Evrensel Gizlilik İttifakı – UPA Nedir?


2

Gizliliğiniz sizin için önemli değil mi? Kimliğiniz, kişisel özellikleriniz, varlıklarınızın, alışverişleriniz vs. Bu liste uzar gider. Peki bunların başta devletler olmak üzere bir çok insanın elinde olduğunu hiç düşündünüz mü? İşte artık dünyamız gizliliğe ve merkeziyetsizliğe odaklanıyor. Merkeziyetsiz sistem demek, takip veya kontrol mekanizması bulunmayan otonom sistem demektir.

Eğer bilgileriniz bir kurumun elinde değil ve sadece size ait ise işte o zaman tam gizliliği sağlayabilirsiniz. Ancak dünya üzerinde herkes bu bilince hakim değil hatta haberdar bile olmayabilir. İşte bu açığı gören Manta Network ve projenin arkasında yer alan p0xeidon labs; web3 genelinde gizliliği sağlama misyonunda birinci sınıf katkı sağlamak için oluşturuldu. Ekipte Harvard Üniversitesi, MIT ve Algorand deneyimli kripto para birimi uzmanları, profesörler ve akademisyenler bulunmaktadır. Ekip, gizliliğin temel bir insan hakkı olduğuna inanıyor ve “ZKP -Sıfır Bilgi Kanıtlarını” kullanarak gizliliği dünya için erişilebilir kılmak için araçlar oluşturuyor. Ekip son dönemde “Universal Privacy Alliance – UPA – Evrensel Gizlilik İttifakı” oluşumunu başlatarak tüm dünyaya gizlilik bilincini yaymak istiyor.

UPA Nedir? Universal Privacy Alliance Nedir?

Evrensel Gizlilik İttifakı, dijital altyapıda gizlilik anlayışını ilerletmeyi, gizliliği artıran teknolojiler geliştirenleri savunmayı ve düzenleyicilerle verimli yollarla etkileşim kurmayı amaçlayan bir oluşumdur.

Her yerdeki insanların, özellikle bilginin ve yeni fikirlerin her zamankinden daha hızlı aktığı bir çağda, özgürce yaşama ve hareket etme konusunda evrensel bir arzusu olduğuna inanıyoruz. Bu vizyonu paylaşan insanları ve kuruluşları, hepimizin yaşamak istediği geleceği yaratmada bize katılmaya davet ediyoruz.

Manta Network; Scroll ve Veridise ile birlikte; 11 Ekim Salı günü Ethereum Devcon Bogota – ZK House’da özel konuk Edward Snowden ile Evrensel Gizlilik Birliği #UPA oluşumunu başlattığını duyurdu.

UPA – Universal Privacy Alliance Neden Kuruldu?

ABD – Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi – OFAC, Tornado Cash’i yasakladığını ve kullanan cüzdanları takibe aldığını duyurmuştu. Tarihte ilk kez bir ülke veya kuruluş bir koda yaptırım uyguladı. Bu, ekosistemdeki diğer kullanıcıları ve geliştiricilerinin de yasaları ihlal etme riskini doğurmuş oldu. Gizlilik teknolojileri giderek daha fazla sansürlenmekte, bastırılmakta ve hatta suç haline getirilmekte. Artık siz de herhangi bir platformda işlem yapmış olduğunuz için çeşitli yaptırımlara maruz kalabilirsiniz.  UPA; gizliliğin insanların bir hakkı olduğunu teşvik edecek ve savunacak. Bu anlayışı ve bilinçlenmeyi acilen küresel çapta yaymak için çalışmalara başladı. 

UPA’da Kimler Var?

Oluşum içerisinde NYM Project, Secret Network, Orchid Protocol, Oasis Foundation, Railgun, Status Privacy gibi sektörün gizlilik odaklı öncü projeleri bulunmakta.

UPA Neler Yapacak?

UPA, blok zinciri veya teknoloji yığınından bağımsız olarak hem Web 3.0’dan hem de geleneksel Web’den gizliliği koruyan önde gelen teknoloji uzmanlarını ve savunucularını bir araya getiriyor. Aralarında Nym, Aztec, p0xeidon Labs, Polygon, Oasis ve birçok gizlilik odaklı projenin yer aldığı UPA; #web3 için kritik öneme sahip “Gizlilik” konusunda marketi, kullanıcıları, geliştiricileri ve düzenleyicileri eğitmeye odaklanacak. Ayrıca UPA; “Tam yığın gizlilik teknolojilerini deneme, inşa etme ve kullanma hakkını savunma” ana hedefini destekleyecek UPA Yasal Savunma Fonu’nu açıkladı. Böylece insanların haksız yere mağdur edilmesinin maddi yönden belli bir iyileştirilmesi yapılabilecek.

Sizler de bu oluşumda yer almak ve dünyayı, insanlığı merkezi otoritelerin gözetiminden kurtarmak istiyorsanız daha fazla bilgi almak için http://privacyalliance.com ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca twitter’dan da UPA oluşumunu takip etmeyi unutmayın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.