Bitcoin Nedir? Kısa Özet


1

Satoshi Nakamoto takma adını kullanan bir yazılımcı tarafından, blokzincir teknolojisi üzerine inşa edilmiş, dünyanın ilk kripto para birimi olarak 3 Ocak 2009’da yaratıldı. 2008 yılında yaşanan ABD’de yaşanan mortgage krizi ve tetiklediği global ekonomik kriz tüm dünyada etkisi gösteriyordu. Bu ortam para birimlerine olan güvenin azalmasına neden oldu. Bir merkez bankasına ve resmi kuruluşa bağlı olmayan küresel çapta yayılabilecek bir dijital paranın ortaya çıkma fikri doğdu. Bitcoin ‘in tüm finans dünyasına karşı bir mantaliteye sahip, eşitlikçi, paylaşımcı, küçük yatırımcı ve halkı koruyan bir finans ekosistemi yaratma adına üretildiği görülüyor.

Nakamoto ‘ nun gerçek kimliği belli değildir ve tüm dünyada büyük bir merak konusudur. Bitcoin ‘i yaratan birinin neden kendini gizlemek istediğini, takma isim kullanarak mailler attığını yazının ilerleyen bölümlerinde daha net anlayacaksınız.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin; Herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan dünyanın herhangi bir yerindeki bir kişiye dilediğiniz saatte para göndermemizi ayrıca eşler arası değişimini sağlayan küresel, sınırsız, merkezi olmayan bir protokoldür.  Sembolü ฿ ve kısaltması BTC‘dir. Kripto paraların ilkidir ve diğer kripto paralar ilk zamanlarda Bitcoin üzerinden değerlendirilmekteydi.

Bitcoin Neden Değerli?

Merkezileştirme: Bitcoin, işlemleri onaylamak ve doğrulamak için bankalara veya merkez bankası gibi merkezi bir üçüncü otoriteye olan ihtiyacı azaltır. Transferlerimizi ve ödemelerimizi yapmak için mevcut temel katmanlı finansal sisteme ihtiyaç duymak yerine, Bitcoin tamamen P2P – eşler arası çalışır ve merkezi bir hükümet denetleyicisine (kamu kurumu) duyulan güven ihtiyacını ortadan kaldırır.

Doğrulanabilirlik: Bitcoin, fiat (devlet destekli para) ile mümkün olmayan birim düzeyinde para birimi doğrulaması sağlar. Örneğin, dolaşımda (ABD Hazinesi, her 10.000 banknottan birinin sahte olduğunu tahmin ediyor) ortalama bir insanın keşfedemeyeceği çok sayıda sahte dolar var. Ancak hiç kimse sahte Bitcoin oluşturamaz çünkü Bitcoin ağı, herkesin herhangi bir miktarda Bitcoin’e erişebileceği ve gerçek olarak doğrulayabileceği bir halka açık blokzinciri aracılığıyla kriptografik olarak güvence altına alınmıştır.

Enflasyon: Bitcoin’in arzı 21 milyon ile sınırlandırılmıştır. Bundan daha fazla Bitcoin asla olmayacak. Şu anda merkez bankalarının bastığı paralar gibi kimse “daha fazla Bitcoin basamaz”. Fiat para birimlerinin aksine, Bitcoin zamanla satın alma gücünüzü ortadan kaldırmaz.

Bitcoin Blok Zinciri

Teknoloji endüstrisinde devrim yaratan kavram blok zincirlerdir. Verileri herkesin görebileceği bir defter olarak tutan bir (dijital) blok zinciridir. Geçmişi ve geçerliliği, dünya genelinde her biri blok zinciri geçmişinin tam bir kopyasını tutan Bitcoin node’ları, düğümleri tarafından doğrulanır.

İşlemler halka açık blok zincir tarafından güvence altına alındığından, madeni paralarınızın gerçek olduğunu veya işlemlerinizin hileli olmadığını doğrulamak için bir aracıya (banka) güven duymanıza gerek yoktur. Tüm işlemler doğrulanabilir, matematiksel olarak programlanmış, sağlam kriptografik Bitcoin blok zinciri üzerinde yer almaktadır.

Ayrıca blokzincir teknolojisi manipüle edilemez. Herhangi bir saldırı anında, blokzincir manipüle edilse bile dünya üzerindeki diğer doğrulayıcılar tarafından red edilir ve dezenformasyon yok edilir.

Bitcoin Madenciliği

Toplam Bitcoin adedi 21 milyon adet olacak şekilde kodlanmıştır ve 2140 yılına kadar azalan bir ivme ile madenciler tarafından üretilecektir. Madenciler Proof Of Work – İş Kanıtı prensibiyle Bitcoin kazarlar. Bitcoin kazım mantığı Bitcoin’in şifresinin çözülmesi ve üretilmesini tanımlar. Bitcoin blokzinciri üzerinde her işlem belli bir formülle şifrelenir ve tüm dünya üzerindeki doğrulayıcılara dağıtılır. Çözülen bloklar blokzincire bir halka olarak eklenir. Bu şifreyi çözenlere de ödül olarak Bitcoin verilir. Bu sebeple Bitcoin üzerinde işlemlerin gizliliği hakimdir.

Neden Devletler Bitcoin’i Desteklemiyor?

Devletlerin Bitcoin’i desteklememesinin başlıca sebebi Bitcoin’de işlemlerin gizli olmasıdır. Devletler paranın kontrolünü ellerinde tutmak isterler. Bitcoin ise üretim planı bellidir ve doğası gereği sahibi yoktur. Fakat devletler blokzincir teknolojisini araştırmakta ve kendi merkez bankası paralarını yaratma ve işlevselliğini deneme çalışmalarına devam etmektedirler.

Resmi bir kuruluşa bağlı olmayan dijital para birimi, çeşitli çekinceler oluştursa da bazı sektörlerde fazlasıyla ilgi görmektedir. Özellikle ilk çıktığı zamanlarda yasal olmayan konularda Bitcoin kullanımının yüksek olduğu bir gerçektir. Şimdi ise kimlik doğrulama işlemleri ile çekinceler ortadan kalkmaya ve daha fazla ilgi görmeye başlamıştır.

Ayrıntılı bilgilendirme için Bitcoin Nedir -1 ve Bitcoin Nedir-2 yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.