NFT ‘lerden Para Kazanma Rehberi


0

Kripto paralarla ilgilenen herkes, 2021’in “NFT’lerin” yılı olduğunu zaten biliyordur. 2020’de 100 milyon dolarlık mütevazı bir piyasa değeriyle başlayan NFT’ler, 2021’in sonunda toplam 22 milyar doları aşan bir değere ulaştı. Bu gelişen pazar, bir yılda %5,400’lük bir büyüme kaydetti ve yine de herkese NFT’lerden para kazanmaları için hala büyük bir fırsat sunuyor. Bu yazıda, NFT’lerin hızlı büyümesinin arkasındaki önemli faktörleri, neden burada kaldıklarını ve yükselişlerinden nasıl ciddi bir kazanç elde edebileceğinizi yorumlayacağız.

Bu yazı ile birlikte; NFT Nedir? NFTler için Kapsamlı Rehber yazımızı da incelemek isteyebilirsiniz.

NFT’ler Neden Bu Kadar Değerliler?

Dijital Sahiplik: Bir Modadan Daha Fazlası

Non-Fungible Token veya ‘NFT’, blok zincir teknolojisi kullanılarak alınıp satılabilen benzersiz, bölünmez bir dijital varlık için süslü bir terimdir. Aynı anda yalnızca bir sahibi olabilir, kopyalanamazlar ve takasları dağıtılmış defterlere kaydedildiği için şeffaf bir tarihsel mülkiyet kaydı sunarlar. Bu nedenle, NFT’lerin gerçek değeri, doğrulanabilir dijital mülkiyet sağlama yeteneklerinde yatmaktadır.

Kullanımları yaygındır. İçerik yaratıcıları, sanatçılar, müzisyenler ve daha fazlası, sanat ve eğlence endüstrilerinin internete girmesiyle birlikte muazzam zenginlikler getirdi. Bununla birlikte, Kazaa, Limewire, Bittorrent veya diğerlerini bilen herkes, dijital dosyaların ne kadar kolay çalınabileceğini, paylaşılabileceğini veya izinsiz kullanılabileceğini de anında anlar. Bununla birlikte, sanat, müzik veya diğer dijital medyanın gerçekten benzersiz sahipliğini sağlayan bir NFT ekosistemi, nadirlik yaratır ve bu da değer yaratır. Bu değer, NFT endüstrisinin hızlı büyümesinde ortaya çıktı ve artan işlem hacimlerinde görüldü.

Pazar Fırsatı: Yatırım için Yeni Bir Çıkış

NFT ‘lerin benzersiz büyümesinin merkezinde, göz kamaştırıcı bir fiyatla 69 milyon dolara satılan, dünyanın bugüne kadarki en pahalı NFT’si olan Beeple’s Everydays: the First 5000 Days gibi yüksek profilli satın alımlar yer alıyor. Başka bir Beeple, Human One, 29 milyon dolara satıldı. Blockchain tabanlı oyna-kazan oyunu Axie Infinity, bir haftada 89.83 milyon dolar değerinde NFT sattı. Ardından, 10.000 NFT’lik ünlü bir koleksiyon olan ve 101 NFT’lik bir paket 24,4 milyon dolara satan Bored Ape Yat Kulübü vardı.

NFT’leri Değerli Kılan Nedir? Yatırım Yapılacak NFT Nasıl Seçilir?

Başlıca manşetlere ek olarak, Coca-Cola, Logan Paul, Post Malone, Gucci, Nike gibi teknoloji, spor, sanat ve eğlence alanındaki büyük şirketler ve etkileyicilerin hamleleri, NFT ekosisteminde büyümeyi teşvik etti. Örneğin, eski Twitter CEO’su Jack Dorsey, ilk tweet’ini bir NFT’ye dönüştürdü ve 2.500.000 dolara açık artırmaya çıkardı. Kurumsal ve etkileyicilerin benimsenmesi, NFT’ler etrafında hype oluşturmak için çok önemli olmuştur. Bununla birlikte, NFT’nin popülerleşmesi yalnızca abartılı savurganlıklar ve etkileyiciler tarafından yönlendirilmedi; aslında, NFT’ler daha geniş kripto topluluğu tarafından hızla benimsendi ve büyük işlem hacimleri gördü. Önde gelen bir NFT pazarı olan OpenSea, Aralık 2021’de haftalık NFT satışlarında 483.62 milyon dolar gördü ve yılı toplam satışlarda yaklaşık 13 milyar dolar ile kapattı. Daha yakın zamanda, Lookrare’nin NFT pazarı, 12 Ocak 2022’de 385 milyon dolarlık işlem hacmiyle OpenSea’nin 24 saatlik satışlarını alt üst etti.

Bu yüksek rakamlar, NFT’lerin büyüme potansiyeline dünya çapında ilgiyi artırdı. Google Trendler verileri, 2021’in sonlarında ilk kez “NFT” için küresel arama ilgisi “Kripto”yu geçtiğinden, NFT’lere olan ilginin son birkaç ayda hızla arttığını doğruluyor.

NFT Devrimine Katılmanın 5 Yolu

NFT’ler, erken benimseyenler için muazzam bir zenginlik yarattı. Aslında, NFT’ler OpenSea’nin kurucuları gibi milyarderler yarattı. Ancak bu dijital varlıklardan para kazanmaya başlamak için teknolojiyle derinden ilgilenmenize gerek yok.

NFT Minting

Kendi koleksiyonunuzu basmak yani mintlemek, NFT’lerden para kazanmaya başlamanın mükemmel bir yoludur. Bunu, fotoğraflar, spor kartları, tweet’ler, müzik ve hatta memler gibi değerli dijital medyanızı OpenSea gibi popüler pazarlar aracılığıyla yapılabilen NFT’lere dönüştürerek yapabilirsiniz.

Video: OpenSea Kullanımı ve Satış Yapmak | Opensea NFT Yükleme, NFT Oluşturma, NFT Satmak ve Almak

Dijital koleksiyon ürünlerinde olduğu gibi, bir token olarak medyanızın benzersiz satış noktası, NFT’lerinizin nadirliğine ve ayrıca ürününüzün genel izleyiciler için genel çekiciliğine bağlıdır. Bir sürü çevrimiçi kaynak veya daha da kolayı, sizin için ağır işleri yapacak serbest çalışanlar olduğu için sanatınızı bir NFT’ye nasıl dönüştüreceğinizi bilmenize bile gerek yok.

NFT Telif Hakları

Telif hakları, özellikle sanatçılar, müzisyenler veya içerik oluşturucular için NFT’ler için benzersiz bir satış noktasıdır. NFT’ler, orijinal içerik oluşturucuların satış şartlarını belirlemesini mümkün kıldığı için, NFT’leri ikincil pazarlarda el değiştirdiğinde oluşturulacak telif ücretlerini atayabilir. Bu, içerik oluşturucuların çok az veya hiç ek çaba göstermeden talep edilen NFT’lerden süresiz olarak pasif gelir elde etmelerini sağlayacaktır.

NFT Takas

‘Düşük al, yüksek sat’ her zaman piyasanın dili olmuştur. NFT piyasası da farklı değil ve NFT takas, akıllı yatırımcılar için muazzam bir zenginlik yarattı. NFT’ler başka bir doğrudan takas edilemez, ancak bir NFT pazarı aracılığıyla daha yüksek teklif sahiplerine alıp satarak gelir elde edebilirler. Bu koşuşturmanın birçokları için oldukça kazançlı olduğu kanıtlanmıştır, ancak risksiz değildir – sonuçta, güzellik bakanın gözündedir ve bir renk paleti, diğerlerinin değerli bulmadığı NFT’lere büyük paralar harcayabilir. Bu nedenle, kendi araştırmanızı yapmanız ve birikimlerinizi yatırmadan önce çok talep edilen NFT’lerin arkasındaki itici güçleri anlamanız önemlidir.

NFT ‘niz Ne Kadar Nadir? NFT Nadirlik Kontrol Etme Rehberi

NFT Kredisi

Tüm kripto para cüzdanlarının %50’sinden fazlasının GameFi dApps lere bağlı olmasıyla, Oyna-Kazan tarzındaki oyunlar NFT’lerin geleceği olabilir. GameFi’de NFT’ler oyun içi avatarları, arazileri, teçhizatı ve diğer öğeleri temsil etmek için kullanılır ve bu varlıklar oyuncuların görevleri tamamlamasına ve gelir elde etmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, oyuncular genellikle kendilerini ihtiyaç duyduklarından daha fazla NFT ile karşılaşabilirler. Ne yazık ki, endüstrinin henüz emekleme aşamasında olduğu düşünüldüğünde, bu NFT’lerin farklı blok zincirleri arasında aktarılması son derece zordur ve çoğu zaman boş boş durur. Ama NFT dünyasında bunun için de çözümler vardır.

Game Guild Nedir? GameFi Ekosistemi ve Kripto Oyun Guildlerinin Geleceği

Bazı varlık ödünç verme platformları, guildlere ve oyunculara boşta kalan oyun içi NFT varlıklarını diğer oyunculara kiralayarak para kazanmak için harika bir fırsatlar sunuyor. Bu değiş tokuşta, borç verenler NFT’lerini, ödünç verme süresinin sonunda NFT’yi faizle geri transfer eden oyunculara kiralar. Borç verenler, kiralama düzenlemesinin şartlarını belirler, ilgilenen borçluların teklifi almasına izin verir. Bu bir kazan-kazan sistemdir; yeni oyuncular oyun içi varlıkları kiralayabilir ve daha düşük maliyetle yeni oyunlara katılabilir, borç verenler ise atıl varlıklarından gelir elde edebilir.

NFT Staking

Stake etme, ödülleri almak için DeFi veya GameFi platformlarında varlıkları kilitlemeyi gerektirir – geleneksel bankacılık mevduat sertifikasının işleyişine benzer. NFT’leriniz mülkiyetinizde kalır ve kilitlenme süresi sona erdiğinde kullanılabilir. Ödüller, bir “likidite havuzunda” kilitlenen toplam değere (“TVL”) ve ayrıca halka açık bir yüzde getirisine dayanır. Staking bu nedenle NFT’lerinizden daha uzun bir süre boyunca pasif gelir elde etme fırsatı sunar.

NFT Stake Rehberi – NFTler ile Pasif Gelir Kazanılır mı?

NFTlerin Geleceğine Bir Bakış

Kabul etmek gerekir ki, endüstriye bakan pek çok kişi hala NFT devriminin getirdiği fırsatları kavramaya çalışıyor. Birçok şüpheci, bu resimlerin arkasındaki değeri göremiyor. Ancak, NFT’lerde gerçek değeri görmüş olanlar, erken benimseyenler, yukarıdaki stratejiler aracılığıyla büyük paralar kazandılar.

Çok geç değil. Endüstri olgunlaşmaya devam ederken, siz de NFT’lerle kazanmak için bol fırsatlar bulabilirsiniz. Sanattan oyuna – ve aradaki birçok endüstriye – NFT’lerin kullanım durumları yaygındır ve inanmak isteyen herkes için büyük pazar fırsatlarına yol açacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.