Manta Network 2022 Yılında Neler Başardı?


0

Büyümeye devam ederken desteğiniz için minnettarız.

Kenny Li ; Co-Founder Manta Network

Blok zincir üzerinde gizlilik ve mahremiyet ile ilgili her fırsat bulduğumuzda bahsettiğimiz Manta Network projesinin 2022 yılı çalışmalarını özetlediği raporu getiriyoruz. Raporda oldukça ilginç detaylar var ve okurken siz de bu projede yer almak isteyeceksiniz.

2022; kripto varlıklar ekosisteminde Zero Knowledge (ZK) yani Sıfır Bilginin lider bir trend olarak ortaya çıktığı yıl oldu. Aynı zamanda Manta Network projesi ve topluluğu için de bir dönüm noktası oldu. Manta; 2023 yılına girerken bu ivmeyi geliştirmeye devam edecek şekilde çalışmalarına son sürat devam ediyor.

Her proje ve topluluk gibi Manta da başarılarını paylaşmaktan her daim keyif alıyor. Proje 2023 için heyecan verici planlarla geleceğe odaklanmış durumda.

Üretim

Ürün hattımızda inovasyonu yönlendirmede ve Manta teknolojisinin gelecekteki büyümesinin temellerini atmada önemli ilerleme kaydettik. ZK, kripto para birimi alanında yerel bir gizlilik katmanı sağlar ve önemli miktarda BUIDLing gerektirir. Zincirler arası transferlerin uygulanması, araçlar, staking ve bugüne kadarki en büyük güvenilir kurulumun başarıyla tamamlanması dahil olmak üzere bu alanda önemli adımlar atmış olmaktan gurur duyuyoruz. Bu başarılar, şirketimiz ve daha geniş sektör için ileriye doğru atılmış önemli bir adımı temsil ediyor.

2022 aralık ayında 4000’den fazla katılımcıyla tarihin en büyük Trusted Setup’ına dönüşecek olan sistemi başlattı.

Manta Trusted Setup: Tarihin Bir Parçası Ol yazımız burada

Ayrıca Calamari Network’e Stake özelliğini getirerek DPoS’a taşıdı. Dolphin ZKP Signer bu yılın başlarında piyasaya sürülmüştü ve ardından Dolphin v2 piyasaya sürüldü. Dolphin v2’de şu ana kadar 180 binin üzerinde işlem ve 22.520’den fazla kullanıcı yer aldı. Ayrıca en önemlilerden biri de birlikte çalışabilirlik konusunda Calamari; Karura (Acala) ve Moonriver (Moonbeam) arasında Kusama XCM transferlerini başarıyla gerçekleştirdi . Yani Polkadot ekosisteminin gizliliği ciddiye alıyor.

Araştırma

Manta; yalnızca kendi ekosistemini değil, aynı zamanda web3 ortamında daha büyük çaplı gizlilik ve ZK dünyasını geliştirmeye adıyor. 

Bu amaçla, açık kaynak ilkelerini eğitmek, teşvik etmek ve gizliliği korumak için tasarlanmış çeşitli girişimler başlattı ve bu girişimlerde ortaklık kurdu. Bu çabalar, sektörde yenilik ve ilerleme sağlama misyonlarının hayati bir parçası olarak tarihe adını yazdı.

ZKhouse

ZKhouse, ZK projeleri ve büyük kripto para birimi konferanslarındaki tartışmalar için özel alanlar oluşturmak üzere tasarlanmış bir girişimdir. İlk ZKhouse Bogota’da DevCon sırasında gerçekleşti ve Edward Snowden açılış konuşmacısı olarak yer aldı. Gurur verici konuk ile başlayan etkinlik, ZK topluluğunun önde gelen isimlerini bir araya getirdi ve bu önemli teknoloji etrafındaki sohbeti daha da ilerletmek için değerli bir fırsat yarattı.

OpenZL

OpenZL; Manta Network’ün kriptografi uzmanı olmayan geliştiricilerin ZK; sıfır bilgi kanıtlarını merkeziyetsiz uygulamalarına entegre etmelerini kolaylaştırmak için başlattığı bir girişimdir. Amaç, ZKP’yi yalnızca kriptograflar için değil, tüm geliştiriciler için erişilebilir kılmaktır. OpenZL’nin gelişim kilometre taşını ilk OpenZL Konferansıyla kutladı. Oldukça geniş bir kitleye hitap eden konferans yaklaşık 4 saat sürdü ve önemli projelerden birçok isim yer aldı. Yaklaşan etkinlikler hakkında buradan daha fazla bilgi edinebilir veya doğrudan açık kaynak kitaplığına gidebilirsiniz.

ZPrize

Özellikle WebAssembly (WASM) çalışma zamanı ile ilgili istemci tipi cihazlarda ve blok zinciri tabanlı VM’lerde bu işlemlerin verimini en üst düzeye çıkarabilen/gecikmeyi en aza indirebilen eliptik eğri operasyonlarını ve sonlu alan aritmetiğini (WASM) hızlandırmak için kazananlara 750.000 $ sunan ödül programı açıkladı. Daha fazla ayrıntı burada: Eliptik Eğri İşlemlerini ve Sonlu Alan Aritmetiğini (WASM) Hızlandırma | ZÖdülü

Ayrıca Jump Crypto’daki kriptograflarla güçlerini birleştiren Manta Network; yenilik yaptı ve bu araştırmanın sınırlarını zorlayarak kazanan şirketlerden biri olmayı başardı.

UPA Lansmanı

Gizlilik dünyasının en büyük gereksinimlerinden biri haline geldi. Bu sebeple Manta; ekosistemdeki diğer gizlilik üzerine çalışan projelerin bazılarıyla bir araya geldi ve gözetim sonrası dünyada gizliliği savunmak için bir girişim olan Universal Privacy Alliance’ı (UPA) başlattı. Nym, Status, Michelle Lai ve konuk konuşmacı Edward Snowden ile birlikte Bogota’da resmi olarak lansmanı yapılan UPA’nın kaydını burada görebilirsiniz.

Evrensel Gizlilik İttifakı – UPA Nedir? yazımız burada

Etkinlikler

Pandemi sona erdiğinde ve yüz yüze görüşme için yeniden bir pencere aralanırken Manta; birçok harika etkinliklere ev sahipliği yaptı ve Dünyanın 13 farklı ülkesinde 23 IRL etkinliğine katıldı.

İşte 2022’deki en sevdiğimiz etkinliklerden bazıları:

Halkla İlişkiler

Bu yıl, hem kripto hem de ana akım medyadan 138’den fazla benzersiz editoryal habere konu oldu tüm içerikler etkileşim oranına dayalı olarak 3,01 milyon görüntüleme elde etti . Web3’te gizliliği geliştirmekle ilgilenen 905 milyon kişiye erişimi sağlandı . Sosyal medyada 718 binin üzerinde beğeni , yorum ve paylaşım aldı.

Öne Çıkanlar

Topluluk

2022’de takipçi sayısında %64 artışla 48,6 binden 79,6 bine ulaştı. Bu büyüme büyük bir başarı ve içeriklerin ve markanın daha geniş bir kitlede yankı uyandırdığını gösteriyor.

Twitter hesabı geçen yıl 3 milyondan fazla tıklama ve 4 milyondan fazla gösterim aldı. En popüler tweet’lerimizden bazıları da 2022’de ulaştığımız önemli kilometre taşlarıydı.

Çin’de, 100.000’den fazla görüntüleme toplayan İlkokul Öğrencileri ZK’yi Anlayabilir başlıklı bir dizi makale hazırlandı.

Sıra Ne Var?

2021’de Manta Network’ün ZKP protokolünün temelleri atılmıştı. 2022’de ürünler testnet aşamasıyla test edilip geliştirildi. 2023’e girerken, başta MantaPay olmak üzere ZK ürünlerinin yakında piyasaya çıkacağına tanık olmaktan bizler de oldukça heyecan duyuyoruz. Geçen yıl ekibin başarılarıyla doluyken, ekip paylaşmak için sabırsızlandığı diğer projeler üzerinde perde arkasında yorulmadan çalışıyor. Manta Network; topluluğun desteği ve katılımı için minnettar ve birlikte büyümeye ve yenilik yapmaya devam etmeyi dört gözle bekliyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.