dYdX V4 Geliyor! DAO ile Çok Daha Merkeziyetsiz


7

dYdX Vakfı, dYdX DAO’nun Yakın Geleceğine Bakışı adlı bir paylaşımda bulundu! 

Lider merkeziyetsiz borsa dYdX’i çoğumuz biliyoruz. dYdX; Ethereum üzerinde yer alan ve denetlenen akıllı sözleşmeler ile çalışır ve tamamiyle şeffaftır. Güvenli ve güçlü finansal ürünler oluşturarak merkeziyetsiz bir borsaya olan güven ihtiyacını sağlar. İşin özeti dYdX, merkezi olmayan bir borsanın güvenlik ve şeffaflığını merkezi bir borsanın kullanılabilirliği ile birleştirir.

%5 indirimle, dYdX serüveninize bu link ile başlayabilirsiniz. 

11 Ocak 2022’de dYdX Trading Inc., dYdX V4 olarak bilinen protokolde dYdX’in tamamen merkezden uzaklaştırılmasına yönelik bir yol haritası duyurdu. Daha sonra, 23 Ağustos 2022’de dYdX Trading Inc., V4 Kilometre Taşlarını ve dYdX V4 Mainnet’in 2023’ün ikinci çeyreğinde piyasaya sürüleceğini duyurdu. Bu iki gönderide de belirtildiği gibi, dYdX V4 açık kaynak olacak, tamamen merkeziyetsiz ve tamamen dYdX topluluğuna ait olacak. Orjinal gönderileri inceleyebilirsiniz.

Bugünlerde borsayı kullanıyorsanız eğer aslında verisyon 3’ü kullanıyorsunuz demektir. Ancak platform v3’ü sonlandırıp v4’e geçişi çoktan planladı bile. Peki neden v4 gerekiyor?

dYdX; v3 ile halen tam olarak istenilen merkeziyetsizliği sağlamadığını belirtiyor. Çünkü; sipariş defteri ve eşleştirme motoru için şimdilik merkezi sistemlere güveniyor. Ekip; mevcut L1 veya L2’lerin hiçbirinin birinci sınıf bir sipariş defterini ve eşleştirme motorunu çalıştırmak için gereken verimin yakınında bile yaklaşılamadığını düşünüyor.

dYdX Nedir? Yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ekip mevcut ve yaklaşmakta olan teknolojileri kaçırmamak; platformu mükemmele yakın hıza çıkarmak için en iyi merkeziyetsiz protokolün Cosmos üzerinde oluşturabileceğini düşündü. Böylece 2023 yılı 2. çeyreğinde protokol V4’e geçerken Cosmos ağına taşınacak.

V4 ile gelecek yenilikleri özetlemek gerekirse;

 • Cosmos SDK ve Tendermint Proof-of-stake konsensüs protokolüne dayalı bağımsız bir blok zinciri olarak geliştirilecek. COSMOS Nedir yazımıza ulaşmak için! 
 • dYdX token; V4’ün Layer-1 tokeni olacak
 • dYdX V4, herhangi bir blok zincirin destekleyebileceğinden çok daha fazla işlem hacmine ölçeklenebilen, tamamen merkeziyetsiz, zincir dışı sipariş defteri ve eşleştirme motoruna sahip olacak. Saniyede 1000’den fazla işleme olanak sağlanmak isteniyor.
 • Platformun sahibi tamamen topluluk olacak ve kontrolü dYdX Trading Inc. şirketinden ele alacak. Şirket işlem ücretlerinden artık gelir elde edemeyecek.
 • Mevcut marj ve teminat seçeneklerinde iyileştirmeler yapılacak

Ayrıca temel olarak, V4, dYdX’in merkeziyetsizleşmesinde ve DAO’nun güçlendirilmesinde bir dönüm noktası olacak. Platform artık kararlarını ve işletmesini kendi kendine yapacak.

DAO’nun Yakın Geleceğine Bir Bakış

dYdX DAO’nun önümüzdeki aylarda büyümesini ve genişlemesini aktif olarak teşvik etmek tabi ki topluluğun da çıkarına olacak. dYdX Foundation, dYdX DAO için potansiyel kısa vadeli bir yol haritası yayınladı ve dYdX topluluğuna sundu. Topluluk; bu teklifi halen tartışabilir ve geliştirebilir. Böylece topluluk; dYdX’in V4 ve Mainnet lansmana hazırlanma aşamasında yardımcı olabilir. Çünkü artık topluluk, dYdX protokolü ile ilgili kararlar alma yetkisine sahip olacak ve dYdX DAO, dYdX protokolünün arkasındaki itici güç olacak.

dYdX DAO, yakın gelecekte, her biri dYdX protokolünün temel işlevsel alanları üzerinde çalışan ve nihai olarak dYdX topluluğuna karşı sorumlu birkaç özerk subDAO’dan (alt DAO) oluşacak. Şimdiye kadar sadece 1 adet subDAO vardı. Mart 2021 yılında oluşturulan Grants Program. GP sadece topluluğa yeni katılımcıları, katkıda bulunanları çekmek için bir hibe programı. Hibeler bireysel veya kurumsal büyük veya küçük tüm projeleri içerebilmektedir. Bu başlık şimdilik burada kalsın, ilerleyen dönemde detaylandırırız.

dYdX V4’ün piyasaya sürülmesinin ardından dYdX protokolünün verimli bir şekilde yönetilmesi için, dYdX DAO’nun mevcut yapısının ve operasyonlarının geliştirmesi gerekiyor. Tüm bunlar için ek bir subDAO’nun oluşturulması öngörüldü. Adı Operations – Operasyonlar subDAO‘su.

Başarının devamı için peki Operasyon subDAO’su gerekli miydi? Evet gerekliydi.

Bir organizasyonun düzgün bir şekilde işlemesini sağlamak için iyi bir operasyon ekibi şarttır. Aynısı, bir DAO örneğinde olduğu gibi, özerk olarak çalışan bir grup insan için de geçerlidir. Sağlam bir operasyon ekibi olmadan, en önemsiz hata (örn. ödeme yapmayı unutmak veya bir satıcının sözleşmesini yenilemek) önemli süreçlerin ve operasyonların durma noktasına gelmesine neden olabilir. Bir operasyon ekibinin önemi, bir DAO bağlamında büyütülür, çünkü genellikle zincir dışı dünyayla etkileşime girecek bir başlangıç altyapısı yoktur. Diğer subDAO’ların kendi temel hedeflerini özerk bir şekilde yürütmelerini sağlamak için sistemlere ve süreçlere ihtiyaç vardır. Bu temelde, kısa vadede bile dYdX DAO’nun başarısı için bir Operasyon subDAO’su gerekli olacaktır. Peki bunu nasıl yapacak?

Diğer potansiyel yetkinlikler arasında, bir Operasyon subDAO’su aşağıdakilerden sorumlu olabilecek.

 1. Bir banka hesabı ve ödeme sistemi oluşturmak;
 2. Bir DAO iletişim platformunun kurulması ve sürdürülmesi;
 3. Farklı satıcılar ve hizmet sağlayıcılarla ilişkiler kurmak ve tedarik etmek
 4. Optimal subDAO oluşumu, operasyonları ve yönetimi için bir DAO oyun kitabı oluşturarak dYdX topluluğunun ve gelecekteki altDAO’ların etkinleştirilmesi.

Zamanla topluluğun kararlarına bağlı olarak, Operasyon subDAO’sunun gelişimine ve performansına bakılarak 7/24 ve 365 gün mevcut bir kullanıcıya destek hizmetinin oluşturulması ve çalıştırılması gibi diğer yardımcı işlevlerden de sorumlu olabilir.

Operasyon subDAO’sunun hesap verebilirliğini ve uyumunu sağlamak için, hedefler ve kilit sonuçlar bir Operasyon subDAO’su oluşturmaya yönelik herhangi bir teklifte belirtilmelidir.

Operasyon subDAO’sunun hedefleri aşağıdakiler gibi olabilir;

 • DAO etkinleştirme ve altyapı
 • dYdX DAO’nun şeffaflığını ve verimliliğini arttırmal
 • Yeni alt DAO’lar için giriş engellerinin azaltılması
 • dYdX DAO içindeki çabaların uyumlaştırılmasına katkıda bulunmak.

Operasyon subDAO’sunun hedeflerine ulaşılması, aşağıdaki kilit sonuçlarla değerlendirilebilir

 1. Bir banka hesabına kaydolma;
 2. $DYDX tokenlerinin sabit paralara ve/veya itibari paraya dönüştürmek için bir strateji oluşturmak ve belgelemek
 3. Ödeme, bordro ve finansal raporlama için sistemlerin ve en iyi uygulamaların oluşturulması
 4. Dahili subDAO iletişimi için bir ortam ve süreçler oluşturmak
 5. Optimal subDAO oluşumu ve yönetimi için bir çalışma kitabı oluşturmak
 6. dYdX DAO için taslak hazırlamak, topluluk geri bildirimi ile yinelemek ve bir dizi temel değer, misyon ve vizyonu onaylamak.

dYdX DAO’nun başarısı için muhtemelen bir Operasyon subDAO’su gerekli olacaktır. Bir Operasyon subDAO’sunun ve sonraki subDAO’ların oluşturulması, zincir üzerinden geçmiş bir oylama gerektirecek

Topluluk bir Operasyon subDAO’su oluşturmaya karar verirse operasyonlarını ve harcamalarını finanse etmek için kaynağa ihtiyaç duyacaktır. Bir DAO çalışma kitabının hazırlanması ve üretimi veya Operasyon subDAO’su tarafından işe alınacak çalışanlar ve/veya diğer katkıda bulunanlarla ilgili maliyetler bunlara örnek olabilir. Operasyon subDAO çekirdek ekibi, bir Operasyon Lideri, DAO Operasyon Ortakları, bir Şirket Avukatı ve/veya bir Kullanıcı Destek Liderinden oluşan kilit çalışanları ve/veya katkıda bulunanlardan oluşabilir.

Bir Operasyon subDAO’sunun oluşturulmasından sonra, dYdX topluluğu; protokolün ve DAO’nun finans ve hazine yönetimi, büyüme, risk yönetimi, topluluk ve/veya diğerleri gibi konularda söz sahibi olacak.

dYdX V4’ün Mainnet lansmanından önce veya sonra

dYdX DAO’nun yapısının, herhangi bir yürütme zaman çizelgesinin ve herhangi bir subDAO’nun veya çalışma grubunun oluşturulmasının tamamen dYdX topluluğunun takdirinde olduğunu unutmamak gerekiyor. Yukarıda belirtilenler yalnızca dYdX topluluğunun dikkate alması ve yinelemesi için öneriler ve potansiyel senaryolar içeriyor.

Prosedürel Hususlar

Topluluk hazinesi tarafından finanse edilen dYdX topluluğu tarafından ek subDAO’ların oluşturulması aşağıdaki adımlardan geçmelidir.

Topluluk forumlarında bir tartışma başlatılmalıdır. İlk gönderinin, dYdX topluluk üyeleri arasında etkili bir tartışmaya izin vermek için öne sürülen teklifle ilgili en alakalı bilgileri içermesi tavsiye edilir, örneğin:

 • isim ve/veya üyeler,
 • amaç,
 • dYdX DAO’nun değerleri, misyonu ve vizyonu ile uyum,
 • hedefler ve kilit sonuçlar,
 • bir bütçe ve
 • dYdX topluluk üyelerinin dikkate alması gereken diğer önemli ayrıntılar.

Böyle bir tartışma daha sonra teklif yaşam döngüsünü takip etmelidir. Yeni subDAO’lar, subDAO’nun bütçesinin Topluluk Hazinesinden finanse edilmesiyle sonuçlanan başarılı bir zincirleme oylamanın (DIP) ardından kurulacaktır.

Unutulmaması gereken önemli bir nokta da, dYdX topluluğu Operasyonlar subDAO’yu onayından sonra da geliştirebilir ve iyileştirebilir. Topluluk bunun için de teklif verilmesi gerekmektedir.  Bunun yalnızca topluluğa bir öneri olduğu unutulmaması gerek. Ek subDAO’lar topluluk üyeleri tarafından yalnızca Operasyon subDAO’su nihai hale getirip DAO başucu kitabı yayınladıktan sonra oluşturulması önerilmektedir.

Sonuç olarak; 2023 2. çeyreği içinde tarihlenen dYdX’in V4’e geçişi, protokolün merkeziyetsizleştirilmesi adına  bir dönüm noktası olacak. dYdX DAO, bu noktadan itibaren, dYdX protokolünün işleyişinin tüm yönlerinden tek başına ve tamamen sorumlu olacak.

Bu yazı dYdX topluluğu forumundan esinlenerek yazılmıştır. Orjinaline ulaşmak ve görüşlerinizi bildirmek için yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

dYdX, şu anda sürekli vadeli işlemleri destekleyen lider merkeziyetsiz borsadır. dYdX, Ethereum blok zinciri üzerinde akıllı sözleşmeler ile çalışır ve kullanıcıların hiçbir aracı olmadan trade yapmasına olanak tanır. Paradigm, a16z ve Polychain tarafından desteklenen dYdX 27 Temmuz 2017’de kurulmuş olup önde gelen merkeziyetsiz borsalardan biri olmuştur. Merkeziyetsiz dünyada dYdX’in “finansal fırsatlara herkesin erişimini sağlama” misyonu ile trade etmek için bugün dYdX kullanmaya başlayın!

dYdX | Twitter | YouTube | Telegram | Discord Medium

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (7)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.