2023’ün En İyi ZK-Rollup Projeleri


0

2023’ün En İyi ZK-Rollup Projelerinden Bazıları; Polygon, Starkware ve ZkSync’ ..

Ethereum, akıllı sözleşmeler, dApp’ler, DeFi ve NFT’ler için dünyanın açık ara en popüler blok zinciridir. Bununla birlikte, Ethereum’un muazzam bir ölçeklenebilirlik ve fiyatlandırma sorununa sahip olması çoğu kişi için şaşırtıcı değil. 2023’ün başlarından itibaren, blok zincir saniyede en fazla 15 işlem (TPS) işleyebilir ve en yoğun faaliyet zamanlarında gaz ücretleri 1.000 ABD dolarına kadar çıkmıştır.

Blokzincir Üçlemi: Aşılamayan Zorluk

Gaz ücretleri, 2022’nin başından ortalarına kadarki zirvelerinden bu yana önemli ölçüde düşmüş olsa da, Ethereum’un yavaş işlem süreleri ve büyük miktarda veriyi işlemedeki zorlukları, onu hala bozulma için olgunlaştırıyor. Bu nedenle, son birkaç yılda, daha hızlı, daha ucuz, daha pahalı ve daha çevre dostu olan Ethereum tabanlı blok zincirleri yapmak amacıyla çeşitli Ethereum Layer-2 blok zincirleri ortaya çıktı. Katman-2’ler, verileri işlemek ve kanıtlamak için yeni yollar sunarken genellikle Ethereum’un güvenlik garantilerini devralan ana Ethereum blok zincirinin üzerine inşa edilmiş ağlardır.

Ancak Layer-2’ler bu daha yüksek hızlara ve daha düşük maliyetlere nasıl ulaşıyor? Katman-2’lerin elde ettiği ilerlemenin çoğu, sıfır bilgi kanıtının bir biçimi olan sıfır bilgi rollups (ZK-Rollups) bir sonucudur. Bir ZK-Toplaması, çok sayıda Katman-2 işlemini birleştirir, zincir dışı yürütür (zincir içi akıllı sözleşmedeki herhangi bir varlığı tutarken) ve Ethereum ana ağına yalnızca bir işlem gönderir. Bu, Katman-1 blok zincirinin, Katman-2 yerine işlemler üzerinde yürütülürse gerekli olacak verilerin yalnızca küçük bir miktarını depolamasına izin verir.

Az önce belirttiğimiz gibi, ZK rollups, bir varlığın bir koşulu doğrudan blok zincirine gerçekten iletmeden doğru olduğunu kanıtlamasına izin veren kriptografik kanıtlar olan sıfır bilgi kanıtlarının (ZKP’ler) bir biçimidir. Toplama tabanlı ölçeklenebilirlik çözümünün diğer ana biçimi, bu makalenin ilerleyen bölümlerinde daha ayrıntılı olarak inceleyeceğimiz İyimser toplama olarak adlandırılır.

ZK-Rollups Nasıl Çalışır?

ZK-Rollups iki akıllı sözleşme, bir doğrulayıcı sözleşmesi ve bir ana sözleşme kullanır. Doğrulayıcı sözleşmesi, Ethereum ana ağına gönderilen ZK-Rollups kimliğini doğrular. Buna karşılık, ana sözleşme toplama bloklarını depolar, para yatırma/çekme işlemlerini izler ve blok zincirinin durumunu izler. Bir ZK-Rollup’ın ikinci katmanı, Katman-2’lerin ölçeklenebilirliği iyileştirmesinin ve maliyetleri düşürmesinin ana yolu olan çekirdek Ethereum Sanal Makinesi (EVM) yerine zincir dışı bir sanal makine kullanır.

Daha önce bahsedildiği gibi, ZK-Rollup tabanlı Layer-2’ler güvenliklerini ana Ethereum blok zincirinden alır, çünkü Ethereum veri doğruluğunu sağlar ve veri güncellemelerini onaylar, ZK-Rollup’un bir yerleşim katmanı görevi görür.

ZK-Rollups ve Ethereum Merge (Birleşmesi)

2022 ortasındaki Ethereum birleşmesi (bazıları tarafından) TPS’yi büyük ölçüde artırması ve gaz ücretlerini düşürmesi bekleniyordu, ancak bu gerçekleşmedi. Olsaydı, Ethereum Layer-2’lere ve sıklıkla uyguladıkları ZK-Rollup’lara olan talebi önemli ölçüde azaltabilirdi. Bu, Layer-2’lerin ve özellikle ZK-Rollup’ları kullananların muhtemelen rekabetçi olmaya devam edecekleri ve önemli ölçüde büyümeye devam edecekleri anlamına gelir.

ZK-Rollups ile Optimistic Rollups Arasındaki Farklar Nelerdir?

Daha önce bahsedildiği gibi, Optimistic Rollups, Katman-2 blok zincirlerindeki ZK Rollupsların ana alternatiftir. ZK-Rollups, her işlem grubu kendi geçerlilik kanıtını kullanarak işlemlerin geçerliliğini kanıtlamak için kullanılan kriptografik kanıtlar oluşturur. Buna karşılık, Optimistic Rollups otomatik olarak tüm işlemlerin geçerliliğini üstlenir. Açık bir kriptografik kanıt kullanmak yerine, parti verilerinin meşruiyetinin sorgulanabileceği bir “meydan okuma dönemi” sağlarlar. Dolandırıcılık iddiası varsa, bir “dolandırıcılık kanıtı” yürütülür ve doğru işlem hesaplaması yapılır. Optimistic Rollups tabanlı blok zincirler, Layer-2 blok zincirindeki düğümlerin hileli bir işlem gönderirlerse kesilecek (alınacak) ETH’yi paylaştırmasını zorunlu kılarak dolandırıcılığı teşvik etmez.

Genel olarak bu, Optimistic Rollups tabanlı Layer-2 blok zincirlerinin saniyede daha yüksek işlem sayısına (TPS) ulaşmasının genellikle daha kolay olduğu anlamına gelir, ancak “meydan okuma süresinin” gerekliliği nedeniyle kesinlik süreleri daha uzun olabilir. Optimistic Rollups tam akıllı sözleşmeleri yürütmesi de daha kolayken, bazen daha basit işlemleri işlemekle sınırlı olan ZK-Rollup tabanlı Layer-2’ler için bu daha zor olabilir. En iyi Optimistic Rollups tabanlı Layer-2’lerden bazıları Arbitrum, Optimism, Boba Network, Cartesi, OMG Network’dür.

2023’ün En İyi 10 ZK-Rollups Projesi

Aşağıda, bugün piyasadaki en iyi ZK-Rollup tabanlı projelerden bazılarını listeliyoruz. Ölçekleme stratejilerinin bir parçası olarak ZK-Rollups kullanan tüm büyük Katman-2 blok zincirlerini listeleyerek başlıyoruz ve ardından bu ZK-Rollup tabanlı blok zincirlerinden biri veya daha fazlası için işlevsellik içeren en önemli protokollerin ve dApp’lerin bazılarını listelemeye devam ediyoruz.

Borç alma ve verme protokolleri ve merkeziyetsiz değiş tokuşlar (DEX’ler) dahil olmak üzere birçok büyük protokol artık çok zincirlidir, bu nedenle bazıları, kullanıcılara işlem ücretlerini azaltmak için kullanabilecekleri çok çeşitli seçenekler sunmak için birkaç ZK-Rollup tabanlı Katman-2 için işlevsellik içerir. hem daha hızlı işlem süreleri hem de daha hızlı kesinlik elde edin.

1. Polygon

Polygon şu anda hem TVL (DeFi protokollerinde kilitlenen toplam değer) hem de popüler $MATIC belirteci aracılığıyla yerel coin piyasa değeri açısından en büyük Ethereum Layer-2 blok zinciridir. Polygon, bir proof-of-stake (Pos) mutabakat mekanizması kullanır ve şu anda 80’den fazla aktif dApp’e sahiptir.

Polygon, ölçeklenebilirliği büyük ölçüde iyileştirmek için ZK Rollups kullanır, ancak tipik ZK Rollupsların biraz zaman yoğun olması gibi belirli dezavantajları vardır. Özyinelemeli kanıtları kullanarak, Polygon bu sorunu ortadan kaldırır. Aynı anda yalnızca tek bir işlem için kanıt oluşturabilen diğer ZK-Rollup tabanlı blok zincirlerinin aksine, Polygon, toplu işi Ethereum ana ağına göndermeden önce bir toplu işteki her işlem için aynı anda kanıt oluşturabilir.

Genel olarak, Polygon’un ZK-Rollup’larının tasarımı, ağı diğer birçok ZK-Rollup ölçeklendirme çözümünden daha ucuz ve daha hızlı hale getirir ve ayrıca doğrulayıcıların özel donanıma ihtiyaç duymadığı anlamına gelir. Aslında, geliştirme aşamasındaki Polygon Zero ağındaki bazı Polygon provaları 45 kb kadar küçüktür ve blok zinciri performansına diğer ölçeklendirme çözümlerinden çok daha az yük bindirir.

Diğer birçok Katman-2’deki ZK-Rollup’larından farklı olarak, Polygon’un ZK-Rollup’ları tamamen Ethereum uyumludur, yani geliştiriciler, StarkNet gibi diğer Katman-2’lerde yaptıkları gibi, Polygon akıllı sözleşmelerini programlamak için alternatif diller öğrenmek zorunda kalmazlar.

Polygon, bir şekilde yan zincirlere benzeyen, ancak farklı şekilde çalışan ve Ethereum ana ağından daha büyük bir güvenlik derecesi oluşturan birden fazla “taahhüt zinciri” oluşturarak çalışır. Ayrıca, çoğu yan zincir yalnızca sınırlı sayıda doğrulayıcıyı işleyebildiğinden, yan zincir merkezileştirme sorununu da ortadan kaldırırken, Poligon ağı, herkesin blok zincirinin yerel coinini ($MATIC) stake etmesine ve ağ için bir doğrulayıcı olarak hareket etmesine izin verir.

Polygon’un, tamamen işlevsel ve (karşılaştırmalı) oldukça merkeziyetsiz Polygon Hermez’in yanı sıra geliştirme aşamasındaki ağlar Polygon Zero, Polygon Miden, Polygon Nightfall ve Polygon ZkEVM dahil olmak üzere blockchain ağları oluşturduğunu not etmek önemlidir. Polygon, Polygon Zero’nun sıradan bir tüketici dizüstü bilgisayarında 170 milisaniyede üretilen ZK kanıtlarıyla dünyanın en yüksek performanslı ZK-Rollup tabanlı Layer-2 olduğunu iddia ediyor. Polygon’un bir ölçekleme çözümü olarak ağırlıklı olarak ZK-Rollups kullanmasına rağmen, gelecekte Optimistic Rollupsları giderek daha fazla dahil etmeyi planladığına dikkat edilmelidir.

Başlangıçta Matic Network olarak anılan Polygon, ilk olarak 2017 yılında Ethereum geliştiricileri Sandeep Nailwal, Anurag Arjun, Jaynti Kanani ve Mihailo Bjelic tarafından piyasaya sürüldü.

2. StarkNet/StarkEx

StarkNet, başka bir merkeziyetsiz ZK-Rollup tabanlı Layer-2 blok zinciridir. Polygon’dan farklı olarak, StarkNet geliştiricilerinin Cairo programlama dilini (Solidity yerine) öğrenmeleri gerekir, bu da yeni geliştiricilerin katılımını biraz daha zorlaştırabilir. Buna rağmen, Solidity’den Cairo’ye aktarıcılar ve diğer, daha iyi bilinen programlama dilleri, bu sorunu ortadan kaldırmak için yaratılıyor.

StarkNet Nedir? Kapsamlı Rehber

Diğer ZK-Rollup tabanlı zincirler gibi, StarkNet de birçok Layer-2 işlemini Ethereum üzerinde tek bir işlemde toplar, bu da hızı önemli ölçüde artırır ve gas ücretlerini azaltır.

StarkEx, StarkNet’in arkasındaki ekip tarafından oluşturulan başka bir blok zinciridir. Halka açık dApp geliştirmeye yönelik bir blok zinciri olan StarkNet’in aksine StarkEx, merkeziyetsiz kripto borsaları (DEX’ler) için özel olarak bir SaaS (hizmet olarak yazılım) ölçeklenebilirlik çözümü olarak çalışır ve bu, borsaların hız ve likiditeyi artırırken maliyetleri düşürmesine yardımcı olur.

StarkEx, ETH, ERC-20 tokenleri ve diğer EVM uyumlu zincirlerdeki jetonların yanı sıra ERC-721 NFT’leri (şu anda dünyanın en popüler NFT jeton standardı) için destek sağlar. Ayrıca, ERC-1155 yarı misli “dinamik” NFT’ler için zincir dışı basımı destekleme sürecindedir. StarkEx, 2020’nin ortalarından beri Ethereum’da konuşlandırılmıştır. StarkEx ayrıca TVL’nin (toplam değer kilitli) en büyük Katman-2 çözümlerinden biridir. StarkEx şu anda dYdX, Immutable, DiversiFi ve Sorare dahil olmak üzere çok çeşitli dApp’ler ve protokoller tarafından kullanılmaktadır.

2023’ün En İyi 10 Starknet Projesi

StarkNet ve StarkEx, 2017 yılında Alessandro Chiesa ve Eli Ben-Sasson tarafından kurulan bir şirket olan Starkware tarafından geliştirildi.

3. ZKSync

ZKSync, düşük gaz ücretleri ve yüksek güvenlik sağlarken yüksek hızları (2.000+ TPS) barındıracak şekilde tasarlanmış bir Ethereum Layer-2 ölçeklendirme çözümüdür. Birçok Layer-2’den farklı olarak ZKSync, Ethereum Layer-1 ana ağına neredeyse anında para çekilmesine izin verir. ZKSync’in şu anda tam EVM uyumluluğuna sahip tek zk-rollup protokolü olduğu unutulmamalıdır, bu da geliştiricilerin canlı akıllı sözleşmeleri ZKSync için yeniden yazmadan veya özelleştirmeden Ethereum’dan kolayca yeniden konuşlandırabilecekleri anlamına gelir. Bu, birlikte çalışabilirliği önemli ölçüde artırır ve geliştirme süresini azaltır.

ZKSync, bazı yönlerden StarkNet ve StarkEx’e benzer, temel fark, kullanılan prova protokollerinin türüdür. ZKSync, SNARK’ları (Kısa ve Etkileşimli Olmayan Bilgi Argümanı) kullanırken, StarkEx STARK’ları (Ölçeklenebilir Şeffaf Bilgi Argümanları) kullanır.

ZK-SNARK’lar, küçük bir geliştirici grubunun düzgün ve güvenli bir şekilde kod geliştirmek için güvenilmesi gereken, merkezileşmeyi artıran ve güvenirliği azaltan bir ilk kurulumu içerir. Bunun aksine, ZK-STARK’lar güven gerektirmeyen doğrulanabilir sistemler oluşturmak için genel olarak doğrulanabilir rastgeleliği kullanır. SNARK’ların değilken kuantum saldırılarına karşı dirençli olduklarına da inanılıyor. STARK’lar ayrıca daha fazla ölçeklenebilirlik sunar. Tüm bunlar, ZKSync’in StarkNet ile karşılaştırıldığında bazı dezavantajları olduğu anlamına gelir.

ZKSync blok zincirinde dağıtılan en büyük projelerden bazıları Argent, Gitcoin, Yearn Finance, Gnosis Safe, Snapshot, Tally ve 1inch Network’ü içerir.

Alexandr Vlasov ve Alex Gluchowski tarafından kurulan Matter Labs, 2020’de piyasaya sürülen ZKSync’in arkasındaki şirkettir.

4. Loopring

Loopring, merkeziyetsiz borsalar ve ödeme sistemleri oluşturmak için özel olarak tasarlanmış ZK-Rollup tabanlı Layer-2 blockchain protokolüdür. Loopring, gerçekte herhangi bir kullanıcının parasını tutmadan satıcı ve alıcıları eşleştirerek saklama dışı ticaretin etkinleştirilmesine yardımcı olur. Önemli ölçüde likidite gerektiren AMM (otomatikleştirilmiş piyasa yapıcı) teknolojisini kullanan DEX’lerin çoğu yerine Looping, DEX’lerin daha az likidite gerektiren ve daha geleneksel merkezi borsalarda işlem yapma deneyimine daha çok benzeyen emir defteri yöntemini kullanmasını sağlar.

Loopring, bağımsız DEX’lerin etkinleştirilmesine yardımcı olan Layer-2 protokolüne ek olarak kendi DEX’i olan Loopring Exchange’e de sahiptir. Loopring Exchange, Ethereum’da oluşturulan ilk halka açık zkRollup değişimiydi. Looping’in ayrıca Loopring ($LRC) adlı yerel bir belirteci vardır. Döngü, DeFi uygulamaları için çeşitli benzersiz avantajlara sahip olsa da, ortalama 200 TPS işleyerek diğer bazı Katman-2’lerden biraz daha yavaştır.

5. Aztec/Aztec Network 

Aztec Network kendisini “varsayılan olarak gizliliğe sahip ve Ethereum tarafından korunan ilk akıllı sözleşme platformu” olarak tanımlıyor. ZKSync gibi, Aztec Network de SNARK’ları (Kısa ve Etkileşimli Olmayan Bilgi Argümanı) kullanır ve gizlilik madeni parası Zcash dahil olmak üzere çeşitli tanınmış kripto ve DeFi projeleri tarafından kullanılan sıfır bilgi kanıtlı bir algoritma olan PLONK üzerine kuruludur. Ağ, Rust tabanlı kendi özelleştirilmiş, gizliliğe dayalı programlama dili Noir’i kullanmayı planlıyor. Noir test ağı 2022’nin 4. çeyreğinde çevrimiçi olacak ve ana ağın kısa süre sonra gelmesi bekleniyor. Diğer bazı Layer-2 blok zincirleri gibi, Aztec de geliştiriciler için hibeler sunar ve köprü sözleşmeleri teklif etmelerine izin verir. Ayrıca, geliştiricilerin Aztek Ağı altyapısındaki güvenlik açıklarını bulmaları ve tanımlamaları için tazminat ödemeleri için hata ödülleri sağlar.

Ayrıca ağ, DeFi toplayıcı zk.money aracılığıyla çeşitli Ethereum protokolleriyle entegre olur. Başlıca entegrasyonlar arasında borç alma ve borç verme protokolü AAVE, büyük Ethereum staking hizmeti Lido ve giderek daha popüler hale gelen sabit oranlı getiri piyasası protokolü Element Finance yer alıyor. Aztec’in Aztec Connect hizmeti, kullanıcıların geleneksel Layer-2 blok zincirlerinin maliyet tasarrufunu elde ederken bu protokollerle özel olarak etkileşim kurmasına olanak tanır ve kullanıcıların ağı kullanırken ortalama olarak 100 kat maliyet tasarrufu yaşadıklarını söyler.

Bununla birlikte, Aztek Ağı umut verici olsa da, büyüyen sancıları da yok değil. Ağustos 2022’de FTX, zk.money aracılığıyla kripto gönderen hesapları bloke etti ve bu hesapları yüksek riskli faaliyetlere yol açabilecek bir “karıştırıcı” olarak tanımladı. Bu, ABD Hazine Bakanlığı’nın kripto karıştırıcı Tornado Cash üzerindeki sert baskı ve yaptırımlarına bir tepki olabilir ve bu da büyük borsaların Tornado Cash ile etkileşime giren hesapları bloke etmesine yol açar.

Aztec Network, 2017 yılında Joe Andrews, Thomas Pocock ve Zachary Williamson tarafından kuruldu.

6. Immutable X

Immutable X, özellikle ucuz ve güvenli NFT madenciliği ve ticaretine odaklanan, yüksek verimli bir Ethereum katman-2 ölçekleme çözümüdür. Platformun etkileyici bir 9.000 TPS işleyebileceği bildiriliyor. Immutable X’in ZK-Rollup çözümü, StarkWare tarafından geliştirilen ZK-SNARK teknolojisini kullanır.

Immutable X ekosistemi üç ana bölümden oluşur; çekirdek Layer-2 altyapısını sağlayan Immutable X platformu, gazsız NFT basımına ve ticaretine izin veren yüksek verimli bir değişim sağlayan Immutable X pazarı ve Immutable Immutable X belirteci (IMX) bir ERC-20 yardımcı programı platformun yerel belirteci olarak çalışan belirteç. IMX jetonu stake edilebilir veya işlem ücretlerini ödemek için kullanılabilir. Immutable X, kendi pazarına ek olarak, NFT’lerin kendi altyapısını kullanan her pazarda alınıp satılmasına izin veren küresel bir emir defteri hizmeti sunar; likidite ve işlem sürelerini ve ücretlerini azaltır.

Buna ek olarak, Immutable X, bir geliştiricinin akıllı sözleşmelerle doğrudan etkileşime girmesine gerek kalmadan NFT’lerin aktarılmasına ve basılmasına izin veren API’ler sağlar. Ağın SDK’ları (yazılım geliştirme kitleri) ile birlikte kullanıldığında bu, kazan-oyna oyunları gibi NFT projeleri için geliştirme süresini hızla hızlandırabilir.

Immutable X, 2018 yılında Alex Connolly, James Ferguson ve Robbie Ferguson tarafından kuruldu.

7. Scroll

Bir yıllık geliştirmenin ardından Nisan 2022’de duyurulan Scroll, belki de piyasaya çıkacak en yeni Ethereum ZK-Rollup tabanlı Layer-2 blok zinciridir. Çoğu Layer-2’den farklı olarak Scroll, Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin tarafından kişisel olarak incelendi ve Ethereum Vakfı ile işbirliği içinde oluşturuldu. Scroll, Ethereum ile bayt kodu uyumluluğuna sahip olduğundan ve kodun herhangi bir değişiklik olmaksızın Ethereum ana ağında dağıtılabildiğinden, sektördeki en Ethereum uyumlu Layer-2 olması amaçlanmıştır.

ZK-Rollupsların çoğu uygulamaya özel olduğundan, geliştiricilerin uyumlu dApp’ler oluşturmasını biraz zorlaştırırken, Scroll’un ZK-Rollupsları genel EVM’de (Ethereum Sanal Makinesi) doğrulanabilir ve mevcut Ethereum dApp’lerinin kolayca taşınmasına olanak tanır. Buna ek olarak, Scroll ekibi, dışarıdaki geliştiriciler için sıfır bilgi kanıtlarının üretilmesine izin veren, kanıtlar için merkeziyetsiz bir pazar geliştirme sürecindedir.

ZKP – Zero Knowledge Proof Nedir?

Scroll ekibi bu fonların bir kısmını, Ethereum Vakfı üyelerinden gelen 30 milyon dolar topladı.

8. dYdX

dYdX, Ethereum üzerinde özellikle kalıcı ticarete odaklanan son derece popüler bir DEX (merkeziyetsiz borsa) hatta komplike bir DeFi platformudur. Sürekli veya sürekli vadeli işlemler, geleneksel vadeli işlemlerin aksine belirli bir son kullanma tarihi olmayan vadeli işlemlerdir (bir tür türev). Geleneksel vadeli işlemler gibi, kalıcı vadeli işlemler de tacirlerin kripto para birimlerinin gelecekteki fiyatları hakkında spekülasyon yaparak kar elde etmelerine ve aynı zamanda yalnızca nispeten küçük bir miktar parayla önemli miktarda kripto satın almak için kaldıraç (ödünç alınan para) kullanmalarına izin verir. dYdX, kalıcı sözleşmeler için 10 kata kadar kaldıraç sağlar.

Lider Merkeziyetsiz Borsa: dYdX Nedir?

dYdX, gaz maliyetlerini önemli ölçüde azaltarak ve işlem hızlarını büyük ölçüde artırarak, dYdX’in Katman-2 ticaret platformunu oluşturmasına yardımcı olmak için StarkWare ile anlaştı ve ayrıca tüccarların kârlı kalırken çok daha küçük işlemler yapmasına olanak tanıyor. dYdX’e göre, ZK-Rollupsların Optimistic Rollupslardan daha fazla savaşta test edilmiş, daha kısa para çekme sürelerine izin veriyor ve daha yüksek derecede merkeziyetsizlik ile daha iyi kriptografik garantiler sunuyor. Bu sebeple dYdX protokolü, ZK-Rollups tabanlı bir Katman-2 geliştirme stratejisini seçmiştir.

Ek olarak, StarkWare iyi gelişmiş bir altyapıya sahip olduğu için, dYdX ekibi Layer-2 platformunu yıllar yerine birkaç ay içinde oluşturabildi. Platform, ZK-Rollup tabanlı Layer-2 altyapısına geçişinde önemli bir başarı elde etse de, yakın gelecekte kendi bağımsız blok zincirini oluşturmayı planlıyor. Genel olarak dYdX, ticaret bilgileri doğrudan zincir üzerinde yayınlanmadığından, tüccarların işlemlerini ve herhangi bir özel ticaret stratejisini meraklı gözlerden uzak tutmaya yardımcı olduğundan, Katman-2 teknolojisinin tüccarlar için üstün gizlilik sağladığına inanır.

DYDX ‘te Yeni Güncelleme – Adım Adım V4’e Hazırlanıyor

dYdX, büyük kripto VC’leri a16z, Polychain Capital ve Paradigm tarafından desteklenmektedir. dYdX, şu anda şirketin CEO’su olarak görev yapan Antonio Juliano tarafından kuruldu.

9. Orbis

Bu listedeki diğer Katman-2 blok zincirlerinin aksine Orbis, Ethereum yerine giderek daha popüler hale gelen alt-Katman-2 blok zinciri Cardano için bir Katman-2’dir. Cardano şu anda Ethereum ana ağından daha üstün olan ancak yine de çoğu Ethereum Layer-2 blok zincirinden önemli ölçüde daha yavaş olan 250 TPS’ye sahiptir. Bu, Orbis’in ele almayı umduğu birkaç sorundan yalnızca biri. Birçok Ethereum Layer-2 gibi, Orbis de ZK-SNARK ZK-Rollups kullanır. Orbis, Zcash Blok Zinciri üzerine kurulu Halo 2 ZK test sistemini kullanır. Orbis, üç programlama dilini destekler; Cardano Plus, Pluto ve Plutarch.

Bazı Ethereum Layer-2’lere benzer şekilde, protokol, işlemler için ödeme yapmak için kullanılan fonları kilitlemek için Cardano Layer-1 ana ağında akıllı bir sözleşme kullanır. Orbis, Cardano’nun tüm güvenlik garantilerini devralırken, Cardano ana ağı kadar merkeziyetsiz olduğunu iddia ediyor. Orbis hala geliştirme aşamasında ve geliştiriciler özellikle NFT’ler, tedarik zinciri yönetimi, DeFi ve akıllı ödeme için yığınlar geliştirme sürecinde.

Orbis, CEO Ryan Matovu ve CTO Tom Sydney Kerchove tarafından yönetiliyor.

10. MakerDAO

MakerDAO şu anda TVL açısından en büyük DeFi protokolüdür ve bugün sektördeki en büyük kripto borç verme platformlarından biridir. MakerDAO, kullanıcıların ETH’yi staking karşılığında yerel stablecoin DAI’sini basmasına izin verdiği için merkeziyetsiz bir “merkez” bankası gibi davranır. $DAI, 5 milyar doları aşan piyasa değeriyle (Ocak 2023 itibariyle) şu anda piyasadaki en büyük merkezi olmayan sabit para birimidir ve piyasa değeri merkezi sabit paralardan önemli ölçüde daha küçük olmasına rağmen, dünyanın en büyük sabit paralarından biridir. Tıpkı $USDT ve $USDC gibi.

DeFi Nedir? DeFi Araçları – Likidite Madenciliği, Stake ve Farm

Tahmin edilebileceği gibi MakerDAO, kendisi de protokolün yerel belirteci $MKR sahipleri tarafından yönetilen bir DAO tarafından yönetilir. MakerDAO, uzun bir süre boyunca yalnızca Ethereum Layer-2 ana ağında konuşlandırıldı, ancak 2022 yılının Nisan ayının sonlarında MakerDAO, işlem maliyetlerini azaltmak ve ağ işlem hızlarını iyileştirmek amacıyla ZK-Rollup tabanlı Layer-2 StarkNet üzerinde konuşlandırmayı planladığını duyurdu.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 8
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 4
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.