Polkadot Ekosistemindeki Coinler


0

Bu yazımızda sizler için Polkadot ekosistemindeki en yüksek potansiyelli projelerden bir sepet oluşturduk. Bu projeleri neden seçtiğimizi sizlere kısa ve efektif bir şekilde anlatacağız ki bilerek, öğrenerek işlem yapabileceksiniz. Ayrıca yazımızın sonunda sizlere kısa-orta vade para kazandırabilecek bonus haberlerimizin de olduğunu belirterek başlayalım.

Ethereum , Avalanche, Solana, Near ve benzeri Katman-1 protokolleri hepimiz biliyoruz. Kendi blokzinciri üzerinde farklı çözümler sunan bu protokolleri birbirinden ayıran birden fazla özellik mevcut. Kimi daha hızlı, kimi üzerindeki geliştiriciler ile fark yaratıyor, kimi DEFI alanında yüksek kazanç vaad ediyor. Polkadot ise kendisini Katman -0 olarak nitelendirip tüm projelerin kendi temelleri üzerinde oluşturulabileceğini iddia ediyor. Polkadot tüm blokzincirlerin birbirleriyle etkileşime girebildiği ve bir arada çalışabileceği bir blok zincir olma hedefinde.

Örneğin, Kripto dünyasını büyük bir şehir olarak düşünelim ve diğer blokzincirler bu şehrin caddeleri olsun. İşte polkadot tüm bu caddelerin altyapısını oluşturan şehir şebekesi olma iddiasında! Polkadot’u diğerlerinden ayıran benzersiz özelliği de işte bu. Ethereum kurucularından biri olan Gavin Wood’un oluşturduğu Polkadot ve WEB3 Vakfı; isminden anlaşılacağı üzere geleceğin internetini yaratma ve geliştirme arzusunda.

Biraz daha derine inelim; Polkadot ağı 2 farklı sistemik yapının bir arada çalışmasıyla var olmaktadır. Birinicisi Polkadot’un kalbi olan, ağın güvenliğini ve merkeziyetsizliiğini sağlayan relaychainler. İkincisi ise diğer ağlarla bağlantı sağlanmasına ve merkeziyetsiz uygulamaların çalıştırılabilmesine olanak sağlayan Parachainler. 

Parachainler için Polkadot’un diğer ağlara olan bağlantı uçları yani diğer ağlara açılan kapıları diyebiliriz. Ancak Polkadot kendi ekosisteminin gelişiminin durmaması ve sürekli büyümesi için bu uçları 2 yıllığına kiralamaktadır. Bunun sonucunda  protokoller ve uygulamalar devamlı kendini geliştirmektedir. Ayrıca bir uygulamanın parachainlere eklenmesi için öncelikle Polkadot’un ikizi yani test ağı olan Kusama ağında test edilirler. Projeler Polkadot ağına geçmeden önce Kusama ağında gerçek maddi işlemler ile test edilirler. Birazdan sizlere hazırladığımız sepette yer alan projelerin ikiz kardeşlerini Kusama ağında bulabilirsiniz.

Polkadotu kısaca öğrendiğimize göre şimdi daha bilinçli bir şekilde sepetimizi oluşturmaya başlayabiliriz.

Polkadot Ağı Coinleri ile Altcoin Sepeti

Polkadot ağında oluşturduğumuz sepetimizde tabi ki aslan payını Polkadot ‘a ayırdık. Toplam arzının neredeyse tamamı piyasada olan Dot’u 17.41$’dan bütçemizin %25’i ile sepetimize ekliyoruz.

Sıra geldi parachainlerden en yüksek getiri potansiyeli olduğunu düşündüğümüz projelere.

Moonbeam:

Ethereum’a rakip olmak isteyen bütün ağların karşılaştığı en büyük 2 problem geliştiricileri ekiplerin büyük çoğunluğunun Ethereum ağı odaklı çalışması ve milyarlarca dolar paranın ERC-20 DEFI platformlarında çoktan kilitli olmasıdır. İşte Moonbeam; Ethereum üzerinde çalışan tüm uygulamalar ve akıllı kontratların neredeyse hiç değişiklik yapılmadan polkadot üzerinde çalışmalarını sağlıyor. İki dev ekosistemi birbirine bağlayabilmek, üzerinde güvenli bir şekilde geçiş sağlayabilmek için Moonbeam token Glimmer’a ihtiyaç var. Toplam arzı 1 milyar adet olan Glimmer tokenin 200 milyon adedi  dolaşımda yer almaktadır. Moonbeam’i 2,26$’dan bütçemizin %15’i ile sepetimize ekliyoruz.

Polkadot ve Moonbeam’i sepete ekledik. Sıra adları daha az bilinen ve herkesten önce alıp, ilerde listelenme haberleriyle yüksek getiri getirebilecek coinlerde.

Astar Network:

Polkadot ekosistemini Ethereum ve Cosmos ekosistemlerine bağlayan bir WEB3 projesi olan Astar Network; Microsoft ile yaptığı anlaşma ile adından söz ettirdi. Binance Labs, Coinbase Ventures, Huobi Ventures, Okex, Alemeda Research gibi büyük yatırım fonlarının desteklediği proje. 28 Şubat günü olumsuz piyasa şartlarına rağmen Binance listeme haberiyle birlikte 100% değer kazandı. Binance listelemesi sonrası Coinbase haberinin de çok uzak olmadığını düşünüyoruz. Piyasayı yakından takip edenler Coinbase etkisini iyi bilirler, en az binance listelemesi kadar fiyata olumlu etkisi olacaktır. Toplam arzı 7 milyar olan ve piyasada 2 milyar adedi dolaşımda olan Astar’ı 0,10$’dan bütçemizin %10’u ile sepetimize ekliyoruz.

Acala Network:

Son dönemde yapılan Polkadot parachainleri içinde en çok ses getiren proje olarak öne çıkan ve hızlı şekilde önemli borsa listelemeleri yapan Acala network esas olarak Polkadot ekosistemi üzerinde DEFI protokolleri ve diğer ağların DEFI protokollerini işletebilme üzerine uzmanlaşmış bir blok zincir olarak önümüze çıkıyor. Toplam arzı 1 milyar adet olup sadece 70 milyon adedi dolaşımda olan projede, Büyük borsa listelemesi olarak geriye Coinbase kaldığını ve yakın süre içerisinde orada da kendine yer edineceğini size rahatlıkla söyleyebiliriz. Ethereum’da AAVE, Compound ne ise Polkadot için de ACALA network o anlama gelmektedir. ACA Tokeni; 1,10$’dan  bütçemizin %10’u ile sepetimize ekliyoruz.

Piyasada daha çok bilinen ve DOT ağında söz sahibi olan projeleri sepetimizi ekledik, şimdi sıra geldi sürprizlere!

Efinity Token:

Coinlist ön satış linklerini ve bilgilerini paylaştığımız bir proje olan Efinitiy; Enjin Protokolün Polkadot ağındaki ikizidir. Polkadot ağında fazla proje bulunmayan Metaverse ve GameFI başlıkları altında gelişmesini sağlayacak olan Efinity ayrıca Enjin coin tarafından da desteklenmektedir. Sıklıkla üzerinde durduğumuz gelişime çok açık olan Metaverse ve GameFI sektörünün büyümesiyle  Efınıty de bu gelişmelerden payını fazlasıyla alacaktır. Ayrıca  büyük borsa listelemelerinin henüz gelmediğini görüyoruz. Binance, Coinbase gibi listelemeleri rahatlıkla olabilecek bir proje olan Efinity’nin toplam arzı 2 milyar ve dolaşımda 170 milyon adet bulunmaktadır. Efinity Token’ı 0,34$’dan bütçemizin %15’i ile sepetimize ekliyoruz. Bu %15 ile cüzdandaki sürpriz getirir oranını da yükseltmiş oluyoruz.

Cere Network:

Proje ekibi CERE yi bizlere şöyle tanıtıyor; Verilerinize ilk defa gerçekten sahip olun!

Polkadot ağında veya farklı ağlarda, sürekli projelerin farklı özelliklerinden bahsediyoruz. Şunu unutmayın! Dijital dünya veri depolama, saklama ve bunları analiz etme üzerine kuruludur. 2021 yılında sükse yaratan bir ön satışı gerçekleştirilen Cere Network; Polkadot ile bu veri setlerinin akışını sağlayacağını vaad ediyor. Cere Network’ün yatırımcılarına baktığımız zaman yine Binance Labs, Okex, Republic gibi büyük firmaları görebiliyoruz. Evet doğru duydunuz, Binance bu harika projenin destekleyici ekibinde ve Henüz Binance ve büyük borsa listelemeleri yapılmadı! Bu olduğunda ne olduğunu da biliyorsunuzdur herhalde, tam yukarı hedefli bir ROKET! Cere Network’ün Toplam arzı 10 Milyar adet ve dolaşımda  700 milyon adedi bulunmaktadır. CERE Network’ü 0,02$’dan bütçemizin %10’u ile sepetimize ekliyoruz.

MathWallet:

Kripto dünyasının göz önünde olmayan fakat  en büyük problemlerinden biri cüzdanlardır. Birden fazla ağ kullandığınızda, farklı farklı cüzdanlar kullanmak zorunda kalmaktayız. Örnek olarak şuan benim ekranımda bile birden çok cüzdan uygulamasını görüyorsunuz ki muhtemelen sizde de durum böyledir. Polkadot ekosisteminin gücünü de kullanarak neredeyse tüm ağları tek bir cüzdanda toplayan Mathwallet cüzdan uygulaması bu soruna çözüm sağlıyor. Destekçilerine baktığımızda sektörün dev firmalarının olduğunu görebilirsiniz. Binance Labs, Alameda Research gibi yatırım devlerinin desteklediği proje, tıpkı biraz önce bahsettiğimiz CERE gibi büyük borsa listelemeleri henüz gerçekleşmedi ki yakın zamanda borsa listelemeleri ile kendisini sıkça duymaya başlayacağını düşünüyoruz. Toplam arzı 200 milyon adet olan ve 115 milyon adedi dolaşımda olan MATH Token’ı 0,15$’dan bütçemizin %15’i ile sepetimize ekledik.

Niye Cere %10 da Math %15 diye soruyorsanız eğer? Arzın piyasaya giriş etkisi diyebiliriz, ters orantılı olarak fiyatı düşürebilir ama unutmayın CERE gelecek vaadeden sağlam bir proje ve bu sebeple sepetimizde yer alıyor.

Son olarak da videomuz da size bonusları da verelim, Polkadot sisteminin testneti ve aynı zamanda aktif çalışan Kusama ağında bu saydığımız projelerin ikizlerini de bulabilirsiniz. Düşük token sayılarını sevenler için ikizlerine de göz atabilirsiniz. Ayrıca Polkadot ön satış sistemi biraz farklı, müzayede sistemine benzer şekilde, bu konu da daha fazla detay öğrenmek isteyenler aşağıda yorumlar kısmına yazabilir eğer çok talep olursa sadece bununla ilgili ayrı bir video yapar ve tüm detaylarını anlatırız. Ayrıca son bir ufak hatırlatma, DOT ön satış sisteminde, Parallel Finance projesini takipte kalmanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.