MeXC Borsası Nedir? MeXC Borsası Tanıtım


0

Seyşeller merkezli ve 2018 yılında kurulmuş olan MeXC Global borsası piyasaya yeni açılmış altcoinlerin ilk duraklarından biri olarak bilinmektedir. Yeni coin ve tokenler büyük borsalara girmeden önce Defi platformları ve MeXC, Gate.ioBitMart gibi borsalara girerler, buralarda aslında kendilerini tanıtır ve piyasada kalıcı olup olmadıklarını ispat ederler. Piyasayı iyi analiz ederek, projesini gördüğünüz, güvendiğiniz, iyi yatırım toplamış tokenleri MeXC‘den satın alıp bir süre HODL ettikten sonra o tokenin BinanceCoinbase gibi büyük borsalara girmesiyle büyük kazançlar elde edebilirsiniz.

MeXC Borsasında 700’e yakın altcoin bulunmaktadır. MeXC Borsası sizin ana trade platformunuz olmayabilir ancak içeride bir miktar para bulundurup yeni listelenen coinleri çoğu borsadan önce bulabilirsiniz. Borsalar da kendi aralarında tokenleri daha önce listelemeye çalışma savaşı veriyor. Böylelikle abonelerinin hem alternatiflerini arttırıyorlar hem de merkeziyetsiz platformlarda satılan ve sanal cüzdanlarda yer alan tokenleri kendi borsalarına getirterek borsalarına hacim yaratıyorlar.

Üyelik Oluşturma

Linke tıklayıp sayfaya giriyoruz. İndirimli komisyonlu üyelik için tıklayınız! Özellikle linke tıklamanızı öneriyoruz çünkü Uzak Doğu dillerine aşina olmadığımız için Google arama motorunda taklit bir siteye girip dolandırıcılara paranızı kaptırma riski bulunmaktadır.

Açılan sayfada mail adresinizi, şifrenizi yazıyorsunuz. “Kodu Al” butonuna basıyoruz ve basit kayar yapbozu tamamlıyoruz..

Mail adresinize gelen kodu ilgili kutucuğa yazdıktan sonra “Kayıt Ol” butonuna basıyoruz ve kayıt işlemi bitiyor.

Üyeliği tamamladıktan hemen sonra KYC adımlarını tamamlamayı ve Google Authenticator ile hesabınızı cep telefonunuza bağlamayı unutmayın.

KYC ve 2FA

Her borsada olduğu gibi MeXC borsası da müşterilerini tanımak ve trade botlarına karşı önlem alma amaçlı kullanıcılarının KYC doğrulamasını istemektedir. Türkçe’si “Müşterini Tanı” olan bu uygulamanın basit adımlarını tamamlamaz ise para çekme işlemi yapamazsınız. Ad-soyad, Doğum yeri, kimlik numarası ve önlü arkalı resmini yüklemeniz gerekmektedir. KYC doğrulaması kripto para piyasasının olmazsa olmazı olmuştur.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama olarak geçen bu adım ile hesabınızı daha güvenli hale getirirsiniz. Mail adresi ile kayıt olduysanız, telefonunuzu ve Google Authenticator kullanıp kötü niyetli kişilere karşı extra önlem alırsınız. Google Authenticator cep telefonunuza indireceğiniz ve her 10 saniyede şifreyi yenileyen bir uygulama. Kare kod ile MeXC hesabınızı Google Authenticator’e kolayca eşleştirip MeXC’ye her girişte mail ve şifrenin yanı sıra G.A. şifresini sormasını sağlayabilirsiniz. Bu güvenlik önlemi hesabınız çalınsa bile cep telefonunuz yanınızda olacağından hesabınızda işlem yapılmasını veya para çekilmesini önler.

Para Yatırma

MeXC borsasına para yatırmak için elinizde kripto varlık bulundurmak zorundasınız.  Nedeni ise Türkiye’de MeXC iştiraki bir şirket olmadığından Türk Lirası havalesi veya kredi kartı ile ödeme yapmanıza olanak yoktur. Paribu, Binance Türkiye, Bitci gibi borsalarda öncelikle üyelik oluşturmalı, üyeliğiniz var ise o borsalara önce Türk Lirası göndermelisiniz. İlgili borsalarda önce Türk Lirasını satmalı ve kripto para $USDT, $TRX gibi coinleri almalısınız.

“Paribu Borsası Nasıl Üye Olunur” yazımız için tıklayınız!

“Binance Borsası Nasıl Üye Olunur” yazımız için tıklayınız!

Dip Bilgi: Göndermeden önce MeXC borsasının hangi coinlerde hangi ağları desteklediğini inceleyiniz. Daha sonra borsanızın o ağı destekleyip desteklemediğini ve komisyon ücretine mutlaka dikkat ediniz. Resimde görüldüğü gibi $USDT yatırma seçeneğini seçmek için “Yatırma” butonuna basıyoruz.

Ana sayfada yer alan “Varlıklar” sekmesinden “Hesap” sekmesine  tıklıyoruz ve karşımıza cüzdanımızın özeti ve miktarlar çıkıyor. Dilediğiniz coini seçip transfer edebilirsiniz. MeXC borsası bir çok blokzincirden altcoinler barındırdığı için bu altcoinlerin ağları ile de anlaşmalar gerçekleştiriyor. Örnek olması için “USDT > Yatır” seçeneğine tıkladık. MaticTronSolana gibi 9 Farklı ağ kullanarak MeXC hesabınıza $USDT gönderebilirsiniz.

Para yatırma adresini kopyalayıp aktarmak istediğiniz borsanın “Alıcı Adres” kısmına yapıştırabilirsiniz.

Para Çekme

MeXC Borsası da diğer global borsalar gibi “Para Çekme” işleminizde size zorluk çıkarmayacak ve güvenle transfer etmenizi sağlayacaktır. “Para Çekme” sekmesinde dilediğiniz coini seçebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey doğru blokzinciri yani ağı seçmek ve alıcı adresini doğru kopyala yapıştır yapmak.

Önemli Bilgi: Borsadan borsaya gönderimde yanlış ağ seçerseniz paranız yüksek ihtimalle kaybolacaktır ve telafisi olmayacaktır. Eğer Metamask’a gönderim yaparken yanlış ağı seçerseniz Metamask o ağı destekliyor ise paranız kaybolmaz ulaşırsınız. Fakat desteklemiyor ise paranızı kaybedersiniz.  Örnek $USDT gönderiyorsunuz. Binance Smart Chain yerine Matic (Polygon) seçtiniz. Paranız Metamask cüzdanınıza gelecektir ancak Matic ağında yer alacaktır. Solana ağını seçseydiniz paranız Metamask’ın Solana ağını desteklememe sebebiyle kaybolacaktır.

MeXC Borsası Kullanımı

Üyelik işlemleri tamamlanıp, borsaya para yatırdıktan sonra kısaca yapılabilecek işlemlerden ve menülerin içeriğinden bahsetmekte fayda var.

Piyasalar

Piyasalar bölümüne tıkladığınızda karşınıza en önemli coinlerin anlık fiyatları, değişim yüzdeleri ve hacimleri karşınıza çıkacak. Bu bölümde coinlerin sağında yer alan “Trade” butonuna basıp o coinin spot al-sat marketine hızlıca gidebilirsiniz. Dilerseniz coinlerin arasından favori listesi ayarlayıp sadece favori coinlerinizi takip edebilirsiniz.

Kripto Al

Ülkemizde itibari para gönderip kripto para almak yasak olduğundan bu bölüm bizi ilgilendirmemektedir.

Ticaret

Spot, Marjin, Kredi Kartı ve Push olarak dörde ayrılan bu bölümde en çok kullanacağınız bölüm “Spot” ticarettir. Spot ticarette dilediğiniz coini pazar fiyatından alır ve satabilirsiniz.

MeXC Spot Market ekranı da diğer borsalara benzerlik göstermektedir ve oldukça kolaydır. Ekranın sol bölümünde gerçekleşmemiş, bekleyen al ve sat emirlerinin fiyatlarını ve toplam tutarını görebilirsiniz. Orta üst bölümde TradingView tabanlı grafik arayüzü ile eşitli mum, çizgi biçimlerinde dakikalık, günlük piyasayı değerlendirip, indikatörlerle değerlendirip takip edebilirsiniz. Grafik bölümünün altında bulunan bölümde Al-Sat emirlerinizi hızlıca devreye sokabilir, sağ bölümde diğer coinlerin fiyatlarını takip edebilir ve seçerek direk o markete gidebilirsiniz. Sağ alt bölümde de “Trade History” dediğimiz diğer kullanıcıların yaptığı işlemleri görebilirsiniz.

Marjin Ticaret ekranı spot piyasaya oldukça benzemektedir ve farkı ise bu bölümde spot ürünlerinizin kar veya zararları çarpan katsayısı ile çarpılır. Örnek vermek gerekir ise $BTC/USDT paritesinde 10x Marjin ticareti yaptınız ve %2 kar ile satış gerçekleştirmek isterseniz 10 katsayısı %2 ile çarpılarak size %20 kar verilir. Kulağa hoş gelse de kripto para piyasası volatil olması sebebiyle anlık düşüşlerde tam tersi olup paranızı çok kolay kaybedebilirsiniz. Marjin ticarette kripto para piyasasını iyi öngörmeli ve tecrübeli olmalısınız. Yeni yatırımcılara asla tavsiye edilmez.

Kredi Kartı: Ülkemizde itibari para gönderip kripto para almak yasak olduğundan bu bölüm bizi ilgilendirmemektedir.

Push: Uçtan uca para transferi ile token alıp satabileceğiniz platform ancak yatırımcıların kullanmadığı bir alışveriş tipidir.

Türevler

Marjin işlemler gibi kaldıraçlı işlemler yapabildiğiniz bu bölümde aslında coin değil kontrat alıp satıyorsunuz. Bitcoin gibi bazı ana coinlerde 125x kaldıraça kadar işlem açabilme olanağı her borsada olduğu gibi MeXC’de de bulunmaktadır. Ancak bu bölüm profesyonel traderlara uygundur, yeni katılan yatırımcıların uzak durması şiddetle tavsiye edilir. Ciddi karlar elde edebilme potansiyelinin yanında ciddi zararlar da edebilirsiniz.

Dilerseniz bu bölümde “ETF Index” yatırım seçeniğini seçip çeşitli Indexlere yatırım yapabilirsiniz. Günümüz bankacılıkta bankaların oluşturduğu Yatırım Fonlarının benzerlerini bu kontratlarda bulabilirsiniz. Türkçe karşılığı Banka Yatırım Fonu olan bu kontratlara gğzel bir örnek olarak “Coinbase” borsasının yatırım fonundan bahsedebiliriz. Resimde inceleyebileceğiniz bu fonda MaticNear ve Compound Coinlerini içeren bir fon satışa çıkarılmış.

Finans

Kickstarter

MeXC Borsasında listelenmeden önce coin veya tokenler “Oylama” yaptırtıp dileyen kullanıcılara airdrop ile ödül dağıtmaktadır. Oylama sonrası sizden herhangi bir ücret kesilmemektedir. Uygulama tamamen ücretsizdir ancak ne kadar çok kişi oylamaya katılırsa ödül de o kadar bölünmektedir.

PoS Kilit 

Proof of Stake tokenlerini spot piyasadan temin ederek bu bölümde dilerseniz kilitli, dilerseniz kilitsiz olarak stake ederek, gelir kazanabilirsiniz. Uzun süreli elinizde tutmayı düşündüğünüz coinleri burada tutabilirsiniz. Hem HODL etmiş olur hem de faiz gibi coininizin miktarı artar.

M-Day

MeXC Borsasının Launchpad platformu M-Day; piyasaya yeni giren firmaların coin/tokenlerinin MeXC üyelerine avantajlı olarak satışa sunulduğu platformdur.

Elinizde tuttuğunuz $MX Token veya ticaret hacminize göre sizlere belirli sayıda bilet veriliyor. Bütün biletler toplanıyor ve çekiliş yapılıyor. Çekiliş size isabet eder ise coin/token almaya hak kazanıyorsunuz. Biletler için karşılanması gereken hacim ve $MX Token adetlerini içeren tabloları inceleyebilirsiniz.

Stake ETH 2.0

Ethereum 2.0, uzun süredir heyecanla beklenen, Ethereum ağının daha güvenli, daha hızlı ve daha verimli olması planlanan güncellemedir. Güncellemenin getireceği özelliklerden en önemlisi Proof Of Stake (Hisse Kanıtı) algoritmasıdır. Proof of Work mekanizmasının yerine geçecek Hisse Kanıtı algoritmasında ağa yeni blok eklemek ve ağa yeni blok eklemenin ödüllerinden faydalanmak için 32 ve katları olacak şekilde ağa $ETH stake ederek node oluşturulur. Herkesin 32 adet $ETH tutamayacağını düşünen borsalar kullanıcıların Ethereumlar’ını toplayıp stake ediyor.

Kusama Slot Auction

Polkadot ekosisteminde yer alması planlanan tokenler ile ilgili yapılan oylamalara katılma imkanızı sunar. Kusama Network; Polkadot ekosisteminin deneme tahtası konumunda yer almaktadır. Kusama; piyasaya çıkmaya hazırlanan, düşünülen projeleri buraya getirir ve kullanıcılara sunar. Bu oylamalara katılmak için elinizde Kusama $KSM coininden belirlenen miktarda ve belirlenen gün kadar kilitlemeniz gereklidir. Proje beğenilir ve piyasaya sürülerse oylamanız ödüllendirilir ve $KSM coinlerinizi geri alırsınız.

Herkese Sağlıklı, Kazançlı ve Güvenli günler dileriz!

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.