2023’ün En İyi 10 Starknet Projesi


0

Bu yazımızda, en umut verici Ethereum Layer 2 ekosistemi olan Starknet üzerinden 2023’ün En İyi 10 Projesini keşfedeceğiz. Ama ondan önce zincir ve onu bu kadar özel yapan faktörler hakkında biraz bilgi edelim!

Starknet Nedir?

Starknet, zincir dışı kanıtlayıcı tarafından kullanılan girdilerin blok zincirinde açığa çıkmadığı ultra güvenli bir mekanizma olan ZK-Rollup teknolojisine dayalı merkezi olmayan bir L2 protokolüdür.

Dapp’lerin Ethereum’un şekillendirilebilirliğinden ve güvenliğinden ödün vermeden sınırsız ölçek elde etmesini sağlayan STARK adlı oldukça ölçeklenebilir bir kriptografik kanıt sistemine dayanmaktadır.

Starknet sözleşmeleri ve Starknet İşletim Sistemi Kahire’de yazılmıştır ve neredeyse tüm iş mantığının dağıtımını destekler. DeFillama’ya göre, zincirin TVL’si %4000 artarak 1.1 Milyon $+’a ulaştı.

StarkNet Nedir? Kapsamlı Rehber

Starknet STRK Coin Nedir?

16 Kasım 2022’de Starknet, Starknet’in yerel coinleri olan $STRK’nin Ethereum Mainnet’te yayınlayacağını duyurdu.

$STRK oylama, staking ve ücret ödeme için kullanılacaktır. Starnet (StarkWare) çekirdek ekibi ve diğer katkıda bulunanlar tarafından tutulan belirteçler 4 yıl süreyle kilitlenecek ve bir yıl sonra kademeli olarak dağıtılacaktır. Coinlerin dağıtımına henüz karar verilmedi.

Cairo

Ethereum’un Solidity’ye sahip olması ve Solana’nın Rust’a sahip olması gibi – Starknet’in de Cairo adında kendi dili vardır. Starknet’te akıllı sözleşmeler yazmanın ana dilidir.

Yakın zaman önce StarkWare, eski Cairo dilinin bir yükseltmesi olan Cairo 1.0’ı duyurdu. Önceki sürümüyle karşılaştırıldığında, daha basitleştirilmiş ve verimlidir ve gelişmiş söz dizimlerine, daha sezgisel kitaplıklara ve daha iyi derleyici entegrasyonuna sahiptir.

Hesap Soyutlama

Şu anda, Metamask, Trust veya Phantom gibi kendi kendini koruyan ve merkeziyetsiz bir cüzdan açmak istiyorsanız, seed phrase ve özel anahtarlarınızı hatırlamanız gerekir. Her durumda, onları kaybederseniz, fonlarınıza erişimi sonsuza kadar kaybedersiniz. Bu, yeni kullanıcıları web3 ve DeFi dünyasına dahil etmek için çok büyük bir sorundur.

Akıllı sözleşme tabanlı cüzdanlar oluşturarak bu sorunu çözen Hesap Soyutlama’ya girin. Bu son teknoloji yenilik, Starknet ekosistemi tarafından popüler hale getirildi ve Argetnt X ve Braavos gibi projelerde zaten işlevsel.

Pekala, Starknet zincirimizi öğrendiğimize göre, şimdi 2023’ün En İyi 10 projesini onun üzerinde göreceğiz.

1- Argent X

Kategori: Cüzdan

Durum: Mainnet

Argent, çoklu imza güvenliği ve sosyal kurtarma özelliklerine sahip merkeziyetsiz bir cüzdandır. Güvenilir adresler olmadıkça veya çok faktörlü kimlik doğrulama ile onaylamadığınız sürece tüm işlemler otomatik olarak engellenir. Bu, milyonlarca dolarlık NFT’ler dahil olmak üzere her Ethereum varlığını korur. Argent’te asla bir tohum ifadeye ihtiyacınız yoktur. Bu, donanım cüzdanları da dahil olmak üzere geleneksel kendi kendine saklama cüzdanlarını baltalayan tek başarısızlık noktasını ortadan kaldırır. Son StarkWare Oturumlarında, dört yeni ürünün lansmanını duyurdular: çekirdeksiz cüzdan, Argent X için 2FA, mobilde Starknet, DAO’lar için multisig.

2- Braavos

Kategori: Cüzdan

Durum: Mainnet

Braavos, hesap soyutlamayı kullanan, Starknet üzerine inşa edilmiş, akıllı, sözleşmeye dayalı, kendi kendini koruyan bir cüzdandır. İOS, android ve tarayıcılarda kullanılabilir. Braavos, web2 benzeri kusursuz bir kullanıcı deneyimi sağlıyor ve kullanıcıların hesapların kolayca kurtarılmasına olanak tanırken çekirdek ifadelerden kurtulmasına yardımcı olacak özellikler geliştiriyor. Cüzdanların yanı sıra staking, borç alma ve borç verme gibi hizmetler de sunmayı planlıyorlar. Braavos ayrıca, para çekme limitlerini ve para çekme süresi gecikmesini destekleyerek uzun vadeli (yüksek tutarda) tasarruflar ile günlük (düşük tutarda) harcamalar arasında ayrım yapmak için hesap bölümlemesini de destekleyecektir. Son zamanlarda, cüzdan hesaplarının sözleşmelerinin artık açık kaynak olduğunu duyurdular.

3- Orbiter Finance

Kategori: Köprü

Durum: Mainnet

Orbiter Finance, yalnızca hedef tarafında bir sözleşmeye sahip merkezi olmayan bir çapraz toplama Katman 2 köprüsüdür. ETH ana ağı, zkSync ve Arbitrum arasında düşük maliyetli, anında aktarımı destekler, maliyeti düşüktür ve işlem anında gerçekleşir.

Orbiter Finance’te Gönderen ve Yapıcı olmak üzere iki rol vardır.

 • Gönderici bir transfer başlattığında, Yapıcı bunun için likidite sağlar.
 • Akıllı sözleşme, bu sürecin güvenliğini sağlar.
 • Yapıcı kötü davranışlarda bulunur ve transfer başarısız olursa, Gönderen, Yapıcı’nın marjıyla sözleşmeye tahkim talebinde bulunabilir ve ardından fazla tazminatı alabilir.

4- Starkgate

Kategori: Köprü

Durum: Alpha-Testnet

Starkgate, StarkWare tarafından geliştirilen Ethereum ↔ Starknet token köprüsüdür. Desteklenen her token, Starknet’in mesajlaşma mekanizması aracılığıyla iletişim kuran L1 ve L2 köprü sözleşmeleriyle ilişkilidir. Köprüler, bir kullanıcının işlemlerini L1’de bulunan ETH ve ERC-20 tokenleriyle gerçekleştirmesini kolaylaştırır. Bu, Starknet Alpha ağı ve STARK tabanlı hesaplamalı sıkıştırma yetenekleri aracılığıyla yapılır.

5- JediSwap

Kategori: DeFi

Durum: Mainnet

JediSwap, Starknet’te izinsiz şekillendirilebilir bir AMM’dir. JediSwap’te kullanıcılar, fonlarının velayetini kaybetmeden 0 gas ücreti ile takas yapabilirler. İlgili tek ücret, %0,3’lük bir takas ücretidir. Şu anda, bu ücret likidite sağlayıcıları arasında orantılı olarak paylaşılmaktadır.

JediSwap’i Starknet test ağında test etmek için test ağında tokenlere ihtiyacınız olacak. USDC, ETH ve DAI gibi çoğu ana akım token için, önce Goerli’de test tokenları almanız ve ardından bunları Starkgate köprüsünü kullanarak Starknet’e taşımanız gerekir.

DeFi Nedir? DeFi Araçları – Likidite Madenciliği, Stake ve Farm

6- Nostra

Kategori: DeFi

Durum: Testnet

Nostra, üç üründen oluşan Starknet’in Likidite Katmanını inşa ediyor: Nostra Para Piyasası, UNO (Starknet’e özgü ilk stablecoin) ve Nostra Swap.

 • Nostra Marketi, Likidite Katmanının temel ürünü olup, ekosistemdeki likiditenin sürekli üretken olmasını sağlar. Ayrıca Nostra Swap genelinde ve UNO madencileri için getiri sağlar.
 • Nostra Swap, UNO’nun büyümesini ve istikrarını destekleyen yeni nesil stabilcoin takasıdır. Nostra Swap’taki likidite sağlayıcıları, aynı zamanda takas ücretleri kazanırken, Nostra Para Piyasasında stabilcoin’lerini ödünç vererek getiri elde ederler.
 • UNO, Starknet’e özgü ilk stablecoin’dir. Faiz getiren ETH tarafından aşırı teminatlandırılır ve tüm madencilerin Starknet ekosisteminde UNO’dan en iyi şekilde yararlanırken ETH’lerinde verim elde etmelerine olanak tanır. UNO, DeFi, oyun, NFT’ler, gerçek dünya ödemeleri ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm amaçlara hizmet edecek.

7- Starknet [.] id

Kategori: NFT

Durum: Mainnet

Starknet.id, Starknet’in ENS’sidir. Kişi, Starknet pasaportu ve zincir üstü temsili olarak işlev görecek olan starknet kimliğini ücretsiz olarak basabilir. Ayrıca, sosyal medya hesaplarına sahip web2’den ENS alan adlarına sahip web3’e kadar herhangi bir veriyi starknet kimliğine ekleyebileceksiniz. Ekip, ENS köprüleri, Starknet kimlik panoları ve daha fazla özellik oluşturmayı planlıyor.

NFT Nedir? NFTler için Kapsamlı Rehber

8- ZKX

Kategori: DeFi

Durum: Testnet

ZKX, Starknet’te öz gözetim ve gerçek topluluk yönetimi ile ilk kalıcı vadeli işlem borsasıdır. Protokol, merkezi olmayan bir düğüm ağı ve yükseltilmiş bir ticaret deneyimi ile daha fazla ölçeklenebilirlik sağlamak ve Starknet ve Ethereum’daki herhangi bir kullanıcıya kalıcı takaslar ve türevler sunmak için tasarlanmıştır. ZKX’in misyonu, herkese, her yerde teklifleri aracılığıyla küresel getirilere erişimi demokratikleştirmektir.

9- zkLend

Kategori: DeFi

Durum: Testnet

zkLend, zk-rollup ölçeklenebilirliği, üstün işlem hızı ve maliyet tasarrufunu Ethereum’un güvenliği ile birleştiren Starknet üzerine kurulu bir L2 para piyasası protokolüdür. Protokol, ikili bir çözüm sunar: kurumsal müşteriler için izin ve uyumluluk odaklı bir çözüm ve DeFi kullanıcıları için izinsiz bir hizmet – bunların hepsini merkeziyetsizlikten ödün vermeden yapar.

10- Brine

Kategori: DeFi

Durum: Testnet

Brine, bir zincirler arası DEX’tir. Slipaj sorununun üstesinden gelmek için, ticaret için AMM üzerinden sipariş defteri modelini kullanıyorlar. Platform sabit %0,1 işlem ücreti alıyor ancak herhangi bir gaz ücreti almıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.