Metamask’a AVAX (Avalanche) Ağını Eklemek


0

Avalanche Ağı‘nı Metamask cüzdanlarımıza eklemeyi göstermeden önce kısa bir “Avalanche $AVAX Coin” den bahsetmek istiyoruz.

Avalanche; merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamaları, finansal varlıklar, ticaret ve diğer hizmetleri başlatmak için bir şemsiye ve birlikte çalışabilir, yüksek düzeyde ölçeklenebilir bir ekosistemde DeFi uygulamalarını ve kurumsal blokzinciri dağıtımlarını başlatmak için açık kaynaklı bir platformdur. Avalanche ağı saniyeden kısa süren işlem hızı ile Ethereum geliştirme araç setinin tamamını destekler ve milyonlarca bağımsız validatörlerin hepsinin blok üreticileri olarak katılmasını sağlayan ilk akıllı sözleşme platformudur.

Avax Labs’ın üç kurucu ortağından biri ve lideri olan Emin Gün SirerAVAX‘ı makalesinde “Büyümeyi engelleyen ölçeklendirme sorunlarını, fahiş ücretleri ve merkezi olmayan finans DeFi içindeki inovasyonun potansiyel etkisini çözmek için gerçek bir atılım için haykırış” olarak belirtmiştir.

2021 yılı Temmuz ortasında başladığı ralli ile $AVAX coinin değeri yaklaşık 6 kat arttı. Açıkladığı “Avalanche Rush” likidite programı AAVE ve Curve Finance‘dan 180 Milyon$’lık teşvik aldılar.

Metamask’a Avalanche Network’ü eklemek için artık sabırsızlanıyorsanız hemen başlayalım.

Adım 1) Internet tarayıcımızı açıyoruz. Arama çubuğunun yanında yer alan Metamask ikonuna tıklıyoruz. Metamask kurulum yazımızdaki 9.adımda belirlediğimiz şifremizi yazıp, “Giriş Yap” tıklıyoruz.

Adım 2) Şifremizi girdikten sonra , cüzdanımız açıldı ve cüzdanımıza ulaştık.

Üç noktanın üst üste olduğu yuvarlak içine alınmış menüye basıyoruz ve “Expand View” – “Görüntüyü Genişlet” seçiyoruz. Metamask cüzdanımıza tarayıcı üzerinden eklenti olarak değil internette herhangi bir site üzerinde gezinir gibi ulaşmış oluyoruz.

Adım 3) Yukarıda “Main Ethereum Ağı” yazısının üstüne basıyoruz, açılan sekme pencerede en altta “Özel RPC” seçeneğini bulup seçiyoruz.

Adım 4) Açılan pencerede numaralandırılmış boşluklara sırasıyla aşağıdaki değerleri girmeniz gerekmektedir.

 1. Network Name (Ağ Adı): Avalanche Network
 2. New RPC URL (Yeni PRC URL’si): https://api.avax.network/ext/bc/C/rpc
 3. Chain ID (Zincir Kimliği): 43114
 4. Symbol (Sembol): AVAX
 5. Block Explorer URL (Blok Tarayıcı URL’si): https://cchain.explorer.avax.network/

Bu değerleri kopyala yapıştır olarak yukarıdan alabilirsiniz. Yazdıktan sonra “Kaydet” tıklıyoruz.

Cüzdanınız güncellendi ve artık yukarıda ağ kısmında “AVAX”; bakiye bölümünde ise “AVAX” var.

Avalanche Network kullandığı coin “$AVAX”‘dır. Yapacağınız swap vb. işlemlerde sizlerden “Gas Fee” olarak $AVAX ödeyeceksiniz. Gas Fee için sözlüğe bakınız veya blogumuzu takip ediniz.

Önemli Bilgi: Metamask cüzdanınıza Avax (Avalanche) ağında coin/token göndermek yani gönderdiğiniz kripto paraların Metamask cüzdanınızdaki Avalanche ağında olması için borsalardan çekim işlemi sırasında AVAX C-Chain ağını seçmeyi unutmayın.

Artık Metamask cüzdanınızı Avax veya diğer Avax ağı tokenlerini takas, stake gibi işlemler için kullanabileceksiniz.

Ayrıca henüz bir Metamask sıcak cüzdanınız yok ise aşağıdaki video tam size göre. Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Metamask Sıcak Cüzdan Kurulumu Videosu için tıklayınız!

Metamask cüzdana Binance Smart Chain , Polygon (eski Matic)  ve Heco ağlarını eklemek için Youtube videolarımıza göz atabilirsiniz!

Metamask Cüzdan’a Binance Smart Chain Ağı Ekleme videosu için tıklayınız!

Metamask Cüzdan’a HECO Ağı Ekleme videosu için tıklayınız!

Metamask Cüzdan’a Polygon (Matic) Ağı Ekleme videosu için tıklayınız!

Herkese bol keyifli, güvenli ve sağlıklı günler dileriz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.