NFT Nedir? NFTler için Kapsamlı Rehber


3

NFT’ler Nasıl Çalışır ve Neden Dijital Ekonomide Devrim Yaratmaya Hazırlar?

NFT pazarı değerinin 2025 yılına kadar 75 milyar dolara çıkması bekleniyor. NFTler, 2027 yılına kadar 600 milyar doların üzerine çıkması beklenen metaverse ‘in, ayrılmaz bir parçası olarak görülebilir. NFT’ler, blok zincir endüstrisinden ortaya çıkan en heyecan verici şeylerden biridir. Pek çok kişi tarafından sanat, spor, müzik ve eğlence endüstrisinde devrim yaratacak (ve olacak) bir şey olarak müjdelenen NFT’ler, hem fikri hem de fiziksel mülkiyeti dijital olarak dönüştürmek için muazzam bir fırsat sunuyor.

NFT nedir?

NFT veya değiştirilemez token, bir blok zincirdeki dijital bir tokendir. Her NFT, dijital spor kartı, dijital sanat eseri, müzik eseri veya sanal mülk gibi benzersiz bir varlığı temsil eder. “Wrapped” NFT’ler, gayrimenkul parçaları, fiziksel sanat eserleri, şarap şişeleri ve hatta egzotik arabalar gibi gerçek varlıkları da temsil edebilir.

NFT, Değiştirilebilir Token ve Kripto Para Birimleri Arasındaki Fark Nedir?

Bitcoin gibi kripto para birimleri, blok zincir teknolojisinden ortaya çıkan ilk ana akım ürünlerdi, ancak NFT’lerden birkaç önemli yönden farklıdırlar. NFT’ler ayrıca, kripto para birimleri gibi büyük miktarlarda üretilen veya çıkarılan ve açık piyasada belirli fiyatlarla değiştirilebilen geleneksel tokenlerden de farklıdır.

Kripto para birimleri, belirli bir blok zincirinin yerel para birimidir. Örneğin, Bitcoin, Bitcoin blok zincirinin yerel para birimidir ve tipik olarak Ethereum olarak adlandırılan Ether, Ethereum blok zincirinin yerel para birimidir. Kripto para birimleri, çeşitli konsensüs yöntemleriyle çıkarılabilir; Bitcoin, bilgisayarların bir işlem bloğunu doğrulayan ve ödül alan ilk kişi olmak için rekabet etmek için giderek zorlaşan rastgele problemleri çözdüğü, enerji yoğun çalışma kanıtı yöntemiyle çıkarılır.

Ethereum bir iş kanıtı blok zinciriydi (POW), ancak şimdi blok doğrulayıcıların doğrulamak için rekabet etmek için belirli bir miktarda Ether’i (ETH) “paylaştığı” veya kilitlediği daha az enerji yoğun bir hisse kanıtı konsensüs modeline (POS) geçiyor. işlemleri yapın ve ödeme alın.

Değiştirilebilir (fungible) tokenlar, madeni paraların aksine kendi blok zincirine sahip değildir ve akıllı sözleşmelere dayanarak diğer blok zincirlerde çalışır. Fungible token’lar genellikle şirketler tarafından bir öz sermaye biçimi olarak sermaye artırmanın bir yolu olarak veya insanların belirli bir blok zincir projesinin yönetimine katılmasına izin vermenin bir yolu olarak önceden belirlenmiş miktarlarda verilir. Stablecoin Tether (USDT) dahil olmak üzere bazı kripto para birimleri, aslında Ethereum (veya diğer) blok zincirlerde verilen tokenlerdir. Tokenlar, arz ve talep nedeniyle doğal olarak dalgalanan değerle büyük borsalarda işlem görebilir.

Yerel blok zincirlere kaydedilen ve aslında bir kullanıcının cüzdanına taşınmayan kripto para birimlerinin aksine – tokenlar harcandığında aslında bir yerden diğerine hareket eder. Her blok zincirin kendi token konfigürasyonu vardır ve en popüleri şu anda Ethereum’un ERC-20 token konfigürasyonudur.

Tipik olarak ERC-20 konfigürasyonunu kullanan değiştirilebilir jetonların aksine, NFT’ler tipik olarak, takas edilemeyen jetonlar için uzmanlaşmış ERC-721 modelini kullanır. ERC-1155, aktarım kolaylığını artırmak ve işlem maliyetlerini azaltmak için ERC-20 ve ERC-721 tokenlerinin bazı yönlerini birleştirmeye çalışan daha yeni bir NFT token yapılandırması türüdür.

En İyi NFT Marketler ve Web Siteleri

Şu anda en iyi NFT pazarlarından bazıları şunlardır:

OpenSea

OpenSea, şu anda sektördeki en büyük NFT pazarıdır ve yeni başlayanlar için ilk NFT’lerini oluşturması veya mintlemesi en kolay platformlardan biridir. İşlemler genellikle Ether cinsinden yapılırken, OpenSea, kullanıcıların 150’den fazla jeton türüyle ödeme yapmasına izin verir. OpenSea, CryptoPunks, Bored Ape Yacht Club ve CryptoKitties gibi en ünlü NFT koleksiyonlarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.

Nadir

OpenSea’ye biraz benzeyen Rarible, müzik, videolar, koleksiyonlar ve orijinal sanat eserleri dahil olmak üzere çeşitli medya tabanlı NFT’ler için popüler bir platformdur. OpenSea gibi, kullanıcılar platformda NFT’leri satın alabilir, satabilir, takas edebilir ve basabilir. OpenSea, kullanıcıların ETH ve diğer yaygın tokenlarla alıp satmalarına izin verirken, Rarible, kullanıcıların kendi Rarible jetonları (RAR) ile işlem yapmalarını gerektirir. OpenSea gibi, Rarible da Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiştir. Şirketin şu anda Adobe ve Taco Bell ile ortaklıklar da dahil olmak üzere çeşitli önemli kurumsal ortaklıkları var.

NBA Top Shot Marketplace

NBA Top Shot Marketplace, şu anda dünyanın en büyük spor tabanlı NFT platformudur. Hem NBA hem de WNBA’nın resmi NFT platformudur ve kullanıcıların unutulmaz maçların ve maç özetlerinin “toplanabilir anlarını” satın almalarına olanak tanır. Aynı zamanda NBA ile ilgili sanat eserleri ve diğer koleksiyonlara da sahiptir. Rarible ve OpenSea’dan farklı olarak, Dapper Labs tarafından oluşturulan kendi özel blok zinciri üzerinde çalışır.

Axie Market

Axie, şu anda sektördeki en büyük kripto tabanlı çevrimiçi oyunlardan biridir. Aralık 2021 itibariyle, popüler tokeni (AXS) 5 milyar dolardan fazla, etkileyici bir piyasa değerine sahip. Axie, oyuncuların satın alınabilen ve düellolar için eğitilebilen (Pokemon gibi) fantastik yaratıklar olan Axies ile oynamasına izin verir. Axie Marketplace, oyunun dijital pazar yeri olup, kullanıcıların oyun içinde kullanılabilecek Axies, araziler ve diğer NFT’leri satın almalarına olanak tanır. OpenSea ve Rarible gibi, Axie ve pazarı da Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiştir. Filipinler gibi ülkelerdeki bazı tam zamanlı oyuncular gelirlerini oyun oynayarak ve NFT’lerini nakit karşılığında değiştirebildikleri için, Axie basında önemli yer buldu.

Foundation

Foundation, özellikle dijital sanat alıp satmaya odaklanan bir NFT pazarıdır. Axie, OpenSea ve Rarible gibi, Foundation da Ethereum blok zinciri üzerine kuruludur ve 100 milyon dolardan fazla NFT satmıştır. SupreRare, CryptoPunks/Larva Labs, Bilinen Köken ve Nifty Gateway gibi çok çeşitli diğer popüler NFT pazar yerleri vardır ve her ay yeni NFT pazar yerleri ortaya çıkmaktadır. Bahsettiğimiz gibi, birçoğu Ethereum blok zincirini kullanıyor, ancak yüksek işlem maliyetleri nedeniyle daha yeni pazarların Ethereum’dan uzaklaşması muhtemel.

NFT ‘niz Ne Kadar Nadir? NFT Nadirlik Kontrol Etme Rehberi

NFT Nasıl Mintlenir?

İlk NFT’nizi mintlemek (basmak), hedeflenen NFT platformunuzun hangi blok zinciri kullandığına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bununla birlikte, bu bölümde, çoğu büyük pazar yeri Ethereum üzerine kurulu olduğu için, NFT’leri Ethereum tabanlı platformlarda basmaya odaklanacağız.

Öncelikle Coinbase veya Kraken gibi bir kripto borsasında hesap açmanız gerekecek; bu, NFT’nizi basmak için ihtiyaç duyacağınız Ethereum’u satın almanıza izin verecektir. Ardından, para basma işlemini tamamlamak için yeterli miktarda Ether (ETH) satın almanız gerekecek. İhtiyacınız olan miktar, platforma ve arz ve talebe bağlı olarak dalgalanabilen mevcut darphane fiyatına bağlıdır.

Ardından, Ethereum uyumlu bir kripto cüzdanı edinmeniz gerekecek; bunlar arasında en popüler olanı MetaMask’tır. MetaMask ve diğer birçok Ethereum cüzdanı size güvenli bir yerde saklamanız gereken gizli bir kurtarma ifadesi sağlayacaktır.

Metamask cüzdanı oluşturmak için rehber videomuza buradan ulaşabilirsiniz.

Bundan sonra, hedeflenen NFT markette bir profil oluşturmanız ve profilinizi cüzdanınıza bağlamanız gerekecek. Kesin adımlar, kullandığınız pazaryerine göre değişir, ancak genel olarak, hızlı bir Google aramasıyla çevrimiçi olarak kolayca bulunabilir.

Ardından, platformda NFT’nizi oluşturmanıza izin veren alanı bulmanız gerekecek; bu işlem genellikle JPG veya GIF görüntüsü veya bir video veya ses dosyası gibi amaçladığınız medya öğelerini yüklemeyi içerir. Ayrıca tipik olarak NFT’nizin bir açıklamasını da ekleyebilirsiniz.

Bu noktada, NFT’nizi belirli bir fiyattan listeleyebilir veya açık artırmaya koyabilirsiniz. Platformlar, fiyatlandırmanın nasıl çalıştığına göre farklılık gösterir, ancak OpenSea’de, NFT’nizi belirli bir fiyat için listelerseniz, gaz ücreti ödemeniz gerekmezken, bir açık artırma için para basma ücreti ödemeniz gerekir. Örneğin OpenSea, tüm NFT satışları ve açık artırmaları için satış fiyatının %2,5’ini alır. Rarible, kıyaslandığında %3,5, Vakıf ise %15 satıcı ücreti alıyor.

Opensea NFT marketi ile ilgili rehber videomuza buradan ulaşabilirsiniz.

Genellikle, NFT’nizi gerçekten mintlemek için ödeyeceğiniz gaz ücretinden farklı bir cüzdan başlatma ücreti olacaktır. Bu, OpenSea’de genellikle 50-60$’dır, ancak yüksek talep zamanlarında 800$’a kadar çıkabilir. Bu durumda, cüzdanınızı başlatmadan önce ücretin düşmesini beklemek isteyeceksiniz.

Bir blok zincirinde bir NFT basarsanız ve onu diğerine taşımak istiyorsanız, bunu genellikle “köprüleme” adı verilen bir süreçte yapabilirsiniz. Örneğin, ek bir gaz ücreti karşılığında Ethereum’dan Solana’ya NFT gönderebilirsiniz.

ERC-721 ve ERC-1155 NFT’ler ve Toplu NFT Oluşturma

OpenSea ve diğer bazı platformların, başka bir jeton türü olan ERC-1155 jetonlarının basılmasına da izin verdiğini unutmamak önemlidir. ERC-721 standardı, NFT’lerin hesaplar arasında kolay transferine izin verirken, kullanıcıların bir ağdaki bir dizi NFT’nin toplam arzını belirlemelerine ve belirli bir varlığın sahiplerini sorgulamalarına izin verirken, yine de belirli sınırlamaları vardır.

ERC-1155 tokeni birçok yönden ERC-721’e benzer, ancak NFT gruplarının toplu aktarımına izin vererek işlem maliyetlerini önemli ölçüde azaltır. Buna karşılık, ERC-721 tokenleri ayrı ayrı aktarılmalıdır, bu da maliyetleri büyük ölçüde artırır. Bu, kullanıcıların bir seferde onlarca veya yüzlerce NFT’yi aktarmak isteyebilecekleri video oyunlarındaki NFT’ler için özellikle yararlıdır. ERC-1155 standardı aynı zamanda yarı takas edilebilir tokenların oluşturulmasını da destekler. Bu yarı değiştirilebilir teokenlar (SFT’ler) başlangıçta değiştirilebilir tokenlar olarak işlem görür ancak daha sonra kullanım üzerine NFT’lere dönüştürülür. Örneğin, bir ERC-1155 etkinlik bileti tokeni, etkinlikten önce değiştirilebilir bir token olarak alınıp satılabilir, ancak etkinlik gerçekleştikten sonra tahsil edilemeyen bir tahsil edilebilir hale dönüşür.

Ayrıca, yukarıdaki NFT oluşturma kılavuzunun yalnızca tek NFT’lerin oluşturulmasına odaklandığına dikkat edilmelidir. Bugün, Bored Ape Yacht Club (BAYC) gibi birçok büyük NFT projesi, her bir NFT’de çeşitli özellikleri rastgele oluşturan komut dosyaları veya şablonlar kullanılarak oluşturuluyor. Bu, 10.000 veya daha fazla büyük koleksiyonların nispeten hızlı ve kolay oluşturulmasını sağlar. Akıllı sözleşmeler biçimindeki bu klon komut dosyaları, OpeanSea ve diğer pazarlarda büyük toplu NFT’ler oluşturmak için de kullanılabilir.

NFT’lere Nasıl Yatırım Yapılır?

NFT’lere yatırım yapmak zor bir iştir, ancak bazıları bunu yaparak servet kazandı. Değer kazanan NFT’ler genellikle, oldukça fazla takipçisi olan bir sanatçı, yaratıcı veya ünlü gibi saygın bir kaynaktan gelir. Ancak bu, “isimsiz” NFT’lere yatırım yapmanın her zaman kötü bir fikir olduğu anlamına gelmez. Mükemmel iş çıkardığını düşündüğünüz bir sanatçı veya yaratıcı bulursanız, onların NFT’lerine yatırım yapmak, çoğunluğa erken girmenin bir yolu olabilir. Ancak, “isimsiz” içerik oluşturucuların NFT’lerine büyük miktarlarda para yatırmaktan kaçınmak önemlidir, çünkü popülerlikleri ve dolayısıyla NFT’nin fiyatı asla artmayabilir.

NFT’lere yatırım yaparken bakılması gereken önemli bir husus, NFT satıcısının buna katılacağı en düşük fiyat olan “taban fiyat”tır. Daha yüksek taban fiyatlarına sahip NFT’ler, özellikle de aynı koleksiyondan veya aynı yaratıcıdan benzer NFT’lerin önceki satışları yüksek fiyatlarla satılmışsa, genellikle daha iyi yatırımlardır.

Ayrıca CryptoKitty veya Bored Ape Yacht Club NFT gibi popüler bir NFT markasını listeleyen satıcıları da özellikle düşük bir fiyata, belki de bir hatadan veya hızlı bir şekilde para çekme ihtiyacından dolayı arayabilirsiniz.

NFT’lere yatırım yapmak, tıpkı diğer herhangi bir tahsilat türüne yatırım yapmak gibi, potansiyel olarak yüksek riskli bir girişimdir, bu nedenle genellikle NFT’lere kaybetmek istemediğiniz herhangi bir para yatırmamalısınız. Ancak, tıpkı kripto para birimleri ve jetonlar gibi, piyasada gerçek bir uzman olursanız, NFT’leri satın alarak, satarak ve ticaret yaparak önemli miktarda para kazanabilirsiniz.

NFT ‘lerden Para Kazanma Rehberi

NFT’ler ve Sanat Dünyası

Sanat endüstrisi belki de NFT’lerin hem gelecek hem de geleneksel sanatçılar için en büyük sıçramayı yaptığı yerdir. Geleneksel, fiziksel sanattan farklı olarak, çoğu NFT sanatı tamamen dijitaldir. Dijital sanatın geleneksel olarak sahiplik kanıtı sorunu vardır; bir dosya sonsuza kadar kopyalanabilir ve herkes sahipliğini talep edebilir. Bununla birlikte, bir sahip, değişmez bir mülkiyet kaydı oluşturarak, NFT’nin tek sahibi olduğunu kanıtlayabilir.

Belki de NFT dünyasından çıkan en ünlü sanat koleksiyonu, çeşitli kostümlerde maymunların 10.000 karikatürize edilmiş illüstrasyonundan oluşan bir dizi Bored Ape Yacht Club’dır. The Bored Ape Yacht Club (BAYC) sadece bir dizi dijital illüstrasyondan ibaret değil; aynı zamanda sahiplerine ortak bir grafiti panosu kullanmak gibi çeşitli avantajlar sağlayan bir topluluk. Aralık 2021 itibariyle, bir BAYC NFT için en düşük satış fiyatı 210.000 dolardı ve birçoğu 300.000 dolar veya daha fazlasına ulaştı.

Ünlü YouTuber Beeple’ın EVERYDAYS: THE FIRST 5000 DAYS, etkileyicinin 12 yıldan uzun bir yaşam rekorunu derleyen bir video NFT, Mart 2021’de 69.346.250 $ satarak bugüne kadar satılan en pahalı NFT oldu.

Bununla birlikte, geleneksel sanatçılar, çalışmalarını tanıtmak için NFT’leri kullanarak da büyük başarı elde ettiler. Ünlü sanatçı Damien Hirst, 2021’de Mayıs ayına kadar 25 milyon dolardan fazla satan 10.000 NFT’lik bir koleksiyon bastı.

NFT’ler ayrıca daha küçük ve gelişmekte olan sanatçılar için bir nimettir; Birçoğu, çalışmalarına olan ilgiyi ve talebi artırmak için haftalık veya aylık canlı video müzayedeleri yaparak sanat eserleri etrafında bir topluluk oluşturmak için Instagram’ı kullanıyor. Bu şekilde, 10.000 ila 20.000 takipçi gibi daha küçük takipçilere sahip sanatçılar, çalışmalarından makul bir gelir elde edebilirler. Bazı durumlarda, sanatçılar NFT’lerini, NFT’nin satışı üzerine alıcıya gönderilecek olan gerçek bir baskı ile eşleştireceklerdir.

NFT’ler ve Müzik

Müzik endüstrisi son yıllarda oldukça büyük bir devrim geçirdi ve yeni sanatçılar genellikle bağımsız olarak şarkı ve albüm yayınlamayı tercih ediyor. Daha yeni sanatçılar da geleneksel plak şirketleri ve reklam ajanslarıyla imza atarak elde edebileceklerinden çok daha fazla değer elde etmek amacıyla kendi ürünlerini satmayı seçtiler. NFT’ler, sektördeki bu DIY (Do It Yourself) trendinin doğal bir uzantısı gibi görünüyor.

Tıpkı sanat gibi, neredeyse her tür müzikle ilgili medya bir NFT’ye dönüştürülebilir. Buna geleneksel müzik ses dosyaları, müzik videoları, konser ve sahne arkası video klipleri, albüm resimleri, konser biletleri ve çok daha fazlası dahildir. Sanatta olduğu gibi, NFT’ler de bağımsız olabilir veya gerçek dünyadaki nesnelerle bağlantılı olabilir.

NFT çoğunluk partisine atlayan büyük bir grup örneği, Mart 2021’de When You See Yourself adlı albümlerini NFT olarak yayınlayan Kings of Lean’dir. NFT düşüşüne sınırlı sayıda bir vinyl kaydın yanı sıra orijinal bir parça eşlik etti. animasyonlu kapak resmi.

Müzik sanatçıları, diğerlerinin yanı sıra OpenSea, SuperRare ve NiftyGateway gibi büyük platformlarda NFT’leri bırakabilirken, müzik endüstrisi için özel olarak tasarlanmış NFT marketleri de vardır. Örneğin, NFT TONE, müzik sanatçılarının ve hayranlarının müzikle ilgili NFT’leri satın almasına, satmasına, açık artırmaya ve takas etmesine olanak tanıyan merkezi olmayan bir NFT pazarıdır. Pazar yeri, kullanıcıların işlem yapmasına yardımcı olmak için kendi yerel belirtecini kullanır. Bu platform, Aralık 2021 itibariyle yalnızca 2 milyon dolarlık bir token piyasa değeri ile nispeten küçük olsa da, endüstri talebi arttıkça yakın gelecekte daha müzik odaklı NFT platformlarının piyasaya sürülmeye devam etmesi muhtemeldir.

NFT’ler ve Spor

Birçok yönden spor dünyasındaki NFT’ler, imzalı toplar, formalar ve koleksiyon kartları gibi geleneksel spor hatıralarının bir uzantısı olarak görülebilir. Bununla birlikte, spor NFT ekonomisinin olgunlaşmasıyla, yaratıcılar ve şirketler spor NFT’lerinin yakında hem kripto hem de geleneksel video oyunlarına entegre edileceğini söyleyerek daha fazla entegrasyon gelecek.

Sanat ve müzik tabanlı NFT’ler gibi, sporla ilgili NFT’ler de yalnızca 2021’de milyarlarca dolarlık satış yaptı. Aslında, danışmanlık firması McKinsey, sıcak bir haftada haftalık spor NF satışlarının 138 milyon dolara ulaştığını bildirdi.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, NBA Top Shot Marketplace şu anda sektördeki en büyük resmi lisanslı sporla ilgili NFT pazarıdır, ancak endüstrinin ilgisi arttıkça çeşitli yeni pazarlar ortaya çıkmaktadır. NBA Top Shot’ın mühendisliğini yapan aynı şirket olan Dapper Labs, kısa süre önce NFL için NFT üretmek için bir anlaşma imzaladı.

Tops MLB, Major League Baseball için lisanslı NFT’ler üreten bir başka büyük NFT pazarıdır, ancak halka giren tek MLB pazarı değildir. Başka bir NFT geliştirme firması olan Candy Digital, özellikle MLB için yeni NFT’ler oluşturmak üzere başka bir platform yaratıyor. SoftBank ve diğer yatırımcılardan 100 milyon dolarlık bir öz sermaye infüzyonu aldıktan sonra, nispeten yeni bir firma olan Candy Digital, şimdi 1,5 milyar dolar değerinde. Bu, yalnızca NFT anlaşmalarının şirket değerlemelerini artırma gücünü ve aynı zamanda NFT pazarlarına artan kurumsal ilgiyi gösterir.

NFT’ler, Emlak ve Dijital Emlak

Şaşırtıcı bir şekilde, en kazançlı NFT pazarlarından biri sanal gayrimenkul olmuştur. 6 Aralık 2021 haftasında, popüler platform NonFungible.com aracılığıyla yapılan tüm NFT satın almalarının şaşırtıcı bir şekilde %25’i dijital arazilerden oluşuyor ve toplam satışları 300 milyon doları aştı. Sanal gayrimenkul için diğer popüler platformlar arasında The Sandbox, Decentraland, Upland ve Somnium Space bulunmaktadır.

NFT cinsinden dijital arazi, 2021’de yaklaşık 50 milyar dolar değerinde olan ve bu makalenin başında belirttiğimiz gibi, 2027 yılına kadar yaklaşık 600 milyar dolara ulaşması beklenen metaverse’nin temel unsurlarından biri olarak kabul ediliyor.

Ancak, NFT’ler sadece sanal gayrimenkul için değil, aynı zamanda gerçek dünyada mülk alıp satmak için de geçerlidir. Y kuşağı müşterileri yıllarca, diğer katılımcıların yanı sıra emanet firmaları, noterler, tapu şirketleri, avukatlar ve müfettişler gibi birden çok tarafı içeren uzun ve kafa karıştırıcı ev satın alma süreci hakkında acı çektiler.

NFT’lerin tüm bunları değiştirme potansiyeli var ve bir firma olan Propy, Inc., ABD’de bu yılın başlarında gerçekleşen ilk NFT ev satışını kolaylaştırarak sürece öncülük etti. Süreç, Ethereum blok zincirde NFT’nin oluşturulmasını, evin bir ABD tüzel kişiliğine devredilmesini ve ardından tüzel kişiliği NFT’nin içine sarmayı içeriyordu; bu, NFT’nin devredilmesinin mülkün mülkiyetini otomatik olarak devredeceği anlamına geliyordu.

Haziran ayında 24 saatlik bir açık artırma yaptıktan sonra Propy, ETH’de 40 teklif aldı. Müzayede, Silikon Vadisi’nden bin yıllık bir ev alıcısı tarafından kazanıldı ve tüm NFT transfer süreci 22 dakika sürdü; bu, geleneksel olarak bir ev satın almak için haftalar ve bazen aylar alır.

Ancak konu gayrimenkul ve NFT’ler olduğunda ev alıp satmak sadece bir başlangıçtır; Likidite havuzlarına dayalı kripto destekli ipotekler, kripto tapu sigortası ve kripto değerlendirmeleri, uzmanların önümüzdeki aylarda ve yıllarda piyasaya çıkmayı beklediği diğer ürünlerdir.

Kitle fonlu ve Fraksiyonelleştirilmiş NFT’ler

Dışarıdaki en popüler NFT’lerden bazıları son derece pahalıdır, ancak diğer varlık sınıflarından farklı olarak, geleneksel olarak insanların bir grup olarak bir NFT satın almak için paralarını bir araya getirmelerinin bir yolu yoktu. Ancak, bazı protokoller bunu NFT kitle fonlaması yoluyla değiştiriyor.

Örneğin, Ark Gallery, popüler ancak pahalı CryptoPunks NFT koleksiyonunu kitle fonlaması için özel olarak tasarlanmış bir DAO’dur. Ark, kullanıcıların bir CryptoPunk NFT’yi kitle fonlaması yapmasına izin vererek, jetonun küçük bir kısmına sahip olmalarını sağlar. Bir grup olarak mal sahipleri, bir alıcı NFT’de bir teklif verirse ne zaman ve ne zaman satacaklarına karar verebilir. Her bir kitle fonlaması yatırımcısı, belirli CryptoPunks NFT’deki sahiplik paylarına dayalı olarak orantılı bir ödeme alır.

Benzer bir şekilde, yeni protokoller NFT’lerin parçalanmasına izin veriyor. Örneğin, NIFTEX adlı bir şirket, NFT’leri “parçalar” olarak adlandırdığı parçalara ayırdı. Bu parçalar, her biri söz konusu NFT’de kısmi bir payı temsil eden, değiştirilebilir ERC-20 jetonları şeklinde üretilir. NIFTEX’in protokolü, yalnızca belirli bir NFT’nin kesirli token sahiplerinin NFT’yi satın almak için teklifte bulunmalarına izin verir. Bu paylaşım süreci, NFT pazarında daha fazla likidite yaratır ve küçük yatırımcıların yüksek değerli NFT’lerden önemli karlar elde etmelerini kolaylaştırır.

NFT Stake Rehberi – NFT ‘ler ile Pasif Gelir Kazanılır mı?

Yanan NFT’ler

Tokenlar veya kripto para birimleri gibi, NFT’ler de harcanamaz bir adrese gönderilerek yakılabilir veya yok edilebilir ve blok zincirden kaldırılabilir. Bir NFT yakmanın amacı, benzer NFT’lerin arzını azaltmak, böylece talebi ve ideal olarak NFT’nin değerini arttırmaktır. Bir NFT’yi yakmak, yalnızca onu çalışmayan cüzdan adresine göndermek için ihtiyaç duyacağınız gaz miktarına mal olur.

NFT yakmanın ortalama NFT yatırımcısına herhangi bir fayda getirmesi olası değildir, çünkü yatırımlarını kelimenin tam anlamıyla çöpe atıyorlar. Bununla birlikte, satış fiyatını artırmak isteyen bir NFT yaratıcısı veya aynı koleksiyondan yüzlerce NFT’si olan bir yatırımcı için yakma, sahip olabilecekleri diğer benzer NFT’lerin fiyatını potansiyel olarak artırmanın tartışmalı olsa da stratejik bir yolu olabilir.

Dinamik NFT’ler, Spor ve Oyun

DİNAMİK NFT NEDİR?

Çoğu NFT, blok zincirine kalıcı olarak kaydedilen değişmez özelliklere sahip olmaları anlamında statiktir. Bununla birlikte, yeni bir NFT türü olan dinamik NFT’ler, gerçek dünya olayları gibi dış etkiler yoluyla değiştirilebilir.

Örneğin, statik bir spor kartı NFT’si yalnızca bir oyuncunun geçmiş performansı hakkında geçmiş bilgileri kaydederken, dinamik bir spor kartı NFT’si, bir oyuncunun performansını oyundan oyuna göstermek için dakikadan dakikaya güncellenebilir.

Başka bir örnekte, bir fantezi video oyununun içindeki dinamik bir NFT, zaman içinde özellikleri değiştirebilir. Örneğin, bir fantezi oyunundaki bir NFT silahı zamanla bozulabilir ve değer kaybedebilir ya da daha fazla savaşta kullanıldığı için ek değer kazanabilir.

Bu örneklerin her ikisinde de, NFT’nin değişen doğası, onu kullanıcı için çok daha eğlenceli ve ilgi çekici hale getirebilir ve NFT’nin değerini zaman içinde potansiyel olarak değiştirebilir.

Çoğu blok zinciri kapalı sistemler olduğundan, dinamik NFT’ler, blok zinciri akıllı sözleşmelerine ve uygulamalarına “gerçek dünya” zincir dışı veriler sağlayan üçüncü taraf hizmetleri olan oracles kullanımını gerektirir.

Spor kartı örneğinde, NFT, NFT verilerinin nasıl güncelleneceği konusunda bir fikir birliğine varmak için birden fazla çevrimiçi kaynaktan spor performansı verilerini çekmek için merkezi olmayan bir kahin kullanabilir. Video oyunu silahı NFT söz konusu olduğunda, kahin gerekli değişiklikleri NFT’ye iletmek için oyunun kendisinden veri çekerdi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.