Ethereum Nedir?


0

Ethereum, 2013 yılında Kuzey Amerika Bitcoin Konferansında Vitalik Buterin tarafından tanıtımı yapılmış ve sıkı bir çalışma ile geliştirilmesinin ardından 2014 yılı Temmuz ve Ağustos aylarında ön satışı yapılmıştır. Günümüzde en değerli 2. kripto para birimidir ve uzun yıllar değişmesi beklenmemektedir. Ethereum sanılanın aksine Bitcoin’in rakibi olarak ortaya çıkmamıştır. Bitcoin ile aynı mantıkta çalıştığı için merkeziyetsiz, güvenlik ve şeffaf olduğu için sansür gibi diğer kurumların denetimi gibi durumlar söz konusu değildir.

Ethereum Nedir?

Ethereum, Bitcoin ile aynı mantık ile şekillenmiş bir blok zincir teknolojisini kullanır. Klasik anlamda dağıtık defter ve merkezi olmayan verilerin tutulması ile merkeziyetsizliği sağlamış olmaktadır. Bitcoinden ayrıldığı en önemli konu ise, ethereum bir ödeme aracından ziyade bir platform hizmeti sunmasıdır. Ethereum üzerinde istediğiniz herhangi bir konu veya problem ile ilgili olarak, karşılıklı anlaşma kurallarına dayalı sözleşmeler oluşturabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse, Google Play Store veya Apple Store aslında Ethereum ile benzer özelliklere sahiptir. Bu platformlarda herkese hitap eden ve birçok problemi çözen uygulamalar vardır. Bizlerde bu uygulamaları ücretli veya ücretsiz kullanırız. İşte bu platformların içindeki uygulamalara benzer yapı oluşturabildiği için Ethereum; Bitcoin ve Litecoin gibi kripto paralardan ayrılmaktadır. Akıllı sözleşmeler olarak ifade ettiğimiz yapılar oluşturularak Ethereum blok zinciri üzerinde birçok işlem gerçekleştirilebilir. Bu yapısı ile gelişime ve yeniliğe açık hale gelen blok zincir teknolojisi, Ethereum ile bir nitelik daha kazanmıştır. Ethereum ile akıllı sözleşmeler oluşturup ETH ağı üzerinde bir çok işlem yapabilirsiniz. Tapu kayıtlarından, tedarik zincirlerine, otomasyon sistemlerinden, alışveriş işlemlerine, takas işlemlerine kadar birçok uygulama yaratarak sistemi sorunsuzca kullanabilirsiniz.

Ethereum Madenciliği Nedir ?

Ethereum PoW (Proof of Work) prensibinin yanında PoS (Prof of Stake) işlem gücü yani ağa yatırma ile ağı güvenliği arttırmaktadır. Bu iki mekanizmanın melezi olarak sistem çalışmakta ve bunun sonucunda yeni Ethereumlar ortaya çıkmaktadır. Sanılanın aksine Ethereum, arzı sınırsız bir kripto paradır. Fakat üretim hızı sabittir ve 2021 Ağustos yılında gelen iyileştirme ile üretilen Ethereumların bir miktarı yakılmaktadır.

POW Nedir , POS Nedir?

PoW yani İş Kanıtı; 1999 yılında temelde bir sistemin işleyişini aksatmaya yönelik saldırıların (DDOS) ve e-posta ile gönderilen Spam olarak adlandırılan istenmeyen mesajların engellenmesi için ortaya çıkarılmış bir protokoldür. Proof of Work protokolü uzun yıllar sonra ilk kriptopara Bitcoin’i ortaya çıkaran Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında çıkarılmış “Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” isimli dokümanda yer almıştır. Bu sayede güvenilir bir ödeme sistemi ve kriptopara biriminin nasıl var olabileceği ortaya konulmuştur.

POS; Proof of Work (PoW) sistemine alternatif olarak 2012 yılında üretilmiş bir konsensüs (mutabakat) sistemidir. Proof of Stake sistemi, Proof of Work’un aksine doğa dostu olmaya ve PoW’un sebep olduğu devasa enerji tüketimini en az seviyeye indirmeye odaklanmıştır. Proof of Stake protokolünde yeni blokların zincire eklenmesinde görev almak isteyen kullanıcılar kullandıkları kripto para biriminin ağına belli bir miktar kripto parayı kilitlerler. PoS protokolünde ağa kripto paralarını kitleyen ve yeni blokların onaylanmasında görev alır.

Akıllı Sözleşme Nedir ?

Bitcoin, bize blok zincir teknolojisini getirdi. Ethereum ise blok zincir teknolojisine akıllı sözleşmeler ekleyerek istediğimiz işlemi yaptırabileceğimiz esnekliğe getirdi. Blokzinciri bulunan kripto varlıklara coin, blokzincir üzerinde üretilenlere ise token denir. Ethereum ağı üzerinde akıllı kontratlar sayesinde birbirinden bağımsız ve farklı amaçlar için üretilmiş 3000’e yakın token yani kripto para bulunmaktadır.

Vitalik Buterin’in Ethereum Hakkında En Önemli Sözü

Ethereum yaratılışının ardından kripto dünyasına birçok yenilik getirmiştir. Yeniliklerin öncüsü olarak IDO olarak bilinen kripto paraların halka arzını sayabiliriz. Fakat Ethereum’u değerli kılan asıl noktayı bir Vitalik’in ağzından duyalım. Bitcoin altınsa, Litecoin gümüştür, Ethereum ise petroldür. İlerleyen zamanlarda blok zincir teknolojisinde nasıl gelişmeler yaşanacak merakla bekliyoruz.

Daha detaylı anlatım için Ethereum Nedir yazımıza göz atabilirseniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.