Bilmeniz Gereken En İyi Web 3 Kullanım Örnekleri


0
WEB3 NE İÇİN KULLANILIR? EN İYİ WEB 3.0 KULLANIM ÖRNEKLERİ NELERDİR? WEB3 GERÇEK DÜNYA UYGULAMALARI HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ EDİNMEK İSTER MİSİNİZ? DAHA FAZLASINI ÖĞRENMEK İÇİN OKUMAYA DEVAM EDİN!

İnternetin yıllar içindeki evrimi, özellikle kilometre taşlarına baktığınızda şaşırtıcı bir fenomen oldu. İnternetin ilk günlerinde, açık protokoller internet ekosistemini inşa etmenin temelini oluşturdu. İnternetin ilk yinelemesi olan web 1.0, en önde gelen web varlıkları ve platformlarından bazılarının geliştirilmesi için zemin sağladı. Web 2.0 olarak bilinen ikinci çağda, kapalı protokoller merkezileşmeyi getirirken, yetenekler açısından açık protokolleri geride bıraktı.

Artık internetin bir sonraki aşaması olan, merkeziyetsiz web olarak da adlandırılan web 3.0, öne çıkan tartışma konularından biri haline geldi. En iyi web3 kullanım durumlarının değeri, muhtemelen web3’e dikkat çekmenin en önemli nedenlerinden biridir. Bu makale; farklı pratik web3 kullanım örneklerini yansıtarak, web3’ün önemini keşfetmenize yardımcı olacak.

Web3’ün Tanımı

“Web3 ne için kullanılır?” sorusunu çözmeye çalışmadan önce, web3’ün ne olduğunu bilmelisiniz. Basit bir deyişle, web3 veya web 3.0, internetin evrimindeki üçüncü aşamadır. Daha iyi kişiselleştirme ile daha hızlı kullanıcı deneyimleri sunmak için merkeziyetsiz ağlar sağlar. Web3’ün geliştirilmesinin altında yatan önemli teknolojiler arasında; yapay zeka, semantik (anlamsal) web ve makine öğrenimi bulunur. Ek olarak; blok zincir için web3 kullanım durumları, kullanıcı bilgilerinin güvenliğini kolaylaştırmak için web3 ile kriptografik güvenliğin katılımını da gösterir. Aşağıdaki benzersiz özellikleri web3’te bulabilirsiniz.

 • Web3, kolay erişilebilirlik avantajıyla açık kaynaklı yazılım içerdiğinden açıktır.
 • Web3 ağları, kullanıcıların ve sağlayıcıların merkezi kontrol kuruluşlarından izin almalarına gerek olmadığı durumlarda izin gerektirmez.
 • Gerçek dünyadaki web3 kullanım örneklerinde görülen bir diğer zorlu özellik, kullanıcıların güvene dayalı olmayan bir ortamda, herhangi bir aracı olmadan özel ve kamusal olarak etkileşim kurma özgürlüğüdür.
 • Hepsinden önemlisi, web3 ayrıca konum, zaman ve cihazdan bağımsız olarak internetin kullanılabilirliğini sağlayabilen her yerde bulunur. Örneğin, IoT teknolojisi, sesli asistanlar dışında birçok akıllı gadget (ufak kullanışlı ekipman) aracılığıyla internet hizmetlerine erişimde yardımcı olabilir.

Web 3’ün Bilmeniz Gereken En İyi Kullanım Örnekleri

Web3’ün karakteristik özellikleri, kullanıcılar için internet deneyimini dönüştürme yeteneklerini kanıtlıyor. Web3, yalnızca web uygulamaları ve hizmetlerindeki UX öğelerini gözden geçirmekle mi ilgili? Aksine; en iyi web3 kullanım durumları, bizlere farklı bir hikaye gösterir. Konseptin birçok uygulamayı nasıl desteklediğini anlamak için, aşağıdaki web3 kullanım durumlarına göz atabilirsiniz.

1. Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonlar – DAO

Blockchain web3 kullanım durumları arasında en iyi örneklerden biri, Merkeziyetsiz Otonom Kuruluşlara veya DAO’lara işaret eder. Temel olarak; topluluk üyelerinin mülkiyeti altındaki çevrimiçi topluluklardır. DAO’larla ilgili ilginç vurgu, üyelerin fikir birliğine dayanan topluluk yönetişim tesisidir. Nitekim, merkeziyetsizlik ve özerklik ile DAO’larda web3’ün öne çıkan özellikleri bulunabilir.

Tek bir birey veya merkezi kuruluş, DAO’ların kurallarını değiştiremez. Bunun da ötesinde, DAO’lar, insan müdahalesine ihtiyaç duymadan, oyları saymak ve kararları uygulamak için akıllı sözleşmeler kullanarak özerklik sağlar. Yakından bakarsanız, DAO’lar zincir içi yönetişimin önemli bir web3 örneğidir. Merkeziyetsiz Otonom Kuruluşlar, akıllı sözleşmelerde belirli politikaları kodlayarak, sanal dünyada kurumsal yönetim kavramını tanıtmaktadır. DAO’lar, özellikle web3 kuruluşları için bir yönetişim modeli sunma potansiyelleri nedeniyle, en iyi web3 kullanım örnekleri arasında bir yeri hak ediyor. İlginç bir şekilde, DAO’ların ilkeleri çok çeşitli varlıklar ve kuruluşlar için geçerlidir.

2. Merkeziyetsiz Finans – DeFi

“Web3 ne için kullanılır?” sorusuna bir sonraki büyük cevap; merkeziyetsiz finans veya DeFi anlamına gelir. Finansal hizmetler için merkeziyetsiz uygulamaların kullanımına dayanan yeni bir kavramdır. Merkezi olmayan uygulamalar, temel olarak bir dizi akıllı sözleşmeyle ilişkili genel yazılım uygulamalarıdır. Protokoller olarak adlandırılan merkeziyetsiz uygulamalardaki akıllı sözleşmeler, uygulamaların belirli işlevlerini tanımlamaya yardımcı olur. DeFi’deki merkeziyetsiz uygulamalarla ilişkili belirgin avantaj, altta yatan blok zincir var olduğu sürece var olacaklarıdır.

Ayrıca, açık blok zincir ağlarında oluşturulan dApp’ler, herhangi bir bilgisayarın ağdaki katılımına izin verir. DeFi’deki gerçek dünya web3 kullanım örnekleri, birçok kişinin geleneksel finansal hizmetlere alternatifler keşfetmesine yardımcı oldu. Örneğin, DeFi, kripto sahiplerinin kriptolarına karşı teminat olarak kredi alabilecekleri kripto kredisi ve borçlanma olanağını etkinleştirdi.

Web3 kullanım durumlarının bir diğer önemli özelliği, ödeme blokajlarındaki DeFi noktalarındadır. DeFi, eşler arası dijital işlemleri kolaylaştırabilen, ödeme blokajlarını etkinleştirdi. Nitekim DeFi, kripto para kullanımında makul bir gelişme gösteren en iyi web3 kullanım durumlarından biridir.

DeFi’nin önemi; düşük maliyetli, eşler arası, neredeyse anlık ve sınırsız işlem kolaylığı ile açıkça ortaya çıkıyor. DeFi’deki ödeme blok zincirleri, finansal hizmetlere erişim sağlamak için en iyi web3 örneği olarak hizmet edebilir. Ödeme blokajları, mevcut ödeme sistemlerini kolayca iyileştirebilir. Örneğin, kripto para birimleri, banka hesabı olmayan kişilere yardım dağıtımı için hayati bir varlık olarak hizmet edebilir. Buna ek olarak DeFi, kötüye kullanım, israf ve dolandırıcılığa karşı istenen şeffaflığı elde etmek için blok zincirden de yararlanır.

DeFi ile ilgili en iyi şey, finansal teknolojilerin perde arkasını değiştiriyor olmasıdır. DeFi, finansal hizmetleri kullanmak, erişmek, denetlemek, yükseltmek ve geliştirmek için daha kolay fırsatlar sağlar. DeFi, finansal sisteme uygun maliyetli ve kolay katılım sağlamaya odaklanan en iyi web3 kullanım örneklerinden biridir. Aynı zamanda DeFi, finans ürünlerinin mülkiyeti üzerinde tüketicilere tam kontrol sağlamak için web3 ilkelerinden de yararlanır.

DeFi ve Web3 Bağlantısı

DeFi, finansal kapsayıcılığı geliştirmek için üretken fırsatlar sunduğundan, gerçek dünya web3 kullanım örnekleri arasında öne çıkan bir özellik olarak öne çıkıyor. DeFi ve web3 bağlantısı, DeFi hizmetlerinin açık internetteki temel değerleri benimsemesine bağlıdır. İşte DeFi ve web3’ün birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu gösteren önemli noktalar.

 • Açık kaynak koduna adanmışlık
 • Daha düşük işlem ücretleri
 • Açık erişilebilirlik
 • Yönetimde şeffaflık ve hesap verebilirlik
 • İzin gerektirmez
 • Şifrelemeye dayalı gizlilik ve güvenlik

3. Gizlilik ve Dijital Altyapı

Mevcut blok zincir ağlarındaki en belirgin konu tam şeffaflıktır. Gizliliği ve dijital altyapıyı geliştirmek için uyarlanmış, blok zincir web3 kullanım senaryoları bulabilirsiniz. Zero Knowledge Proof ‘lar yani Sıfır Bilgi İspatları gibi kriptografinin yenilikçi yönlerindeki yeni araştırmalar, bilgi ifşa etmeden geçerliliğin matematiksel kanıtlarını mümkün kılar.

Örneğin bir kullanıcı, şifreyi siteye vermeden de şifreyi bildiğini bir web sitesine kanıtlayabilir. Sonuç olarak, kullanıcının şifresi hiçbir zaman web sitesinin veri tabanına girmez ve böylece benzeri görülmemiş saldırılara karşı güvenlik sağlanır. Web3 çözümleri, daha iyi gizlilik güvencesi sağlamak için, dijital altyapıda makul iyileştirmeler sağlayabilir.

En iyi web3 kullanım örneklerinden biri olan, dijital altyapı iyileştirmeleri; kullanıcıların kişisel verilerinin korunmasına dayanır. Ayrıca web3, geliştirilmiş gizlilik ile uygulamalar tasarlama esnekliğini artırmıştır. Web 2.0 ‘daki büyük veri ihlalleri göz önüne alındığında, veri koruma açıkça birçok web3 kullanım durumu arasında öne çıkan özelliklerden biridir. Artık web3, verilerinizin daha iyi korunması için bir dizi uygulamaya erişmek için ideal temeli sağlayabilir.

Aynı zamanda, web3 gizlilik kullanım durumları ve dijital altyapı iyileştirmeleri de, mevzuata uyumu iyileştirebilir. Gizlilik katmanları, kullanıcıların blok zincirdeki bir uygulama veya hizmetle kişisel bilgilerini paylaşma konusundaki endişelerinin üstesinden gelmelerine yardımcı olabilir. Bu nedenle web3, risksiz blok zincir ağlarında düzenleyici uyumluluğuna giden yolu kolaylaştırmada açıkça önemli bir rol oynayacaktır.

Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için; “Zero Knowledge Proof ve Web 3.0 için Önemi” yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

4. Blok Zincir Oyunları

Gerçek kullanım durumlarında en öne çıkan web3 örneği, sizi blok zincir tabanlı oyunlara çekecektir. Blockchain teknolojisinde geliştirilen oyunlar, oyuncuların oyun içi öğeler üzerinde gerçek mülkiyete sahip olduğu kişiselleştirilmiş ekonomiler sunar. Blokzincir oyunları, “Web3 ne için kullanılır?” sorusuna verilen dikkate değer cevaplardan biridir. özellikle de en eski web3 uygulamaları oldukları gerçeği göz önüne alındığında.

Blok zincir tabanlı oyunlar, oyun içi nesneleri diğer oyunlara aktarma esnekliği sunar. İlk aşamalarda, blok zincir oyunları, oyunun geleceğine dair umut verici bir bakış açısı gösterdi. Web3 ilkelerinin desteğiyle, blok zincir tabanlı oyunlar tamamen yeni sanal dünyalar ve ekonomiler açabilir.

En iyi web3 kullanım örneklerinden biri olarak, blok zincir oyunlarının önemi, yaratıcılara para kazanma fırsatlarını kolaylaştırmak için merkezi olmayan teknolojinin kullanımında çok belirgindir. Blok zincir tabanlı oyunlar yani blockchain games (gamefi); avatarlar, görünümler, araçlar, deneyim puanları ve yükseltmeler gibi oyun içi öğelerin sahipliğini tahsis etmek için NFT ‘leri kullanır. İlginç bir şekilde, oyuncular NFT ‘leri oyunlar arasında varlık aktarma ayrıcalığının yanı sıra, ikincil pazarlarda fiat para birimi ile de satabilirler.

Gerçek dünyadaki web3 kullanım durumlarında, blok zincir tabanlı oyunların öne çıkan bir diğer özelliği, kazan-kazan modellerine işaret ediyor. Oyunla gerçek dünyada web3 ilkelerini kullanmanın en iyi örnekleri biri Axie Infinity tarzı oyunlardır. Birçok insanın oyun oynayarak kripto para biriminde ödüller kazanması için umut verici bir araç olarak hizmet etmekteler.

5. Metaverse

En iyi web3 kullanım durumlarındaki birçok giriş arasında, açıkça Metaverse ‘e rastlarsınız. Metaverse, kullanıcıların dijital avatarlar olarak hareket edebilecekleri; sınırsız bir sanal dünya, üç boyutlu somutlaştırılmış bir internet vaat ediyor. Temel olarak, bilgisayar ekranlarınızdan izlemek yerine, internetin içinde olacaksınız.

Metaverse, kullanıcılara sürükleyici ve ilgi çekici deneyimler sağlamak için, birçok web3 ilkesinden yararlanır. Merkeziyetsiz ve yaratıcı ekonomiler unsurunu, metaverse evreninde bulabilirsiniz. Metaverse, herhangi bir bireye, açık erişimi teşvik eder ve kullanıcıların elindeki deneyimlerin tam kontrolünü sağlar.

Metaverse ‘ün en iyi web3 kullanım örneklerinden biri olarak tanınması; açık, paylaşılan, merkeziyetsiz bir sanal dünyanın vaatlerine büyük ölçüde bağlı olmasından kaynaklanır. Bununla birlikte, metaverse hala gerçeklikten uzaktır ve farklı platformlarda teknolojinin birkaç ipucunu keşfedebilirsiniz. Facebook, Microsoft, Epic Games, teknoloji ve iş dünyasındaki diğer birçok büyük isim, farklı metaverse uygulamalarında web3 ilkelerinin değerini tanımladı.

6. İçerik Oluşturucu Ekonomisi

İçerik oluşturanların yarattığı ekonomiyi, tam olarak web3’ün bir kullanım durumu olarak adlandıramayız, ancak web3 dünyasında öne çıkan olaylardan biridir. İçerik oluşturucu ekonomisi; geliştiriciler, sanatçılar ve müzisyenler dahil olmak üzere, takipçiler ve destekçilerle doğrudan bağlantı kuran, yeni ortaya çıkan içerik oluşturucu topluluklarına işaret eder. İçerik oluşturucular, aracılar olmadan sorunsuz işbirliği için web3 ilkelerine güvenebilir.

Gerçek dünya web3 kullanım durumlarında yaratıcı ekonominin en önemli özelliklerinden biri, NFT’ler veya karşılıksız tokenlerdir. Yeni dijital varlık sınıfı, benzersizliğin değeri nedeniyle gerçek dışı popülerlik seviyelerine yükseldi. Üstüne üstlük, yüksek profilli NFT satışları da yaratıcı ekonomileri güçlendirmede hayati bir rol oynadı.

İçerik oluşturucu ekonomisi, en iyi web3 kullanım örneklerinden biridir, çünkü zamanlarının büyük bir bölümünü çeşitli dijital alanlarda çevrimiçi olarak geçiren insanlara para kazanma fırsatları sunar. NFT’ler, içerik oluşturuculara geleneksel ağ geçidi bekçilerini geride bırakırken para kazanma için birçok yeni fırsat sunar. Bu nedenle, web 3’ün içerik oluşturucu ekonomisi kullanım örneği, içerik oluşturucuların çalışmalarını doğrudan satmaları için uygun bir yol sunabilir.

Buna ek olarak, takipçiler içerik oluşturucunun çalışması üzerinde özel mülkiyet elde edebilir ve böylece sanatçılar ve içerik oluşturuculardaki paylarını artırabilir. Yaratıcı ekonomi kullanım durumlarında NFT’lerin bir diğer önemli özelliği, telif hakkı ödemeleri seçeneğidir. NFT sahipleri, ikincil satışları takip etmek ve telif komisyonları kazanmak için akıllı sözleşmeleri kullanabilir. Hepsinden önemlisi, NFT’ler doğrulanabilir dijital varlıklar olarak hizmet eder, böylece yaratıcı ekonomilerin ötesinde birçok başka uygulamaya yol açar.

Son Söz

En iyi web3 kullanım örneklerine dayanan web3 ile ilgili son genel bakış, internet deneyimlerini nasıl tamamen değiştirebileceğini göstermektedir. DAO ‘lardan Metaverse evrenlerine ve DeFi’ye kadar web3’ün tüm dünya için sunacağı çok şey var. Web 3.0 kullanım örneklerinden bazıları şimdiden bir etki yaratmaya başlamış olsa da, bazıları hala geliştirme aşamasındadır.

Örneğin, DAO’lar ve DeFi, şu anda aktif olarak uygulanan web3 kullanım durumlarının iki örneğidir. Öte yandan, Metaverse hala geliştirilmekte. Web3’ün farklı kullanım durumları, web3’ün temel ilkelerine ve veri alışverişi, varlık sahipliği ve finansal işlemlerdeki geleneksel verimsizlikleri nasıl çözebileceklerine odaklanmaktadır. Gerçek potansiyelini görmek için sabırsızlıkla blok zincir teknolojisini yakından takip ediyor olacağız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.