dYdX Son Gelişmeler – Temmuz 2. Dönem


0

dYdX ekosisteminden sürekli geliştirici ve yenilikçi haberler gelmeye devam ediyor.

Önceki yazımızda EPOCH 24 incelemiş ve v4 için Public Testnet’in başladığını belirtmiştik. Dileyenler o yazıya da göz atabilir. dYdX Son Gelişmeler – Temmuz 1. Dönem

Son gelişmelere dönelim ve hızlıca bir bakış atalım.

Public Testnet Devam Ediyor

Şuan mevcutta kullandığımız dydx platformu; v3 olarak adlandırılıyor ve bir Ethereum layer-2 çözümü olan Starknetin Starkex zincirinde çalışıyor. Ancak dYdX o kadar büyüdü ve çıtayı yükseltti ki bu çözüm dYdX’e yetmemeye başladı. Bu sebeple Cosmos ekosisteminde, kendi ağına taşınıyor. Böylece hem tam merkeziyetsiz olacak hem de 100 kata kadar daha hızlı hale gelecek.

V4 için testnet süreci halen devam ediyor. Versiyonda bir çok iyileştirme yapıldı bile. Ayrıca iOS uyumlu cihazlara da geldiğini belirtmiştik. Hemen indirin, kullanmaya başlayın ve olası airdrop için şansı yakalayın.

v4 Public Testnet makalemiz de burada.

Cosmos’a Geçiş Rehberi

dYdX topluluğu sadece yöneticilerden değil topluluğundan da gönüllü destek alıyor V4 ile Cosmos ekosistemine taşındıktan sonra bazı kullanıcıları bilgilendirmek için üyelerden RoboMcGobo bir rehber yayınladı. Cosmos’da blokzincirler bir araya geliyor ve dev ekosistemi oluşturuyor. Yani bir ağ ve etrafında büyümek yerine; onlarca ağın gücüyle birlikte bir ekosistem yaratılıyor. Cosmos Nedir? inceleme makalemiz.

Rehberde Cosmos’a üst düzey bir genel bakış, bazı önemli terimler, araçlar ve kavramlar ve Cosmos araçlarına ve altyapısına bazı bağlantılar yer alıyor.

 1. Yararlı Terimler ve Tanımlar
 2. Cosmos ve Ethereum Arasındaki Farklar
 3. IBC
 4. Zincirler Arası Güvenlik
 5. yerel USDC
 6. Kozmos’a Köprüler
 7. Cosmos Cüzdanları
 8. Cosmos Donanımı ve Altyapısı
 9. Faydalı Bağlantılar

İncelemek isteyenler için forum paylaşımının linkini bırakıyorum. dYdX topluluğunun gönüllülük esasıyla büyük işler başardığına şahit olabilirsiniz. RoboMcGobo’nun COSMOS Rehberi

DIP 24 – LP ödüllerinden Piyasa Yapıcı İndirimlerine Geçiş Oylaması

Teklifte; LP ödüllerini dönem başına 575.343 DYDX’e düşürmeyi ve dYdX Trading Inc.’e yapıcı indirimini 0,85 bps’ye ayarlamalarını tavsiye ediliyor. Bu değişikliğin dYdX’in likiditesi üzerinde etkileri olacağını belirtmekte fayda var. Örneğin, muhtemelen defterin en üstünde daha fazla likidite (yani, en iyi teklife / en iyi satışa daha yakın) ve orta fiyattan daha düşük likidite olacaktır. Bu değişiklikten sonra çok büyük alım satımların daha önce olduğundan daha kötü fiyatlar alacağını tahmin ediliyor. Tersine, mevcut dYdX hacminin çoğu bu değişikliğin bir sonucu olarak daha iyi fiyatlandırma alacaktır. Bu azaltmanın aynı zamanda token sahiplerine de fayda sağlayacağı belirtiliyor. Her epoch sonu ödül hazinesinde fazladan 575, 342 DYDX birikecek ve dYdX topluluğu tarafından bir yönetim oyu ile kullanılabilecek.

CEO Charles d’Haussy Röportajı

dYdX Vakfı CEO’su Charles d’Haussy, Paris’teki Ethereum Topluluk Konferansı’nda Cointelegraph ile yaptığı röportajda, tamamen merkeziyetsizliğe doğru olan hareketi ve bunun merkezi Perpetual işlem sağlayıcılar için ne anlama geleceğini tartıştı.

“Dürüst olmak gerekirse dYdX protokolünün rakipleri değiller,” diyen d’Haussy, “Bence işlerini iyi yapıyorlar. Piyasayı erkenden destekliyorlar. Perpetual işlemlerin merkezi borsa BitMex tarafından icat edildiğini unutmamalıyız.”

CEO, endüstrinin mevcut durumunu geçiş dönemi olarak nitelendirerek, “merkeziyetsiz kesintiye” doğru ilerlediğini söyledi.

Ancak, bunun merkezi kuruluşları DeFi ile rekabete sokmayacağına hemen dikkat çekti. Ona göre, yalnızca her iki tarafın bir arada var olması için değil, genel olarak kripto müşterilerine fayda sağlayabilecek işbirliği fırsatları da var.

Önümüzdeki aylarda veya birkaç yıl içinde, merkezi borsaların merkeziyetsiz borsalara açılan kapılar olarak hizmet etmesini beklediğini de sözlerine ekledi.

“KYC [Müşterinizi Tanıyın] ve müşteriler üzerindeki risk profilleri ile merkezi bir varlığın şirket içi spot ticaret sunabileceği bir dünyayı kesinlikle hayal edebiliyorum. Belki de daha basit bir entegrasyon ve merkezi borsadan DeFi’ye bağlantı ile müşterilerine DeFi’ye [karşılaştırıldığında] daha iyi bir deneyim sunacaklar.”

CEO, çok hizmetli geleneksel finansal bankacılık kurumları fikrini örnek olarak kullanarak, önerilen durumun sıra dışı olmayacağını açıkladı.

“Bugün bankanızda bunu düşünürseniz, bankanızın temel işi mevduatınızdır. Ve bankanız size sigorta satıyor, bankanız size ipotek satıyor, bankanız size farklı şeyler satıyor.”

D’Haussy’ye göre finanstaki model, temel bir iş olan “ekmek ve tereyağınız” ile başlamak ve ardından onunla birlikte paketlenecek ilgili hizmetleri bulmaktır.

İnsanları kendileri için çalışan bir yöntemle kripto hizmetlerini benimsemeye teşvik ettiği sürece buna “ekosistem için olumlu” diyor.

D’Haussy’ye göre, “İnsanlar bir şeyleri farklı şekillerde tüketmek istiyor. Ve eğer sizin için daha kolaysa veya kripto deneyiminizi yönetmenize yardımcı olan bir varlıkla daha rahat hissediyorsanız ve bu varlık size DeFi’ye erişim sağlıyorsa, bence bu harika.”

dYdX Nedir?

dYdX, şu anda sürekli vadeli işlemleri destekleyen lider merkeziyetsiz borsadır. dYdX, Ethereum blok zinciri üzerinde akıllı sözleşmeler ile çalışır ve kullanıcıların hiçbir aracı olmadan trade yapmasına olanak tanır. Paradigm, a16z ve Polychain tarafından desteklenen dYdX 27 Temmuz 2017’de kurulmuş olup önde gelen merkeziyetsiz borsalardan biri olmuştur. Merkeziyetsiz dünyada dYdX’in “finansal fırsatlara herkesin erişimini sağlama” misyonu ile trade etmek için bugün dYdX kullanmaya başlayın!

dYdX | Twitter | YouTube | Telegram | Discord | Medium

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.