NFT ‘niz Ne Kadar Nadir? NFT Nadirlik Kontrol Etme Rehberi


1

NFT pazarının inanılmaz büyümesi, blok zincir teknolojisine aşina olmayanların ve dünya çapındaki en şüpheci yatırımcıların bile ilgisini çekiyor.

Yazımıza başlamadan önce, eğer NFT Nedir? NFTler için Kapsamlı Rehber yazımızı okumadıysanız, ilk başta sizi oraya alalım.

Çok sayıda NFT projesiyle (hem gerçek değeri olan hem de yalnızca yutturmaca nedeniyle popüler hale gelenler), yatırımcılar ve NFT meraklıları, bir sonraki en iyi karşılıksız varlığı belirlemek için mümkün olan her şeyi yapıyorlar.

Nadirlik puanı, herhangi bir koleksiyon pazarında paranızın karşılığını en iyi şekilde almak söz konusu olduğunda her şeydir. Bu nedenle, trend olan ve nadir NFT’yi takip etmek ve sadece en iyi ve nadir NFT projelerine yatırım yapmak gerekiyor.

Bu makalede, en iyi NFT nadirlik puanı kavramı ve NFT’yi değerli kılan şey hakkında daha fazla konuşacağız, şu anda mevcut olan en iyi NFT Nadirlik Araçlarından bazılarına göz atacağız ve NFT’lerinizin NFT nadirlik ve NFT nadirlik puanlarını nasıl hesaplayacağınızı öğreneceğiz. Öyleyse başlayalım!

NFT Nadirliği Nasıl Hesaplanır?

Değiştirilemez tokenlerin (NFT’ler) değeri ve nadirlik puanı farklı şeylerdir. Bu nedenle, yüzlerce veya binlerce gerçekten güzel benzersiz NFT’niz olsa bile, neredeyse hiçbir maliyeti olmayabilir ve gerçek bir değeri olmayabilir. Tutkulu NFT koleksiyoncuları ve NFT meraklıları için bu bir sorun olmayabilir. Bazı insanlar, örneğin favori bir sanatçıyı desteklemek için NFT’leri toplar. Ancak, NFT’lere yatırım yaparak para kazanmak isteyenler iki kez düşünmeli ve en iyi NFT nadirliğini hesaplamayı düşünmelidir.

Arzdaki azalmanın artan talebe yol açtığı bir sır değil. Bu da, karşılıksız bir varlığın fiyatında bir artışa yol açar. Bununla birlikte, tedarik maliyeti, NFT’lerin nadirlik puanlarına katkıda bulunan tek faktör olmaktan uzaktır. Bu nadirliği hesaplamak ve yatırım seçiminde hata yapmamak için çeşitli yöntemler kullanabilirsiniz. En nadir özelliğe dayalı nadirlik gibi çeşitli parametreler, tüm NFT özelliklerinin istatistiksel olarak değerlendirilmesi veya ortalama nadirliğin hesaplanmasıyla dikkate alınacaktır. Bu nedenle, NFT’lerin nadirlik puanını hesaplamak için nadirlik puanı kullanılır. Nadirliğin hesaplanmasının manuel olarak yapılması gerekmez; NFT nadirlik araçlarından biri kullanılabilir.

Uzun sürmeyecek; her şey birkaç dakika içinde yapılabilir. Nadirlik puanı, hesaplamaya genel özellik nadirliğini dahil ederken, nadir bireysel özellikleri vurgular. Bu, bir NFT’nin nadirliğini hesaplamanın açık ara en iyi bilinen yoludur. Benzersiz bir formül kullanabilirsiniz:

Özellik değeri nadirlik puanı = 1 / Bu özellik değerine sahip öğe sayısı / NFT koleksiyonundaki toplam öğe sayısı

Nadirlik, NFT Fiyatlarını Nasıl Etkiler?

Bir NFT’nin nadirliği, belirli bir koleksiyon veya NFT’nin belirli özelliklere dayalı olarak ne kadar nadir olduğunu ifade eder. Bu özellikler, renk, tasarım, kostüm gibi NFT’nin fiziksel özelliklerini veya sanatçının veya bir bütün olarak NFT projesinin itibarı veya profili gibi keyfi etkileri içerir. Nadirlik, NFT değerlemesinde en kritik faktörlerden biridir. Bu nedenle, NFT ne kadar nadir olursa, fiyatı o kadar yüksek olacaktır. Ayrıca, aynı NFT projelerinde farklı nadirlik ve münhasırlığa sahip NFT varlıkları bulunabilir.

CryptoPunks nadir NFT koleksiyonu buna iyi bir örnektir. Koleksiyonlar arasında en çok satan iki punks çok nadirdir. Elbette tüm NFT koleksiyonları CryptoPunks kadar popüler değil ve piyasa değeri olan fiyatlar çok yüksek değil.

Bir NFT’nin nadirliğini koleksiyonlardaki diğer NFT’lerle karşılaştırarak değiştirilemez tokenlerin nasıl alınıp satıldığını anlamak, bir NFT’nin nadirliğinin ve münhasırlığının nasıl çalıştığını anlamaya yardımcı olur.

NFT için yüksek nadirlik puanı nedir?

Bir NFT’nin nadirliği, NFT’nin koleksiyonun geri kalanına kıyasla ne kadar nadir olduğunu ölçer. Genellikle arz ve talep yasalarının rehberliğinde, nadirlik ve piyasa değeri birlikte hareket eder. Bu nedenle, NFT için yüksek bir nadirlik puanı hakkında net bir cevap vermek imkansızdır. Ancak aynı koleksiyondaki NFT’leri rarity.tools gibi bir kaynak kullanarak karşılaştırabilirsiniz.

Bored Ape Yacht Club’a bakalım, genel nadirliği kontrol edelim, nadirlik puanını kontrol edelim ve şu anda hangi Ape’nin en nadir olduğunu görelim.

Platformda farklı NFT koleksiyonlarının nadir özelliklerini, nadir niteliklerini ve NFT sıralamalarını da görebilirsiniz.

NFT Nadirlik Araçları ile NFT Nadirliğini Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Yayınlandıktan sonra bir NFT koleksiyonu satın alırken, nadirliğini bildiğinizden emin olmanız gerekir. Neyse ki, özel NFT nadirlik araçlarını kullanarak herhangi bir hesaplama yaparak bir NFT’nin nadirlik sıralamasını kontrol etmek zahmetsizdir. Koleksiyonlardaki NFT puanlarını kontrol etmek kolaydır. NFT numarasını arayarak koleksiyonunuzu bulmanız yeterlidir. Ayrıca NFT özelliklerinin kapsamlı bir listesini ve her bir özelliğin özelliklerini de görebilirsiniz.

NFT Nadirlik Araçları Nelerdir?

NFT Nadirlik Araçları, NFT’leri nadirliklerine göre hesaplayan ve sıralayan özel yazılım programlarıdır. Bunları, kullanıcıların ve NFT meraklılarının koleksiyonlarında ne kadar nadir olduklarını görmek için belirli NFT’leri arayabilecekleri ve aynı zamanda hangi faktörlerin ve özelliklerin NFT nadirlik puanlarına katkıda bulunduğunu gösterebilecekleri veri tabanlarıyla karşılaştırabiliriz.

En İyi NFT Nadirlik Araçları

NFT’lere yatırım yapmak kuşkusuz birçok riski beraberinde getirir ve her potansiyel yatırımcı bunun farkında olmalıdır. NFT’lerin nadirliğini hesaplama formülü oldukça basit olsa da, istenen tüm NFT’lerin nadirliğini tahmin etmek için tüm bu hesaplamaları kendiniz yapmanızın bir anlamı veya gereği yoktur. Kullanımı çok kolay olan birkaç nadirlik aracı vardır. Bir NFT nadirlik aracı, NFT portföy izleyicisi veya hatta bir NFT cüzdan analiz aracı olarak da adlandırılabilir.

Her biri, NFT’lerin nadirliğini kontrol etmenize ve değişiklikleri zorlanmadan güncel tutmanıza yardımcı olabilir. Söylemeye gerek yok, bu nadir araçlar NFT satın almak için tek kriter olarak kullanılmamalıdır. Herhangi bir NFT satın almadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmalı, NFT pazarını, NFT tarihini, NFT satışlarını, nadir NFT’leri, NFT istatistiklerini incelemeli ve ilgilendiğiniz proje ve NFT koleksiyonu hakkında her şeyi öğrenmelisiniz. O halde en iyi NFT nadirlik araçlarından bazılarını kontrol edelim.

Rarity.tools

Örneğin, kullandığımız Rarity.tools, bir NFT nadirliğini kontrol etmek için en iyi bilinen ve popüler çevrimiçi platformlardan birisidir. En popüler NFT projelerini kesinlikle orada bulacaksınız. Arama çubuğu basittir: NFT’nin kimlik numarasını yazıp özelliklerinin tüm ayrıntılarını ve toplam satış hacmi ve ortalama fiyatlar dahil olmak üzere projeyle ilgili diğer önemli bilgileri görebilirsiniz.

Rarity Sniper

Bir başka mükemmel NFT nadirlik aracı olan Rarity Sniper, aynı zamanda birden fazla blok zincirde etkileyici bir NFT projeleri koleksiyonuna sahiptir. Kullanıcılar ayrıca ilgilendikleri NFT’nin nadirliğini kontrol etmek için Discord kanallarını ve özel hazırlanmış bir bot kullanabilirler. NFT ayrıntılarını bot komutuna girin ve NFT’yi, derecelendirmesini, özelliklerini ve diğerlerini gösteren anında bir yanıt alabileceksiniz.

NFT Stats

NFT Stats, çevrimiçi olarak kullanılabilen, kullanımı kolay bir NFT analiz aracıdır. Orada NFT koleksiyonlarının ana incelemelerini bulacak ve belirli zaman dilimleri için derecelendirmelerini ve satış hacimlerini öğreneceksiniz.

NFTBank

NFTBank, NFT sahipliğini yönetmek isteyen kullanıcılar için harika bir portföy yönetimi ve NFT nadirlik aracıdır. Ayrıca sunulan verilerde yatırım getirisi, aktivite ve giderleri de bulabilirsiniz. Bu platform, NFT yatırımlarını ciddiye alanlar için mükemmeldir.

CryptoSlam

Bu platform, pazar araştırması ve karşılıksız tokenlerin analizi için başka bir harika NFT aracıdır. Her NFT serisinin en son satışları ve basımı açıklayan ayrı bir sayfası vardır. CryptoSlam, şüphesiz NFT satışları, en nadir özellikler, minimum fiyat, işlem hacmi, sahip sayısı ve daha fazlası gibi bir NFT aracında kullanılabilecek tüm parametrelere sahiptir ve bu da onu en nadir keskin nişancı araçlarından biri haline getirir.

Traitsniper

Traitsniper, diğer benzer araçlardan farklıdır. Burada yalnızca yeni ortaya çıkan veya yakında açıklanacak olan NFT koleksiyonlarını bulacaksınız. Ancak, minimum fiyat, telif ücretleri ve proje konumu gibi önemli ayrıntıları kontrol etmek için mükemmel bir araçtır. Burada hem daha fazla özelliğe sahip ücretli bir sürüm hem de ücretsiz, daha sınırlı bir sürüm bulacaksınız.

HowRare.is

HowRare.is ‘de, yalnızca Solana tarafından oluşturulmuş NFT koleksiyonlarını kontrol edebilirsiniz. Diğer NFT nadir platformları gibi çalışan, ilgilendiğiniz NFT koleksiyonunu hızlıca araştırabileceğiniz, kimliğini girebileceğiniz ve ne kadar nadir olduğunu öğrenebileceğiniz doğru bir NFT nadirlik takipçisidir. Platform ayrıca yaklaşan NFT düşüşlerini ve en son satışlarla ilgili bilgileri listeler.

OpenSea

OpenSea, genel nadirliği ve NFT düşüşlerini bulabileceğiniz bir NFT nadirlik aracından daha fazlasıdır. Birincisi, yaklaşan NFT’yi bulabileceğiniz dünyanın en büyük ve en popüler NFT pazarlarından biridir. Burada herhangi bir dönemde en popüler NFT koleksiyonlarını kolayca takip edebilir, analiz edebilir ve göz atabilirsiniz. Daha iyi bir yatırım kararı vermek için şu anda hangi NFT koleksiyonlarının trend olduğunu da kolayca kontrol edebilirsiniz.

Nansen

Nansen, Cüzdan ve Yatırım İzleyici olarak da hizmet veren nadirlik derecesini kontrol etmek için mükemmel bir blok zinciri analiz platformudur. Çok sayıda cüzdan etiketi ile zincir üzerindeki verileri zenginleştirir. Kripto yatırımcıları, tüccarları ve NFT meraklıları, farklı fırsatları keşfetmek, durum tespiti yapmak ve portföylerini gerçek zamanlı gösterge panoları ve uyarılarıyla savunmak için bu heyecan verici uygulamayı kullanabilir. Burada, ne kadar para kazanıldığına ve her proje sahibinin gerçek zamanlı analizine dayalı en karlı NFT cüzdanlarının bir puan tablosunu görebilirsiniz. Bu, şüphesiz daha iyi varlık yönetimine ve gelecek planlamasına yol açarak onu listemizde türünün tek örneği bir nadir araç haline getirebilir.

Son Söz

Dünya çapındaki kullanıcıların ve yatırımcıların NFT yatırımları için seçtikleri nadirlik araçları, kullandıkları blok zincire, hangi özellikleri ve özellikleri değerlendirmek istediklerine ve nihayetinde hangi platformun kendilerine ve yatırım ihtiyaçlarına uygun olduğuna bağlıdır. Birçok nadir araç tamamen ücretsiz ve kullanımı oldukça kolay olduğundan, bir NFT yatırım kararı vermeden önce zaman ayırmak ve birden fazla platformu kontrol etmek her zaman daha iyidir. NFT satın almaya veya elde tutmaya başlamak ister misiniz? Başlamak için her şeye sahipsiniz!

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.