Taiko Alpha-2 Testnet Rehberi


4

Ehtereum üzerinde geliştirilen L-2 katmanlarda geliştirme ve testnet süreçleri tüm hızıyla devam ediyor. Bu rehberimizde daha önce hem platform, hemde node testini paylaştığımız Taiko projesinin Bridge özelliğini test edeceğiz. Bu platformu erkenden test etmek önemli. Platform testneti ilk günlerde yayına açıldığında test edenlere OAT dağıtmışlardı. Bu nedenle ne kadar hızlı şekilde yaparsanız. O kadar etkili olacağını düşünüyorum. Göz atmak isteyenler için önceki platform ve node test linklerini de alta ekledim.

Taiko Platform Testneti

Taiko Node Test Rehberi

Ağları Ekleme ve Faucet İşlemleri

Taiko ağında bridge işlemi için Ethereum yeni test ağı olan “Sepolia” cüzdanımıza eklememiz gerekiyor. Chainlist sitesine BURADAN gidiyoruz. Metamask cüzdanımızı bağlıyoruz. Test ağları aktif edip sepolia ağını arıyoruz. Sonrasın Add to Metamask diyerek ağı cüzdanımıza ekliyoruz.

Taiko (Alpha-2 Testnet) ağını eklemek için BURADAN siteye gidiyoruz. Cüzdanımızı bağlıyoruz. Arama bölümüne taiko yazıyoruz. Add Chain diyerek cüzdanımıza ekliyoruz.

Sepolia Faucet

İşlemlere başlamak için bize Sepolia ağında test ethereumları lazım. Onun için BURADAN faucete gidiyoruz ve test ETH istiyoruz.

Horse Faucet

Horse tokenler için BURADAN bridge sitesine gidiyoruz. Sepolia ağını bağlıyoruz. Token seçme bölümünden, HORSE token seçiyoruz. Hemen altında faucet çıkıyor. Mint dediğimizde cüzdanımız test tokenleri geliyor.

BLL Faucet

BLL tokenler için BURADAN bridge sitesine gidiyoruz. Sepolia ağını bağlıyoruz. Token seçme bölümünden, BLL token seçiyoruz. Hemen altında faucet çıkıyor. Mint dediğimizde cüzdanımız test tokenleri geliyor.

Taiko Bridge

Test tokenlerini aldıktan sonra, Sepolia ve Taiko A-2 ağı arasında bridge işlemi yapıyoruz. BURADAN platforma gidebilirsiniz. Aldığımız tüm test tokenlerini önce Taiko A-2 ağında sonrasında tersi işlemleri yapar. Bridge işlemini bolca kullanalım. HORSE ve BLL tokenda işlemleri yaparken hata verdi. (ETH çalışıyor. Ara ara diğer tokenleri de kontrol edin. Mutlaka onları da Bridge ile Taiko ağına geçirin.)

Taiko Swap

Bridge ile tokenleri Taiko ağına geçirdikten sonra, Uniswap forku olan platforma BURADAN ulaşıyoruz. Burada DEX platformlarından alışık olduğumuz, takas ve likidite ekleme bölümlerini yapıyoruz. İşlemlerin hızlanması için gas fee miktarlarını arttırabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 8
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

 1. Öncelikle elinize kolunuza sağlık gerçekten çok güzel birşey bu çalışma. Köprü yaptıktan sonra claim edemiyorum sebebi nedir acaba cüzdan da yeterince gass ücreti olmadıgı için mi acaba ? Kendim mi gerçek etherium transfer edeceğim teşekür ederim

  • Hayır işlemlerin hepsi test ağında, bende benzer hatalar almıştım. Test aşamasında olduğu için bu tip hatalar normal daha sonra tekrar denersin

 2. Hocam öncelikle ellerinize sağlık gerçekten çok güzel bir iş yapıyorsunuz . Ben bir noktada talıldım köprü yaptım daha sonra claim ettiğimde hata alıyorum bunun için sanırım gerçek eth olmalı sizce sorun nedir teşekkür ederim.

  • Bende deniyorum. Test ağında ETH dışında diğerlerini geçirirken hata veriyor. Swap bölümünden tokenleri swaplayıp aldım ve likidite havuzlarına ekledim. En azından diğer hatalar düzelene kadar bununla idare edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.