OCO Emir Nedir? OCO Emir Nasıl Verilir?


0

OCO veya “Biri Diğerini İptal Eder” siparişi aynı anda iki emir verebilmenizi sağlar. Bir sınır sırasını, bir durdurma sınırı emriyle birleştirir, ancak ikiden yalnızca biri gerçekleşebilir. Ayrıca emirlerden biri kısmen veya tamamen doldurulur doldurulmaz, diğer emir otomatik olarak iptal edilir. Ayrıca emirlerden birini iptal etmenin diğerini de iptal edeceğini unutmayın.

Bu özellik, kar almak ve olası kayıpları en aza indirmek için kullanışlı olabilecek aynı anda iki limit emri verme seçeneği sunar.

OCO siparişleri nasıl kullanılır?

Spot Exchange arayüzüne gidin ve aşağıda gösterildiği gibi işlem alanını bulun. Bir açılır menü açmak ve “OCO”yu seçmek için “Stop-Limit” butonuna tıklayın.

OCO seçeneğini seçtikten sonra, aşağıda gösterildiği gibi yeni bir ticaret arayüzü yüklenecektir. Bu arabirim, aynı anda bir sınır ve durdurma sınırı sırası ayarlamanıza olanak tanır.

Emri Sınırla

 • Fiyat: Limit siparişinizin fiyatı. Bu sipariş sipariş defterinde görünür.

Durdurma Sınırı

 • Dur: Durdurma limiti emrinizin tetikleneceği fiyat (örn. 0,0024950 BTC).
  Sınır: Durdurmadan sonraki limit emrinizin gerçek fiyatı tetiklenir (örneğin, 0,0024900 BTC).
 • Tutar: Emrinizin boyutu (örn. 5 BNB).
 • Toplam: Toplam değeri.

OCO emirlerinizi verdikten sonra, “Açık Teklifler” bölümünde her iki siparişin ayrıntılarını görselleştirmek için aşağı kaydırabilirsiniz.

Örnek olarak, fiyatın büyük bir destek bölgesine yakın olduğuna ve muhtemelen yükseleceğine inandığınız için 0.0026837 BTC’de 5 BNB satın aldığınızı varsayalım.

Bu durumda, OCO özelliğini kullanarak 0.0030 BTC’de kar alma emri ve 0.0024900 BTC’de bir stop-limit emri verebilirsiniz.

Tahmininiz doğruysa ve fiyat 0,0030 BTC’ye veya üzerine çıkarsa, satış siparişiniz yürütülür ve durdurma limiti emri otomatik olarak iptal edilir.

Öte yandan, yanlış olursanız ve fiyat 0.0024950 BTC’ye düşerse, stop-limit emriniz tetiklenir. Bu, fiyatın daha da düşmesi durumunda kayıplarınızı potansiyel olarak en aza indirir.

Bu örnekte, Durdurma Fiyatının 0,0024950 (tetikleyici fiyat) ve Sınır Fiyatı’nın 0,0024900 (siparişinizin işlem fiyatı) olduğunu unutmayın. Bu, 0,0024950 işaretine ulaşıldığı anda durdurma sınırı emrinizin tetikleneceği anlamına gelir. Ancak, siparişinizin gerçek işlem fiyatı 0.0024900 olacaktır. Başka bir de ifadeyle, BNB/BTC 0.0024950’ye veya altına düşerse, 0.0024900’de bir limit satış emri verilecektir.

OCO özelliği, sizin daha güvenli ve çok yönlü bir şekilde işlem yapmanızı sağlayan basit ama güçlü bir araçtır. Bu özel sipariş türü, karları kilitlemek, riskleri sınırlamak ve hatta pozisyonlara girip çıkmak için yararlı olabilir. Yine de, OCO siparişlerini kullanmadan önce limit ve durdurma emirlerini iyi anlamak önemlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.