Bitcoin TimeStamping Nedir?


0

Bitcoin TimeStamping protokolü Babylon Chain’in yarattığı bir protokol ve Bitcoin güvenliği üzerine dönüştürücü bir araştırma makalesidir. Protokolun kurucu ortakları David Tse ve Fisher Yu, EigenLayer kurucusu Sreeram Kannan gibi yazarlar tarafından yazılmıştır. Onların birleşik zekası ve öngörüleri Babylon Chain’in temel taşını oluşturmaktadır.

BTC TimeStamping protokolü, Proof of Work olan Bitcoin’in uzun vadeli güvenliğini, Proof of Stake’in kısa menzilli güvenliğiyle birleştirerek hızlı hisse ayırma, şekillendirilebilir güven, azaltılmış güvenlik maliyeti, zincirler arası güvenlik ve yeni zincirlerin önyüklemesini sağlar.

Babylon Chain hakkındaki yazımıza ulaşmak için tıklayınız!

Babylon Chain TimeStamping protokolü an itibariyle 36 farklı projenin testnetine entegre olmuş durumda. Protokolde toplam 5,5 milyar dolar değerinde varlık bulunuyor. Blokzincir explorer’ını görüntülemek için tıklayınız!

Yerel stake etme özelliğine sahip PoS zincirlerinde, büyük saldırılara karşı koymak için sosyal konsensuna duyulan ihtiyaç nedeniyle bağların kopma süresi çok uzundur (örneğin Cosmos Hub’da üç hafta). Saldırganın bağları kopardıktan sonra alternatif bir çatal oluşturduğu uzun süreli saldırılar maliyetsizdir. Öte yandan, Bitcoin gibi bir PoW zincirine uzun süreli saldırılar çok maliyetlidir çünkü kanonik en uzun zincirin yerini alacak alternatif bir uzun çatal oluşturmak için çok fazla enerji harcanır. Bitcoin staking protokolündeki bağların çözülmesi talebi Bitcoin zincirine iletildiğinden, bu işlemi Bitcoin zincirinden çıkarmanın maliyeti son derece fazladır. Bu, Bitcoin staking protokolündeki bağların çözülmesinin, sosyal konsensusa gerek kalmadan hızlı bir şekilde gerçekleşebileceğini gösteriyor. Ancak sorun şu ki, Bitcoin zincirinde stake dağıtımı korunurken bloklar için oylama PoS zincirlerinde gerçekleşiyor. Bir saldırgan PoS zincirini yavaşlatabilir ve bu da bir PoS bloğunu doğrulamak için güncel olmayan staker setinin kullanılmasına neden olabilir. Bu, bir saldırganın Bitcoin zincirindeki stake’i kaldırabileceği ancak yine de PoS zincirini çatallamak için oy kullanma yetkisine sahip olduğu anlamına gelir. Staker’ın özel anahtarı sızdırılmış olsa bile, onu kesmek için artık çok geç çünkü staker zaten Bitcoin zincirindeki stake’i kaldırmış durumdadır.

Bu saldırıyı önlemek ve bağların hızla çözülmesini sağlamak için PoS zincirinin Bitcoin zinciriyle sıkı bir şekilde senkronize edilmesi gerekir. Bu, Bitcoin zaman damgası adı verilen ve PoS blok karmalarının ve bloklar için staker seti oylamalarının Bitcoin zincirine kaydedildiği bir teknikle gerçekleştirilebilir. İlginç bir şekilde, bu Bitcoin Timestamping tekniği aynı zamanda yerel staking ile PoS zincirlerinde güvenli ve hızlı bağların çözülmesi için de çok kullanışlıdır ve Bitcoin’in harici bir güven olarak kullanılmasına olanak tanır. Bitcoin staking protokolü için hızlı bağların çözülmesini sağlamak amacıyla bu tekniği yeniden konumlandırıyoruz.

Sistem Mimarisi

Yukarıdaki ilkelere dayanarak, Bitcoin staking protokolünün temel altyapısı, Bitcoin ile PoS zincirlerinin temel işlevleri arasında bir kontrol düzlemidir;

 • Bitcoin ağı ile senkronizasyonlarını sağlamak için PoS zincirlerine Bitcoin zaman damgası hizmeti sağlamak.
 • Bir pazar yeri olarak hareket edin, Bitcoin hisselerini ve PoS zincirlerini eşleştirin ve EOTS anahtar kaydı ve yenilenmesi gibi staking ve doğrulama bilgilerini takip edin;
 • PoS zincirleri için kesinlik imzalarını kaydedin;

Öte yandan, her PoS zincirinin doğrulayıcıları, normal mutabakat protokolünde olduğu gibi bloklar oluşturup doğrulamanın yanı sıra, aynı zamanda imzalar da atar.
kesinlik gadget’ındaki kesinlik imzaları. Bu doğrulayıcılar birlikte mimarinin veri düzlemini çalıştırır.
Kontrol düzlemi, merkezi olmayan, güvenli, sansüre dayanıklı ve ölçeklenebilir olduğundan emin olmak için bir zincir olarak uygulanır. Örneğin, Bitcoin ağının sınırlı ve pahalı blok alanı, her PoS zincirinin doğrudan zaman damgası uygulamasını sürdürülemez ve ölçeklenemez hale getiriyor, bu da Bitcoin staking’in benimsenmesini engelliyor. Bu sorunu çözmek için Babylon ekibi, güvenli bir Bitcoin zaman damgası protokolü tasarladı ve bunu Cosmos-SDK tabanlı bir Babylon zinciri olarak uyguladı. Bu zincir, standart IBC (blok zincirleri arası iletişim) protokolü aracılığıyla herhangi bir sayıda Cosmos SDK zinciri için verimli zaman damgası toplamaya olanak tanır. İlk olarak Şubat 2023’te başlatılan test ağı, farklı sektörlerde 36 adet Cosmos SDK zinciriyle entegre oldu.

Bu, Babylon zincirinin kontrol düzlemi görevi gördüğü ve Bitcoin ile veri düzlemi (yani PoS zincirleri) arasındaki etkileşimi mümkün kılan 3 katmanlı bir mimari sağlar. Bu mimari aynı zamanda ağ etkileri de getirebilir ve birlikte çalışabilirlik potansiyellerini mümkün kılabilir. Örneğin, Babylon zincirindeki iki PoS zincirinin kesinlik durumuna göre Babylon zincirindeki çapraz PoS zincirleri işlemleri yapılabilir.

Babylon Chain Litepaper’ını okumak için linke tıklayabilirsiniz!

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.