Ön Satış Nedir?


0

Ön satış; yeni bir tokenın merkezi borsaların launchpad bölümlerinde belirli bir token karşılığında satılması (IEO) veya ön satış platformları ile satılarak, merkeziyetsiz borsalarda (Dex) likidite havuzu oluşturarak (IDO) listelenmesi ile ilk arzıdır.

Ön satış coin nasıl ve nereden alınır?

Merkeziyetsiz ön satış platformları veya merkezi borsa launchpad sistemleri ile ön satışlara katılabilirsiniz. Ön satışlara katılmadan önce projelerin whitepaper ‘larını inceleyerek, token arzlarına ve detaylarına ulaşabilirsiniz böylece ön satışta olan coinler için sağlıklı kararlar verebilirsiniz.IDO sonrası dexlere aktarılan ve ieo sonrası merkezi borsalardan listelenen ilk token arzları ve ayrıca tokenların dağılımları (takım, yatırımcı, topluluk, madenci havuzu vb.) farklılık göstermektedir. Token dağılımları ve ilk arz oranları, tokenların likidasyonu sonrası ulaşacağı fiyat için size önemli bilgiler verebilir. Bu iki farklı ön satış şeklinin farklı avantaj ve dezavantajları vardır. Yeni ön satış coin için karar vermeden önce bu avantajları değerlendirebilirsiniz.

Ön satış çeşitlerinin birbirlerine göre farklı avantaj ve dezavantajları vardır. IDO ‘nun avantajlarından biri; projeyi hiç bir merkezi borsa yapısına bağlı bırakmamasıdır. Böylece birden fazla merkezi borsaya açılabilir ve daha fazla topluluğa ulaşarak yüksek fiyatlara ulaşabilir. Dezavantajı, her hangi bir denetleme mekanizması bulunmadığı için scam bir projeye yatırım toplama ihtimali vardır. Borsalarda yapılan ön satış coin alma en önemli avantajı, coinlerin aynı borsada direk listelenmesi ve böylece borsayı kullanan müşterilerin coine erişimini kolaylaştırmasıdır. Ayrıca satın alma ve dağıtım işlemlerinde güvenli bir ortam sağlamaktadır. Fakat bir yandan da merkezi bir borsaya bağlı kalmak coinin diğer merkezi borsalara açılmasını engellediği durumlarla da karşılaşmasına sebep olmaktadır.

Ön satış platformları?

Ido ile yapılan ön satışlar için genellikle ön satış platformları kullanılmaktadır. Ön satış platformu vasıtasıyla ön satış yapılmasındaki en önemli sebep, platformun sosyal medya hesapları yardımıyla büyük topluluklara ulaşarak, token satışının fazla kişiye yapılmasını sağlamaktır. Ayrıca ön satış platformları alım yapacak kişilere daha fazla güven vermektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.