Gate io Borsası Tanıtım ve Üyelik


0

Gate io Borsası Nereli?

Gate.io; Kripto para serüvenine 2013 yılında başlamış ancak şimdiki halini 2017 yılında almış Hong Kong merkezli bir kripto para borsasıdır. Günlük işlem hacmi 1 Milyar$‘a yakındır ve 800’den fazla altcoin listelenmektedir.

Gate.io Güvenilir mi?

CoinMarketCap sitesinde hacim, güvenilirlik gibi özelliklerin değerlendirildiği en iyi merkezi borsalar listesinde 10. sırada gösterilmektedir. 7/24 canlı yardım seçeneği olan Gate.io’nun, Türkçe dahil bir çok dilde Telegram kanalları bulunmaktadır. Telegram kanallarına katılıp son gelişmelerden, listelemelerden, kampanyalardan faydalanabilirsiniz. Para çekme işlemlerinde telefonunuza ve mailinize güvenlik kodu gelir, ayrıca dilerseniz fon şifresi de oluşturup 3. bir güvenlik aşaması daha yapabilirsiniz.

Fon Şifresi

Fon şifresi Gate.io’yu diğer borsalardan ayıran ek bir güvenlik önlemidir. Hesabınıza ait giriş şifresi dışında sizlerden 6 haneli bir şifre oluşturmanız istenir. Yapmak istediğiniz alım, satım veya para çekme işlemlerinden önce bu şifreyi sorar. Şifrenin geçerlilik süresi 1 saattir. 1 saat sonra tekrar bir işlem yapmak isterseniz aynı şifreyi tekrar sorar. Böylelikle giriş bilgileriniz çalınsa bile hesabınızda herhangi bir işlem yapılmasını engellemiş olursunuz.

Gate.io Üye Olmak İçin Tıklayınız!

Gate.io Para Gönderme Güvenli mi?

Her para transferinde risk mevcuttur. Gate.io global olarak tanınmış ve ciddi bir kitlesi bulunduğundan bir sorunla karşılaşmanız çok istisnai bir durum olacaktır. Ancak Gate.io borsasının Türkiye’de bir girişimi olmadığından direk Türk bankalarından itibari para yani Türk Lirası gönderemezsiniz. Önce Binance TürkiyeParibuBitci.com gibi Türkiye’de yatırımları bulunan borsalarda hesabınız bulunması gerekmektedir. Yatırmak istediğiniz tutarı, bu borsalar üzerinden kripto para olarak göndermeniz gerekmektedir.

Paribu Borsası Tanıtım ve Üye Olma Yazımız için Tıklayınız!

Bitci.com Borsası Üye Olmak İçin Tıklayınız!

Binance Global ve Binance Türkiye Nasıl üye olunur?

Önemli Bilgi: Göndereceğiniz kripto paranın Gate.io’da hangi ağlarda desteklendiğine dikkat edin!

Dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli detay; orijinal siteyle irtibatta olmanız gerektiğidir. Uzak Doğu dillerine aşina olmadığımızdan arama motorlarında birebir taklit sitelere girme ihtimaliniz az da olsa bulunmaktadır.

Gate.io Para Çekme Sorunu Var mı?

Her borsada olduğu gibi para çekme işlemlerinde KYC istenmektedir. Üyelik işlemlerinizi tamamladıktan sonra mutlaka KYC doğrulaması yapmanızı tavsiye ederiz.  “Para Çekme” işlemlerinizi diğer global borsalarda da olduğu gibi komisyon tutarını karşılayıp sorunsuz çekebilirsiniz.

KYC – Know Your Customer

KYC gerçekleştirmek isteyen firmaların amacı hem müşterisini tanımak hem de kişisel uygunluklarını denetlemektir. Borsalar da bazı yasaklı ülke vatandaşlarına (Örn: Kuzey Kore), birden fazla hesap açan spekülatörlere ve trade robotlarına karşı önlem almak amaçlı sizden kimlik, pasaport, ehliyet, ikamet adresinize ait fatura vb. isteyebilirler.  Kripto para piyasasının olmazsa olmazlarından biri KYC’dir.

Resimde örnek göstermek için “Spot Cüzdan”‘dan Tether’in “Çek” seçeneğini basıyoruz. Çekmek için 9 adet farklı ağ kullanabilirsiniz. Tutarı girip, adresinizi kopyaladıktan sonra 1. boşluğa Fon Şifresi, 2. boşluğa SMS onay kodu, 3. boşluğa ise email onay kodunu girmeniz gerekmektedir.

Gate.io VIP Üyelik Nedir?

VIP üyelik; Gate.io borsasının son yıllarda önemli kullanıcı kitlesi ile büyük bir ivme yakalamasına sebep olmuş üyelik sistemi oluşumudur. Ticaret hacminiz veya HODL ettiğiniz kripto para hacimlerine göre  belli bir VIP seviyesi kazanırsınız. Bu VIP seviyeleri sayesinde henüz piyasaya çıkmamış coinlerin Startup bölümünde yer alan IEO’larına (Initial Exchange Offering – Borsa Ön Satış) katılabilir veya mevcut coinleri indirimli fiyatlardan alma hakkı kazabilirsiniz. Ayrıca VIP seviyeniz arttıkça %0,2 olan al sat komisyon oranınız kademeli bir şekilde düşecek, daha az komisyon ödeyeceksiniz.

Örneğin 6 BTC değerinde ticaret hacminiz ve elinizde 120 $GT varsa VIP 2 olabilirsiniz. Ticaret yapmak size göre değil ve risk almak istemiyorsanız 300 $GT HODL edip VIP 2 olabilirsiniz. Bu değerler 14 günlük ortalamanız olması gerekmektedir.

Gate Token Nedir? $GATE

Gate Token; ERC-20 ağının $ETH, Binance Smart Chain’in $BNB coini gibi Gatechain Mainnet‘in ana coinidir. Mart 2020’de toplam 1 milyar olan token adedi 700 milyonu yakılarak 300 milyona düşürüldü. Token adedi düşürme, düzenli token yakma ve VIP üyelik sistemi 2020 yılı sonlarına doğru başlayan boğa piyasası ile birleşince $GT tokeni 40 kata kadar değerlendirdi. Anlık olarak tüm zamanların en yüksek değerinin %60 düşüğünde olsa da Gate Token uzun vadede hodl edenlere kazandıracak gibi görünüyor. 

Gate.io Startup Nedir?

Piyasaya token sürecek firmalar çeşitli yollarla promosyonlar yapıp ön satışlar gerçekleştirirler. Böylelikle kullanıcılara hem projelerini tanıtır hem de tokenlerini pazarlarlar. Proje sahibi firmalar bazen kendi sitelerinden bazen IDO platformlarından bazen de Gate.io gibi borsalardan çıkış yaparlar.

Önemli Bilgi: Bazı büyük projeler hem IDO hem IEO platformlarından da çıkış yapabilirler. Satış fiyatlarını ve piyasaya sürülme takvimlerine dikkat ediniz. 

Gate.io borsası Startup platformunda VIP üyeliğin seviyesine göre satın alma hakkı veriyor. Startup sisteminin nasıl çalıştığını örnek ile anlatmak daha kolay olacaktır. Yazı kaleme alınmadan önce en son tamamlanan IEO olan, Human Token $HMT‘ye göz atalım.

Human Token’ın ön satış bilgilerine göz attığımızda toplamda 25.000$ değerinde tokenin satışa çıktığını görüyoruz. Fakat “İlerleme Durumu” olarak 73990% ve 18.497.500$USDT “Arttırılma” görüyoruz. Bu da tokenin ön satışına 739 kat talebin geldiğini ve toplanan tutarın 18Milyon$USDT’ı geçtiğini belirtiyor.

Bu havuz nasıl doluyor ve tokenler nasıl pay ediliyor?

Bu havuza para koymak için projenin sayfasına giriyorsunuz. Gate.io 20$ USDT‘lik paketler halinde token ön satışı gerçekleştiriyor. Belirlenen birim token fiyatına göre paket başı dağıtılacak token miktarı değişiyor. $HMT ön satışı için her 20$ USDT‘lik pakete 24,666 adet $HMT token verildiği görünüyor. Tokenin hangi platformlar aracılığıyla ve hangi şartlarda piyasaya sürüleceği, listelenme saati, cüzdanınıza gönderilme tarihleri, dolaşım ve toplam arzı gibi bilgileri bulabileceğiniz bilgiler bölümüne göz gezdirmeniz gerekmektedir.

İncelemeleri yaptınız, projeye güvendiniz ve 20$ USDT’den daha fazla almaya karar verdiniz. Sistem istediğiniz kadar almanıza izin vermiyor. VIP üyelik seviyeleri devreye giriyor ve aşağıdaki hesaba göre ön satışa imkan veriyor.

VIP 1 iseniz 1^1 * 10= 10 paket; VIP 2 iseniz 2^2 *10=40 paket; VIP 3 iseniz 3^3 *10=90 paket alabiliyorsunuz. Bu hesaplama VIP seviyenize göre artıyor.

$HMT token örneğinden ilerlersek VIP 1 olduğunuzu ve 10 paket almak istediğinizi varsayalım. Toplam 200$ USDT başvurmak istiyorsunuz. Başvuru anında bu miktar spot cüzdanınızda Tether olarak bulunmak zorunda ve ayrıca tokenler pay edilmeye başlanacağı saatlerde de eğer spot cüzdanınızda 200$ USDT olmaz ise ön satıştan faydalanamıyorsunuz.

Herkes başvuruyor, herkes şartları karşılıyor ve almak istiyor. Geldik tokenleri paylaşma kısmına. Hesap çok basit. Başvurduğunuz tutar * Satılacak Tutar / Toplam Başvuru Tutarı = 200 * 50.000 / 18.497.500 = 0,54$’lık $HMT token.

Miktar ilk bakışta az gelebilir ancak VIP seviyeniz arttıkça daha fazla pakete başvurabileceksiniz. Yüksek tutarlar ile al sat yapanlar çok rahatlıkla VIP3-4 olabiliyorlar. Ayrıca Startup’a katılan tokenler hemen Gate.io’da listeleniyor ve açılış anında 8-10 kat değerleniyorlar.

Startup’ın eski tekliflerini inceleyince ayı piyasasında Ethereum, Bitcoin gibi coinlerin indirimli satıldığını ve aşırı bir talep görmediğini göreceksiniz. Boğa piyasasında kulağa ne kadar garip geliyor değil mi?

Gate.io Kullanımı

Gate.io borsası, kripto para dünyasında pazar payı en yüksek olan Binance Global gibi çok yönlü bir kripto para platformu olmak istiyor. Klasik al-sat mekanizmalı borsaların dışında kontratlı satışlar, kaldıraçlı işlemler, stake etme, likidite yaratma, yeni token çıkarma ve piyasaya sürme, NFT satışları gibi çeşitli uygulamalar gerçekleştirmekte.

Önemli Bilgi: 800’den fazla altcoinin yer aldığı Gate.io’da tokenlerin listelenmesi diğer borsalardan çok daha kolaydır çünkü listelemek için ücret talep etmezler. Böylelikle yeni çıkan coin/tokenlerin global piyasalarda ilk duraklarından biri Gate.io borsası olur. Bu coin/tokenler daha sonra Coinbase, Binance, Kraken gibi büyük borsalarda listeleneceği haberiyle birlikte büyük bir ivme yakalarlar ve global piyasada üst sıralara çıkarlar. Sizler bu haberleri twitter, telegram gruplarından öğrenip, bu tokenleri çok daha ucuza bulabilirsiniz.

Spot Trading – Spot Al – Sat

Kripto para piyasasında belirli bir hedefi olan, yer edinmiş ve başarı gerçekleştirmiş 800’den fazla altcoin yer alır. Bu altcoinleri spot piyasadan yapabilir, anlık olarak “Trading View” tabanlı olarak takip edebilirsiniz.

Ekranın solunda arama kısmından ve türlerinden eleme yaparak aradığınız coinleri bulabilirsiniz. Grafiklerin altında bulunan panelden alım satım işlemlerini hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. Alım satım emirlerini ve miktarlarını ekranın sağ tarafından görebilirsiniz.

Margin Trading – Marjin Ticaret

Spot alım satımdan farklı olarak kar veya zararınız belirlediğiniz kaldıraç oranında artar veya azalır. Dikkat edilmesi gerekmektedir, yüksek kaldıraç oranları paranızı hızla kaybetmenize yol açabilir. Her altcoin marjin ticarete açık olmayıp, kaldıraç oranları farklı olabilir. İster “Cross- Çapraz” ister “Isolated- İzole” marjin seçebilirsiniz. Aralarındaki farkı özetlemek gerekirse herhangi bir zarar olayında “İzole” işlemde açtığınız işlem kaldıraç oranınızın kayıp seviyesine gelirse likit olursunuz. Sonuç olarak ilgili marjin paritesi için ayırdığınız miktar kadar para kaybedersiniz. Çapraz işlemde ise spot bakiyenizde yeterli miktar oldukça zarar etmeye devam edersiniz.

Flash Swap

Flash Swap ile piyasa takibi yapmadan anlık olarak elinizdeki başlıca büyük coinleri dönüştürebilirsiniz. Fazla kullanılmayan bir özelliktir.

Perpetual – Vadeli 

Bu bölüm Marjin işlemlere benzer. Ancak bu bölümde coin değil kontrat alır satarsınız. Her coin “Perpetual” paritesi olmayabilir ve oranları değişkenlik gösterebilir. Bitcoin/Usdt paritesinde 100x’e kadar kaldıraç imkanı vardır. Bitcoinin %1’lik değer kazanmasında paranızı ikiye katlarsınız, düşmesi halinde paranız likit olur ve kaybedersiniz. Piyasada tecrübeli ve soğukkanlılığını koruyabilen, grafik okumasını bilen trader’ların bile uzun vadede kazanacağı kesin olmayan platformdur. Yeni ve tecrübesiz yatırımcıların asla denememesi gerekir. Ayrıca kontrat süresince sizlerden belirli sürelerle komisyon tutarları kesilir. Bu komisyon tutarları işlem büyüklüğünüzle orantılıdır. Uzun süreli kontratlar karınızdan eksiltir. Zararda olan bir işlemde beklemeniz sizin likidasyon limitinizi arttırır ve daha kısa sürede likit olmanızı sağlar.

Hodl & Earn

Global borsaların çoğunda var olan bu uygulama ile spot cüzdanınızda var olan güvendiğiniz, uzun vadede tutmak istediğiniz coinleri stake edip belirli oranlarda risksiz kazanç elde etmenizi sağlayabilirsiniz. Kampanya süreleri, hangi coinlerin stake edilebileceği, ödül olarak hangi coinin verileceği gibi detaylar değişmektedir. Bu sayfanın sıkı bir takipçisi olmanızı tavsiye ederiz.

Dip Not: Stake havuzu açılan coinler kısa vadede değerlenme eğilimi vardır. 

Ayrıca Liqidiuty Mining ile protokollere sağladığınız likidite karşılığında o havuzda belirtilmiş kripto paraları ödül olarak alabilirsiniz. Likidite sağlamanız için belirlenmiş coin çiftlerinden birini seçmeniz gerekmektedir. Sağladığınız coin miktarları değişmez, sadece havuzdaki likidite hacmi büyüdükçe kazanç oranınız düşebilir. Likiditeyi geri almak istediğinizde eski coinlerinizi miktarı değişmeden ve ödülünüzü geri alırsınız. 

Lending

Riske girmeden kripto paralar üzerinden pasif kazanç elde etmenin başka bir yolu daha var. Adı “Lending”. Türkçe karşılığı “Borç Verme”. Kripto paralarınızı ödünç verebildiğiniz bu platformda istediğiniz faiz oranını belirleyebilirsiniz. Ancak oluşan piyasadan yüksek faiz istemeniz halinde borç verme işleminiz gerçekleşmeyebilir.

Giveaways

Ana sayfada üstte yer alan menüde “News” sekmesine gelip alt sekme olarak “Giveaways” seçince karşımıza çıkan bizlere ücretsiz token dağıtan bir platformdur. Bu platformda “GT Point” dağıtılıyor. Her gün bu platforma gelir “Attend” butonuna basarsanız spot cüzdanınızda kümülatif olarak GT Point arttığını göreceksiniz. Bu GT pointlerin maddi karşılığı vardır ancak satamazsınız. Sadece işlem komisyonu olarak harcayabilirsiniz.

Listing Voting

Türkçe karşılığı “Listeleme Oylaması” olan bu uygulamada Gate.io borsasında sizlere bir tokenin listelenmesini isteyip istemediğiniz soruluyor.

Eğer istiyorsanız Oy hakkınızı kullanıyorsunuz ve o tokenin bonus çekilişine katılıyorsunuz. Çeşitli görevleri tamamladığınız takdirde çekiliş hakkınız artıyor. Çekilişten eliniz boş dönseniz bile hesabınıza o tokenden ufak bir miktar ücretsiz gönderiliyor ve herhangi bir ücret kesilmiyor. Bu ufak miktarları market listelenmesi gerçekleştirdikten sonra satabilirsiniz. Ancak minimum işlem hacmi her işlem için 10 USDT olduğundan spot piyasada gerçekleştiremeyeceksiniz. Bu tokenleri spot cüzdanınızda yer alan “Dönüştür” butonuna basarak Gate Token’e dönüştürebilirsiniz.

Gate.io Nasıl Üye Olunur?

Gate.io borsasına üye olmak herhangi bir siteye üye olmak kadar kolaydır. Ana sayfaya ulaşmak ve Gate.io Üye Olmak İçin Tıklayınız!

“Ülke” sekmesinde “Turkey” seçip (Türkiye listede Turkey olarak yer alıyor), “Kullanıcı Adı”, “E-mailinizi” kutucuklara doldurduktan sonra, belirlediğiniz şifreyi yazarak “Sonraki” butonuna basıyoruz.

Ekran yenilendiğinde, yukarıda bahsettiğimiz “Fon Şifre”nizi belirlemenizi sağlayacak ara yüz önünüze gelecek. Bu kutucuğa 6 haneli, rakamlardan oluşan bir şifre belirleyip “Üyelik Oluştur” butonuna basıyoruz.

Karşımıza “Kayar Yapboz – Captcha” gelecek. Bu yapbozu tamamlamak için yeşil butonu kaydırıp yapbozu tamamlıyoruz. Herhangi bir butona basmadan otomatik olarak tamamladığınız algılanıyor.

Yapbozu tamamladıktan sonra giriş bilgisi olan bildirdiğiniz e-mailinize “Confirmation – Onaylama” maili gelecek. Mailde gelen linke tıklayarak üyeliğinizi tamamlamış olacaksınız. Artık yepyeni bir dünya sizi bekliyor olacak. Ayrıca Gate.io borsasının mobil uygulamasını IOS ve Android uyumlu telefonlarınıza indirip cep telefonunuzdan da alım satımı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Dip Bilgi: Bilgisayarınızda oturum açarken, giriş menüsünde dilerseniz telefonunuzda Gate.io uygulamasını açıp QR Kod okutarak giriş yapabilirsiniz.

Herkese sağlıklı, kazançlı ve güvenli günler dileriz!

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.