zkSync Era Airdrop Rehberi


10

24 Mart tarihinde zkSync Era Mainnete geçtiğini duyurdu.

Bu rehberimizde, zkSync Era üzerinde hangi işlemleri yapabiliriz. Hangi platformları kullanabiliriz, ona bakalım. Mainnet olduğu kadar testnet üzerinde de projeler var, ve her ikisini de kullanarak, airdrop şansımızı arttıralım.

zkSync Era Mainnet

BU BÖLÜMDE YAPILACAK İŞLEMLER İÇİN GERÇEK COİNLER KULLANDIĞINDAN TRANSFER VE İŞLEMLERDE CEBİNİZDEN PARA ÇIKACAĞINI UNUTMAYIN!

zkSync Era Mainnet Ağını Metamask Cüzdana Ekleme

Birinci adımda Metamask cüzdanımıza zkSync Era Mainnet ağını ekliyoruz. Parametreleri aşağıya yazıyorum.

Ağ adı : zkSync Era Mainnet

Yeni RPC URL adresi: https://mainnet.era.zksync.io

Zincir Kimliği: 324

Para Birimi Sembolü: ETH

Blok Gezgini URL Adresi: https://explorer.zksync.io

zkSync Era Testnet Ağını Metamask Cüzdana Ekleme

Aşağıdaki parametreleri girerek, zkSync Era Testnet ağını metamask cüzdanınıza ekleyebilirsiniz.

Ağ adı : zkSync Era Testnet Goerli

Yeni RPC URL adresi: https://zksync2-testnet.zksync.dev

Zincir Kimliği: 280

Para Birimi Sembolü: ETH

Blok Gezgini URL Adresi: https://zksync2-testnet.zkscan.io

zkSync Bridge

BURADAN platforma erişiyoruz. ETH mainnet ağından zkSync Era ağına ETH gönderiyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken ağ yoğunluğuna bakmanız. (Bu rehberi oluşturduğum sırada işlem yaklaşık 5$ gibi bir fee ücretine mal oldu. sizde kontrol ederek işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Yaklaşık 2dk içerisinde zkSync ağına geçiyor. 

zkSync’ın bu bridge özelliğini kullanmaya özen gösterelim. Düzenli aralıklarla kullanmakta fayda var. Eğer airdrop yapacaklarsa bridge işlemi oldukça önemli olacaktır.

Orbiter Bridge

BURADAN platforma ulaşıyoruz. Üst bölümde varlıklarınızın bulunduğu Ethereum veya diğer ağlardan istediğinizi seçebilirsiniz, alt kısımda zkSync ERA ağı olacak şekilde, ayarlıyoruz. Orbiter ile L2 ağlarını da kullanarak, zkSync’e ETH’larınızı köprüleyebiliyorsunuz. Burayı da kullanmaya özen gösterin çünkü Orbiter’den de bir Airdrop alma ihtimaliniz olabilir.

Mint Square NFT Market

BURADAN platforma ulaşıyoruz. Burası NFT pazar yeri. Hem NFT mint edebilir yada NFT alım satımı gerçekleştirebilirsiniz. Daha önce Starknet rehberimizde aynı platformu kullanmıştık. Burada aynısı geçerli bir NFT mintliyoruz, sonrasında bunu satışa koyuyoruz. Satışa konulmuş NFT’lerden birine teklif veriyor veya satın alıyoruz. Tekrardan hatırlatıyorum. Bu platformları düzenli şekilde kullanmaya özen gösterin. Aynı zamanda bu platformun testnet ağı da mevcut isterseniz onu da kullanabilirsiniz.

Space

BURADAN platforma ulaşıyoruz. Era ağında cüzdanımızı bağlıyoruz. Swap bölümünde, ETH, WETH ve USDC takaslarını yapabilirsiniz. Pool bölümün likidite ekliyoruz. Ayrıca bu platformların kendi tokenleri olacağını ve airdrop ihtimali olduğunda bunlarında ayrıca airdrop yapacağını da unutmayın. Bu nedenle DEX platformlarını kullandıktan sonra mutlaka likidite eklemeyi unutmayın. Space platformunun ayrıca testnet bölümü de aktif, cüzdanınızı test ağına geçirip orada da işlemler yapabilirsiniz. Son olarak SpaceFi Crew görevlerini yapmak da olası Airdrop için sizi bir adım öne geçirebilir. Buradan ulaşabilirsiniz.

Mute Switch

BURADAN platforma bağlanıyoruz. Swap bölümünde token çiftlerinde takas işlemi yapıyoruz. MUTE,ETH,USDC,BTC gibi coinleri birbiriyle takaslayabilirsiniz. Likidite havuzlarına token çiftleri ekleyin. Aldığınız MUTE tokenleri bir bölümünü DAO yerinden, 7 gün stake edelim. Varsa oylamalara katılın. Tabii ki bu işlemleri düzenli olarak yapmayı unutmayın.

Syncswap

BURADAN platforma ulaşıyoruz. Platformda zkSync Era mainnet ve testneti aktif durumda, her ikisini de kullanabilirsiniz. Swap bölümünden tokenleri takas ediyoruz. Pool kısmında ise likidite ekliyoruz. Eklediğimiz likiditenin bir kısmını geri çekiyoruz. Bu işlemleri düzenli şekilde yapmaya özen gösterelim.

Zns ID

BURADAN platforma giriyoruz. Cüzdanımızda zk ERA ağına geçiriyoruz. 5 karakter üzerinde isimleri 3 ay süreyle sadece fee ücreti ile isim alabilirsiniz. Ağ üzerinde işlem kasmak isterseniz, kullanabilirsiniz.

Rollup Finance

Rollup Finance kullanım rehberine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Mainnet ağında Projelerin devamı geldikçe listeyi güncelleyeceğiz, gözünüz burada olsun..

zkSync Era Testnet

BU BÖLÜMDE YAPILACAK İŞLEMLER İÇİN TEST TOKENLERİ KULLANILMAKTADIR. GÜVENLİĞİNİZ İÇİN TESTNETLERDE KULLANDIĞINIZ CÜZDANI KULLANMAYI UNUTMAYIN.

Dogefarm

zkSync Era Testnet ağına Goerli ağından test tokenleri geçiriyoruz. BURADAN test Bridge kullanabilirsiniz. Test ETH sonrasında DogeFarm sitesine BURADAN ulaşabilirsiniz. Cüzdan bağladığınız bölümün hemen sağında Faucet var oradaki test tokenlerini isteyelim. Cüzdanımıza geldikten sonra, Stake bölümü aktif, hem DOF token hemde ETH stake ediyoruz. Stake ettiğimiz tokenlerin bir bölümün geri çekelim, sonrasında tekar stake edelim. Ödülleri kazanmak için bir süre bekleyin ve Claim ile ödülleri çekebilirsiniz. Şimdilik işlemler bu kadar.

Ayrıca ekibin duyurusunda testnete katılanlara DOF airdrop olarak dağıtılacağı belirtilmiş. İlgili floodu aşağıya ekledim.

Derivio DEFI

BURADAN platforma gidiyoruz. Open Testnet diyerek, siteye ulaşıyoruz. Derivio, zkSync üzerinde geliştirilen Borç alıp-verme, stake, swap ve likidite ekleme yapabileceğiniz tüm merkeziyetsiz işlemleri bir arada sunuyor. Faucet bölümünden test tokenlerini alıyoruz.

Trade

Perpetual

Bu bölümde vadeli işlem açabiliyoruz, birçok parite mevcut, kaldıraçlı işlemleri açıp kapatıyoruz. Limit emir market emri gibi tüm fonksiyonları kullanmaya özen gösterelim.

Option

Bu bölümde ileri vadeli kontrat alımı veya satımı yapıyorsunuz. Vadeli kontrat oluşturabilmenizi sağlıyor.

Swap

Bu bölümde istediğini token çiftleri arasında takas işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Faucetten aldığınız tokenleri bu bölümden birbirine çevirebilirsiniz.

Earn

DLP-M ve DLP-B tokenlerini elimizde olan test tokenleri ile takas ediyoruz. Stake bölümünde aktif olarak stake ediyor. Belli bir süre sonra orada biriken ödülleri claim etmeyi, unstake işlemi yapmayı unutmayın.

Şimdilik işlemler bu kadar, zkSync test ağında işlemleri bol bol yapmayuı unutmayın.

zkSwap

zkSwap Testnet Rehberi‘mize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 21
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (10)

 1. inşallah ileride faydasını görürüz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.