DeFi Nedir? DeFi Araçları – Likidite Madenciliği, Stake ve Farm


2

Bu makalede, DeFi ‘yi yönlendiren temel kavramları, likidite havuzlarının fırsatlarını ve likidite madenciliği yoluyla bileşik getirilerin gücünü tanıtacağız.

Merkeziyetsiz Finans – DeFi Nedir?

Merkeziyetsiz finans, tipik olarak önceden var olan geleneksel bir finansal hizmete doğrudan bir alternatif sunan birçok merkeziyetsiz uygulama (dApps) için bir şemsiye terimdir. En yaygın olarak, dijital varlık ödünç verme platformları, merkeziyetsiz borsalar ve getiri toplayıcılar vardır.

Ancak DeFi, dApp’lerden daha fazlasıdır, bu bir harekettir. DeFi’nin amacı, finansal hizmetlere küresel erişimi serbestleştirmek için geleneksel finansal hizmetleri blok zincirde çoğaltmaktır. Mükemmel bir DeFi dünyasında, Hindistan’daki bir kırsal çiftçi veya Türkiye’deki bir balıkçı, Wall Street’teki bir bankacı ile aynı finansal hizmetlere erişime sahip olmalıdır. DeFi uygulamaları; sırayla bu mükemmel hareketi yaratan, dört benzersiz özelliğe sahiptir:

Merkeziyetsizlik: İşlemler, bir eş ağı tarafından doğrulanır, yani tüm üçüncü taraflar kaldırılır. Bu nedenle, hiçbir işlem geçersiz kılınamaz veya sınırlandırılamaz.
İzinsiz: DeFi hizmetlerine katılmak için yalnızca bir cüzdan adresi ve internet bağlantısı gereklidir. Bu nedenle, giriş için ihmal edilebilir engeller vardır.
Şeffaflık: İşlemler, fiyatlar ve ücretlerle ilgili bilgiler blok zincirinde halka açıktır.
Değişmez: Bir işlem bir eşler ağı tarafından onaylandıktan sonra, kayıtlar değiştirilemez ve kullanıcı hatası veya kötü aktörler tarafından tehdit edilmez.

DeFi hareketi, küresel finansal manzarayı şekillendirme potansiyeline sahip, güçlü teknolojilerin ortaya çıkmasına neden oldu. Kullanıcılara dijital paralarını işe koyma yeteneği sunar. Likidite havuzları, kullanıcıların kazançlarını birleştirmek için tokenleri takas edebilecekleri, ödünç verebilecekleri veya stake edebilecekleri özellikle dikkate değer bir yenilik olmuştur.

Likidite Havuzu Nedir?

Likidite havuzu, akıllı bir sözleşme kapsamında tutulan bir dijital token koleksiyonudur. Belirli bir sahibi olmayan ve akıllı sözleşmenin programlama kodunun parametreleri tarafından düzenlenen ve kontrol edilen bir banka hesabı olarak düşünülebilir. Akıllı bir sözleşme yalnızca blok zincirde çalışan bir kod olduğundan, likidite havuzları bağımsız olarak çalışır ve hedeflenen bir işi yerine getirmek için otomatikleştirilebilir.

Likidite havuzları, birçok dApp ‘teki temel bileşenlerdir. Birincil kullanım durumu, bir kripto para birimi ticaretinde ikincil taraf olarak hareket etmektir. Bunu anlamak için, merkezileştirilmiş borsaların (CEX), merkeziyetsiz borsalara (DEX) kıyasla nasıl çalıştığına bir göz atalım.

Merkezi Borsa — CEX : Hisse senedi ticareti için kullanılabilecek standart bir aracı kuruma benzer şekilde çalışır. Bir aracı kurum, iki tüccar arasında aracı görevi gören merkezi bir emir defteri sistemi kullanır. Bir tüccar belirli bir fiyattan bir varlık satın almak istediğinde, aracı kurum aynı varlığı aynı fiyata satmak isteyen farklı bir tüccar bulur. Ticaretin gerçekleşmesi için iki tarafın anlaşmaya varması gerekir. Sistem belirli bir fiyattan karşı taraf bulamazsa, işlem gerçekleşmez.

Merkeziyetsiz Borsa — DEX : Dex ‘lerin çoğu, bir emir defteri yerine otomatik bir piyasa oluşturma (AMM) sistemi kullanır. Bir kullanıcı ticaret yapmak istediğinde, AMM varlığı üçüncü taraf karşı taraf yerine, bir likidite havuzundan çeker. Bu, likidite havuzu işlemin karşı tarafı olarak hareket ettiği için işlemin hemen gerçekleşmesini sağlar.

Bir likidite havuzunun çalışması için, içine yatırılan dijital varlıklarla yeterli likiditeye sahip olması gerekir. Herkes dijital varlıkları bir likidite havuzuna yatırabilir, ancak belirli gereksinimler vardır. En yaygın olanı, eşit miktarlarda iki farklı token yatırmaktır. Örneğin, bir havuz Ether (ETH) ve Bitcoin’den (BTC) oluşuyorsa, her bir madeni paradan eşit miktarda veya 100 dolar değerinde ETH ve 100 dolar değerinde BTC yatırmanız gerekir. Karşılığında, LP tokenleri olarak bilinen, likidite havuzundaki payınızı temsil eden bir jeton alacaksınız. LP jetonları, likidite havuzundaki depozitonuzun kanıtı görevi görür. Varlıklarınızı havuzdan çekmek istediğinizde, dijital varlıklarınızı iade etmek için LP jetonlarınızı değiştirirsiniz.

Likidite Havuzu Kazançları (DeFi Araçları)

Likidite Madenciliği Nedir?

Kullanıcılar token alışverişi yapmak için bir DEX kullandıklarında, her işlem için küçük bir ücret ödemeleri gerekir. Bu ücret, blok zinciri işlemlerine güç sağlayan gaz ücretine ektir ve doğrudan likidite havuzuna ödenir. Bu ücretten elde edilen gelir daha sonra likidite havuzuna eklenir, böylece havuzun değeri artar ve hissenizin değeri artar. Cha-ching, likidite madenciliği ödülleri!

Stake Nedir?

Çoğu merkeziyetsiz borsa; kullanıcılarını, platformda tokenlerini stake etme (staking) fırsatının yanı sıra, LP token ödülleri sunarak varlıklarını bir likidite havuzunda kilitli tutmaya teşvik eder. Kullanıcılar, Bitcoin madencilerinin ağ işlemlerini doğrulamak için bilgi işlem güçlerini sunmalarına benzer şekilde, işlemleri doğrulamaya yardımcı olmak için, varlıklarını stake ederek protokolde kilitler. Gelir, tipik olarak, likidite havuzundaki işlem ücretlerinden elde edilen faiz getirileri yoluyla üretilir ve LP tokenleri stake edildiği sürece kazanılır.

Yield Farm Nedir?

Bazı yatırımcılar; varlıklarını, yıllık yüzde oranı (APR) olarak ifade edilen en yüksek getiriyi elde etmek için, çeşitli DeFi protokollerinde likidite madenciliği ve stake etmeyi içeren yield farming yada Türkçesi verim çiftçiliği yoluyla işe koyarlar. Bu, kripto para birimi kazançlarını hızla birleştirmek için sağlam bir strateji olabilir; yine de, APR’lerin talebe ve çiftlikteki LP tokenlerinin miktarına bağlı olarak dalgalanabileceğini unutmayın. Bu nedenle, asla garanti edilmezler ve şiddetli değer dalgalanmalarına maruz kalabilirler.

Kripto Paranızdan En İyi Şekilde Yararlanın.
Likidite madenciliği, stake etme ve yield farming, dijital varlıklarınızı çalıştırmak için mükemmel seçenekler sunar. Bu yöntemler risksiz olmasa da, sizi durdurmalarına izin vermeyin. Likidite, DeFi ‘de ayrılmaz bir rol oynar ve projeler, likidite sağlayan kullanıcılar için çok fazla teşvikler sunmaya devam eder. Erken aşamalarda yer almak, yatırım pastasından payınızı artırmanın anahtarıdır ve bu da daha fazla yatırım fırsatına ve daha iyi getirilere yol açabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.