BNB Ağı, Ölçeklendirmede Önemli Bir Adım Atıyor; zkBNB Nedir?


0

Binance 8 Eylül 2022’de, ZK kanıtlarını kullanarak BNB Akıllı Zinciri üzerine inşa edilmiş bir Katman 2 (L2) toplama ağı olan zkBNB’yi duyurdu. BNB’nin (Binance’in kripto para birimi) arkasındaki blok zinciri geliştiricileri, Web3 dApp’leri için daha gelişmiş ve güvenli bir blok zinciri altyapısı sağlamak amacıyla zkBNB Testnet’lerinin resmi sürümünün 2 Eylül’de gerçekleştiğini açıkladı.

zkBNB Nedir?

Zero Knowledge Proof yani sıfır bilgiye dayanıklı ölçekleme teknolojisi, tam olarak, büyük miktarda işlemi daha hızlı ve daha ekonomik bir şekilde güvenli ve verimli bir şekilde ele alma yeteneği olan, ölçeklenebilirliği teşvik etmek için tasarlanmıştır. Aslında, sıfır bilgi kanıtı (ZKP), öncelikle hem gizliliği hem de ağ tıkanıklığını aynı anda iyileştirmeye hizmet eder.

Zero Knowledge Proof teknolojisini daha yakından tanımak için makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Sıfır bilgi kanıtları, kesin olarak gerekli olmayan tüm verileri ortadan kaldırarak blok zincire kaydedilecek işlemlerin mümkün olduğunca basitleştirilmesi ve böylece ağırlığının bayt cinsinden etkin bir şekilde sıkıştırılması kavramına dayanırlar. Bu, işlemi blok zincire kaydetmeyi daha ucuz hale getirir, bloklar içinde daha az yer kaplar, daha fazla işlem girmeyi mümkün kılar ve gizlilik seviyesini artırır.

Ayrıca, BNB ekibine göre, zkBNB çözümlerinin,  artan hız ve garantili işlem nedeniyle geliştiricilerin ölçekte ve yüksek düzeyde güvenlikle yeni BNB Akıllı Zincir tabanlı uygulamalar oluşturma yeteneği üzerinde önemli bir etkisi olacak.

zkBNB, birkaç yan zincir işlemini, genellikle SNARK olarak tanımlanan tek bir şifreleme kanıtı oluşturan tek bir işleme sıkıştırır. Bu, diğer şeylerin yanı sıra, yalnızca birkaç satır kod kullanarak BNB Zinciri üzerinde atomik takasları mümkün kılacak ve DeFi’nin likidite havuzlarını ve AMM takaslarını kullanarak dijital varlıkları izinsiz bir şekilde otomatik olarak değiştirilebilecek hale getirecek.

BNB Chain Zero Knowledge ‘un (zkBNB) faydaları

zkBNB ile BNB Chain, 100 milyon adresi destekleyebilecek ve saniyede 10.000’e kadar işlemi gerçekleştirebilecek. BNB Zinciri ekibi, bu yenilikten özellikle faydalananların NFT’ler için dApp’lerin geliştiricileri olabileceğini iddia ediyor; bu geliştiriciler ayrıca, ekiplerin kripto para birimleri ve NFT’ler için “kullanıma hazır” pazar yerleri oluşturmasını sağlayan entegre bir NFT pazar yeri ve API hizmetlerini de kullanabilecek. zkBNB, bir dizi güçlü REST API’si sağlar. Bu, alana önceden kurulmuş oyun veya içerik projeleriyle gelen geliştiricilerin projelerini Web3 ‘te hızlı ve sorunsuz bir şekilde başlatabilmelerini sağlar.

Zero Knowledge Proof teknolojisinin Web3 için önemi makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Ücret sorununun özellikle NFT pazarında hissedildiğini belirtmekte fayda var, çünkü düşük değerli NFT’ler, veya bazen ihmal edilebilir değerler, genellikle piyasaya sürülür ve yüksek ücretlerin etkisi, bir cüzdandan diğerine transferlerini düpedüz elverişsiz hale getirebilir. BNB Chain ekibi, sorunun özellikle kullanıcı deneyiminin öncelikli olduğu blockchain oyunlarında ve sosyal medya ile ilgili kripto projelerinde ortaya çıktığını belirtiyor. Dahası, zkBNB, örneğin gönderici ve alıcı adreslerini saklamak gibi işlemlerde okunabilir adların kullanılmasına da izin verir.

zkBNB’nin piyasaya girişi ve BNB fiyatlandırmasına ilişkin görünüm

zkBNB’nin Mainnet’te lansmanının bu yıl içinde yapılması planlanıyor. Bugün BNB’nin fiyatı %5 arttı ve bu haberden BNB fiyatının etkilenmiş olması çok mümkün. Aslında, son 30 gün içinde 324 dolardan 261 dolara düştü, ancak bugün yaklaşık 280 dolara geri döndü. Mevcut fiyat, bir ay öncesine göre %14 ve bir yıl öncesine göre %33 daha düşük kalıyor. Hatta mayıs 2021’in tüm zamanların en yüksek seviyesine kıyasla %60’tan daha az düştüğü göz önüne alındığında, büyük kripto para birimleri arasında BNB’nin ayı piyasasına en iyi şekilde ayak uyduranlardan biri olduğunu söylemek mümkün. Örneğin BTC hala yüzde 72, ETH ise yüzde 67 düştü.

Ayrıca BNB, dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance ekosisteminde birkaç somut kullanım örneğine sahiptir. Stabil paraları hariç tutarsanız, Bitcoin’in yalnızca onda birinden biraz daha fazla sermayeye sahip olmasına rağmen, BNB şu anda piyasa değeri açısından dünyanın en büyük üçüncü gerçek kripto para birimidir. Ancak genel olarak, bu özel sıralamadaki dördüncü kripto para birimi olan XRP’nin (eski adıyla Ripple) neredeyse üç katı değerinde.

Bu ve diğer nedenlerle, BNB’nin piyasalardaki yolu, BTC ve ETH ‘ınkinden biraz farklı görünüyor, o kadar ki bu üç kripto para birimi, bir şekilde bağlı kalırken kesinlikle kendi yollarına gidiyorlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.