zkLink Testneti


0

Zero Knowledge Proof teknolojisi, kripto para sektöründe tüm hızıyla gelmeye devam ediyor. Bu yazımızda sizlere anlatacağımız testnet AVAX ağı üzerinde zkLink testneti, tüm adımları sırasıyla sizlerle paylaşmadan önce kısaca projeye bakalım.

ZK-Rollups tarafından güvence altına alınan tek bir likidite ile kripto para birimi ve NFT ticaretine odaklanan katman-2 multichain bir ağdır.

zkLink ekosistemi, geliştiricilerin ve alım satım yapanların izole ağlardan tek bir likiditeyi güvenli ve sorunsuz bir kullanıcı arayüzü ile kullanmalarına olanak tanıyan çeşitli Katman-1 ağlarını ve Katman-2 ağlarını entegre ederek herkes için daha erişilebilir ve verimli bir DeFi ekosisteminin oluşturulmasına katkıda bulunur.

Destekçi ve Yatırımcıları

Republic Crypto, Arlington Capital, DeFi Alliance, Huobi Ventures, Accensione Assets, Morningstar Ventures, GSR, Marshland Capital, Skynet Trading, ZBS Capital ve diğerlerinden 8,5 milyon dolar değerinde yatırım turunu tamamlamıştır.

Ödül

Lansmanı kutlamak ve kullanıcıları testnet aşamasına katılmaya teşvik etmek için zkLink, 5.000.000 $ değerinde zkLink NFT dağıtıyor.

Platforma geçmeden önce, hazırlıklarımızı yapalım, öncelikle Metamask cüzdan kuruyoruz. Hiç bilmeyenler için metamask kurulum videomuzu ekleyelim.

AVAX test ağı olan Fuji ağını cüzdanımıza ekliyoruz.

Network Name: Avalanche FUJI C-Chain

New RPC URLhttps://api.avax-test.network/ext/bc/C/rpc

ChainID43113

SymbolAVAX

Explorerhttps://testnet.snowtrace.io/

Test ağını ekledikten sonra işlemleri gerçekleştirmek için bize test AVAX lazım bunun için buradan faucete gidiyoruz. Cüzdanımızı bağlayarak test tokenlerimizi istiyoruz.

Artık platformu kullanmaya hazırız.

Buradan platforma ulaşıyoruz.

L2 Wallet sekmesine basıyoruz ve oradan faucet bölümüne ulaşıyoruz.

Faucet bölümüne ulaştıktan sonra cüzdanımızı bağlıyoruz. Cüzdanımızı AVAX Fuji ağına geçiriyoruz. Görseldeki gibi tüm tokenleri sırasıyla faucetten istiyoruz. İsterseniz altındaki token adreslerini alıp, cüzdanınıza ekleyebilirsiniz.

Üstteki menü de tekrar L2 wallet sekmesine basıyoruz ve Deposit kısmını seçiyoruz. Faucetten aldığımız tüm tokenleri sırasıyla L2 kısmına geçirelim.

Yukarıdaki görseller gibi her token için approve ve deposit diyoruz. Göndereceğiniz tokenin miktarı önemsiz. Tüm aldığımız tokenleri L2 katmanına geçirelim.

Diğer aşamaya geçelim;

Üst menüde L2 wallet sekmesine tıklıyoruz orada transfer bölümüne geliyoruz.

Göndereceğiniz cüzdan adresini işaretli bölüme yazıyoruz. İster yeni bir metamask adresi istersenizde bu 0x42760171C29dA007c481De033a82081852e66E43 adrese gönderim yapabilirsiniz.

Göndermek istediğiniz kripto parayı seçiyoruz.

Miktarı yazıyoruz ve Transfer diyoruz. Tüm kripto paralar için aynı işlemi yapmayı unutmayın.

Bu işlemi de yaptıktan sonra diğer adıma devam edelim;

üst menüdeki L2 wallet sekmesinden “withdraw” sekmesine basıyoruz.

Test platformuna bağlandığınız cüzdan adresinizi yazıyorsunuz.

Göndermek istediğiniz kripto parayı seçip miktarı yazdıktan sonra “withdraw” diyorsunuz. Bu şekilde L2 katmandan L1 katmana tekrar kripto paraları çekmiş olduk. Faucetten aldığımız tüm kripto paralar için aynı adımları yapmayı unutmayın.

Son adıma geldiğimizde ise, platformu kullanırken karşılaştığınız hatalar, önerileriniz gibi durumları feedback olarak discord kanallarında vermeniz size ekstra ödül olarak dönecektir. Buradan discord kanallarına bağlanıp, #feedback-testnet kanalına, bulduğunuz hatanın ekran görüntüsü ve cüzdan adresiniz ile paylaşmayı unutmayın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.