Whitepaper Nedir?


0

Whitepaper en kısa tanımıyla teknik dokümandır. Projelere özel olarak yazılan whitepaperlar, içerisinde barındırdığı bilgiler ile projelerin ana hatlarını teknik olarak tanımlar. Whitepaperlar içerisinde barındırdığı teknik ve projenin piyasaya getirdiği yeniliklere ait bilgiler ile satıştan önce pazarlama aracı olarak tasarlanmıştır.  Satoshi Nakamato, Bitcoin’i bir whitepaper yayımlayarak duyurmuştur.

Akademik ve teknik bir dille yazılan white paperlar, ilk olarak konu edindiği projenin piyasaya ne gibi yenilikler getirmek istediği ve çözmeyi amaçladığı sorunlara nasıl bir bakış açısı geliştireceği gibi detayları içerir. Projenin tanımlaması, anlatımların yanı sıra grafik destekler ile yapılmaktadır. Blok zincir içerisinde işlemlerin akış diyagramları, işlem hacimleri, işlem hızları ve sonuçları aktarılır. Projenin teknik analizlerinin yanı sıra hem cinslerine göre avantajları da kağıt üzerinde anlatılarak ilk alıcısına pazarlama amacı taşır.

Whitepaper larda dikkat edilmesi gereken en önemli bölümlerden biri de tokenomics olarak adlandırılan projeye ait üretilmiş olan token teknik bilgileridir. Tokenomics bölümünde; token üretim ağı, token maksimum arzı, aylara ve yıllara göre piyasaya dağılımı ve ilk satışlarda ile oluşan fiyatsal ve adetsel verilerdir. Tokenomics bölümünde bulunan bilgiler ile projenin piyasada alacağı yer için fikir elde edilebilir. Token maksimum arzı ve aylara göre piyasaya dağılımı fiyatı oldukça etkileyen etmenlerdir. Piyasaya sürülen token adedi arttıkça, token eşsizliği düşmeye başlayarak doğru orantılı olarak fiyatın düşmesi beklenebilir. Bu gibi bilgileri tokenomics bölümünü inceleyerek bulabilirsiniz.

Whitepaper dokümanında proje takımı, topluluk hesapları ve yatırımcıları da yer almaktadır. Ekip, topluluk ve projeye güvenerek yatırım yapanlar, projeyle bir bütün olarak düşünülmelidir. Proje ve çevresinde barındırdıkları projelerin gidişatını belirleyerek, gelecek hakkında güven ve parasal destek anlamında önsezi sağlamaktadır.

Ayrıca projelerin sonraki yıllarda alacağı aksiyonların belirtildiği Roadmap yani yol haritası da whitepaper için önemli bir bölümdür. Roadmap, projede yapılacak geliştirmeler, yenilikler ve önemli eklentileri tarihileri ile birlikte barındırır. Roadmapler zaman içerisinde değişim göstererek yenilenebilir fakat kabaca ekibin proje için zamansal olarak yapacaklarını taahhüt etmektedir. Örnek olarak; mainnet güncellemeleri, merkeziyetsiz veya merkezi borsalara giriş tarihleri, market açılışları vb. gibi güncellemeleri barındırır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap