Paribu Borsası Tanıtım – Paribu Üyelik


1

PARIBU

Türkiye’de köklü ve ayakları yere sağlam basan kripto para borsası denince akla ilk gelen borsa Paribu diyebiliriz. Herkesin aklına Paribu kimin sorusu geliyor. Paribu ‘ nun kurucusu ve CEO’su Yasin Oral’dır. Yasin Oral iktisat bölümü mezun genç bir girişimci. Paribu, 2017 yılında kurulmuş olmasına rağmen kısa sürede büyük bir kitleye ulaşmış ve Türkiye kripto para piyasasında en yüksek hacme sahip borsa olmuştur. Basit ve hızlı bir şekilde Bitcoin, Ethereum gibi coinlerin yanında 50’den fazla altcoini spot piyasada al sat yapabilirsiniz. Kripto para piyasasında üst sıralarda yer alan bu altcoinler haricinde piyasaya flaş bir giriş yapmış olan Chiliz’in $CHZ ve Galatasaray $GAL , Paris Saint Germain  $PSG  , Barcelona  $BAR  , Manchester City $CITY Atletico Madrid  $ATM  , Roma  $ASR  , Milan $ACM  ,  Juventus  $JUV  , Trabzon $TRA Fan tokenlarını alabilirsiniz.

Coinmarketcap sitesini güven, web trafiği, likidite, hacim gibi birçok özelliğin değerlendirildiği “En İyi Borsalar” listesinde 40. sırada hacim olarak ise 20. sırada yer almaktadır. Kripto paraya ilgiyi arttırmak ve yatırımcıların ilgisini daha çok çekmek için ünlü isimlerle söyleşiler ve programlar düzenlemektedir.

Paribu Üye Olma

Tarayıcınızın arama çubuğuna www.paribu.com yazıyoruz ve siteye bağlanıyoruz. Giriş ekranında sağ üstte yer alan “Giriş Yap” sekmesine basıyoruz.

Açılan menüde cep telefonu ve parolamız soruluyor. Ancak yeni üye olacağımız için Paribu’da Hesap Oluştur seçeneğine basıyoruz.

Yenilenen küçük ekranda ilgili boşluklara Ad-Soyad , mail adresitelefon ve belirlemek istediğiniz şifrenizi yazıp “Hesap Oluşturma” butonuna basıyoruz.

Telefonunuza gelen mesajda yer alan doğrulama kodunu ilgili kutucuklara yazıp “Kaydı Tamamla” butonuna basıyoruz. Ardından Paribu’dan gelecek mailde yer alan “E-Posta adresimi doğrula” linkine tıklıyoruz. Ve hesabımızı aktifleştirmiş oluyor.

Dilerseniz aynı adımları IOS veya Android uyumlu cep telefonlarınızdan da gerçekleştirebilirsiniz.

Giriş Yaptıktan sonra sitenin ana sayfasında sağda üstte adınız ve soyadınızın yazdığı kutucuğa basıp kullanıcı hesabımızı görüntülüyoruz.

Yenilenen sayfada karşımıza 5 seçenek ve komisyon oranlarının tablosu çıkıyor. Paribu alım satım komisyon oranlarını sizin son 30 günlük işlem hacminizin miktarı arttıkça belli oranda azaltıyor. Başlangıç kullanıcıları için bu oranlar Maker (Piyasa Yapıcı – Alırken)  %0,25 ; Taker (Piyasa Alıcı – Satarken) %0,35. Örnek, yapacağınız her 1000 TL’lik alım işlemi için 2,5 TL , satış için 3,5 TL komisyon ödemesi yapacaksınız. İşlem hacminiz arttıkça komisyon oranları kısa bir sürede düşecektir.

Kimlik Onayı – KYC – Know Your Customer

Paribu borsasında “Kimlik Onayı” olarak geçen, kripto para piyasasının olmazsa olmazlarından biri KYC‘dir. Firmaların KYC istemesindeki amacı hem müşterisini tanımak hem de kişisel uygunluklarını denetlemektir. Borsalar bazı yasaklı ülke vatandaşlarına (Örn: Kuzey Kore), birden fazla hesap açan spekülatörlere ve trade robotlarına karşı önlem almak amaçlı sizden kimlik, pasaport, ehliyet, ikamet adresinize ait fatura vb. isteyebilirler. Paribu borsasında KYC doğrulaması yapmamış üyelere para çekme izni verilmez. İstenilen belgeleri boşluklara yazarak, “Bilgilerimi Kaydet” butonuna basıp Kimlik Onayı işlemini tamamlıyoruz.

Paribu ‘ya Para Gönderme

Paribu borsasında işlem yapabilmek için banka hesaplarınızdan Paribu A.Ş.’ye 7/24 EFT yapabilirsiniz. Ekranın sağ tarafında yer alan “Cüzdan” sekmesine basıyoruz ve cüzdanımızı görüntülüyoruz. Nakit ve Kripto olarak ikiye ayrılan ekranda üst kısımda “Türk Lirası”, alt kısımda ise “Kripto Varlıklarınızı” görebiliyorsunuz. Türk Lirası’nın karşısında bulunan “Yatır” seçeneğine basıp, Yapı Kredi, Ziraat, Akbank, Vakıfbank, Fibabank aracılığıyla para gönderebiliyorsunuz.

Önemli Bilgi: Gönderen hesap adı ile Paribu hesap adı aynı olmak zorundadır. Aksi halde işlem onaylanamaz ve para gönderemezsiniz.  

Kullanmak istediğiniz bankayı seçtikten sonra “Alıcı” ve “IBAN” ayrı ayrı kopyalayıp bankanızın para gönderme ekranına girmeniz gerekmektedir. İşlem kısa bir süre içerisinde gerçekleşecek ve kripto para alışverişine başlayabileceksiniz.

Paribu Piyasa Takibi ve Alım Satım

Cüzdanımızın “Türk Lirası” bölümünde gönderdiğimiz parayı gördük. Sıra geldi kripto para alışverişine. Sağ üstte “Piyasalar” ve “Kolay Al/Sat” seçenekleri var.

“Kolay Al-Sat” sizleri hiç yormadan gerçekten kolayca alıp satmanıza yarayan bir yöntemdir. Almak veya satmak istediğiniz kripto parayı seçip miktarı girer, Al veya Sat emri verirsiniz. Bu emir tipinin hızı avantajlı gelebilir ancak piyasada anlık fiyat ile alıp satar.

Küçük bütçelerle yapılacak işlemlerde bu emir tipi çok etki etmeyebilir ancak işlem hacminiz büyüdükçe piyasayı izleyip emir vermeniz gerekecek ve size çok daha avantajlı alım satım imkanı sunacak. Kolay Al-Sat sekmesinin yanında yer alan “Piyasalar” sekmesine basıyoruz.

Karşımıza “Bitcoin / Türk Lirası” spot piyasası çıkacak. Sol üstte dilediğiniz diğer coinleri seçebileceğiniz sekme mevcut. Ayrıca bu coin ile piyasada yapılan son işlemin kaç üzerinden yapıldığını, gün içinde en düşük ve en yüksek fiyatı ile toplam hacmi görebilirsiniz.

Ekranın solunda tüm kullanıcıların “Bekleyen Alış Emirleri” , sağında ise “Satış Emirleri”nde istenilen fiyat ve toplam miktarı görebilirsiniz. Bilmeniz veya hatırlamanız gereken en önemli unsur, kripto para borsalarında karşınızda alıcı olmazsa satamaz, satıcı yoksa alamazsınız. Bu yüzden piyasa takibi çok önemlidir.

Anlık olarak Ripple / TL paritesine bakarsak alım emirlerinin 5,995 TL ‘de yoğunlaştığını görebilirsiniz. Siz bu fiyatın altına emir girmeniz halinde almanızı zorlaştırırsınız. Hemen almak istiyorsanız emrinizi bu fiyatın üstünde tutmanız gerekmektedir. Elinizdeki coini hemen satmak istiyorsanız en düşük fiyatın bir altına emir koyup en öne geçebilirsiniz. Anlık yükseliş veya düşüşlerde emirler hızlıca gerçekleşirken bekleyen emirler arasında makas açılabilir, istediğiniz fiyatta işlem yapmanız zorlaşabilir. Ripple üzerinden örnek vermek gerekirse 5,900 TL alış emirlerinin karşısında 6,100TL satış olduğunu varsayalım. Anlık fiyat ise 6,009 TL. Kolay Al Sat ekranından alım yapmak isterseniz sizin emrinizi 6,009 TL olarak işleme sokulacak. Hızlı bir alım olacak belki ama 5,901 TL’den alma şansını kaçıracaksınız.

Emir ekranın 3 farklı emir tipi olduğunu göreceksiniz. Kısaca farklılıklarından bahsetmek gerekir.

Limit  – Piyasa – Koşul Emir Farklılıkları

Limit Emir

Fiyat ve miktar girilmesi gerekmektedir. Emri veren alıcının işlemin gerçekleşmesini kabul ettiği en yüksek fiyatı, satıcının ise satmayı kabul ettiği en düşük fiyatı belli ettiği emir tipidir. Herhangi bir işlem yapılmadığı takdirde, sistemde pasif olarak geçerlilik süresinin sonuna kadar bekletilir. Bütünüyle gerçekleşmeyebilir, yüzdeli işlem görülebilir.

Piyasa Emir

Sadece miktar girip emir verirsiniz. İşlem beklemez ve anlık gerçekleşmeye başlar. Emrin girildiği andan itibaren en iyi fiyattan işlem başlar ve işlem miktarı karşılanana kadar takip eden emir fiyatları ile eşleşerek işlemi tamamlar. Emrinizi hızlı gerçekleştirmesi avantajdır ancak hacimsiz coinlerde dezavantajlı fiyatlardan işlem yapabilir.

Koşul Emir

Miktar, fiyat ve koşul belirttiğiniz emir tipidir. “Stop Loss” veya “Take Profit” adıyla karşınıza çıkabilir. Fiyatlarla ilgili sizin belirlediğiniz şartların gerçekleşmesi halinde emrinizi tetiklenir ve gerçekleşir.

Stop Loss: Bir coin aldığınız fiyatın altına düştüğünü varsayalım ve planınıza göre belli bir fiyata kadar düşerse satıp kurtulmayı düşünüyorsunuz. Bu emri limit olarak değil Koşul Emir ile verebilirsiniz. Koşul emir ile dip fiyatı belirlersiniz ve coin fiyatı düşmesi halinde emriniz aktifleşir, satışı gerçekleştirirsiniz. Eğer Limit Emir ile anlık fiyattan düşük bir fiyat emri verseydiniz anlık fiyattan satış tamamlanırdı ve planınızı gerçekleştiremezdiniz.

Take Profit: Elinizde bulunan bir coin yükseldi ve planınıza göre belli bir dirence geldi. Belirlediğiniz dirence geldiğinde emriniz limit emire çevrilir ve satış gerçekleşir.

Kazançlı ve güvenli günler dileriz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.