Babylon Chain Nedir?


2

Giriş

Bitcoin ağı sadece sınırlı ifade yeteneğine sahip bir komut diline sahiptir. (yani, Turing tamamlanmış akıllı sözleşmeler yoktur), bu da onun BTC zincirinin dışında gerçekleşen olayları anlamasını engeller. Bu nedenle, Bitcoin ağı dışında kullanım sağlamak için, Bitcoin’lerin bir üçüncü taraf saklama hizmetinde wraplenmesi, başka bir zincire bağlanması veya bir üçüncü tarafın eline gönderilmesi gerekmektedir. Bunların hiçbiri güvenli değildir: hepsi üçüncü bir tarafa güven gerektirir. İşte bu nedenle Bitcoin’lerin çoğu boşta durur. Onları güvenli bir şekilde kullanarak merkeziyetsiz ekonomiyi korumak neredeyse imkansız gibi görünüyor.

Babylon Chain Neyi Çözüyor?

Bitcoin sahiplerinin boşta duran Bitcoin’lerini güvence artırmak ve kazanç elde etmek amacıyla PoS (Proof-of-Stake) zincirlerine güvenli bir şekilde staking yapmalarına olanak tanır. Bu protokol, Bitcoin’leri PoS zincirine geçirmeden güvence sağlayarak, zinciri tam anlamıyla koruma garantileri sunar. Protokol, Bitcoin sahiplerinin likiditeyi maksimize etmek için hızlı bir şekilde staking işlemlerini geri çekmelerini destekler. Ayrıca, protokol, birçok farklı PoS uzlaşma algoritması üzerine kullanılabilen modüler bir eklenti olarak tasarlanmıştır ve yeniden staking protokollerinin temelini oluşturan bir yapı sunar. Bir Bitcoin-staked Babylon zinciri, bir kontrol düzlemi olarak işlev görerek Bitcoin ile PoS zincirleri arasında senkronizasyon sağlamak için önerilen bir sistem mimarisi sunar. Bitcoin staking, Bitcoin için önemli yeni bir kullanım senaryosunu mümkün kılar ve Bitcoin’i ve Proof-of-Stake ekonomisini entegre etme yolunda önemli bir adım atar.

İki sözcük ilk defa yan yana geliyor! “Bitcoin ve Staking”

Son birkaç yıl, blockchain endüstrisinde Sybil direnç mekanizması olarak Proof-of-Work’den (PoW) Proof-of-Stake’e (PoS) bir geçişe tanık oldu. Bu trendin belirleyici olaylarından biri, Ethereum’un Eylül 2022’de PoW’den PoS uzlaşıya geçişi olan Merge’dir. PoW blok zincirleri zor matematiksel bulmacaları çözen madenciler tarafından güvence altına alınırken, PoS blok zincirleri stakelerini tutan doğrulayıcılar tarafından güvence altına alınır. Bir doğrulayıcının stake’i, doğrulayıcının protokolü ihlal ettiğinde kesilebilecek bir depo olarak görev yapar. Slashability, PoW zincirlerinin sahip olmadığı bir özelliktir ve Ethereum’un PoW’den PoS’a geçişinin ana nedenlerinden biridir. Güvence altına alınan stake’in piyasa değeri ne kadar büyükse, zinciri saldırmak o kadar maliyetli ve zincirin ekonomik güvenliği o kadar sağlam olur. Bu nedenle, PoW zincirleri çalışma ile güvence altına alınırken, PoS zincirleri sermaye ile güvence altına alınır. Ancak böyle bir sermayeyi çekmek genellikle zordur, özellikle küçük zincirler veya başlangıç aşamasındaki zincirler için. Bu tür sermayeyi çekmek için yüksek enflasyon oranlarına ihtiyaç vardır. Örneğin, 60’ten fazla uygulama özel zincir içeren Cosmos ekosisteminde, başlangıç yıllık enflasyon oranları genellikle %20 ila %100 arasında değişmektedir. Bu yüksek enflasyon, uzun vadeli büyümeyi zorlaştırır.

Bitcoin Güvenliği PoS Ağlara Geliyor

PoS güvenliğinin anahtarı, staker’ın PoS zincirini saldırdığında stake’i kesmektir. Babylon, kesilebilir PoS saldırılarını yakmak için harcama yapılabilir BTC UTXO’larına dönüştürmek için ekstraksiyonlu tek seferlik imza (EOTS) gibi en son teknolojileri kullanır. Bu temel, BTC’nin yerel zaman kilidi ile birlikte, Bitcoin sahiplerinin sadece Bitcoin ağında Bitcoin’lerini kilitleyerek Bitcoin’lerini stakelendirmelerine ve PoS güvenliğine katılmalarına olanak tanır. Üçüncü taraf dahil edilmez ve Bitcoin’ler, staker’ın PoS zincirlerine saldırmadığı sürece güvendedir. Babylon ayrıca BTC ve PoS zincirleri arasında sıkı senkronizasyonu mümkün kılmak için en gelişmiş BTC zaman damgalama protokolünü uygular, bu da stakelenen Bitcoin’lerin hızlı bir şekilde geri çekilmesine izin verir.

Babylon Chain BTC Staking Lightpaper’ı için tıklayın!

Babylon’ın Bitcoin staking protokolü iki taraflı bir pazar oluşturur ve pazarın kontrol düzlemi olarak işlev görür. Bitcoin sahipleri Bitcoin’lerini güvenli bir şekilde kilitleyebilir ve hangi PoS zinciri(l)ne staking yapacaklarını seçebilir ve bu sayede getiri elde edebilirler. PoS zincirleri ve dApps, Bitcoin destekli güvenliğe katılabilir ve yüksek güvenlik, sağlıklı ekonomi ve daha geniş kabul sağlayabilirler. Protokol modülerdir ve herhangi bir PoS zincirini güvence altına alabilir. Ayrıca, Bitcoin sahipleri için ölçeklenebilir yeniden staking’i mümkün kılacak.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 4
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.