Taiko Platform Testneti


2

Önümüzdeki dönemim en çok konuşulacak teknolojilerin başında gelen ZKP (Zero Knowledge Proof) Ethereum üzerinde geliştirmeleri devam ediyor. Taiko projesi de zk-EVM uyumlu ZKP teknolojisi için Taiko’s Alpha-1 testnet, Snæfellsjökull olarak adlandırılan testnetini yayınladı. Çok erken aşamada olan projenin, platform testnetine nasıl katılacağımızı adım adım gösterelim.

Son katılım tarihi olarak 31.Ocak.2023 tarihi belirlenmiş;

Bu tarihe kadar yapılacak işlemler içerisinde, POAP kazanmak için basitçe yapılacak işlemleri gösterelim.

Öncelikle Bridge yani köprü işlemlerini kullanıyoruz, sonrasında, Her iki ağda da transfer işlemi gerçekleştireceğiz. Hem bu yazının altına hem de Telegram grubumuzda cüzdan adreslerinizi paylaşabilirsiniz. Oradan birbirimize göndererek hızlı şekilde gerekli şartları sağlamış oluruz.

Metamask Kurulumu

Testnete katılabilmek için öncelikle metamask cüzdan kurmamız gerekiyor. Aşağıdaki videodan detaylı kurulumu anlattık. Bilmiyorsanız oradan kurabilirsiniz.

Bu işlemi yaptıktan sonra metamask cüzdanımıza Ethereum A1, Taiko A1 ağlarını kuracağız. Bu ağları cüzdanımıza otomatik kurmak için; Buradaki bağlantı adresine gidelim. Sonrasında aşağıdaki resimde gösterdiğim kısımlara basarak cüzdanımıza iki ağı da ekleyelim.

Taiko Faucet

Cüzdanımıza ağları ekledikten sonra, kullanmak için bize test tokenleri lazım bunun için iki ağında faucetinde ETH istiyoruz.

Ethereum A1 Faucet: Buradan ulaşabilirsiniz.

Taiko A1 Faucet: Buradan ulaşabilirsiniz.

Artık platformu kullanmaya geçebiliriz.

Taiko Bridge Platformu

Buradan platforma erişiyoruz. Sonrasında sağdaki bölümden cüzdanımızı bağlıyoruz. Öncelikle Ethereum A1 ağında iken, HORSE tokeni seçiyoruz. İlk işlem yapanlar için görselde belirttim, hemen alt bölümünde “Faucet” aktif hale geliyor, oradan tokenleri talep edebiliriz.

Ethereum A1 –> Taiko A1 Bridge

Bridge yani köprü işlemine başlıyoruz. ETH ve HORSE tokeni, Ethereum A1 ağından Taiko A1 ağına gönderiyoruz. HORSE token için iki kere işlem yapıyoruz. 1. işlem approve işlemi, 2. işlem Bridge işlemi, ETH için sadece bridge işlemi yapılıyor.

Bridge işlemi bittikten sonra Taiko A1 ağına geçip gelen ETH ve HORSE tokenleri claim etmeyi unutmayın.

Taiko A1 –> Ethereum A1 Bridge

İlk işlemlerde gönderdiğimiz tokenlerin bir kısmını ters işlem yaparak tekrar Ethereum A1 ağına gönderiyoruz.

Transfer

Her iki ağdanda başka cüzdan adreslerine transfer yapabilirsiniz. Kendi cüzdan adresim; 0x13B19fd63d34Be9d3D6d25ebd7142134C0cfc725 dileyen buraya da gönderebilir. Kendi cüzdan adreslerinizi yazının yorumlarına ve Telegram Testnet bölümünde paylaşarak hızlıca tamamlayabilirsiniz.

Feedback – Geri bildirim

Tüm işlemleri tamamladıktan sonra buradan github sayfalarına gidip, feedback bırakmayı unutmayın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 5
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.