Taiko Testnet Rehberi | Alpha 6


10

Mainnete geçmesi için sabırsızlıkla beklediğimiz projelerden biri olan Taiko da son testnet aşamasına geldik. Bu aşamadan sonra mainnete geçiş yapacak. Mainnet geçtiğinde de kullanmaya devam edeceğim projelerin başında geliyor. Son aşamada yayınlanan testnetinde neler yapmamız gerektiğine dair rehberimizi hazırladık.

Daha önce Taiko’nun farklı testnetlerine katılmıştık. BURADAN o rehberlerimize ulaşabilirsiniz.

Toplamda 22 milyon dolar yatırım alan Taiko, Ethereum’un kurucusu Vitalik tarafından adından sıkça söz edilen projelerin başında geliyor. Yatırımları arasında OKX, Kucoin, Sequoia gibi büyük yatırım şirketleri ve borsalar var.

Taiko Ethereum’un ölçeklenmesini sağlamaya odaklanmış projelerin başında geliyor. Bu sorunu çözmek içinde faydalandığı teknoloji ise zkrollup. Farklı aşamalarına katıldığımız projenin son testnetine mutlaka katılın, muhtemelen yakın zamanda öncekilerinde olduğu gibi bir galxe etkinliği ile puan toplamaya devam edeceğiz. O nedenle şimdiden testneti yapmak da fayda var.

Öncelikle Metamask cüzdanımıza Gerekli olan ağları kurmak ile başlayalım. Holesky testnet ağını kurmak için BURADAN chainlist sitene gidip ağı cüzdanımıza ekleyelim. Taiko’nun Katla testnet ağı için yine BURADAN chainlist sitene gidip ağı cüzdanımıza ekliyoruz. Test ağlarını ekledikten sonra bize Holesky test ağında ETH lazım, bunun için BURADAN faucete gidiyoruz.

Buradaki boşluğa cüzdan adresimizi ekliyor ve doğrulama sonrasında Start Mining basıyoruz. Bir 5-10dk bekleyin ETH birikmeye başlayacak, Claim tuşuna basıp cüzdana gelmesini sağlayabilirsiniz.

Katla Bridge

BURADAN siteye gidip cüzdanımızı bağlıyoruz. İlk olarak Holesky ETH ağından Katla Taiko ağına ETH gönderiyoruz. Katla ağına geçtikten sonra, bir süre bekleyin. İlk işlemde Katla ağında cüzdanınızda ETH olmadığı için Claim edemeyeceksiniz. İlk gönderim geçtikten sonra, “Transactions” sekmesinden gönderdiğiniz tokenleri claim ederek hızlıca geçmesini sağlayabilirsiniz.

İkinci adımda Faucet butonuna basıyoruz. BURADA Holesky ağında HORSE token var bunu alıyoruz. Yine bridge bölümünden bu sefer HORSE tokeni Katla ağına gönderiyoruz. Bu bridge adımlarının tersini yani Katla ağından Holesky ağına göndermeyi de unutmayın.

Katla NFT Bridge

Bu adımda Holesky ağında bulunan bir NFT’imizi Katla ağına geçireceğiz. NFT elde etmek içinde,

BURADAN Holesky test scan ağına gidiyoruz.

Contract sekmesine basıyoruz.

Write Contract sekmesine basıyoruz, Altta Connect Web3 yazıyor oraya bastığınızda Metamask cüzdanınızı siteye bağlıyoruz.

Daha sonra mint fonksiyonuna basıyoruz. ilk parametreye 0 ikinciye ise kaç tane mintlemek istiyorsanız o kadar yazabilirsiniz. Bunları yazdıktan sonra Write tuşuna basıyoruz ve Cüzdana gelen bildirimi onaylıyoruz.

işlem onaylandıktan sonra, View your transaction butonuna basarak işlem sayfasına ulaşıyoruz.

Burada hangi ID sahip olan NFT leri mintlediğimizi görebiliriz. Token ID yazan yerdeki sayıyı bir yere not edelim.

NFT contract adresi ise;

0x7B8dF794b807463F7302B8d8879c736745609BBf

yukarıdaki gibidir. Bu iki değeri alıyoruz.

NFT bridge yerine geliyoruz ve Add Manually sekmesine basıyoruz.

Üst bölüme NFT contract adresi alt bölüme Token ID sayılarını girip Continue diyerek NFT transferini gerçekleştiriyoruz.

Tekrar hatırlatayım bu adımların tersini yapmayı unutmayın.

Katla Swap

BURADAN platforma ulaşıyoruz.

Katla Taiko ağında cüzdanımızı bağlıyoruz. USDC, WETH, HORSE, TTKOk tokenlerini kendi aralarında swap yani takas işlemi yapıyoruz. Burada ETH ile işlem yaparken minimum 0,10 ETH ile takas işlemi gerçekleştirmeyi unutmayın.

Pool bölümüne geldiğinizde ETH ile farklı tokenler için havuzlara likidite ekliyoruz.

Son bölümde Deploy contract kısmı var. Fakat sunucu üzerinden bu işlemleri yapmaya gerek yok. Yakın zamanda thirdweb ve remix gibi uygulamalara geleceğini belirtmişler. Bu nedenle thirdweb veya remixi desteklediğinde rehberimizi güncelleriz sizde bu adımları rahatça yapabilirsiniz.

Katla Alpha 6 Galxe Etkinliği;

BURADAN siteye ulaşabilirisniz. Buradaki etkinliğe katılmak için Galxe sitesine Bitget wallet ile bağlanmamız gerekiyor. Bitget Wallet cüzdanını tarayıcınıza indirin. BURADAN Bitget Wallet indirebilirsiniz.
Galxe ve testnette kullandığınız cüzdanınızı Bitget Wallet’a import edipü, sosyal medya görevlerini yaptıktan sonra;
QUIZ Soruları gelecek;
CEVAPLARI: D B C A A
Görevleri tamamladıktan sonra puanları toplamayı unutmayalım.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 30
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 7
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (10)

 1. Teşekkürler. Bu anlattıklarınızı 1 defa yapsak yetiyor mu? Yoksa, ara ara tekrar mı etsek?

 2. Cüzdan import olayını anlayamadım ve bir türlü yapamadım mm cüzdanın seed kodlarını bitget cüzdanı kurarken mi kullanacağız import naaıl yapılıyor yapamadım yardım ederseniz memnun olurum teşekküerler

  • Kullandığınız MM cüzdanındaki gizli kelimeleri, Bitget wallet mevcut cüzdanım var diyerek, aynı kelimeleri kullanıp açman yeterli buna import diyoruz.

   • metamask main cüzdanım ile test etmiştim taikoyu, seeedleri bitget walleta vermek istemiyorum. Zorunlu mu bunu yapmak ? Ne saçma bişey

 3. güzel

 4. Holesky test scan ağına metamask cüzdanı bağlayamıyorum sebebi nedir acaba?
  metamaskı seçtiğimde açmıyor o yüzden nft mintleyemiyorum…

 5. Testnet başlamadan form vs. doldurarak katılmak gerekiyor muydu? 2 hafta önce hiç bir yere testnet başvurusu yapmadan daldım içine :)

 6. Selamlar katla l2 cüzdanında bakiye olmadığı için claim edemiyorum. Bunu nasıl aşabiliriz?=

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.