BIFROST Network Nedir?


0

Bu makalede BIFROST Network ‘ten bahsedecek ve oluşturduğu devasa ekosistemi ile birlikte kilit özelliklerini, gelişim sürecini ve testnet sürecini inceleyeceğiz.

İlk olarak BIFROST’u tanıyalım..

BIFROST Nedir?

BIFROST; geliştiricilerin birden fazla protokolün üzerinde Merkeziyetsiz Uygulamalar (DApp’ler) oluşturmasını sağlayan bir ara katman yazılımı platformu olarak başladı. BIFROST, tek bir blok zincire bağlı değildir ve geliştiricilerin en iyi protokolleri birleştirebileceği yeni bir ortam yaratmaktadır.

WEB3’ün Geleceği: Multichain

BIFROST; Multichain — çoklu zincir teknolojisi ile geliştiricilere tüm blok zincirlere erişebilecek ve tercih ettikleri protokolleri kullanırken artık engellere takılmayacaklar. BIFROST ile uygulamalar daha hızlı, daha ucuz, daha şeffaf ve daha esnek olacak.

Güvenli Ölçeklenebilir ve Birlikte Çalışabilir Bir Ağ

Blok zincirler ekosistemi hala finansal hizmetler, oyun ve diğer uygulamalar için verimli altyapı sağlama sorunlarıyla karşı karşıya. BIFROST; Blok zincirler arası iletişimin sağlanmasını en üst seviyeye çıkarmak ve küresel çapta artan WEB3 talebini karşılamak için kendi ağını oluşturmayı seçti.

BIFROST Ağı Nedir?

BIFROST Ağı, kullandığı Substrate teknolojisi ile blok zincirler arasında birlikte çalışabilirliği sağlamaya odaklı, EVM uyumlu, izin gerektirmeyen bir Katman-1 blok zincirdir. Doğrulayıcılar, desteklenen ağları izler ve zincirler arası iletişimi kolaylaştıran harici doğrulayıcılar olarak hareket eder. Projenin ağdaki ücretler ve zincir içi yönetişim tokeni ise BFC’dir.

BIFROST ağının ana odak noktası, “Uzak Blok Zinciri Çağrısı” (RBC) protokolü tarafından etkinleştirilen zincirler arası iletişimdir. BIFROST ağı, desteklediği zincirlerde gerçekleşen eylemler için harici bir doğrulayıcı görevi görür ve bunları kaynak zincirden hedef zincire aktarır. Ağ, makul işlem maliyetlerini korurken zincirler arası mesaj geçişinde merkeziyetsizliği ve güvenliği en üst düzeye çıkarmayı amaçlamaktadır. Bunu yapmak için mimarisine iki benzersiz öğe uygulanır: Röleler ve Soket Sözleşmeleri.

BIFROST Ağı test aşamasındadır. İlerleyen dönemde Mainnet kullanıma sunulduğunda gelecek birçok özelliği aşağıda özetleyebiliriz.

 • Yerleşik Çapraz Zincirli Köprü ve BIFROST Çok Zincirli DEX
 • Tek noktadan hepsi bir arada çok zincirli dApp geliştirme ortamı sağlayan bir çekirdek ağ
 • Kendi oracle hizmetlerini sağlayan güvenli ve verimli bir ağ
 • Yüksek ölçeklenebilirliğe sahip EVM uyumlu Geliştirici dostu ağ
 • BIFROST ’un Chainrunner ve Biport gibi çok zincirli dApp’leriyle yüksek bağlantı ve uyumluluk
 • BIFROST ekosisteminin katkısını gösteren ek NFT ödülleri

Doğrulayıcı ödülleri, ağ bileşenleri ve mimarisi hakkında daha fazla ayrıntı yakında ekip tarafından detaylarıyla paylaşılacak.

BIFROST Nasıl Çalışır?

Cross-Chain Communication — Çapraz Zincir İletişimi (CCC) ile çalışır. CCC sürecinin her aşamasında ağ sağlığı kontrolü yapan BIFROST Ağı mimarisinin benzersiz parçaları olan Röleler ve Soket Sözleşmeleri tarafından kolaylaştırılır.

Tam düğümler, blok üretmenin yanı sıra ağda aktarıcı görevi görür. BIFROST’un desteklenen her zincirde konuşlandırılan yerleşik soket sözleşmeleriyle birlikte, zincirler arası iletişim sürecinin her aşamasında bir akıl sağlığı kontrolü gerçekleştirirler. Aktarıcılar, her mesaj işlemede özel anahtarlarıyla bir mesaj imzalamalıdır ve bir soket sözleşmesi, aktif aktarıcılar grubundan geldiklerinden emin olmak için imzaları doğrular. Ek olarak, soket sözleşmeleri, BIFROST ağındaki özel anahtar kimlik doğrulamalı aktarıcılar arasında fikir birliği günlüğünü tutarak fikir birliğini koordine eder.

Çapraz Zincir İletişimi

BIFROST üzerinde işlem yapabilmek için öncelikle CCC yani çapraz Zincir iletişimini anlamak gerekiyor.

EVM uyumlu akıllı kontratlara Relay ve Validator olarak ulaşılabiliyor. Burada kullanılan konsensus modeli ise diğer modellerden farklı olarak; Nominated Proof of Stake (NPoS) sistemi kullanılmaktadır. NPoS, daha genel olan Delegated Proof of Stake (DPoS) kavramından farklıdır, çünkü aday gösterenler kötü bir doğrulayıcı belirlerlerse hisse kaybına maruz kalırlar. NPoS tabanlı BIFROST Ağında BFC stake eden herkes ağ konsensüs sürecine doğrulayıcı veya aday olarak katılabilir.

BIFROST Ağı Üzerinde Proje Üretmek

BIFROST Ağı, Ethereum’un yerel çok zincirli birlikte çalışmayı destekleyen avantajlarına sahip yeni bir blok zinciri ekosistemidir. Amaçları, herhangi bir özel gereksinim olmaksızın zincirler arası işlemleri destekleyen bir geliştirme ortamı sağlamak. BIFROST Network geliştiricilere üç avantaj sağlıyor.

 • İlk olarak, akıllı sözleşme geliştirmede en popüler dil olan Solidity’yi destekler . Bu nedenle, Solidity’ye aşina olan geliştiriciler, BIFROST ekosistemine kolayca geliştirme yapabilirler.
 • İkincisi, kapsamlı EVM uyumluluğuna sahiptir. Tamamen Ethereum benzeri bir ortam sağladığından (örn. ERC20 belirteçleri, araçlar ve protokoller) DApp’leri geliştirmek ve çalıştırmak için ek gereksinim yoktur.
 • Üçüncüsü, doğal olarak diğer blok zincirlerle birlikte çalışma sunar. Şu anda BSC, Avalanche ve Polygon ile Akıllı Sözleşme düzeyinde herhangi bir özel çaba harcamadan iletişim kurabilmektedir. Ağ, harici zincir desteğini genişleteceği de teknik makalelerinde belirtilmiştir.

BIFROST Ekosistemi

BIFROST ekosistemi üzerinde, DEFI, DEX ve kendilerine ait cüzdan ile tüm işlemlerinizi rahatlıkla yapabileceğiniz platformlar size sunmaktadır.

Biport

Biport; BIFROST Network, Bitcoin, Ethereum, Klaytn, Avalanche, BNB Chain ve Polygon’u destekleyen yerel olarak zincirler arası bir Web3 cüzdanıdır.

BiFi

BiFi, zincirler arası bir borç verme piyasasıdır. Bir zincirdeki varlıkların diğerinde teminat karşılığında ödünç alınmasına izin verir ve bunun tersi içinde geçerlidir. Ayrıca Bifi-ile kaldıraçlı işlemler yapmanıza olanak sağlan platformları beta sürümünde ve geliştirmelerine devam ediyor.

B-Mall

Bmall adında kendilerine ait bir NFT marketplace’leri mevcut ve BIFROST ağı üzerinde veya diğer ağlardaki NFT’lerinizi burada alıp satabiliyorsunuz.

Chain Runner

Ağ arasında swap ve diğer işlemler için BIFROST üzerinde otomatik olarak en iyi fiyatı bulmanızı sağlamak için geliştirilmiştir. Aggregator olarak sunulan Chain Runner ile Compound, Uniswap yada NFT’leri en iyi fiyatlarıyla işlem yapmanıza olanak sağlıyor.

Proje Tarihi ve Ekip

BIFROST, 2017 yılında, iki profesör ile birlikte finans ve bilgisayar bilimlerinde geniş deneyime sahip 3 kurucu; Dohyun Pak, Jonghyup Lee ve Changhyun Yoo tarafından kuruldu.

BIFROST, Korea Investment Partners Co., Ltd , STIC Ventures ve diğer önemli yatırımcılar da dahil olmak üzere Güney Kore’deki bazı büyük sermaye şirketlerinden 2019 yılında 3,3 milyon dolarlık tohum finansmanının ardından kısa süre önce 8,4 milyon dolar topladı.

BIFROST — BFC Coin

BIFROST; BFC coin; CoinMarketCap verilerine göre maximum ve toplam arzı yaklaşık 2.4 milyar adet ile sınırlandırılmış durumdadır. Piyasada %45 yani 1,07 milyar adedi bulunmaktadır.

BFC; şimdilik Kucoin, Gate.io, MEXC gibi merkezi borsalarda listelenmiş olduğunu ve Uniswap gibi merkeziyetsiz borsalardan ulaşılabildiğini görebiliyoruz.

Kısa künyesinde; ATH değerinin; 0,80$ olduğunu ve ATL 0,01$ olduğunu görebiliyoruz. Bu yazının yazıldığı tarih itibarıyla 0,065$ seviyelerinde alım satımı yapıldığını görebiliriz.

BIFROST Üzerinde Node Çalıştırma

BIFROST Teşvik Edilmiş Testneti ekim ayında başlatıldı ve 10.000’den fazla başvuru arasından seçilen 200 doğrulayıcı ile toplam 4 hafta sürecek. Her hafta katılımcılardan ağın çeşitli boyutlarını test etmek ve BIFROST ekosisteminin büyümesine katkıda bulunmak için tasarlanmış görevleri tamamlamaları istenecek.

Buna ek olarak, Discord’da büyük bir topluluk oluşturuluyor, Biport cüzdanınızın güncellenmiş bir sürümünü piyasaya sürecek ve ana ağın lansmanı ile birlikte, merakla beklenen Multichain Dex dahil olmak üzere üst düzey çapraz zincir uygulamalarla ekosistem genişletilmeye devam edilecek.

BIFROST’ta güncel kalmak için Discord , Telegram , Twitter üzerinden takip edebilir; daha fazla bilgi için web sitelerini kontrol edebilirsiniz.

Temelde iki tip node çalıştırabiliyoruz. Birincisi Basic Node denilen sistem. İkincisi ise Full Node sistemi her ikisinde de ağda doğrulayıcı oluyoruz ve ödüller kazanabiliyoruz. Kurulum aşamaları, ve node kurulumu ile ilgili olarak; Dokümanstasyon bölümlerinde ayrıntılı olarak rehber hazırlanmış ve yayınlanmış durumda.

Teşvikli Testnet ve Node Kurulumu Serüveni

Eylül ayında başvurularına başlandıktan sonra yaklaşık 52 ülkeden 10binden fazla başvuru arasından, seçilen 200 doğrulayıcıdan biri olma şansını yakaladık. Mail üzerinden tüm süreç doğru ve tutarlı şekilde yönetilmeye devam ediyor.

1. Hafta

Teşvikli test ağının kurulumu tamamlandı ve ağ için gerekli parametreler node üzerinde çalıştırıldı. Bu süreçte; Mail üzerinden Basic Node çalıştırma üzerinde seçildiğimiz için Basic Node kurulumu gerçekleştirdik. Bu süreçte Teknik makalelerindeki node rehberi oldukça faydalı oldu. Discord kanallarında admin ve ekip tarafından yardım edilerek karşılaşılan hatalar çözüldü ve başarıyla test sürecine başladık.

2. Hafta

Node güncellemesi ile ağ stres testlerine başladık, çapraz ağ üzeri işlemler, cross swap işlemleri ile ağ üzerinde yüksek işlemler ile ağın stabil çalışması üzerine testler devam etti. Bunun yanında sosyal medya görevleri ile projenin görünürlüğü ve halka duyurulmasına için teste katılan basit görevler verildi.

3. Hafta

Ağ Esnekliği: düğüm ve röle kesinti testi tamamlandı.

4.Hafta

Bu hafta yapılan son stres testi ile süreç tamamlandı ve sıkıntılar belirlenerek, testnet süreci sona erdirildi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.