Wrapped Ether (WETH) Nedir?


0

Wrapped Ether (WETH) nedir?

WETH, Ethereum üzerindeki bir ERC-20 tokendir ve Ethereum’un (ETH) fiyatına endekslidir. Ethereum’un yerel tokeni ETH, gas ücretlerini ödemek için kullanılabilir ama WETH kullanılamaz. Fakat WETH’nin ETH’ye göre çok daha geniş bir kullanım alanı vardır ve Merkeziyetsiz Finans (DeFi) ekosisteminde oldukça popülerdir. MetaMask, TrustWallet ve Ethereum üzerindeki neredeyse tüm cüzdanlar WETH’yi destekler.

Ethereum; ERC-20 tokenlerle aynı temel özelliklere sahip değildir. Ancak Ethereum’da da ERC-20 DApp’lerinde yani merkeziyetsiz uygulamalarda kullanmaya yönelik bir talep vardır. Muhtemelen sizin de daha önce karşınıza çıkmış olan Wrapped Ether bu soruna bir çözüm sunar. Bu wrapped tokenin yatırımcılar ve token sahipleri için birçok proje ve DApp üzerinde neden kullanışlı bir araç haline getirir. Türkçe karşılığı paketlenmiş – sarılmış olarak tanımlanabilir.

ETH’lerinizi wrap etme adındaki bir süreçle akıllı sözleşmeler üzerinden kolayca WETH’ye dönüştürebileceğiniz gibi WETH’lerinizi da istediğiniz zaman tekrar ETH’ye de çevirebilirsiniz. Hem wrap etme hem de wrapped tokenleri orijinal haline geri döndürme (unwrap) süreçleri 1’e 1 oranındadır. İşlem ücretleri dışında ekstra bir ücret ödemeniz gerekli değildir.

Ethereum’un DeFi ekosistemi oldukça büyüktür ve WETH kullanmak staking ve yatırım yapmak için daha fazla olanak sunar. WETH’nin birçok versiyonu vardır, fakat bunlardan bazıları diğerlerine kıyasla daha popülerdir. Kendi ekosistemlerinde kullanılması üzere başka blockchain’lerde bile wrapped ETH bulmanız mümkündür. WETH’nin popüler kullanım alanları arasında NFT alım satımı ve likidite havuzlarına likidite sağlama yer alır.

Ethereum kullanıyorsanız, alıp sattığınız ya da yatırım yaptığınız çoğu token muhtemelen ERC-20 token standardındadır. Bu teknik standart çoğu kullanıcı için pratik bir kullanım sunduğundan Merkeziyetsiz Uygulamalar, cüzdanlar ve projeler için popüler bir seçenek haline gelmiştir. Fakat bu durum, Ethereum’un yerel coini ether için sorun yaratır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.