Aptos Nedir? Aptos Hakkında Detaylı Rehber


0

Sonunda beklenen oldu. Aptos coin listelenme haberleri borsaların Twitter sayfalarına arka arkaya düşmeye başladı.

Piyasanın bir çok büyük Venture Capital firmasından yatırım toplayan $APT coin  listelenme tarihini açıkladı. Aptos coin $APT coin 19 Ekim’de listeleniyor. Projenin mainneti ise 12 Ekim günü başlatıldı.

Aptos ekosistemine ait ödüllü testnetleri yayınlamış ve sizlere bu büyük fırsatı sunmuştuk.

Uzun süredir Bitcoin ve altcoinlerin durağan olduğu kripto para piyasasında büyük bir heyecan yaratan listeleme öncesi sizler için Aptos ile ilgili kısa bir bilgilendirme hazırladık.

Aptos Coin Nedir?

Aptos; Ethereum, Solana, Avalanche gibi kendi ekosistemine sahip olacak bir Layer-1 projedir. Karşılaştırıldığı Solana ağından 2 kat hızlı olacağı iddia edilen projenin hedefi saniyede 160.000 işlem.

Aptos Labs, Meta yani eski ismi ile Facebook mühendisleri Mo Shaikh ve Avery Ching tarafından kuruldu. İki isim de Facebook’un blok zincir projesi Diem’in geliştiricileri arasında yer almaktaydı ancak projenin iptal edilmesiyle birlikte iki isim Aptos projesini hayata geçirdi.

Ardından son üç yıllık süreç içerisinde Aptos projesinde 350’den fazla geliştirici yer aldı. Blok zincirlerin ölçeklenebirlik ve güvenlik sorunlarına çözüm olmayı hedefleyen Aptos blok zinciri, hızlı ve güvenli işlem yürütme adına Move dilini kullanıyor. Move’un blok zincir teknolojisinde işlemleri daha ucuz ve verimli hale getirmesi bekleniyor.

Move dilinde yazılmış akıllı sözleşmeler için resmi bir doğrulayıcı olan Move Prover (kanıtlayıcı), sözleşme değişmezleri ve davranışları için ek korumalar sağlar.

Aptos veri modeli, esnek anahtar yönetimi ve hibrit saklama seçenekleri sağlar. Bu, imza öncesi işlem şeffaflığının ve pratik hafif istemci protokollerinin yanı sıra daha güvenli ve daha güvenilir bir kullanıcı deneyimi sağlar.

Yüksek verim ve düşük gecikme elde etmek için Aptos blok zinciri, işlem işlemenin kilit aşamaları için modüler bir yaklaşımdan yararlanır. Spesifik olarak, işlem yayma, blok meta veri siparişi, paralel işlem yürütme, toplu depolama ve defter sertifikasyonunun tümü aynı anda çalışır. Okunacak ve yazılacak veriler hakkında önceden bilgi sahibi olmayı gerektirerek işlem atomikliğini bozan diğer paralel yürütme motorlarının aksine, Aptos blok zinciri geliştiricilere bu tür sınırlamalar getirmez. Beşincisi, Aptos modüler mimari tasarımı, istemci esnekliğini destekler ve sık ve anında yükseltmeler için optimize eder.

Son olarak, Aptos blok zinciri, bireysel doğrulayıcı performansının ötesine ölçeklendirmek için gelecekteki girişimleri deniyor. Modüler tasarımı ve paralel yürütme motoru, bir doğrulayıcının dahili parçalanmasını destekler ve node operatörleri için ek karmaşıklık yaratmadan ölçeklenebilirlik sağlayan homojen durum parçalanması yapar.

Aptos Lab Yatırımcıları

Aptos Labs aldığı büyük yatırımlar ile de kripto para ekosisteminde oldukça ses getirdi. Dünyanın en büyük yatırım şirketlerinden biri olan ve kripto ekosistemine büyük yatırımları bulunan a16z, projenin erken yatırımcılar arasında yerini çok aldı. Son yatırım turunda ise Jump Capital ve FTX Ventures önderliğinde Apollo, Griffin Gaming Partners, Franklin Templeton, Circle Ventures, Temasek gibi sektörün önemli isimlerinden fon toplamayı başardı. Mart ayında 1 milyar dolar değere ulaşan Aptos yakın dönemde bu değerlemesini kat be kat arttırıyor. Ses getiren projenin testnetleri de büyük ilgi gördü ve blok zincir tam 20 bin node sayısına ulaştı.

İlerleyen dönemde ağ üzerinde başlatılacak ön satışlar ile ekosistem büyüyecek ve çeşitlenecek. Bizler de sizlere bu fırsatları ve gelişmeleri bildiriyor olacağız.

Aptos Listeleniyor

APT coin 19 Ekim günü Binance, Huobi, ByBit, Coinbase, Bitfinex, FTX, MEXC gibi global borsalarda listelenecek.

Aptos Coin Nasıl Alınır?

APT coinin sadece Seed ve Private satışları yapıldı. Borsalar Aptos için depozit açtılar ancak ön satış süreci olmayan projede ilk olarak kim coinlerini getirebilecek bilinmiyor. Marketlerin nasıl likidite yaratacağı belli değil. Fahiş fiyatlar ile listelenmesi muhtemel. Özel yatırımcıların fiyatının da oldukça düşük olduğu aşikar. Bu sebeple coin fiyatı oturmadan alım yapmak oldukça riskli. Bir süre bekleyip alım yapmak en doğru seçim olacak.

Aptos Tokenomics

Aptos coin dağıtımı 17 Ekim günü paylaşıldı. Aptos $APT token bilgileri Görüntülemek için basabilirsiniiz.

Özetlemek gerekirse; Toplam İlk Arz: 1 Milyar ancak ilerleyen yıllarda artacak.

%51.02 Topluluk
%19.00 Katkıda Bulunanlar
%16.50 Foundation – Vakıf
%13.48 Yatırımcılar

İlk Arz: %13.425 ; yani 134.250.000

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.