NFT’leri Değerli Kılan Nedir? Yatırım Yapılacak NFT Nasıl Seçilir?


1

NFT’ler Nasıl Değerlenir?

NFT’lerin Değerini Anlama

Kripto ortamında iki tür token vardır: değiştirilebilir ve değiştirilemez. Değiştirilebilir tokenler paraya benzer. Doların üzerindeki seri numarasından bağımsız olarak, bir dolarlık banknotun yerine herhangi bir dolarlık banknot kullanılabilir.

Öte yandan, değiştirilemez tokenler yani NFT’ler, türünün tek örneği dijital imzalardır ve başka herhangi bir tokenle değiştirilemez. NFT’nin çekiciliği, benzersizliğinin ve sahipliğinin doğrulanmasının yanı sıra farklı uygulamalarda kullanılabilirliğini sağlayan birlikte çalışabilirliğinden kaynaklanmaktadır. Bu nitelikler, yeni iş modellerine ve uygulama örneklerine kapı aralıyor.

Yazımıza başlamadan önce, eğer NFT Nedir? NFTler için Kapsamlı Rehber yazımızı okumadıysanız, ilk başta sizi oraya alalım.

Bu anlamda, NFT’ler kıt oldukları için değerlidir. Kıtlık ilkesi, bir şey ne kadar kolay elde edilebilirse, onu isteyeceğimiz ve onun için daha büyük bir bedel ödeyeceğimiz ihtimalinin o kadar yüksek olduğunu belirtir. Sonunda, NFT’lerin neden bu kadar değerli olduğu budur. İstenen bir şey bulursa, insanlar bir NFT için çok para harcayacak ve bunun yalnızca bir orijinali olabilir.

Neden bazı NFT ‘ler değerlidir ve diğerleri değildir?

Her NFT benzersiz olmasına ve kıtlık yaratmasına rağmen, her gün milyonlarca NFT basıldığında aynı konsept çalışmayı durdurur. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla seçenek olduğunda, her NFT’yi son derece popüler ve değerli kılmak için yeterli spot ışığı yoktur.

NFT pazarları her saat yeni varlıklarla dolup taşıyor ve bu da spekülatif bir satın alma çılgınlığına neden oluyor. Binlerce insan forumlarda ve sohbet odalarında almayı planladıkları şey hakkında konuşuyor, fiyatı şişirmeyi ve ardından yeterli para kazandıklarını düşündüklerinde satmayı umarak, “pompala ve boşalt” denen bir uygulama.

Bu nedenle, pompala ve boşalt hareketinden geçmeyen, ünlü sanatçılar veya ünlüler tarafından üretilmeyen veya stratejik bir pazarlama kampanyasından geçmeyen varlıkların yüksek parasal başarı elde etme olasılığı daha düşüktür.

Yatırım yapılacak NFT’ler nasıl seçilir?

En başarılı yatırımcıların sırrı araştırmadır. İster geleneksel yöntemlere ister kriptoya yatırım yapacaklar, varlıkların kökenini araştırarak meşru ve karlı bir anlaşmaya katılma şanslarını artırabilirler. Aynı konsept NFT’lere de uygulanmalıdır.

İşte araştırma kontrol listenize eklemeniz gerekenler:

1. YARATICI

NFT yaratıcısı, bir yatırım olarak başarısında önemli bir rol oynar. Özellikle potansiyel yaratıcı, sektörde ünlü veya tanınmış değilse, onlara bakmak ve geçmişlerini öğrenmek çok önemlidir. Cevaplamaya çalışabileceğiniz bazı sorular şunlardır:

 • Yarattıkları diğer NFT’ler nelerdir?
 • Bu projelerin sonucu ne oldu?
 • Diğer alıcılar çalışmaları hakkında ne söylüyor?

2. ÜRÜN

Satın almadan önce bir NFT değerini kontrol etmenin harika bir yolu, meta verilerine bakmaktır. Bir varlığın meta verileri, parçanın adı, resmi veya videosu gibi nitelikleri hakkında bilgiler içerir. NFT’nin meta verilerini doğrudan akıllı sözleşmesinde kontrol edebilir veya listelendiği pazardan çıkarabilirsiniz.

3. PROJE

NFT tabanlı bir projeye veya girişime yatırım yapmak istiyorsanız, hedeflerini ve yol haritasını anlamak da akıllıca olacaktır. Projenin markalaşması, projeyi çekici ve talep görüyor, bu nedenle bir yatırımcı olarak olasılıkları hakkında net bir anlayışa sahip olmalısınız. Akılda tutulması gereken bazı şeyler:

 • Kurucunun proje için planları nelerdir?
 • Genişletme gibi bir niyetleri var mı?
 • Markanın anlamı nedir?
 • Nasıl dikkat çekmeyi planlıyorlar?

Tam burada ufak bir ara verip; NFT ‘niz Ne Kadar Nadir? NFT Nadirlik Kontrol Etme Rehberi yazımızı da incelemenizi öneriyoruz.

4. TOPLULUK

Güçlü bir girişim her zaman sağlam ve destekleyici bir topluluk tarafından desteklenir. Bir içerik oluşturucuyu ve çalışmalarını desteklemeyi amaçlayan iyi bir topluluğu tanımanın anahtarı, projenin sosyal medyasında düzenli, nazik ve anlamlı konuşmalar aramaktır. Botlar tarafından gönderilebilecek sürekli spam mesajları, kırmızı bayrak sinyali verebilir.

Proaktif bir topluluk yöneticisinin aracılık ettiği toplulukları arayın. Bir başka harika ipucu da topluluğa dahil olmak ve üyelerle ve mümkünse satın almak istediğiniz NFT’nin yaratıcılarıyla biraz zaman geçirmektir.

5. BÜTÇENİZ

Bu öneri araştırmayla ilgili olmasa da, yatırımlarınızın her zaman elinizin altında ve bütçenize uygun olması gerektiğini hatırlamakta fayda var.

Kaybetmeyi göze alamayacağınız şeyi riske atmak asla akıllıca değildir, bu nedenle NFT pazarına girmek için duygudan ziyade mantığı kullanın. Açgözlü olmayın ve mantıklı yatırımlar yapıp, fonlarınıza fazla yük olmayacak NFT’ler arayın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.