Ethereum Merge Birleşmesi ve Ethereum 2.0 ‘a Geçiş Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey


1

2022’de tüm kripto para piyasasında en çok beklenen olay, Ethereum ana ağının Beacon Chain Proof of Stake (POS) sistemi ile birleştirilmesi olacaktır. Karmaşıklığı ve son derece önemi nedeniyle, Birleşme; kripto uzmanları tarafından Web3 için belirleyici bir an olarak müjdeleniyor.

Merge Birleştirme nedir?

Birleştirme, Ethereum’un (pow) iş kanıtı konsensüs algoritmasından, (pos) hisse kanıtı kullanan bir algoritmaya geçişini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Başka bir deyişle, Ethereum’un mevcut yürütme katmanını, Beacon Chain adlı yeni Proof-of-Stake konsensüs katmanıyla birleştiriyor. Yoğun enerji kullanan madencilik sürecini çözmenin yanı sıra Ether ($ETH) kullanarak ağın güvenliğini sağlamaya karar verildi. Birleştirme hareketinin tüm Ethereum ($ETH) ağına daha fazla güvenlik, esneklik ve ölçeklenebilirlik sağlaması bekleniyor. Birleştirme, PoW Ethereum’un en sonunu belirleyecek ve bir PoS konsensüs algoritmasına dayanan Ethereum 2.0 ‘ı doğuracak. Ethereum 2.0, PoW Ethereum’a (veya Ethereum 1.0) kıyasla çok daha ucuz, daha hızlı ve önemli ölçüde daha enerji verimli olacaktır.

Birleştirme Neden Önemlidir?

Beacon Chain, tüm Ethereum 2.0 mimarisinin temel taşıdır. Ethereum ağında ayrı bir blok zincir olarak bulunur ve ana ağdaki işlemleri işlemeden paralel olarak çalışır. Ancak, kendi üzerinde bir fikir birliğine varmaktadır.

Birleştirme, iki sistemin (mevcut sistem ve hisse kanıtı (PoS destekli) Beacon Zinciri) birleştiği noktayı temsil eder. Bu, PoW konsensüs algoritmasını tamamen hisse kanıtı olanla değiştirecektir. Birleştirme, aşağıdakiler gibi önemli noktalar da dahil olmak üzere birkaç önemli sonuca sahiptir:

 • Hiçbir tarihin kaybolması beklenmez.
 • Kullanıcı fonları tamamen güvenli olacaktır.
 • Artık Ethereum ($ETH) madenciliği olmayacak.

Birleşme Ne Zaman Hayata Geçecek?

Birleştirme şu için 14 Eylül 2022 için planlanıyor. Bununla birlikte, Ethereum 2.0’ın birkaç yıl süren zorlu ve verimli çalışmalar sonucunda geliştirildiğini belirtmekte fayda var. Birçok Ethereum hayranı gelecekte her şeyin tam olarak olacağından emin durumda. Bununla birlikte, çeşitli gecikmeler ve komplikasyonlar da beklenebilir.

Etherscan, Merge’in ne zaman hayata geçeceğine dair daha iyi bir tahmin elde etmek için kesin tarih ve saati belirlemek için madencilik zorluğunu izlemektedir.

Birleşmeden Hemen Sonra Ne Olabilir?

The Merge ‘in birincil ve en önemli vaatlerinden biri ölçeklendirmedir ve Ethereum’un geliştiricilerle kurucusu, ağın saniyede yaklaşık 100.000 işlemi işleyebileceğini iddia etmektedir. Bununla birlikte, Ethereum’un mevcut ana ağının Beacon Chain ile birleştirilmesinin ardından Proof-of-Work’ten (PoW) Proof-of-Stake’e (PoS) geçiş anlamına gelen, protokolün gelen gelişiminin yalnızca ilk aşamasıdır. Ayrıca aşağıdakiler dahil dört adım daha vardır:

 • Protokole parçalamayı getirecek olan aşama olan Dalgalanma, hesaplama yükünü dağıtmak için ağı ayrı bölümlere ayıracak bir ölçeklendirme çözümüdür.
 • Merkle kanıtlarını yükseltmeyi içeren aşama olan Sınır, Ethereum ($ETH) düğümleri için veri depolamayı optimize etmeyi amaçlar.
 • Tasfiye, doğrulayıcılar için gerekli olan sabit disk alanını azaltabilecek ve ağ tıkanıklığını kolaylaştırabilecek veri depolama ile ilgilidir.
 • Savurganlık, ağın işleyişinin genel düzgünlüğünü sağlamak için yapılan bazı güncellemeleri sunmayı amaçlamaktadır.

Birleşmeye Nasıl Hazırlanılır?

Kripto tarihindeki en önemli olaylardan biri olarak, dolandırıcıların bundan yararlanmaya çalışması ve tüccarları fonlarından dolandırması muhtemeldi. Bu nedenle, Birleştirme hayata geçmeden önce Ethereum sahiplerinin, ETHları ve dijital cüzdanlarıyla herhangi bir şey yapmasına gerek olmadığını bilmek çok önemlidir. Bir cüzdanda tutmanız durumunda tüm paranız, birleştirmeden sonra hala erişilebilir olacak ve ekstra bir şey yapmanız gerekmeyecek. Ancak, yalnızca bir HODL eden değil, aynı zamanda bir stake eden node operatörü ve sağlayıcısı, akıllı sözleşme veya dApp geliştiricisiyseniz, daha dikkatli olmanız ve birkaç işlem yapmanız gerekir.

Ağın son yükseltmesinden önce, tüm node operatörleri, blok zincir geliştiricilerinin defalarca uyardığı bir şey olan yazılımlarını güncellemelidir. Bunu yapmayan herhangi bir operatör, ağın yeni sürümüyle uyumlu olmayan bir zincire takılıp kalacak ve güncellenmiş Ethereum sürümü üzerinde çalışamayacaktır.

Stake nodeları ile çalışıyorsanız, güvenli bir şekilde iletişim kurabilmeleri için her iki katmanı da paylaşılan JWT sırrı ile doğrulamanız gerekir. Alacağınız işlem ücreti ipuçlarını almak için ücret alıcılarının adreslerini de ayarlamalısınız.

Doğrulamayan bir node operatörü veya altyapı sağlayıcısıysanız, yürütme katmanı istemcisinin yanı sıra bir konsensüs katmanı istemcisi kurmanız gerekir. Ayrıca, gizlice iletişim kurabilmeleri için iki istemcinin kimliğini paylaşılan bir JWT sırrıyla doğrulamanız gerekir.

Geliştiricilere gelince, Ethereum Foundation üyesi Tim Beiko’nun The Merge Impacts Ethereum’un Uygulama Katmanını nasıl etkilediğine bakmalılar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.