Manta Trusted Setup: Tarihin Bir Parçası Ol


2

Manta Trusted Setup ‘a Katılarak Gizlilik ve Web3 Tarihinin Bir Parçası Olun

Web3 tarihindeki tek merkeziyetsiz Zero Knowledge  – Sıfır Bilgi Trusted Setup törenlerinden birine katılabilirsiniz. Manta Network; Sıfır Bilgi Kanıtları (ZKP’ler) oluşturmak için gereken altyapıyı oluşturan törene çağırıyor ve sizlerin de tarihi bir Web3 etkinliğinin parçası olmaya davet ediyor. 

Manta; MantaPay’in lansmanına doğru, topluluk üyelerinin kurulum törenine katkıda bulunma fırsatını duyurmaktan heyecan duyuyor.  Manta; topluluk olarak Web3’te tam gizlilik oluşturma konusunda kritik öneme sahip olduğumuzu belirtiyor ve bizim de bu tarihi olayın bir parçası olmamızı istiyor.

Törene katılarak ve zehirli atıkları yok ederek kanıtlayıcı/doğrulayıcı anahtarların güvenliğini sağlayabilirsiniz. Dürüstçe katıldığınızdan emin olduğunuz sürece, kurulumun güvenilir olduğundan emin olabilirsiniz.

Trusted Setup – Güvenilir Kurulum Nedir?

Sıfır Bilgi Kanıtları (ZKP’ler), birinin (kanıtlayanın) herhangi bir bilgiyi ifşa etmeden bir ifadenin doğruluğunu bir başkasına (doğrulayıcı) kanıtlamasına izin verir. ZKP’ler, blok zincirine herhangi bir özel bilgi göndermeden özel işlemlerin geçerliliğini garanti etmek için kullanılır.  ZKP’ler, tüm kripto varlıkları için gizliliği sağlamak ve Ağın Web3 için gizlilik katmanı olma vizyonunu yerine getirmek için Manta Network’ün gizlilik koruma işlevinin özüdür. ZKP’ler hakkında daha detaylı bilgi için;  ZKP Nedir? Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz!

Bir ZKP oluşturmak için hem kanıtlayıcı hem de doğrulayıcının bazı paylaşılan sırları taahhüt etmesi ve bu paylaşılan sırrı ortak parametreler oluşturmak için kullanması gerekir. Trusted Setup, hesaplanan ve doğrulanan doğrulama ve doğrulama anahtarlarını oluşturur.

Bu anahtarlar ağımız üzerinde yaptığımız her şeyin merkezinde yer alır. bu nedenle doğru şekilde oluşturulmaları önemlidir. Nasıl oluşturulmaları gerektiğine dair karmaşık özel matematiksel kurallar vardır. Bu anahtarların hesaplanması, atılması gereken bazı zehirli atıklar üretir (yani , zehirli atıkların atıldığına güvenirsiniz )

Trusted Setup Ceremony – Töreni Nasıl Yapılır?

Tören, merkeziyetsiz yürütülen 5000’den fazla katılımcıya sahip oldu. Ve halen sayı atmaya devam ediyor. Geliştiriciler tarafından Devcon Bogota, ZK Hacker House’da başlatıldı ve ardından küresel çapta yayıldı. Her katılımcıdan bazı toksik atıklar üretecek karmaşık hesaplamaları tamamlamaları isteniyor. Katılımcı zehirli atıkları yok eder ve daha sonra hesaplamalarının sonucunu bildirir.

Bilinmesi gereken en önemli şey, herkese kanıtlama/doğrulama anahtarları verilirse, başlanılan gizli numarayı belirlemenin neredeyse imkansız olduğudur. Bununla birlikte, eğer biri bu gizli numarayı bulursa, o zaman sahte kanıtlar oluşturmak için kullanabilecektir. Bu sahte kanıtları ağa yalan söylemek ve hiç yoktan yani sahte token üretmek için kullanabilirler.

Bu nedenle , kanıtlama/doğrulama anahtarlarını oluşturduktan sonra bu gizli numarayı atmamız önemlidir Bu gizli numara o kadar tehlikeli ki buna zehirli atık deniyor . “Trusted Setup’daki “Trust – Güven” buradan geliyor. Ağ kullanıcıları, zehirli atıkların atıldığına güvenmek zorundadır (anahtarları oluşturduktan sonra gizli numaranın bellekten silindiği anlamına gelir)

Peki Anahtarları Hesaplamak İçin Kime Güvenilebilir?

Gizli numarayı bilen herkes, hiç yoktan token yaratabilir, bu nedenle zehirli atıkları tutmanın cazibesi, herhangi bir kişinin üstesinden gelemeyeceği kadar büyüktür.

Neyse ki, “güvenli çok taraflı hesaplama” adı verilen bir prosedürle bu yükü paylaşmanın bir yolu var. Bu da zehirli atıkları tek bir kişinin bilmesi yerine, zehirli atıkları farklı insanlar tarafından tutulan yüzlerce hatta binlerce parçaya ayırmak. Tek bir kişi bile zehirli atık parçasını attığı sürece, gizli numarayı bulmak imkansızdır. Yani hiç kimse sahte kanıtlar yaratamayacağı anlamına gelir. Hiçbir zaman sahte para üretimi de olmayacak.

Nasıl Katılabilirsiniz?

Her katılımcı bilgisayarında bazı karmaşık hesaplamalar yapacaktır (endişelenmeyin, sizin için tüm matematiği yapan bir komut dosyası var) ve bu hesaplama bazı zehirli atıklar üretecek. Ardından zehirli atıkları yok edecek (yine, senaryo bunu otomatik olarak yapacak) ve daha sonra hesaplamalarının sonucunu rapor etmiş olacaksınız.

Manta, katılımcının hesaplamalarını doğru yapıp yapmadığını kontrol edecek ve ardından sonucu bir sonraki katılımcıya iletecek. Bu, her biri kantılayıcıı/doğrulayıcı anahtarlara katkıda bulunan ve daha sonra zehirli atıklarını atmış olan yüzlerce katılımcıdan oluşan bir zincir oluşturarak tekrar tekrar gerçekleşecek. Törenin sonunda nihai kanıtlayıcı/doğrulayıcı anahtarlar alınacaktır. En az bir katılımcı zehirli atıklarını yok ettiği sürece, bu anahtarlar ZKP’lerde kullanım için güvenli olmuş olacak.

Katılım oldukça basittir. Tek yapmanız gereken linkte projenin paylaştığı talimatları takip etmek veya videomuzu izlemek.

Tören Ne Kadar Sürecek?

Matematik karmaşık ama hesaplama hızlı. Her katılımcının 20 Mb’ın biraz altında veri indirmesi, 1 ila 5 dakika arasında (makinenize bağlı olarak) bazı hesaplamalar yapması ve ardından sunucuya 20 Mb veri yüklemesi gerekecektir. Her katılımcı için hesaplamaların doğru olup olmadığını kontrol ederken yaklaşık 1 dakikalık kesinti olacak, ardından bir sonraki katılımcıya geçilecektir. Bu, yaklaşık bir hafta sürecek olan son katılımcıya ulaşana kadar sırayla gerçekleşecek. Doğruluğu ve geçerliliği sağlamak için sonuçlar denetlenecek ve paylaşılacaktır.

Neden Trusted Setup ‘ı Tamamlamalıyız?

Bu, Sıfır Bilgi Kanıtı (ZKP) kullanarak iki taraf arasında özel ödemeler sunan ilk hizmet olan MantaPay’i başlatmak için kullanılacak. Doğrulayıcı anahtarlar, ağdaki her şeyin merkezinde yer alır, bu nedenle doğru şekilde oluşturulmaları önemlidir. Nasıl oluşturulmaları gerektiğine dair karmaşık özel matematiksel kurallar vardır, Manta’nın ana fikir gizli bir sayı ile başlayıp, daha sonra kanıtlama/doğrulama anahtarlarını üreten oldukça yoğun hesaplamalar yapmasıdır.

Güvenli ve Güvenilir Olduğundan Nasıl Emin Olunulur?

Tabi ki katılarak! Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin, “ tüm güvenilir kurulumların eşit yaratılmadığını” belirtiyor. 176 katılımcı 6’dan daha iyi ve 2000 daha da iyi olurdu.” En güvenli ve güvenilir töreni sağlamak için törene katılarak ve zehirli atıkları yok ederek kanıtlayıcı/doğrulayıcı anahtarların güvenliğini sağlayabilirsiniz. Dürüstçe katıldığınızdan emin olduğunuz sürece, kurulumun güvenilir olduğundan emin olabilirsiniz.

Manta Network Hakkında

Manta Network, gizlilik koruması yoluyla daha iyi bir Web3 dünyası inşa etmeye kendini adamıştır. Manta’nın ürün tasarımı ilk ilkelerden başlar ve zkSNARK gibi önde gelen kriptografi mimarileri aracılığıyla blok zinciri kullanıcıları için uçtan uca gizlilik koruması sağlar. Manta, gizliliği sağlarken birlikte çalışabilirlik, kolaylık, yüksek performans ve denetlenebilirlik sunarak kullanıcıların herhangi bir paralel varlık zinciri arasında özel transferler ve işlemler gerçekleştirmesine olanak tanır. Manta’nın vizyonu, tüm blok zinciri dünyası için daha uygun gizlilik koruma hizmetleri sağlamaktır.

Manta Network Nedir? Detaylı incelemimize buradan ulaşabilirsiniz!

Manta’nın kurucu ekibi, Harvard Üniversitesi, MIT ve Algorand’dan deneyime sahip birkaç kripto para birimi tecrübeli isimler, profesörler ve akademisyenlerden oluşuyor. Manta’nın yatırımcıları arasında Polychain, ParaFi, Binance Labs, Multicoin, CoinFund, Alameda, DeFiance ve Hypersphere yer alıyor. Manta ayrıca resmi bir Web3 Vakfı hibe alıcısı, Substrate Builder Programının bir üyesi ve Berkeley Blockchain Accelerator üyesidir.

Sizlerin de Manta Network hakkında yaptığımız paylaşımları ayrıca Kusama ağındaki ikizi olan Calamari Network yazımızı incelemenizi ve yazıda da yer verdiğimiz Stake imkanını incelemenizi tavsiye ederiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.