Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?


0

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Giriş

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, 0-100 arası bir puan veren kripto piyasa duyarlılığı için kullanılan bir metriktir.

Endeks eğer 0-49 arası olması halinde piyasada korku, düşük değerleme ve arz fazlası olduğuna işaret eder. 50 ve üstü değerlerde ise açgözlülük, kripto paraların aşırı değerlemede olduğunu ve piyasanın şiştiğini ifade eder.

Korku ve açgözlülük seviyelerindeki değişimleri fark etmek piyasanın nabzını yoklamanızı sağlar. Orta vade trade işlemlerinizde sizlerin alım satım stratejinizin bir parçası olabilir.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi piyasa verilerinin ağırlıklı bir ölçütüdür ve yalnızca analizlerinizi destekleyebilecek bir piyasa göstergesidir.

Yatırım yapan bir kişi trade etmeye yönelik kararları alırken her zaman verilerle desteklemek ister. Bu değerlendirme sırasında grafikler inceler, temel bilgileri analiz eder ve piyasa duyarlılığını dikkate alabilir. Fakat mevcut tüm ölçüt ve endeksleri incelemek zamanın en verimli kullanım şekli değildir.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, duyarlılık ölçütlerini ve temel ölçütleri bir araya getirerek piyasa korkusu ve açgözlülüğü hakkında bilgi sunar. Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi piyasa verilerinin ağırlıklı bir ölçütüdür ve yalnızca analizlerinizi destekleyebilecek bir piyasa göstergesidir. Yalnızca bu göstergenin dikkate alınması doğru olmaz, ama bu gösterge kripto para piyasalarındaki genel hissi anlamanıza yardımcı olabilir.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

CNNMoney, Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksini ilk başta menkul kıymet ve hisse senetlerine yönelik piyasa duyarlılığını analiz etmek için yaratmıştır. Daha sonra ise Alternative.me kendi versiyonunu kripto piyasasına uyarlamıştır.

Korku halindeki bir piyasa, kripto paraların düşük değerlendiğinin bir göstergesi olabilir. Piyasada çok fazla korku olması aşırı satışa ve paniğe neden olabilir. Korku, piyasanın uzun vadeli bir ayı trendine girdiği anlamına gelmez. Genel piyasa duyarlılığına yönelik kısa ya da orta vadeli bir referans olarak düşünebilirsiniz.

Tam tersi ise piyasada açgözlülük olmasıdır. Yatırımcılar ve alım satım yapanlar açgözlüyse, aşırı değerleme ve balon ihtimali söz konusudur. Yatırımcıların FOMO (fırsatları kaçırma korkusu) nedeniyle piyasaları yükselterek Bitcoin’in fiyatının aşırı değerlediği bir durum hayal edin. Diğer bir deyişle, açgözlülüğün artması aşırı talebe neden olarak fiyatları yapay olarak artırabilir.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Nerede Kullanılır?

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, piyasa duyarlılığındaki değişimleri takip etmek için faydalı bir araç olabilir. Büyük değişimler, piyasanın geri kalanı trendi takip etmeden önce giriş ya da çıkış yapmak için bir fırsat sunabilir. Bunun kısa bir örneğini son üç aylık toplam kripto para piyasa değerine kıyasla endeks değerlerine bakarak görebiliriz.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Alternate.me, her gün 0 ila 100 arası yeni bir değer hesaplar. Temmuz 2021 itibarıyla Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi yalnızca Bitcoin’le ilgili bilgileri kullanmaktadır. Bunun arkasındaki neden, fiyat ve duyarlılık söz konusu olduğunda BTC’nin kripto piyasasının geneliyle anlamlı bir korelasyon göstermesidir. Gelecekte, muhtemelen Ether (ETH) ve BNB gibi diğer büyük coinleri dahil etmeye yönelik planlar da mevcuttur.

Endeksin ölçeği aşağıdaki kategorilere bölünebilir:

 • 0-24: Aşırı korku (turuncu)
 • 25-49: Korku (sarı)
 • 50-74: Açgözlülük (açık yeşil)
 • 75-100: Aşırı açgözlülük (koyu yeşil)

Endeks, ağırlıklı beş farklı piyasa etmenini birleştirerek değeri hesaplar. Haydi, bu etmenleri inceleyelim:

1. Oynaklık (endeksin %25’i). Oynaklık, Bitcoin’in güncel değerini son 30 ve 90 günlük ortalamalarla ölçer. Endeks burada oynaklığı piyasadaki belirsizliğin bir göstergesi olarak kullanır.

2. Piyasa momentumu/hacim (endeksin %25’i). Bitcoin’in güncel işlem hacmi ve piyasa momentumu son 30 ve 90 günlük ortalama değerlerle kıyaslanır ve daha sonra bir araya getirilir. Sürekli yüksek hacimli alımlar olması olumlu ya da açgözlü bir piyasa duyarlılığını ifade eder.

3. Sosyal medya (endeksin %15’i). Bu etmen, Bitcoin’le ilgili Twitter hashtag’lerinin sayısına ve özellikle de bunların etkileşim oranına bakar. Sürekli ve alışılmadık seviyede yüksek etkileşim olması genellikle korkudan çok açgözlülükle ilgilidir.

4. Bitcoin hakimiyeti (endeksin %10’u). Bu girdi, BTC’nin piyasadaki hakimiyetini ölçer. Piyasa hakimiyetinin artması coine yeni yatırımların olduğunu ve fonların altcoinlerden Bitcoin’e transfer edilmiş olabileceğini gösterir.

5. Google Trends (endeksin %10’u). Endeks, Bitcoin’le ilgili aramalar için Google Trends verilerine bakarak piyasa duyarlılığına yönelik ipuçları sunabilir. Örneğin, “Bitcoin Dolandırıcılığı” aramasındaki bir artış piyasada daha fazla korku olduğunu gösterebilir.

6. Anket sonuçları (endeksin %15’i). Bu girdinin kullanımına bir süredir ara verilmiştir.

Uzun Vadeli Analizler için Kullanabilir mi?

Gösterge, uzun vadeli kripto para analizinde başarılı sayılmaz. Bir boğa ya da ayı trendi süresince birden fazla korku ve açgözlülük döngüsü yaşanır. Bu değişimler, dalgalı alım satım yapanların işine yarayabilir. Fakat birikimlerini tutmak isteyen yatırımcılar için yalnızca endeksi kullanarak boğa piyasasından ayı piyasasına değişimi tahmin etmek zor olacaktır. Uzun vadeli bir perspektif edinebilmek için piyasayı diğer açılardan incelemeniz gerekir.

Her zaman olduğu gibi, tek bir göstergeyi ya da analiz stilini kullanmamanız önerilir. Para yatırmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapın ve yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar yatırım yapın.

Herkese kazançlı, sağlıklı güzel günler dileriz!

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.