Metamask Nedir?


0

MetaMask Nedir?

MetaMask; Ethereum blok zinciri üzerinde çalışan ve en çok kullanılan kripto para cüzdanıdır. Kullanıcıların, dApp’ler yani merkeziyetsiz uygulamalarla etkileşim kurmak için kullanılabildiği tarayıcı eklentisi veya mobil uygulamadır.  Metamask kullanımı gerekli ayarlar yapıldıktan sonra oldukça basit bir şekilde gerçekleştirilebilir. MetaMask; Ethereum altyapısına odaklanan blok zincir yazılım şirketi ConsenSys Software Inc. tarafından 2016 yılında geliştirilmiştir. Eylül 2020’de iOS ve Android için resmi olarak genel kullanıma açıldı. Ethereum, iş benimseme, geliştirici topluluğu ve DeFi etkinliğinde lider olan, dünyanın en büyük programlanabilir blok zinciridir. ConsenSys, belki de web3 ekosistemine ve kripto paralara en çok değer katan Ethereum yazılım şirketidir. Hatta 2018 yılında The New Yorker tarafından “ Ethereum topluluğunun en önde gelen ve her yerde bulunan geliştiricisi ve merkezi olmayan uygulamaların destekçisi” olarak anıldı.

Metamask Nasıl Doğdu? Yazımızı okumak için bu linke basabilirsiniz!

Dünya çapındaki geliştiricilerin, işletmelerin ve insanların yeni nesil uygulamalar oluşturmasını, modern finansal altyapıyı başlatmasını ve merkezi olmayan web’e erişmesini sağlar. Infura, Quorum , Truffle , Codefi , MetaMask ve Diligence gibi ürünleri milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyor.

MetaMask ile kullanıcılar dünyanın her yerinden cüzdanlarına ulaşabilir. Metamask cüzdanı diğer dijital cüzdanlardan ayıran şey şifreleme yeteneğidir. Parolalar ve özel anahtarlar güvenli bir şekilde saklanır. Kullanıcının yalnızca kendi bağımsız “Seed Phrase – Kurtarma İfadelerini” yönetmesi gerekmektedir. Hiyerarşik deterministik adı verilen bu özellik sayesinde kullanıcılara hesaplarını yedekleme avantajı sunar. Kurtarma ifadeleri ilk kurulum anında sizlere belirtilir ve bu kelimeler sizin cüzdanınıza tek erişim kaynağıdır. Bu kelimeleri kimseyle paylaşmayın, mümkünse dijital ortamda saklamayın. Bu kelimeler herhangi kötü niyetli bir kişinin eline geçmesi halinde tüm cüzdanınız el değiştirir. Bu kelimeler olmadan yeni bir cihazda veya bilgisayarda hesabınıza ulaşamazsınız. Kimse de size bu kelimelerinizi geri getiremez.

Metamask cüzdanı oluşturmak ve kullanmak ücretsizdir. Ayrıca cep telefonu, email, ad soyad gibi kişisel bilgi vermenizi ve sunmanızı gerektirmez. DEX – Merkeziyetsiz borsa ve DeFi – finans işlerinizde sıklıkla kullanacaksınız.

Defi Nedir? Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz!

Ethereum ağı için oluşturulmuş olmasına rağmen Metamask cüzdan, Binance Smart Chain, Avalanche ve Poligon gibi “mainnet”ler ile test ağlarına da erişim sağlar. Metamask cüzdan, farklı ana ağ ağlar arasında geçiş yapma esnekliği ve birden fazla cüzdanı bağlama kolaylığı sunmaktadır. Metamask ile dApp’ler üzerinde bir çok işlem yapılabilmektedir. Metamask’ın yaygınlaşması DeFi yani merkeziyetsiz finansın da yaygınlaşmasına ve büyük bir ivme yakalamasına sebep oldu.

DEX Nedir? Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz!

Aynı zamanda Metamask cüzdanın içinden token swap yapabilirsiniz. MetaMask Swap olarak adlandırılan bu özellik, işlem tutarının %0,875’i oranında hizmet ücreti almaktadır. Ancak farklı dApp’ler ile daha ucuza token swaplama da yapabilirsiniz. Ethereum için Uniswap, BNB için Pancake, Polygon için Quickswap borsalarını kullanabilirsiniz.

Pancake Nasıl Kullanılır? yazımıza buradan ulaşabilirsiniz!

Uniswap Nasıl Kullanılır? yazımıza buradan ulaşabilirsiniz!

Token swaplamak haricinde son dönemde atağa kalkan dYdX gibi merkeziyetsiz borsalarda spot ticaret haricinde kaldıraçlı işlemler de yapabilirsiniz.

dYdX Nedir? Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz!

Metamask Cüzdan Güvenli Mi?

Metamask, şifreleme teknolojisiyle güven vermekte ve şimdiye kadar saldırıya uğramamıştır. Bilgileriniz blok zincir üzerindedir ve asla yok olmaz. Metamask, dApp’lerle etkileşim kurmak için kullanışlı bir uygulamadır, ancak kripto varlıkları saklamak için bir donanım cüzdanından daha iyi olduğu söylenemez. Çok yüksek değerde kripto para saklamak için sıcak cüzdanlar yerine soğuk cüzdanlar gibi internete bağlı olmadan saklanabilen cüzdanları kullanabilirsiniz. Sıcak cüzdanların aksine işlem yapma kullanışlığı daha azdır ancak internete bağlı olmadan saklandığından uzun süre güvende kalabilir. Ayrıca Metamask cüzdanın kodu online olmasının yanı sıra geliştiricilerin ücretsiz ulaşabileceği şekilde tasarlanmıştır. Açık kaynaklı yazılımlar topluluk tarafından incelenip güncellenebildiği için sürekli gelişmeye devam eder. Ayrıca açık kaynak ile güvenilirlik aşılar. Güvenilir, açık kaynaklı kod temellerinin üzerinde yarının dijital ekonomileri inşa ediliyor.

Metamask gibi sıcak cüzdanlar ile kolaylıkla bir çok dApp’e bağlanabiliyor ve bir çok işlem yapabiliyoruz. Ancak kötü niyetli kişiler BNB ağının en büyük merkeziyetsiz borsası Pancake gibi oldukça sık kullanılan uygulamarın birebir taklitlerini üretip insanları kandırmayı başarıyorlar. Sadece taklit değil, cüzdanınızı bağladığınız websiteler sizlere güven vermiyorsa bağlamamınızı tavsiye ederiz. Çünkü herhangi bir siteye cüzdan bağlarken Metamask size uyarı verir ve dApp üzerine bağlanmak isteyip istemediğiniz sorar. Bu aslında sizin dApp üzerindeki akıllı kontrat ile cüzdanınızın alışverişine izin verme taahhütünüzdür. Sözleşmedeki kodun içeriği kötü niyetli olabilir ve tüm varlıklarınızı kaybedebilirsiniz. Zaman zaman websitelerin hacklenmesi gibi olaylara da rastlanmaktadır. Doğru adrese girip, cüzdanınızın boşalma riski bulunmaktadır. Şüpheli bir durumda hemen cüzdan bağlantınızı ve imzaladığınız sözleşmeleri iptal etmelisiniz. İzin verdiğiniz siteleri Metamask ekranından “Cüzdan Ayarları” (3 nokta üst üste görselli) bölümüne girip “Bağlı Sekmeler” bölümünde bulabilirsiniz. Bu nedenle, kullanırken dikkatli olunmalıdır.

Metamask Nasıl Kullanılır?

Daha detaylı bilgi almak için Metamask kurulum videomuzu izleyebilirsiniz!

Özellikle merkeziyetsiz dünyada ve kripto varlıklarda güvenli kalmak en önemli olgudur. Çünkü merkeziyetsiz dünyaya gittiğimiz bugünlerde varlıklarımızın haricinde kimliklerimiz de bu cüzdanlarda saklanabilecek. İlerleyen günlerde Metamask gibi kripto cüzdanları merkeziyetsiz dünyaya giriş biletimiz hatta köprülerimiz olacak.

Herkese güvenli günler dileriz.

Metamask’a BSC Ağı Ekleme yazımıza ulaşabilirsiniz

Metamask’a Avalanche AVAX Ağı Ekleme yazımıza ulaşabilirsiniz

Metamask’a Fantom FTM Ağı Ekleme yazımıza ulaşabilirsiniz

Metamask’a Arbitrum Ağı Ekleme yazımıza ulaşabilirsiniz

Metamask’a Polygon Matic Ağı Ekleme yazımıza ulaşabilirsiniz

Metamask’a Aurora Ağı Ekleme yazımıza ulaşabilirsiniz

Metamask’a ETHPoW Ağı Ekleme yazımıza ulaşabilirsiniz

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.