyon

Yeni inovasyona özel bir odaklanma ile merkeziyetsiz borsa gelişimi için yeni ufukları baz almak da önemlidir. Yeni Integral DEX, DEX geliştirme için AMM ve sipariş defteri modellerini harmanlamanın açık bir örneğini sunar. Yeni hibrit DEX’ler, sermayeyi derinlikten kurtarabilir ve böylece rakiplerin sipariş defterlerini kişisel, daha küçük likidite rezervlerine yansıtmak için alışverişi mümkün kılar.

Sonuç olarak, konsantre ve yüksek verimli likiditenin değerini anlayabiliri<. Ayrıca, Proaktif Piyasa Yapıcılığı veya PMM stili gibi AMM DEX’lerin birçok yeni varyasyonunu da not alabilirsiniz. DODO DEX örneği, yeni bir merkeziyetsiz değişim listesinde Proaktif Piyasa Yapıcı tarzının pratik uygulamasını sergiliyor. Proaktif Piyasa Yapıcılığı veya PMM stili, gelişmiş ticaret verimliliğini sağlamak için gerçek zamanlı olarak fiyat eğrileri gibi parametrelerin proaktif modifikasyonu için DEX’i etkinleştirir.

Merkeziyetsiz Borsa (Dex) ve Merkezi Borsa (Cex) Farkları

DEX’leri Kullanmanın Faydaları

Merkeziyetsiz kripto borsaları, son zamanlarda kripto ticareti için umut verici yollardan biri olarak gelişti. Merkezi olmayan bir değişim listesindeki hemen hemen her girişte bulabileceğiniz ortak avantajlardan bazıları aşağıdakileri içerir.

Tokenlerin Kullanılabilirliği

Merkeziyetsiz borsalar, özellikle geliştirildikleri blok zincirde üretilenler olmak üzere tokenlerin daha kolay kullanılabilirliğini sağlar. Sonuç olarak, yeni projeler, tokenlerini merkezi borsalarda listelemeden önce merkeziyetsiz borsalarda listeleyecektir.

Anonimlik

Merkeziyetsiz borsalarla ilişkili bir sonraki önemli avantaj, doğrudan kullanıcıların anonimliğine atıfta bulunmaları olacaktır. Kullanıcıların, merkeziyetsiz kripto borsaları ile KYC yani Müşterinizi Tanıyın süreçleri gibi, standart tanımlama prosedürlerini geçmesi gerekmez.

Daha Düşük Karşı Taraf Riski

Karşı taraf riski, bir işleme dahil olan taraflardan biri anlaşmanın sonunu yerine getirmediğinde açıkça görülür. Temel merkeziyetsiz değişim anlamı, DEX’lerin akıllı sözleşmeler yoluyla işlemleri nasıl kolaylaştırdığını gösterir. Böylece işlemler için herhangi bir aracıya bağlı kalmanıza gerek kalmaz, böylece karşı taraf risklerinden kurtulursunuz.

Gelişmiş Güvenlik

Bir DEX yani merkeziyetsiz borsanın benzersiz özelliği, kullanıcıların fonlarını kontrol etmemesidir. Aksine, tüccarlar fonlarının muhafazasına sahiptir ve tercihlerine göre DEX ile etkileşime girebilir.

DEX Kullanmanın Riskleri

Merkezi olmayan borsaların belirgin avantajlarının yanı sıra, bunlarla ilişkili aşağıdaki riskleri belirlemek de önemlidir.

Özel Bilgi Gereksinimi

Kullanıcılar, bir DEX kripto borsasında fonlarını korumak için güvenlikle ilgili kavramlar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Ek olarak, cüzdan seçimi ve cüzdanı uygun tokenlerle finanse etme konusunda da özel bilgiye sahip olmak gerekir.

Doğrulanmamış Token Listeleri

Herhangi bir kişinin likidite amacıyla merkeziyetsiz kripto borsalarında yeni bir token listelemesi mümkündür. Ancak bu, yatırımcılar için rug pull dolandırıcılığına yol açabilir. Sonuç olarak, yatırımcılar bir token alacakları varsayımıyla farklı bir token satın alabilirler. Bu nedenle, tüccarların, yatırım yapmadan önce tokenleri doğrulamak için gerekli özeni göstermeleri gerekir. Bu risk, dYdX ‘te olduğu gibi, DAO ile token listelemesi kararı alınan borsalarda ortadan kalkmaktadır.

Akıllı Sözleşme Riskleri

DEX borsası ile ilişkili riskler arasındaki son ekleme, akıllı sözleşme risklerine atıfta bulunacaktır. Akıllı sözleşmelerdeki istismar edilebilir hatalar, kapsamlı denetimlerden ve ayrıntılı kod incelemelerinden kaçarak daha fazla hasara yol açabilir.

Son söz

İlk merkeziyetsiz borsalar 2014 yılında gelmeye başladı ve DeFi‘nin artan popülaritesi ile dikkat çekti. Otomatik Piyasa Yapıcı sisteminin gücü ile DEX’ler, sipariş defteri modelindeki gelenekselliğin ötesine geçmiştir. Bununla birlikte, merkeziyetsiz kripto borsaları, kullanıcıların pozisyonlarından yararlanmak için fon ödünç almaları veya ticaret ücretleri almak için likidite sunmaları için hayati platformlar olduklarını kanıtladı. DEX’ler ayrıca kullanıcıların kripto varlıklarını likidite havuzlarına yatırarak pasif gelir elde etmelerini sağladı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.