Starknet Airdrop Rehberi | Tam Liste


7

Ethereum üzerinde Layer-2 ağlar; gün geçtikçe artıyor. Son olarak Arbitrum ağının coini ARB çıkınca, tüm gözler ETH üzerindeki L-2’lere çevrildi. Tabii ki, bunların başında 8 Milyar dolarlık değerlemeyle oldukça iddialı olan Starkware ve Starknet ağı geliyor.

Coin Hunters ekibi olarak, Starknet ağında hem mainnet, hemde testnette olan projeleri mercek altına aldık. Adım adım yapılması gereken tüm işlemleri rehberimizde topladık.

Baştan uyarımızı yapalım. Uygulamaların bir bölümü mainnette olduğu için işlemleri yaparken, gas fee yani komisyon (0.50$ / 1.5$ civarı) ödeyeceksiniz. Bunlar içinde size Ethereum (ETH) lazım olacak. Bu nedenle işlemleri yapmadan önce dikkatlice rehberimizi okuyun. Mainnet olanları yapmak istemiyorsanız. Testneti olanlarla şansınızı deneyebilirsiniz. (Ama Mainnet önceliğiniz olursa iyi olur..)

Starknet Airdrop Yapacak mı?

Starknet airdrop yapacağı konusunda herhangi bir açıklamada bulunmadı. Geçtiğimiz aylarda Starknet tokeni Ethereum ağında 10 Milyar olarak yaratıldı ve kilitli olarak bekletiliyor. Bu nedenle tokeni çıkacağı kesin! Mutlaka erken kullanıcılarını ödüllendireceklerdir. Bu nedenle aşağıda sayacağımız adımları yapmak oldukça önemli. Tabii ki düzenli şekilde bu işlemleri takip edin ve tekrarlamaya çalışın. Bir kere yap çık ile olası airdroptan pay alamazsınız.

Starknet Mainnet

BU BÖLÜMDE YAPACAĞINIZ İŞLEMLER İÇİN GERÇEK AĞI KULLANACAKSINIZ. ÖDEYECEĞİNİZ KOMİSYONLAR VE ÜCRETLER İÇİN CEBİNİZDEN GERÇEK PARA ÇIKACAĞINI UNUTMAYIN!

Starknet Cüzdan

Braavos Wallet

BURADAN Chrome tarayıcınıza ekleyebilirsiniz. Tabii ki gizli kelimelerinizi güvenli bir yerde saklamayı unutmayın.

Argent X Wallet

BURADAN Chrome tarayıcınıza ekleyebilirsiniz. Gizli kelimelerinizi ve json dosyanızı alarak bir yerde güvenli şekilde saklayın.

Bu iki cüzdan uygulamasından istediğiniz kullanabilirsiniz. Bizce ikisini de kullanıp şansınızı arttırabilirsiniz. Tercih size kalmış…

Starknet Bridge Platformları

StarkGate Bridge

Bu önemli bir işlem! BURADAN platforma gidiyoruz. Ethereum ana ağından Starknet ağına Ethereum geçiriyoruz. Buradan Starknet ağında kullanmak istediğiniz Paranın %50’sini geçirebilirsiniz. Metamask cüzdanınızı ve Starknet için kullanacağınız cüzdanı ister; Argent X wallet, isterse Braavos wallet’ı siteye bağlıyoruz. Ethereum ana ağdan Starknet ağında Ethereum gönderiyoruz. Bu işlemi yaparken, komisyon ücretlerini kontrol ederek yapın. Yüksek komisyon ücreti ödeyebilirsiniz.

Orbiter Bridge

BURADAN platforma ulaşıyoruz. Üst bölümde Ethereum ana ağı, alt kısımda Starknet ağı olacak şekilde, ayarlıyoruz. Metamask cüzdanımız ile Starknet ağında kullanacağımız cüzdanlardan birini platforma bağlayıp. Ethereum ana ağından Starknet ağında Ethereumları gönderiyoruz. Bu işlemleri yaparken kullanmak istediğiniz kalan %50 Ethereum’u da bu platformdan geçirin.

Starknet NFT Marketleri

MintSquare NFT Marketplace

BURADAN platforma ulaşıyoruz. NFT marketplace, önce kendimize “Mint” bölümünden NFT oluşturuyoruz. Sonrasında bu oluşturduğumuz NFT’yi Menü içerisinde Colletions bölümünde bulabilirsiniz. Oradan üzerine basın, NFT’niz açıldıktan sonra Sell tuşuna basın karşınıza Unlock gelecek onu kabul edin, cüzdanlarınıza gelen onayları kabul edip, istediğiniz bir fiyata satışa koyun.

Sonrasında market içerisinde uygun fiyatlı olan NFT’lerden alıp satabilirsiniz. Hatta bu yazının altına linklerinizi bırakın birbirinizin NFT’lerini alım satımını yapıp, teklif vererek ağ üzerinde işlem kasmış olursunuz.

Aspect NFT Marketplace

BURADAN platforma ulaşıyoruz. NFT marketplace, önce kendimize “Create” bölümünden NFT oluşturuyoruz. Sonrasında bu oluşturduğumuz NFT’yi üstteki bölümden Sell diyerek satışa çıkartıyoruz. Aynı şekilde marketplace içerisinde BUY bölümünden NFT satın alıyoruz.

Hatta bu yazının altına linklerinizi bırakın birbirinizin NFT’lerini alım satımını yapıp, teklif vererek ağ üzerinde işlem kasmış olursunuz.

Starknet Name Service

Starknet ID

BURADAN platforma ulaşıyoruz. Cüzdanımızı bağlıyoruz. Burada .stark uzantılı domain adı alıyoruz. 1 yıllık ücreti 0,009 ETH, 5 yıllık ücreti 0,045 ETH arattığınız isim uygun ise satın alabilirsiniz. İsterseniz kendi isminiz alabilirsiniz.

Starknet DEX Platformları (DeFi)

mySwap

BURADAN platforma ulaşıyoruz. ETH, DAI, USDC tokenlerini birbiriyle swap işlemi yapıyoruz. Bildiğimiz DEX ara yüzü. Sonrasında Pool bölümünden bir miktar ETH-DAI, ETH-USDC havuzları oluşturuyoruz. Bir kaç gün sonrada Withdraw yapabiliriz.

Bu platformları kullanarak ana amaç ağ üzerinde Txh sayımızı arttırmak ve düzenli kullanıcısı olmak.

10kSwap

BURADAN platforma ulaşıyoruz. ETH, DAI, USDC, TKA, TKB tokenlerini birbiriyle swaplayarak işlem yapıyoruz. Bildiğimiz DEX ara yüzü. Sonrasında Pool bölümünden bir miktar ETH-DAI, USDC-USDT gibi havuzlara likidite ekliyoruz. Bir süre geçtikten sonra, withdraw ve geri çekme işlemlerini yapıyoruz.

JediSwap

BURADAN platforma ulaşıyoruz. ETH, DAI, USDC,USDT, WBTC tokenlerini birbiriyle swaplayarak işlem yapıyoruz. Bildiğimiz DEX ara yüzü. Sonrasında Pool bölümünden bir miktar ETH-DAI, USDC-USDT gibi havuzlara likidite ekliyoruz. Bir süre geçtikten sonra, withdraw ve geri çekme işlemlerini yapıyoruz.

NOT: Buralarda likidite çok yüksek olmadığı için silipaj farklarına dikkat edin ve küçük meblaglar ile işlem yapın!

Nostra Finance DEFI

BURADAN platforma ulaşıyoruz ve cüzdanımızı bağlıyoruz. Yatırabileceğiniz maksimum miktarlar ilk girişte size gösteriliyor. Az miktarlarda ETH, WBTC, USDC, USDT, DAI borç veriyoruz. Orada oluşan kredi oranımıza göre şimdi de borç alıyoruz. Bir kaç gün sonra, borcumuzun bir kısmını ödüyoruz. Platforma verdiğimiz paramızn bir kısmını geri alıyoruz.

Repay, Withdraw gibi akıllı kontrattaki tüm etkileşimleri yapmaya özen gösterebilirsiniz. Bir kaç gün sonra bu işlemleri tekrarlayabilirsiniz.

StarkSwap

BURADAN platforma giriyoruz ve cüzdanımızı bağlıyoruz. Cüzdanınzda olan Tokenleri birbiriyle swaplayabilirsiniz. Sonrasında Pool bölümünden mevcut olanlara likidite ekleyebilirsiniz.

Bir süre sonrasında bu eklediğiniz likiditenin bir bölümünü geri çekebilirsiniz. Sonrasında tekrar üzerine ekleyecek likidite ekleyin.

Sith Swap

Starknet üzerinde Sith Swap platformuna BURADAN ulaşabilirsiniz. Diğer DEX platformlarında olduğu gibi Swap işlemlerini yapıyoruz. USDT, USDC,DAI,ETH,WBTC tokenleri arasında mutlaka swap işlemleri yapalım. Pool bölümünde likidite eklemeyi unutmayın. Likiditeyi ekledikten sonra çekmeyin, biraz LP fee biriksin. LP fee’lerini de claim edin. Kendi twitter sayfalarında tokenlarının geleceğini yazmışlar. Mutlaka yapın.

Starknet Testnet

BU BÖLÜMDE YAPACAĞINIZ İŞLEMLER TEST AĞIDIR. Goerli ETH ağı ve Goerli STARKNET ağı kullnılıyor.

StarkGate Goerli Bridge

Testnetlerde işlemlere başlamadan önce, Goerli ETH ağından, Goerli Starknet ağına test tokenleri taşımamız gerekiyor. BURADAN platforma bağlanıyoruz. Metmaskımızdaki Goerli ETH ağından Goerli Starknet ağına test ETH’larını gönderiyoruz. Tüm testnet platformlarını denemeden önce mutlaka bu işlemi yapın.

Fibrous Finance

Fibrous Finance bir aggregatordür. BURADAN platforma giriyoruz ve cüzdanımızı bağlıyoruz. Özetle, size ağ üzerinde en ucuz ve hızlı işlemi yapmanızı sağlar. Burada Herhangi bir token üzerine tıkladığınızda açılan sayfada Tokenlerin alt satırda sağda Mint tuşu var oradan basıp Goerli ağında tokenleri cüzdanınıza alıyorusunuz. Sonrasında tüm test tokenlerini birbiriyle swaplayabilirsiniz.

StarkDefi

BURADAN platforma gidiyoruz. Cüzdanımızı bağlıyoruz. Birçok özelliğin geleceğini soldaki menüden görebilirsiniz. Şuan Swap ve pool özellikleri çalışıyor. Elimizdeki ETH’leri diğer tokenler ile takas ediyoruz. Sonrasında Bu tokenler ile likidite ekliyoruz. Eklediğimiz likiditeyi geri çekiyoruz.

ZKX

BURADAN platforma ulaşıyoruz. Tesnteti henüz başlamadı. Sitesinde testnete başvuru formu var. Oradan başvurunuzu yapın. Ayrıca sosyal medya görevleri var. Testnet başlayana kadar bu görevleri mutlaka yapın. BURADAN görevlere ulaşabilirsiniz.

Hashstack

BURADAN siteye ulaşabilirsiniz. Testneti henüz başlamadı. Fakat sitesi kullanılabiliyor. BURADAN testnetine katılım için başvurabilirsiniz. (Başvuru yapabilmek için belli kriterler aranıyor. Başvuru yaptığınız metamask cüzdanınızda yaklaşık 0,1$ yakın Ethereum ana ağında, ETH olması gerekiyor. Discordunuzun 6 aydan eski olması ve Twitter profilinizi minimum 20 kişinin takip etmesi gerekiyor.)

Sosyal Medya görevlerine çok önem veriyorlar. BURADAN girip sosyal medya görevlerine başlayabilirsiniz.

Guild görevleri ile Discordda önemli rolleri almanız gerekiyor. BURADAN guild görevlerine ulaşabilirsiniz.

Henüz başlamadı, ama test etmek için BURADAN platforma ulaşıp, deneyebilirsiniz.

Goerli-2 Bridge

Hashstack test ağını deneyebilmek için, BURADAN köprüye gidip Goerli ağından Goerli-2 ağına test ETH göndermeniz gerekiyor. Ayrıca Hashstack için Braavos wallet daha kullanışlı. İşlemleri oradan yapmanız daha faydalı olacaktır.

Artemis zKLend DEFI

BURADAN platforma erişiyoruz. Starknet üzerinde DEFI protokolü, cüzdanımızda olan WBTC, USDC, ETH, DAI, USDT test tokenlerindan bir bölümünü Supply butonuna basarak platforma borç veriyoruz. Sonrasında Borrow butonu ile Platformda olan WBTC, USDC, ETH, DAI, USDT tokenlerinden borç alıyoruz. Sonrasında aldığımız borcun bir bölümünü geri ödüyoruz. Platforma verdiğimiz borcun bir bölümünü geri çekiyoruz. Bu işlemleri düzenli şekilde yapmaya devam edebilirsiniz.

Mainnet ve Testnet ağında Projelerin devamı geldikçe listeyi güncelleyeceğiz, gözünüz burada olsun..

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 41
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 4
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (7)

 1. hocam ben ne ettıysem bi turlu goerlifaucet.com giremiyorum defalarca gmail ile denedim olmuyor ne yapmam lazım?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.